میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۵:۱۷ ب.ظ سرویس:دسته‌بندی نشده, عناوین اصلی 21 دیدگاه 699 بازدید

در روز سکوت و آرامش جوان‌ترها، پیشکسوتان از بایدها و نبایدهای «خبرنگاری» گفتند

گرامی‌داشت روز «خبرنگار» در فرمانداری لارستان

در روز سکوت و آرامش جوان‌ترها، پیشکسوتان از بایدها و نبایدهای «خبرنگاری» گفتند

دانیال افتخاری: نگاشتن خبر از برنامه‌ای که برای «خبرنگار» برگزار شده، کاری نسبتا سخت است؛ آن هم در روزی که بسیاری از خبرنگاران جایشان در جمع خالی است یا سکوتی سرد کرده‌اند!

در روزی که میزبان جلسه از لزوم در نظر گرفتنِ میانگین شعور و فهم اجتماعی برای فعالان رسانه و خبر گفت، برخی خبرنگاران از لزوم تلاش این قشر برای تغییر و بالا بردن مطالبات مردم گفتند. در این روز به رسم هر ساله، فرمانداری ویژه لارستان نشستی برگزار کرد که تجلیلی «دولتی» کرده باشد از تلاشگرانی که به گفته یکی از حاضران از شهر اوز، در تأمین «معاش» خود مشکلات زیادی دارند!

در هفدهم مرداد، حدود سی نفر از خبرنگاران، عکاسان، گزارشگران و اهالی رسانه از بخش‌های بیرم، اوز، جویم، صحرای باغ و همچنین مرکز شهرستان در سالن فرمانداری گرد آمده بودند. پس از خوانش متنی بلند در وصف خبرنگار توسط مجری برنامه، آقایان مؤیدی، احمد خضری، ابراهیم احمدی و عبدالعزیز خضری از میان قدیمی‌ترها و مجید حجتی و منیره جهان بین از میان جوانترها در حضور فرماندار، معاونان سیاسی و عمرانی‌اش و نیز بخشدار مرکزی، به بیان نظرات و سخنان بعضا انتقادی خود پرداختند. در نظر گرفتن «حقیقت» در نگارش خبر، رساندن درخواست‌های ضروری جامعه به مسئولان، جناحی عمل نکردن در فعالیت رسانه‌ای، لزوم بالا رفتن آستانه تحمل مسئولان و کارگزاران در برابر انتقاد، شاخص بودن لارستان در استان و کشور از نظر تعداد نشریات و سایت‌های خبری، وضعیت نامناسب اقتصاد رسانه و مشکلات معیشتی خبرنگاران، لزوم بالا بردن سطح مطالبات و تغییر نگاه‌های مردم، و تأکید بر میدان دادن به جوانان و نیروهای جدید برای تمرین دموکراسی در رسانه، موارد مهمی بود که در این نشست مطرح شد. بجز خبرنگاران و فعالان مطبوعاتی شهر اوز و لار، عدم حضور یا سکوت نمایندگان بخش‌ها و شهرهای دیگر در نوع خود عجیب و معنادار بود.

* از دفاع تحلویحی از سیاست خارجی دولت تا لزوم توجه به واقعیات جامعه

پس از شنیدن این حرف‌ها و انتقادها، که لحن آنها امسال آرامتر و متفاوت‌تر به نظر می‌رسید، جلیل حسنی سخنانش را آغاز کرد و در آغاز آن ضمن تأیید یکی از نظرات، گلایه‌ای صریح از اداره ارشاد لارستان مطرح کرد. وی پاسخگویی به بعضی مطالبات خبرنگاران را وظیفه این نهاد فرهنگی دانست و از عدم حضور رییس اداره ارشاد با وجود دعوت از ایشان، انتقاد کرد.

فرماندار لارستان سپس با اشاره کلی به بعضی صحبت‌های مطرح شده، اثرگذاری خبرنگاران و رسانه‌ها را بر جهت‌گیری افکار عمومی و مدیران جامعه بسیار مهم و اساسی توصیف کرد و گریزی به ماجرای حواشی جلسه تحلیف رییس جمهور در مجلس زد؛ گریزی که به نوعی حمایت تلویحی از سیاست خارجی دولت حسن روحانی را در خود داشت. وی ضمن ناشایست دانستن اقدامات بعضی نمایندگان در پایان آن جلسه، تصریح کرد: اگر خبرنگاران در مجلس، به حضور رؤسای مجالس کشورهای مهم دنیا در کنار وزیر امور خارجه کشورمان و گرفتن عکس یادگاری با ایشان توجه بیشتری می‌کردند، قطعا به اقتدار ملی و عزت بین المللی ایران اسلامی کمک بیشتری می‌کرد.

حسنی بر «سرعت» و «دقت» در نگارش و ارسال خبرها هم تأکید کرد و با اشاره به سخن یکی از حاضران در مورد «توجه به حقیقت در خبرنگاری» اظهار داشت: البته هر کسی از مردم با تفکر و فهم خود برداشت خاصی از حقیقت دارد؛ به همین دلیل این حرف چندان درست نیست، بلکه خبرنگار باید واقعیت‌های ملموس جامعه را خوب ببیند و با داشتن شاخص‌های مهم تدیّن، یعنی تعهد و امانتداری، خبر و گزارش خود را در سریع‌ترین زمان به اطلاع مخاطب برساند.

فرماندار لارستان خبرنگاران را با «سنگرسازان بی‌سنگر» در سال‌های دفاع مقدس مقایسه و تأکید کرد: این قشر با تلاش و زحمات خود، اخبار و گزارش دیگران را در سریع‌ترین زمان و به بهترین نحو به جامعه می‌رسانند اما معمولا از خود آنان خبری شنیده نمی‌شود و در واقع خبرنگاران در این میان خودشان دیده نمی‌شوند.
وی در پایان از همه خبرنگاران و نویسندگان رسانه‌ها خواست ضمن تقویت آموزش و بالا بردن سطح علمی کار مطبوعاتی، در نوشتن خبرها و تیتر زدن‌ها میانگین شعور اجتماعی و سطح افکار عمومی مردم شهرستان را در نظر بگیرند و از پیچیده نویسی خودداری کنند تا موجب تشویش برخی اذهان و بدفهمی مطالب نشوند.

در پایان این نشست حدودا دو ساعته، فرماندار و معاونان وی، با اهدای لوح یادبود و هدیه‌ای از خبرنگاران و اهالی رسانه شهرستان لارستان تجلیل کردند.

عکس: آهنعلی نوشاد


21 نظر

 1. معلم گفت:

  1

  0

  چرا اینقدر سالن خالیه؟ چرا کسی نیست؟ چرا فرمانداری خودش شخصا دعوت نمیکنه؟ مگه همش باید خبرنگاران باشن؟ خب فرمانداری میتونست مهمان هم دعوت بکنه ولی این کار رو نکرده. اصلا در شأن خبرنگاران نیست این سالن خالی از جمعیت

 2. لاری گفت:

  1

  0

  جای خانم جهاندیده خیلی خالیه. جاش بود که از ایشون هم دعوت میشد… متاسفم برای هر کسی که ایشون رو دعوت نکرده

 3. با خبر گفت:

  0

  0

  جنابِ آقاي افتخاري
  اگه يه كم بيشتر دقت ميكردين متوجه ميشدين كه آقايان دوزنده و دانشور از بخش صحراي باغ و عمادشهر در جلسه حضور داشتند اما شما نامي از بخش صحراي باغ و عمادشهر نبردين.
  —————————-
  مدیریت: بله، حق با شماست. این موضوع رو در خبر اصلاح کردیم

 4. یک خبرنگار گفت:

  1

  0

  عزیزان دست اندکار مراسم تجلیل از خبرنگاران؛ محبت نموده از سال آینده این مراسم رو برگزار نکنید که خیلی بهتره چون با برگزاری این مراسم و دعوت نکردن از تعداد زیادی از خبرنگارهای قدیمی به نوعی به این بزرگواران بی احترامی می کنید.

 5. علی گفت:

  1

  0

  چرا هیچ کسی نیست؟ چقدر ضعیف عمل کردند در دعوت خبرنگاران و مهمانان

 6. بنفشه گفت:

  0

  1

  دوستا ن محترم، این که خانم جهاندیده به این دورهمی صمیمانه دعوت نشدن به فرمانداری مربوط نیست ، روزنامه میلاد لارستان که خانم جهاندیده سالها با آنها همکاری می کردند آن هم بدون هیچ چشم داشتی باید ایشون رو معرفی می کرد.

  • شهروند لاری گفت:

   0

   0

   کسی نگفت مقصر فرمانداری هست… ما هم از میلاد گله مندیم که ایشون رو دعوت نکرده… امروز روز خبرنگار بوده نه روز مدیر مسئول یا سردبیر… چه لزومی داره سردبیر خودش باشه تو مراسم؟

 7. خبرنگار گفت:

  2

  0

  من نمیدونم چرا هیچکس نمی پرسه ، چرا اداره ارشاد که متولی این برنامه هست حضور ندارد؟ حتی یک نماینده هم نفرستادن؟ این برنامه را در حقیقت باید اداره ارشاد برگزار کنه ، حالا آقای حجتی روابط عمومی فرمانداری طبق رسم هرساله ترتیب این مراسم رو دادند، بنده خدا آقای حجتی که هیچ جا هم ازش تقدیر نمیشه

  • محبوب گفت:

   0

   0

   دست آقای حجتی هم درد نکنه به خاطر فراهم کردن این برنامه… هر چند ما نبودیم… یعنی اصلا دعوت نشده بودیم

 8. عکاس و خبرنگار گفت:

  0

  2

  اتفاقا مراسم خیلی خوبی بود دست عوامل دست اندر کار درد نکنه

 9. خبرنگار گفت:

  0

  2

  قابل توجه آقای معلم :
  آقای فرماندار می تونست توو اتاقش که حدودا ۴۰ نفر می گیره هم این مراسم رو برگزار کنه ، اما به احترام ما خبرنگاران و عکاسان این مراسم رو در سالن شهید امامی فرمانداری که خیلی هم شیک و زیباست برگزار کرد.
  سپاس آقای حسنی

  • شهروند گفت:

   0

   0

   آقا یا خانم خبرنگار…. معلم از شما دفاع کرده…. لازم نیست در مقابلش گارد بگیری

  • آقا معلم گفت:

   0

   0

   حقتونه که هیچ جا ازتون دفاع نشه. من داشتم از شما خبرنگارا دفاع میکردم… برین خوش باشین برای خودتون پس

 10. ناشناس گفت:

  2

  0

  ینی این مراسم بیشتر ابرو ریزی بود تا تجلیل از خبرنگاران
  واقعا واستون متاسفم
  کاش دیگه هیچ خبرنگاری هیچ فعالیتی نمیکرد

 11. محبوبه وحیدیان گفت:

  0

  0

  با عرض سلام و خسته نباشید به خبرنگاران و عوامل برگزارکننده ی این مراسم … من هم به نوبه ی خودم این روز را به خبرنگاران عزیز تبریک عرض می نمایم… روزتان فرخنده و قلمتان پاینده

 12. نکته........ گفت:

  1

  0

  جناب افتخاری عزیز، سپاس از گزارش خوبی که نوشتید، همه چیز به خوبی تشریح شده “حتی حالت صورت آدمها” حتی سکوت آنها معانی خاص استنباط می کنید میشه بفرمایید چرا صحبت های آقای فرماندار که از عدم حضور رئیس ارشاد جناب رفعت حقیقی گله کند بودند منعکس نکردید؟ اما تا کی باید شاهد […]های آقای رفعت حقیقی محترم باشیم، که به جز خودش و دارو دسته اش کسی رو آدم حساب نمی کنه؟ آقای بهزاد مریدی اگر با لار پدر کشتگی هم داشته باشه نباید همچین رئیس […] رو انتخاب می کردند که همه مسائل دستخوش احساسات بشه. آخه یکی نیست به جناب رفعت حقیقی بگه چیزی که تو اداره ارشاد الحمدالله فراوان هست آدم […]، خوب یکی از همینا رو می فرستادی تو مراسم به جای خودت، نه این که بری شیراز بشینی …….. بعد جای خبرنگارها ی لاری آقای حسین بامداد و فربودی رو بفرستی ……………………..
  ———————————–
  مدیریت: دوست و مخاطب عزیز؛ دو نکته: اول اینکه بهتره انتقادهاتون رو با زبان و بیان خوشتر مطرح کنید، اون هم در خصوص چنین موضوع و چنین نهاد فرهنگی، تا بشود این انتقادها کامل انتشار پیدا کنه و اداره ارشاد هم بتونه درست و منطقی پاسخی به این نقد بده.
  ثانیا در گزارش، به‌طور واضح اون هم در ابتدای بخش سخنان فرماندار، انتقاد ایشان از رییس اداره ارشاد درج شده.

 13. لاری گفت:

  1

  0

  اوه چقد کامنت گذاشتن…. فکر نمیکردم اینهمه کامنت اینجا باشه… راستی چرا رییس ارشاد نبوده؟

 14. خبرنگار گفت:

  0

  0

  درود بر فرماندار دولت تدبیر و امید

 15. خبرنگار گفت:

  1

  0

  اگه فرماندار به فکر ما باشه و الا ارشاد و دیگر ادارات هیچ وقت به فکر ما نیستند,

 16. خبرنگار گفت:

  0

  0

  چرا ما خبرنگارا اینقد استانه تحملمون پایینه خوب فرمانداری هم حق داره نمی تونه که از تمامی خبرنگاران و عکاسان و ووووتقدیر کنه …تا انجاییکه خبر دار شدم از فعالین این عرصه که توسط خود مدیر مسوولان و سردبیران نشریات یا سایت ها معرفی شده بودن,تجلیل کرده..دستشونم درد نکنه که به فکر قشر محروم خبرنگار و عکاس بودن..مابقی ادارات فرهنگی که هیچ

 17. بهار گفت:

  1

  0

  مراسم تجلیل امسال خیلی بهتر از سالهای قبل بود…دستشون درد نکنه..همین که به یاد ما بودن خیلی ارزشمنده

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان