میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در14 آوریل 2015 ساعت 7:28 ب.ظ سرویس:مطلب شما یک دیدگاه 2,622 بازدید

در حکايت دو نگين ميدان

هجدهمين تور لارستان گردي برگزار شد

در حکايت دو نگين ميدان


frrمنيره جهان بين/ باشگاه خبرنگاران نشاط:
اولين هفته بعد از نوروز ۹۴ (هجدهمين تور لارستان گردي) هواي مطبوع بهاري چهره ي علاقه مندان تور را نوازش مي دهد.

جمعيت مشتاق در فلکه شهيد نصيري جمع شده اند تا باز هم يکي ديگر از محله هاي قديمي را باز ديد کنند.

چهره هاي جديد و آشنا همگي حکايت از علاقه و اشتياق افراد به بافت زيباي تاريخي و فرهنگي شهر قديم دارند که مطمئنا بيشتر از داستانهاي هزار و يک شب حکايت و داستان در دل خود پنهان کرده اند.

درميان انبوه جمعيت چهره آشنايي نظرم را جلب مي کند. دكتر نظام الدين کامياب يکي از مفاخر لارستان بزرگ باچهره آرام و لبخند هميشگي قرار است در اين سفر کوتاه ما را همراهي کند.

44

کامياب از ديوارهاي سنگ و ساروجي ميدان مي گويد؛ از رونق و جنب و جوشي که روزگاري در اين ميدان برقرار بوده و تاجراني که کالاهاي تجاري شان را با شتر به اين ميدان مي آوردند و مناظر دل انگيزي را براي کودکان آن روز و خاطرات شيريني براي مردمان اين روزگار خلق کرده اند.

اولين ايستگاه کاروانسراي بازار است؛ از دالاني وسيع با حجره هايي در دوطرف با درب هاي چوبي نقش دار رد مي شويم؛ حياطي وسيع روبروي ماست؛ دور تادور حياط حجره ها و طاقها وکنگره هاي زيبايي که چشم را خيره مي کند. ستونهاي سنگي و پنجره هاي گچي با نقش و نگارهايي که نشان از حسن سليقه معماران آن روزگار بوده است.

به سمت محله قنبربيگي مي رويم. «بگ» در زمان زرتشتي يعني بزرگ؛ اين مطلب را نظام الدين کامياب مي گويد و اين که کشورهاي ديگر مانند ترکيه با چه درايتي بافت تاريخي و قديم خود را حفظ کرده اند.

52

تيمچه کوچکي با درب چوبي بزرگ منزلگاه بعدي است که متاسفانه دست روزگار آن را پير و فرسوده کرده و ظاهر امر نشان مي دهد که نفس هاي آخر را مي کشد.

خيابان همت از اولين خيابانهاي لار است که پوشيده شده از انبوه درختان ابريشم و صمد کامجو از شماره و پلاک گذاري درختان تو در تو مي گويد که سايه ي مطبوعي را براي عابرين شهر به وجود آورده اند.

از کوچه باريکي مي گذريم؛ کوچه هاي کاهگلي دوران بچگي که بعد از دويدن هاي طولاني زير سايه ي يک ديوار نفسي چاق مي کرديم. همگي جلوي درب چوبي حمام مير که روزگاري از باشکوه ترين حمام هاي لار بوده و بزرگترها خاطرات زيبا و فراموش نشدني را از آن نقل مي کنند. لحظه اي توقف مي کنيم. متاسفانه امکان بازديد وجود ندارد.

درب يک خانه قديمي جمعيت متوقف شده؛ خانه اي که روزگاري مدرسه بوده؛ هنوز هم صداي هياهو و آوازهاي کودکانه بچه ها از درون اطاقهاي تو در توي خانه به گوش مي رسد؛ باز هم دور تا دور اطاق و تالار با پنجره هايي که به سمت حياط با صفاي خانه باز مي شود.

پل «مطلب»، کنار بيغ و جمعيت مشتاقي که ياد دوران کودکي و قايم باشک بازي ها را زنده مي کنند.

به سمت خانه محمودي و آب انبار قنبر بيگي و دهنشير مي رويم. مجموعه اي تاريخي زيبا که چشم انداز خارق العاده اي را به وجود آورده اند و در نوع خود بي نظير هستند. خانه محمودي با يک هشتي منحصر به فرد، سردابي وسيع و اطاقهاي سه دري و پنج دري در حال مرمت است و دهنشير که يادگار قنبرعلي بيگ است به نقل از کاظم رحيمي نژاد و يادآور همت مردمان آن روز گار که در زماني نه چندان دور تخريب شده و اکنون با علقه و غيرت مردماني از جنس صفا و عشق در حال مرمت و باز سازي است.

به سمت سابات بي بي موک مي رويم خنکاي سابات و هواي مطبوع و سايه دلنشين جمعيت را وادار به توقف و گرفتن عکس يادگاري مي کند.

آخرين منزلگاه کاروانسراي گلشن است؛ اينهمه زيبايي و شگفتي در يک شهر واقعا جاي تفکر دارد. چه مردمان با ذوقي داشته لارستان. درود به آنان که از جان مايه گذاشتند براي اين ديار کهن. شگفتي ها خلق کردند براي اين سرزمين سابات و بادگير و کاروانسرا که نگين و سر آمد منطقه باشد در فرهنگ و تاريخ و هنر.

بناهايي که ساخته شد با عشق و غيرت و مناعت طبع و اکنون جور روزگار و کم توجهي و کم لطفي ما مي رود که به ورطه نابودي بکشاند ميراث گرانبهاي اجدادمان را.

عكسها: حميدرضا شرفي لار/ صحبت

58 64 45 48 50 51


1 نظر

  1. میراث دوست گفت:

    0

    0

    بسیار زیبا بود بنازم به همت شما با این نوع آوری وابتکار که به شناسایی کوچه های قدیم لار واثار توجه دارید.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان