میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در7 ژوئن 2020 ساعت 6:24 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت 12 دیدگاه 974 بازدید

در راستیِ تاریخِ خطه لار

در راستیِ تاریخِ خطه لار

نقدی بر مطلب «خطه لار از گمان تا راستی» نوشته غلامحسین محسنی

رسول احمدلو*:‌ چندی پیش جناب آقای «غلامحسین محسنی» در مطلبی با عنوان «خطه لار از گمان تا راستی»، تاریخ لارستان و سلسله میلادیان را افسانه ای بیش نخوانده و پژوهش های انجام شده پیرامون این موضوع را تخیل نویسندگان کتاب تاریخ مفصل لارستان دانسته اند.

ایشان در مطلب خود منکر وجود سلسله میلادیان در لارستان بوده و در اثبات مدعای خود می نویسند: نخستین پرسشی که به ذهن خواننده خطور می کند این است: چرا هیچ جغرافی نویسی نامی از آن نبرده و نقشه ای از این قلمرو ترسیم نکرده است؟ یا چرا مورخی سلسله ای با این قدمت را از یاد برده است؟… چرا تاریخ نگارانی که ملوک و امیران محلی جنوب فارس را معرفی کرده اند از این سلسله نامی نبرده اند؟

بر حسب وظیفه و نظر به اهمیت موضوع مطالبی را برای آگاهی علاقمندان به تاریخ لارستان بزرگ پیرامون نوشته جناب آقای محسنی عرض خواهم نمود.

۱)استاد گرانقدرم جناب آقای دکتر محمد باقر وثوقی استاد تمام گروه تاریخ دانشگاه تهران می باشند که آقای محسنی به اشتباه در مطلب خود گفته اند دکتر محمد باقر وثوقی استادیار و عضو هئیت علمی دانشگاه تهران هستند.

۲) آغاز تاریخ نگاری محلی: از نحله های مهم تاریخ نگاری ایران، تاریخ نگاری محلی است که از حس شهر وطنی و تفاخر بومی مایه می گرفت و شیوه زندگانی شهری را در تاریخ به تصویر می کشید. مشوق اصلی پدیداری تاریخنگاری محلی، سلسله های محلی و حکمرانان آنها بوده است.

آقای محسنی به مانند برخی از پژوهشگران دیگر سده­ی سوم هجری را رواج تاریخ نگاری محلی دانسته اند. طبق اظهار نظر نویسندگانی که درباره پیدایش تاریخ محلی اظهار نظر کرده اند، تاریخ های محلی شناخته شده ای که به شهرها و نواحی مختلف ایران اختصاص دارند، از سده سوم هجری و عمدتاً در شرق ایران یعنی مرکز اولین نهضت ها و دولت های استقلال طلب ایرانی، نوشته شده اند، اما این نظر درست نیست و حداقل در موضوع تاریخ نگاری محلی در شهرها و نواحی ایران صدق نمی کند، زیرا نگارش آثار تاریخ نگاری محلی ایران از نیمه سده دوم هجری در عراق جزئی از قلمرو سابق ایران در عصر ساسانیان آغاز شد.

۳) سلسله میلادیان افسانه یا واقعیت: همانگونه که گفته شد جناب آقای محسنی در مطلب خود منکر وجود سلسله میلادیان در لارستان بوده و وجود چنین سلسله ای را تخیل پژوهشگران کنونی دانسته اند. اما واقعیت این است که ایشان بدون مراجعه به منابع تاریخی اقدام به نوشتن چنین مطلبی نموده اند به دلیل آنکه مورخین زیادی در آثار خود به معرفی سلسله میلادیان لارستان پرداخته اند که  در ذیل به برخی از این پژوهش ها اشاره می نماییم.

۱)شرف نامه بدلیسی:  بدلیسی در کتاب خود در ذکر پادشاهان لار می نویسد: و گرگین میلاد که به وفور شجاعت و فرط جلادت معروف و مشهور است و الحال قریب چهار هزار سال است که اولاد و احفاد و امجاد او در لار حکومت بالاستقلال می کنند که اصلا تغییر و تبدیل در اوضاع حکومت ایشان نشده و گاهی صاحب خطبه و سکه بوده و سلاطین ذی شوکت عجم به اندک تقبل و پیشکش راضی و متسلی گشته معترض ولایت ایشان نشده اند. (شرف نامه بدلیسی، جلد اول، پطرزبورگ، ۱۸۶۲،ص۱۶).

۲) در ذکر حکام لار: سرزمین لار در ایالت پارس واقع گردیده و دارای چندین قصبه می باشد و طبق نظر فاضل نیشابوری در این سرزمین سلسله ای از نسل گرگین میلاد که نسب آنان به پادشاهان می رسد حکومت می کردند. منجم باشی در ادامه با ذکر اسامی حکمرانان لارستان و مدت زمان حکومت و زمان وفات آنان می پردازد.

۳) محمد میرک بن مسعود حسینی منشی در کتاب ریاض الفردوس خانی در ذکر (فتح بلاد لار مشهور به طلسم کیانی به دست الله وردیخان) می نویسد: چون والی لار ضعف محصورات و قوت سپاه ظفر توان را در مرایای امکان و مجالی اکوان مشاهده نمود به مودای «الغریق یتشبث بکل حشیش» تدبیری اندیشیده پیغام داد که از عهد گرگین میلاد که جد اعلای من بود الی یومنا قرب سه هزار سال شمسی است که اراضی این خطه طلسم اسا حوافر خیول بیگانه نگردیده بدان جهت که حکمای ثاقب رای سالفه این قلعه را به علم طلسم و نینجات ساخته اند…». (ریاض الفردوس خانی، انشتارات بنیاد موقوفات افشار،۱۳۸۵ ص ۴۲۷)

۴) محمدعلی سدید السلطنه کبابی در کتاب بندرعباس و خلیج فارس، تاریخ آنچه از گذشته لارستان به نظر آمد نگاشته می شود از ابن بطوطه و روضه الصفا و غیره حکومت لارستان تا زمان سلطنت شاه عباس ماضی با احفاد گرگین میلاد بود، تاج کیخسرو در آن سلسله باقی مانده تا زمانی که انقراض یافتند، اغلب آنها از ملوک فارس و کرمان اطاعت داشته، در خلافت عمر ابن عبدالعزیز اموی جلال الدین ایرج بن گرگین بن قباد حکومت آن دیار داشته و اسلام اختیار کرده و…» (بندرعباس و خلیج فارس، دنیای کتاب، ۱۳۶۳، ص۲۱۷)

۵) عالم آرای نادری، محمد کاظم مروی در کتاب عالم آرای نادری در بخش شورش تقی خان در فارس چند بیت سروده و از لارستان با عنوان گرگین حصار یاد نموده است.

۶) افضل التواریخ، فضلی خوزانی اصفهانی، ایشان در این کتاب به معرفی سلسله میلادیان لارستان و همچنین پادشاهان این سلسله پرداخته اند.

* دانشجوی دکتری تاریخ ایران اسلامی

از این نویسنده بخوانید:

گزارش بیماری های مُسری در لار و اوز در سال ۱۳۱۷

بررسی انتخابات مجلس شورای ملی در لارستان(۱)

نماینده فرمایشی لارستان در دولت کودتا

«علی اکبرخان داور» چگونه نماینده لارستان در مجلس پنجم شورای ملی شد؟

سه پاسبان لارستانیِ «خلیج فارس» را بشناسیم

سال سیاه سی و نه!

آشنایی با «قلعه کهنه» بریز

معمای تاریخی کاروانسرای شاه عباسی

بررسی قیام عشایر لارستان در ۱۵ خرداد سال ۴۲

گزارشی از وضعیت لارستان در سال ۱۳۰۹ توسط سرهنگ «زالتاش»/ فقدان پزشک، کمبود راه و رونق تجارت داخلی

اعتصاب معلمین لارستان در سال ۱۳۴۰ درپی کشته شدن یک معلم معترض در تهران

سال ۳۹ در لار همچنان در ذهن و زبان مرد


12 نظر

 1. ناشناس گفت:

  3

  2

  به نظرما اقای محسنی ارزش توجه ندارند نه خودشان نه مطلبشان

 2. اصلی هِش گفت:

  1

  2

  اولا که چه فرقی می‌کند که استاد وثوقی استادیار باشد یا استاد تمام.
  اصل مسئله این است که در کتاب تاریخ مفصل اشتباهات زیادی وجود دارد و همین مسئله موجب شده که محسنی کتاب خطه لار را بنویسد.
  منابعی که بدان اشاره فرمودید هم خارج از محدوده نیست و اسنادی برای تاریخ چندهزار ساله (چنان که نویسندگان تاریخ مفصل نوشته اند) به حساب نمی‌آیند.

  • ناشناس گفت:

   1

   0

   پس اگه فرق نمیکنه به نظر ما آقای محسنی سیکل داره و اینا رو با همون دانش نوشته

 3. رضا محبی گفت:

  3

  0

  احسنت بر جناب احمدلو
  باعث افتخار همه ما هستید.

 4. لارستان کهن گفت:

  2

  0

  درود بر شما جناب دکتر احمدلو
  واقعاً جواب دندان شکنی بود به کسی که هیچ تخصصی به تاریخ و تاریخ نگاری ندارد و مدتی است صرفاً از روی تعصبی بی مورد و غیر علمی حمله به تاریخ کهن لارستان میکند

 5. ناشناس گفت:

  3

  0

  درود دکتر جان احسنت به شما.
  این آدم بدنبال تفرقه است.

 6. ناشناس گفت:

  2

  0

  این آقا توهم پیدا کرده. فکر کرده با چاپ کردن ونشر آن می تواند تاریخ چند هزار ساله لارستان کهن را زیر سوال ببره.
  ما از مسئولین میخواهیم به عنوان مدعی العموم ورود کنند و آقای محسنی را احضار کنند
  چون به شعور وهویت یک منطقه توهین کرده است. وجلو نشر این اکاذیب بگیرند

 7. لارستان بزرگ گفت:

  2

  0

  احسنت جناب دکتر احمدلو ما مردم لارستان به شما افتخار می کنیم، موفق و پیروز باشید.

 8. ناشناس گفت:

  2

  0

  حیف شخصیت و مهره مهمی چون احمدلو که مسئولین لاری هیچ گونه حمایتی ازش نمی کنند. ای کاش این اقا لامردی یا جهرمی بود اونوقت می دیدین چه سمتی بهش می دادن.

 9. دیده‌بان! گفت:

  3

  1

  به زودی کتابی خواهم نوشت با این عنوان:
  قصبه گراش و دور زدن قانون در تبدیل شدن یک شبه به شهرستان!!!

 10. گراشی گفت:

  0

  0

  چندین بار گفتیم به این آقا باعث تفرقه نشوند .خوب باید قبول کنیم که مردم گرا ش اوز و مخصوصا خنج می گویند زبانمان اچمی هست و لاری نمیگن ولی نباید حساس باشیم .بعدش گرا ش جمعیت اش در حد شهرستان ۱۴استان فارس هست و جمعیت خود شهرش از لامرد و مهر و سروستان و…بیشتر هست و دیگه پیشرفت خوبی کرده

 11. شهروند گفت:

  0

  0

  به حق چیز های ندیده و نشنیده، آقای محسنی عامل لامردی هاست!!!!!
  باز جای شکرش باقیست که اتهام عامل آمریکا و اسرائیل را به او نزده اید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان