میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در26 آوریل 2015 ساعت 6:24 ق.ظ سرویس:مطلب شما 24 دیدگاه 2,899 بازدید

در ستايش رواداري ديني

به مناسبت آوريل خونبار كشتار ارمنيان

در ستايش رواداري ديني

Untitled-1 copyاسد زهره وند: یکی از رویداد های تلخ تاریخ، کشتار ارمنیان است که صد سال پیش تقریباّ همزمان با جنگ جهانی اول به وسیله ی دولت عثمانی انجام گرفت و به «آوریل خونین» هم معروف است.

به یاد دارم هنگامی که کتاب «فتح قسطنطنیه» را در سن ۱۹ سالگی خواندم بسیار اندوهگین و ناراحت بودم و از خود می پرسیدم چرا مسلمانان بایستی چنین کار وحشتناکی را انجام داده باشند؟! به استاد ارجمند آقای دکتر وثوقی تلفن کردم و علت آن را پرسیدم. ایشان گفتند: ترجمه های آقای ذبیح الله منصوری، سند تاریخی نیست و نیز کارهای عثمانی ها که بیشتر با انگیزه کشور گشایی و زیاده خواهی انجام شده را نباید به پای اسلام گذاشت. غربی ها نیز دست به تبلیغات گسترده ای علیه مسلمانان زده اند اما نمی توان کارهای نادرست عثمانیان را نیز ندیده گرفت.

در آن زمان برای من که باورهای ژرف دینی داشتم و دلبسته ی دینم اسلام بسیار دشوار بود که چنین رویدادهایی را درک کنم. آن زمان خود را همواره به جای آن قهرمان فیلم خارجی می گذاشتم که به روستایی در زمان جنگ دوم جهانی وارد شده بود تا از ارتش آلمان نازی بگریزد. در نماز خانه ی روستا با منظره ی کشتار مردم بدست سربازان کشورش روبرو شد؛ در برابر محراب کلیسا ایستاده بود و با دیدن بدن های بی جان زنان وکودکان و سالمندان گریه می کرد و فریاد می زد: «خدایا چرا سربازان ما این کار رو کردن؟ چرا؟» هنگامی که این سرباز آلمانی با نیروهای متفقین روبرو شد و از او پرسیدند این کار کیه؟ گفت: ما این کارو کردیم. و آنها هم او را تیر باران کردند. برای این که احساس شرم و نا امیدی خود را پایان بخشد.

آن زمان مفهوم این آیه ی قرآن را درک نکرده بودم که: «اِنَ الِانسانَ لَیَطغی اَن رَآهُ استَغنی» یعنی: «هر گاه آدمی احساس بی نیازی کند سرکشی و طغیان می نماید.» وبه اینکه پیرو چه دینی و یا از چه قوم و ملتی باشد اصلا فرقی نمی کند. چرا که در کارنامه ی پیروان همه ی ادیان و نیز همه ی ملتها چنین اشتباهاتی نوشته شده است و در تاریخ آنها ثبت است.

امروز نیز وقتی کشتار مسلمانان مسیحیان و ایزدیان عراق، سوریه، میانمار و جاهای دیگر را می بینم از خودم دلیل آن را می پرسم. چنانکه در فیلم نوح (د) می بینیم سازنده ی فیلم از زبان نوح پیامبر هنگامی که نوح با همسرش درباره ی قومش سخن می گوید چنین بیان می کند که: «همان شرارتی که در آنهاست در ما نیز هست. کدام یک از ماهستیم که وقتی جان فرزندمان را در خطر ببینیم حاضر نباشیم آدم بکشیم؟» وبشر را در برابر این پرسش تکان دهنده قرار می دهد که اگر خودمان در چنان موقعیتی قرار بگیریم چه کار خواهیم کرد؟ و يا دلیل این که به یکباره آدمی به هیولایی آدمخوار تبدیل می شود چیست؟

بی گمان نبودن رواداری دینی و نداشتن تحمل شنیدن سخنان کسانی که باورهای دینی یا مذهبیشان با ما فرق می کند یکی از دلایل روی دادن چنین فجایعی است با اینکه قرآن می فرماید: « …فَبَشِر عِباد (۱۷) الذینَ یَستَمِعونَ القول فَیَتَبِعونَ اَحسَنَه » یعنی: «مژده بده بندگان را آنان که سخنان گونا گون را می شنوند و بهترین از گفته ها پیروی می کنند.»

و همچنین نداشتن شناخت درست از ادیان و باورهای ادیان و مذاهب دیگر با اینکه قرآن می فرماید: « …وَ جَعَلناکُم شُعوباّ وَ قَبائِلَ لِتَعرَفوا» یعنی: «ما شما را گروه گروه و قبیله قبیله قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید»

و نیز داشتن شناخت نادرست از باورها و اعتقادات پیروان ادیان و مذاهب دیگر است حال آنکه قرآن می فرماید: « اِذا جا ءَکُم فاسقُ بِنَبأء فَتَبَیَنوا » یعنی: «هر گاه فاسقی خبری برایتان آورد (برای دانستن درستی آن خبر) جستجو کنید»

و نیز نیاموختن احترام به باورهای دیگران به کودکانمان که نسلهای پس از ما را پدید می آورند چرا که پیامبر اسلام می فرمايد: «الحُبُ یورَث وَ العَداوَةُ تورَث» (محبت به ارث می رسد و دشمنی نیز به ارث می رسد).

امروز نیز درخت شوم دشمنی که ریشه در کینه های تاریخی دارد میوه تلخ و بنفرین و گجسته ی خود را به بار می آورد و درخت دوستی نیز بر می دهد و از پس سده ها و هزاره ها انسانها آفرین گوی حضرت ذوالقرنین، کوروش بزرگند با بکار گرفتن روش مدارای دینی بدون خشونت مذهبی بر شمار فراوانی از ملت ها که دارای باورها و ادیان رنگارنگی بودند فرمان راند و یا در روزگار خودمان امام موسی صدر پیشوای شیعیان لبنان که هنوز نام نیکش را در میان مسیحیان لبنان می توان شنید. به گفته ی «جرج جرداق» نویسنده ی مصری اگر همه ی مبلغان مسلمان مانند او اسلام را تبلیغ می کردند امروز در جهان اثری از مسیحیت و یهودیت و ادیان دیگر نبود.

همچنین امروز در میان شهر بلگراد برجی را می توان دید که سلطان مراد عثمانی پس از سرکوب شورش صرب ها بر پا ساخت و با سرهای ایشان آنرا زینت بخشید. در آن روزگار نیز دولت عثمانی با هدف پاکسازی نژادی و حفاظت از تمامیت ارضی خود دست به این قتل عام زد. البته دولت های غربی نیز که به ارمنیان وعده ی یک سرزمین جدا از خاک عثمانی را می دادند نیز مقصر بودند. درود بر روان پاک امام علی (ع) که فر مود: «هر کس که دوستان او را از خود برانند بیگانگان  او را به سوی خود می خوانند»

با این همه نفرت پراکنی و تبلیغ خشک مقدسان و تندروها و نیز بی خبری و تعصب توده ی مردم را نیز در این کشتار نمی توان نادیده گرفت. دولت عثمانی هم به هدف خود نرسید یعنی نه تنها مسیحیان نابود نشدند بلکه کشوری به نام ارمنستان پدید آمد که در وسط کشورهای مسلمان از سوی کشورهای غیرمسلمان پشتیبانی می شد. اندکی پس از آن نیز جنگ جهانی سوم و شکست عثمانی که این کشور را تجزیه کرد در سخن پیامبر که در آغاز مقاله آمد نیز پیامبر اسلام این امر را پیش بینی فرموده بود که ستم روا داشتن به اهل ذمه موجب تسلط دشمنان بر مسلمین می شود.

در این جا عکس ها و تصاویر کشتار ارمنیان را به خاطر دردناک بودن آن نیاورده ام اما پژوهشگران با جستجوي واژگان «کشتار ارمنیان» در اینترنت می توانند نتیجه ی نداشتن تحمل مذهبی وتبلیغات نفرت پراکنان خشک مقدس علیه دیگر ادیان را ببینند. تصاویر زنانی که در حال جان دادن کودکانشان را در آغوش می کشند کودکان معصوم که کشته شده اند تنها به خاطر اینکه از پدر و مادر ارمنی زاده شده اند.

ارمنیان اندکی در سواحل دریا به دست کشتی های اروپاییان نجات یافتند و گروهی نیز به ایران گریختند.  ایرانیان مرزهایشان را به روی ارمنیان گشودند و آنها را نجات دادند. در آیین زرتشتی به دیوی به نام «آزی» یا «آژی» باور دارند که همه چیز را می خورد و می اوبارد (می بلعد) و هنگامی که چیزی برای اوباشتن نیافت بدن خویشتن را می کند و می خورد. در زبان لارستانی نیز مثلی بر جای مانده که یادگار روزگار کهن است می گویند: «از جونِ خو اَخَردای».

آری کسانی که با آزار رساندن به دیگران تلاش می کنند خود را آرام کنند هر پیرامون خود کسی را نیابند خود آزاری و خود خوری می کنند. پس بیایید به جای آزار دادن دیگران به بهانه ی اینکه عقایدشان با ما متفاوت است دیو نفرت را در درون خود بکشیم زیرا اگر همه ی مردم جهان را نیز بکشد سر انجام به صاحب خود می تازد و اورا می کشد.

هر گاه که کودک خردسالم می خورد یا می آشامد بی درنگ کودکان مسلمانان مسیحیان و ایزدیان را به یاد می آورم که گرسنه و بی پناهند و به عنوان یک دینمرد مسلمان این بار سنگین را بر دوش خود حس می کنم که باید تا جان در بدن دارم مردمان را به صلح و آشتی فرا بخوانم.

باشد که آشتی بیاید. درود و تندرستی برکت بر شما باد. آمین. صلح باشد تا ابد. آمین آمین.


24 نظر

 1. آهو دشتی گفت:

  0

  0

  جالب بود.
  ولی با احترام به نویسنده محترم بایستی گفت که اکنون نیز در جامعه ایران و متاسفانه در درون خود حاکمیت ایران تاب تحمل برخی اقلیتهای دینی و مذهبی وجود ندارد.
  برخوردی که با دراویش می شود یا با پیرووان آئین بهایی اگرچه این فرقه ها فرقه های ساختگی می باشد اما به هر صورت یک عده باور دارند.نباید حقوق مدنی آنها زیر پا گذاشته شود و در مقابل با گفتگو و تبادل اطلاعات و نظرات سعی در کند شدن گرویدن افراد بیشتری به این فرقه ها کرد.تازه این شامل پیروان ادیان رسمی دیگر مانند زرتشتیان،یهودیان و مسیحیان هم می شود.ببینید چگونه در جامعه آنها را محدود کرده ایم.تا به حال شده یکی از اعیاد مذهبی انها را در صدا و سیما نشان دهیم؟.تا به حال برای انجام فرائض آنها حکومت مساعدتی با آنها کرده است.؟
  تا به حال از پیروان مذاهب دیگر مدیرکل یا فرمانده رده بالای نظامی داشته ایم؟
  بگذریم از اینکه دیگر اندیشان سیاسی را هم مورد بی مهری قرارداده ایم.آیا شده است در کشور چند نفر سوسیالیست آزادانه در مورد عقایدشان حرف بزنند؟آیا یک نشریه با خط فکری غیر خودمان مجوز انتشار گرفته است؟
  همین چند روز پیش شاعر طنز پرداز معروف به هالو را به جرم سرودن شعر زندان کرده اند.یپام ویدئویی او در اینترنت هست.آیا این عدالت است؟آیا این نقض ازادی بیان نیست؟
  .
  .
  .

 2. مجید ب گفت:

  0

  0

  درود بر شما. سراسر متن زیبای تان آکنده از عطر عطوفت و دوستی بود. لذت بردم.

 3. ناظره بیغرض گفت:

  0

  0

  سخنان جناب زهره وند همچون همیشه شیوا، زیبا و دلنشین است. سخنانی که از عمق تاریخ سرچشمه گرفته و پیامی جز خودشناسی، خداشناسی و صلح و دوستی پایدار ندارد. پایدار باشید و مانا…

 4. زهره وند گفت:

  0

  0

  آقا مجیدو خانم بی غرض به خاطر توجه و محبت بی دریغ شما سپاسگذارم ضمناّ حدیثی که در آغاز مطلب باید می آوردم و فراموش کردم اینه :در نهج الفصاحه از پیامبر اسلام آمده که . . . اِذاغُدِرَ بِاَهلِ الذِمَة ظَهَرَ العَدُو :هر گهه مسلمانان به اهل ذمه(مسیحیان ویهودیان و زرتشتیان وصابئینی که حفظ امنیت ایشان در کشور اسلامی بر عهده ی مسلمین است )خیانت ورزند خداوند مسلمانان را به دشمنان دچار می کند به خانم دشتی هم سفارش می کنم بر پژوهش و مطالعه خود بیافزایید

 5. زهره وند گفت:

  0

  0

  خانم دشتی ما باید فرهنگ رواداری دینی و مدارای مذهبی را در میان مردم گسترش بدهیم تا مردم هنگامی که به شخصی با باور های متفاوت برخورد کردند فکر نکنند با دشمنان اسلام طرف هستندو بر خود واجب بدانندتنفر ودشمنی خود را نثار او کنند البته دشمن شناس هم باشند و راه برخورد با دشمن را هم بلد باشند ونیز اطلاعات خود را درباره ی ادیان افزایش دهند چون ممکن است کسی بگوید من به پیروان همه ی ادیان احترام می گذارم اما همین که شنید مثلا یهودیها در عید پسح خون مسلمانها را می خورند یا مسیحیان زنا را مباح می دانند یا زرتشتیان با محارم خود ازدواج می کنند و سخنان بی پایه ی دیگر فورا می پذیرد من به عنوان یک دینمرد مسلمان احساس مسئولیت می کنم تا با مردمی کردن فرهنگ شناخت ادیان و رواداری دینی از رخ دادن فجایع بزرکی که اکنون در بسیاری از نقاط جهان شاهد آن هستیم جلوگیری کنم ما می توانیم اسلام را به عنوان بهترین دین بپذیریم و از پیروان ادیان دیگر نیز متنفر نباشیم از اینکه مطلب مرا خواندید بسیار ممنون و سپاسگذارم

 6. علیمیرزا زمانی گفت:

  0

  0

  زیبا بود ممنون . از پدر و مادری بشنیده ایم لاجرم در ان همی پیچیده ایم. اگر با این دید به ادیان نگاه کنیم بیشتر مشکلات حل خواهد شد

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  بی خود می کنی بروید به آن احمدی نژاد بگویید مطالعه کند . شما چه کار به مطالعه دارید با اصل موضوعی که نوشته ام مشکلی داریدوآیابرای دراویش مثنوی خوان کاری کرده اید ؟
  همین مشکل حجاب و امر به معروف را شما که نمی توانید روا داری کنید بزرگترهای شما هم نمی توانند. درهمین حوضه خودتان چند تا بهایی راه داده اید که هداغل هجتالاسلام شوند.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   چرا […] میگی
   یعنی چی که بهایی بیاد حجت الاسلام بشه
   اصلا خودت می فهمی چی می گی؟

   بحث های علمی چه ربطی به قانون یک کشور که بر اساس شریعت اون دین نوشته شده داره؟

 8. علی گفت:

  0

  0

  در سیستمهای دیکتاتوری اقلیتها همیشه تحت فشار واکثریت درحال برچسب وشایعه پراکنی هستن تا یه وقت کسی دلبستگی به اقلیتها پیدا نکند

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   هر جامعه ای یک هنجاری داره و اگه حکومت احساس کنه این هنجار داره شکسته میشه که عده ای از اقلیت ها معمولا این کار رو می کنن حکومت باهاش مقابله می کنه
   وقتی این اقلیت بر خلاف قانون داره رفتار می کنه این برچسب نیست تخلفیه که داره اتفاق افته

 9. زهره وند گفت:

  0

  0

  همین ادعای را ه دادن بهایی ها نیاز به اثبات دارد نیاز به تحقیق و مطالعه دارد من هم می توانم بگویم محله ی ما چاه نفت دارد خانم دشتی شما که به این راحتی از کوره در می روید و درباره ی دیگران قضاوت می کنید نخست بایستی تمرین تحمل سخنان دیگران را بکنید .پیامبر اسلام می گوید : «آدم با انصاف کسی است که خود را بجای طرف مقابل بگذارد . » همه ی ما باید تمرین انصاف و رواداری بکنیم یعنی نخست اجازه ی سخن گفتن به مخالفان خودمان بدهیم بعد بگوییم چرا دیگران به ما اجازه ی سخن گفتن نمی دهند اینکه همه چیزرا به گردن دولت یا کلاّ به گردن دیگران بیاندازیم کار آسانی است غافل از اینکه همین توده ی مردم رفته اند و شده اند مسئول مملکت به شما پیشنهاد می کنم (دستور نمی دهم )برویدحتماّ زندگی امام موسی صدر ،ماهاتما گاندی ،ماندلا و نیز جنبش زنان صلح طلب لیبریا را مطالعه کنیدبا دشنام و پیشداوری و خشم که نمی شود فرهنگسازی کرد کار فرهنگی نیاز به از خود گذشتگی و فداشدن داره ما باید ثابت کنیم با کسی دشمن نیستیم و فقط کار فرهنگی می کنیم با اسم مستعار به دیگران تاختن کار دشواری نیست اگر می خواهید تغییر به وجود بیاورید بیایید وسط میدان

  • آهو دشتی گفت:

   0

   0

   شما پاسخ بنده را قبل از این دادید.چرا دوباره پاسخ می دهید.شاید زمانی که پاسخ اول را می دادید نظر مرا کامل نخوانده بودید.الان دوباره خوندید و دیدید نه مثل اینکه خیلی دفه قبل خوب جواب نداده اید.من از کوره در نرفتم.ولی گویا شما کمی از کوره در رفته اید.من هیچ جا نگفتم بهایی ها درست می گویند.حتی گفتم این آئین ساختگی است.ولی به هر حال می شود آنها را هم تحمل کرد.
   به من پیشنهاد می کنید و دستور نمی دهید.واقعا لطف می کنید.هر کس جای شما بود دستور می داد.از اون حرفا !
   ضمنا شما از کجا می دانید بنده با اسم مستعار مطلب می نویسم؟
   علم غیب دارید؟
   اگر هم نام مستعار باشد بایستی حق بدهید.چون من مثل برخی از امثال شما نه دور سرم و نه روی دوشم مصونیت ندارم !
   ممکن است بابت چندکلام حرف و چند سطر مطلب سر از […] در بیارم.واگر نه که هم نشین شدن با شاعر طنز پرداز ملقب به هالو زیاد هم بد نیست !

 10. زهره وند گفت:

  0

  0

  در کتاب کفش های ماهیگیر آمده محبوب ترین و پر خطر ترین مقام ،جایگاه پاپ است چون ممکنه زرف داران او حتی او را به قتل برسانند

 11. ناشناس گفت:

  0

  0

  اقای زهره وند مطالب شما قابل استفاده اند . یک تذکر کوچک . لازم نیست به همه پاسخ دهید به بعضی نباید توجه کرد . می خواهند جلب توجه کنند یا … یا …
  بحرالعلوم هستند . به همه ضرر می رنند.

  • زهره وند گفت:

   0

   0

   از توصیه ی دوستانه ی شما سپاسگذارم امید وارم این فرهنگ غلط که برخی چون کامنت بی نام می گذارند به خود اجازه بدهند به دیگران توهین کنند ،تغییر کندو این افراد به پیامد و نتیجه ی کارشان هم فکر کنند برای فرهنگسازی اشکال ندارد که مورد بی احترامی هم قرار بگیریم درود پاینده باشید

 12. دانشجوی لاری گفت:

  0

  0

  موفق باشین در خدمت به دین با اخلاص
  همه اینگونه باشیم

 13. لاري گفت:

  0

  0

  احسنت بر روحاني عزيز و مردمي جناب آقاي زهره وند.

 14. ناشناس گفت:

  0

  0

  به نام و یاد خدا
  سلام جناب زهره وند گران سنگ
  رزوی به دوستان جلوی مسجد گفتم اگه مطالبی را که اقای زهره وند گفت بنویسید و بدهید به کسانی که در حال و هوای روشنفکری دهه ۴۰و۵۰ هستند بخوانند فکر می کنند یکی از هم ردیف های خودشان ، مطالب را گفته است . وسعت مطالعه او چنین است .
  برای حضور این عزیز خوش حالم
  جناب زهره وند رابطه خوبی با کویین دارید. شاد زی شاد- گرامی

 15. علی گفت:

  0

  0

  به نظر من مسئولین کشورمان باید به این نتیجه برسن که درحق اقلیت ها بده کرده وباید معذرت خواهی کنند این کارو باید از […] شروع بشه

 16. زهره وند گفت:

  0

  0

  از دوست لاری ،دانشجوی لاری و همچنین دوست گرانسنگ من برای سخنان پرمهرتان سپاسگذارم بی گمان سخنان شما مسئولیت مرا بیشتر می کند

 17. شیعه غیر متعصب گفت:

  0

  0

  سلام. تمام متن بوی مهربانی و عطوفت میدهد که نشان از اسلام ناب محمدی است.دین اسلام دین برادری و مهربانی و آرامش است .جناب زهره وند کاش تمام تحصیل کردگان علوم دینی دیدگاه شما را داشتند که بدون شک امروز خبری از اسلام داعشی و غیره نبود.. توفیقتان روزافزون

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان