میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در29 مارس 2015 ساعت 1:58 ب.ظ سرویس:یادداشت 11 دیدگاه 4,174 بازدید

در ستايش نيكي مردم «اوز»

به مناسبت روز اوز

در ستايش نيكي مردم «اوز»

1مجيد حجتي: یکی از ویژگی های بد این بنده آن است که زیاد اهل سفر و گشت و گذار نیستم. به همین سبب نتوانسته ام درست و حسابی شهرهای اطراف منطقه خودمان را دیدن نمایم. اما بهانه چهارمین سال برگزاری مراسم و نمایشگاه «روز اوز»، و نیز اصرار یکی از دوستان خوبم به شرکت در این مراسم، سعادت سفر به شهر زیبای اوز و دیدار با مردم خوبش را نصیبم كرد.

در طول مسیر لار به اوز، مباحث فراوانی را من و دوستان طرح می کردیم. عمده بحث سراین موضوع بود که چرا تفاوت ادیان و مذاهب در جهان یکی از مهمترین عوامل تفرقه بین ملت هاست و اینکه چرا مذهبی ها در هر کجای جهان بخصوص منطقه خاورمیانه، تنوع مذهبی را به تهدید مبدّل کرده اند و نتوانسته اند از آن بهره برداری مثبتی داشته باشند؟ چرا وجود مذاهب شیعه و سنی در منطقه خاورمیانه موجب دردسر برای مردم آن گشته است و اینکه چرا تندرویها در هر دو سو، روز به روز افزون تر می گردد؟ خب این چراها و البته حرفهای دیگری که ذکر آن در این نوشته نمی گنجد -و شاید بتوان در فرصتی دیگر بیشتر در باب آن نوشت- سوالاتی بود که دوستان می پرسیدند و هرکس به سهم خود جوابی به آنها می داد.

با این دغدغه و ناتمام ماندن بحث به شهر اوز و محل برگزاری مراسم رسیدیم. دیدن آن همه جمعیت که به جهت شرکت در مراسم حاضر بودند جای تقدیر داشت و البته جالب تر حضور پررنگ لاری ها در آن مراسم بود. به هر سو که خیره می شدی لاری های آشنا را می دیدی. بماند که بسیاری از عزیزان را نیز من نمی شناختم. برایم جالب بود که یکی از دوستان لاری دوران دبستانم را پس از بیست و چند سال، آنجا رؤیت نمودم! خب البته این حضور مردمان از شهرهای مختلف منطقه را می توان از نکته بسیار مهم و مثبت مراسم دانست.

7

پیش از شروع برنامه روز اوز، سری به غرفه های متنوع مراسم زدیم. از نکات جالب غرفه ها اعتنا و احترام مسئولان آنها به بازدیدکنندگان بود. آدم احساس می کرد نکند ما کاره ای هستیم که اینقدر به ما بها می دهند و لطف دارند. همان گونه که انتظار می رود، حضور و خودنمایی انواع غذاها و نان های محلی منطقه جنوب، اینجا نیز پررنگ است و ما نيز فرصت را از دست نداده و چند عدد سمبوسه و نان محلی را خريد كرده و خورديم.

البته در این میان با چند فعال بزرگوار اوزی در حوزه انجمن های خیریه نیز آشنا شدم و من هم که چند مدتی است گیر داده ام به نقش مهاجران جنوب در توسعه زادگاهی، فرصت را از دست ندادم و شروع کردم به سوال کردن و گرفتن اندک اطلاعاتی از آنان. بدین واسطه با آقای هاشمی عضو هیئت مدیره انجمن خیریه اوز و نیز سرکارخانم میراحمدی مدیر مرکز خیریه زنان حضرت زینب «س»، آشنا شدم و البته از فعالیت های آنان پرسیدم.

پس از آن سری به مراسم ویژه روز اوز زدیم که خانم مجری ای خوش بیان (سرکار خانم هاشمی)، با زبان شیرین محلی اوزی به اجرا می پرداخت و البته در طی مراسم چندین مرتبه از حضور استاد دکتر محمد باقر وثوقی چهره حقیقتاً ماندگار منطقه جنوب، که روزگاری ریاست دانشگاه بزرگ پیام نور اوز را نیز بر عهده داشته، تقدیر نمودند. آن گونه که این بنده برنامه ها را دنبال کردم اجرای محلی دختران خوش چهره و خوش لباس اوزی، اجرای خوب یک خواننده اوزی با ادغام آلات موسیقی محلی و مدرن، و نیز یک چند نوازی محلی زیبا از جمله برنامه های مراسم بود. البته تا آنجایی که من دنبال کردم. احتمالاً برنامه های دیگری هم بود که من سعادت دیدنشان را نداشتم.

10

به اتفاق دوستم ترجیح دادیم به غرفه های دیگری که ندیده بودیم سر بزنیم. بسیاری از غرفه ها به نمایش عکس ها از اوز قدیم، تابلوهای زیبای نقاشی و طراحی و ساخت برخی ابزار سنتی ای که در منطقه اوز -و البته همه منطقه جنوب- مورد استفاده قرار می گیرد اختصاص داشت. در یکی از غرفه ها دیدم کتابهای ارزشمند و پر از خاطره کنکور درس شیمی انتشارت آینده سازان نوشته آقای بهمن بازرگانی به نمایش درآمده بود. مسئول غرفه (سرکارخانم هَرمی) که تعجب مرا از دلیل نمایش این کتاب ها دیدند، گفتند آقای بازرگانی، اهل اوز هستند و من از این موضوع ذوق زده شدم که یکی از مهمترین و روانترین کتابهای کنکور دوران ما را از همشهریان خودم تألیف کرده اند.

در غرفه گردشگری با سرکار خانم عزیزیان آشنا شدم که البته پیشتر، از دوستانم در باب شخصیت فعال و پردغدغه ایشان شنیده بودم. طوماری را هم نصب کرده بودند در باب درخواست از دکتر جعفرپور بابت پیگیری مجوز اداره میرث فرهنگی اوز که من و دوستانم نیز با کمال میل آن را امضا کردیم.

مراسم با چند آتش بازی هوایی خاتمه یافت و ما به لطف مسئولان مهربان برپایی آن مراسم، شامی هم خوردیم و رفع زحمت کردیم!

در راه بازگشت بحث های دوستان باز هم داغ شد. اما اینبار نه در باب دین و مذهب، که بیشتر پیرامون مراسم و دغدغه ارزشمند مردم اوز نسبت به شهر و فرهنگ شان. دوستان از ویژگی های بارز مردم منطقه اوز می گفتند. از اینکه این شهر چه قدمت بالایی دارد در حوزه علم و فرهنگ. اینکه اوزی ها، چه مردمان آرام و به دور از تعصبات خشک قومی، منطقه ای و مذهبی هستند. و اینکه منطقه اوز جزو سرآمدان علم، فرهنگ، ادب و اخلاق منطقه جنوب کشور است و البته همه آن را تأیید می کردیم و به این ویژگی های اوزی ها غبطه خوردیم.

در پایان سفر یکی از دوستان ظریف و شوخ طبع، نیک چهرگی و زیبارویی جوانان اوزی را نیز به ویژگی های قبلی افزود و اینگونه سخن را تمام کرد که اگر من مسئول بودم، در ورودی شهر اوز تابلویی می زدم که به «شهر اوز، لبنان جنوب» خوش آمدید!

15 14 16


11 نظر

 1. سعید رزاقیان گفت:

  0

  0

  آقای حجتی بسیار زیبا و کامل توضیح داده بودید به امید موفقیت شما در عرصه های گونان ویک خسته نباشید به همه ی مردم خونگرم و فرهنگ دوست شهر اوز که واقعا برنامه خوب و جالبی اجرا کردند  

 2. شهروند اوزی گفت:

  0

  0

  به عنوان یک همشهری از دوستان لاری انتطار داریم که با قلم وکلام خودتان راهگشای ارزوی دیرینه مردم اوز که همان ارتقای سیاسی است باشید لارستان بزرگ در اینده سیاسی خود به شهرستانی مانند اوز برای تکمیل ارتقای خود احتیاج دارد اوزیها بر خلاف دیگران خود را جزیی از لارستان کهن میدانند

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  درود بر مردمان بی ماننداوز

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  درود بر شما آقای حجتی عزیزای کاش مردم همه ی جاهای دیگر مانند اوزی هاپشتیبان هم بودند به جای سنگ انداختن جلوی پای همدیگر و متهم کردن همدیگر به بی دینی و کفر وهمکاری بادشمنان و…به جای تمسخر همدیگر و آزار رساندن وبی احترامینسبت به همشهری و هموطن وهمزبان خودشان ساسگذارم از بیان بی رنگ و ریای شما واقعاّ تحت تاثیر قرار گرفتم

 5. عبدالرضامفتوحي گفت:

  0

  0

  درود بر هنر مندان و هنردوستان بافرهنگ اوزي .مردمي كه لياقت بهترين ها را دارند.آفرين بر شما جناب حجتي عزيز

 6. ماشال گفت:

  0

  0

  لاری ها باید این بار هوشیار باشند وبخش اوز به شهرستان نشه.اشتباه دوباره مساوی از هم پاشیدگی لارستان بزرگ

 7. شهروند اوزی گفت:

  0

  0

  اقا ماشال لارستان بزرگ که میخواهد استان شود باید چندتا شهرستان تابعه داشته باشد که بتواند این ادعا داشته باشد باید قبل از استان شدن برنامه ریزی وشرایط استان شدن اماده شود یکی از انها ایجاد شهرستان اوزست که سالهاست که شرایط انرا دارد وهمه مسولین وروحانیت محترم لارستان انرا تایید میکنند

 8. مجید ب گفت:

  0

  0

  مطلب خوبی بود .
  اما تا جاییکه چند مطلب شما را دنبال کرده ام متأسفانه برای نوشتن، خود را به تکلف می اندازید مثلاً در اینجا مکرر از لغت “بنده” و “نمودن” استفاده کرده اید . یا از باب نمونه وازگانی مثل “رویت نمودم” ، “خرید کرده و خوردیم” و … اصلاً مناسب گزارش هایی با این موضوعات نرم نیستند . ضمن اینکه به نظر من شما عادت به زیاد نوشتن دارید که مطلوب نیست .
  بهرحال نکاتی بود که به نظرم رسید . امیدوارم حمل بر سوء نیت و اسائه ادب حقیر نشود .

 9. 0

  0

  آقا مجید عزیز ممنونم از راهنمایی شما.
  سعی می کنم تا اونجایی که امکان پذیر باشه مطالبم از این به بعد کوتاه تر باشند.
  در ضمن این نوع نوشتاری که می بینید در حرف زدنم هم تقریباً همین طوره. که البته بیشتر به دلیل شرایط کاریم بوده. یک بار در تهران سوار تاکسی ای شدم و در مسیر با آقای راننده صحبت می کردم. آخر مسیر بهم گفت شما تو حوزه درس خوندی؟! گفتم نه والا… حالا چرا مگه… گفت: خیلی رسمی و تلویزیونی حرف می زنی!
  البته در این مطلب یک مقدار خواستم با این رسمی نوشتن جنبه طنز بدم به متن.
  ممنونم از نکاتی که نوشتید.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان