میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در25 دسامبر 2016 ساعت 8:02 ق.ظ سرویس:شهر و شهروند, مطلب شما بدون دیدگاه 1,089 بازدید

در ستایش رونمایی از منشور «حقوق شهروندی» توسط رئیس جمهور

در ستایش رونمایی از منشور «حقوق شهروندی» توسط رئیس جمهور

baloochi11111-1-2کرامت الله بلوچی/ جویم: رونمایی از منشور حقوق شهروندی که به تازگی توسط حسن روحانی رئیس جمهور هرچند با تاخیر انجام شد اما می توان این را اقدامی در خور؛ ارزنده و شایسته تعبیر نمود. اقدامی که نشان از حرمت گذاری بیشتر و پذیرش آزادی های مشروع؛ معیارهای اخلاقی و کرامت های انسانی آحاد جامعه دارد.

این امر همچنین نشان از منظور نمودن حقوق مردم به طور عام و رعایت کرامتهای انسانی وارزشهای فطری‌شان داشت که برای تبیین بهتر موضوع می‌بایست آن را به طور مجزا و البته مختصر بررسی نمود.

حقوق شهروندی که از دو واژه حقوق و شهروند تشکیل شده و البته هر دو واژه  نیز برای عموم مردم تاحدودی روشن و آشناست و اهمیت آنها به حدی است که یکی از فصول قانون اساسی کشورمان (فصل سوم و در ۲۴؛ اصل) بدان پرداخته شده است.

حقوقی که شامل آزادی ‌های فردی و اجتماعی؛ همچون حق تامین مسکن؛ بهداشت؛ رفاه و تامین اجتماعی و در قوانین عادی متعددی نیز شامل حقوق و ارزشهای انسانی از جمله قانون مدنی آیین دادرسی کیفری قانون آزادی های مشروع است.

و شهروند: یعنی فردی از اجتماع افراد جامعه که دارای حق حاکمیت بر سرنوشت خود بوده و در برابر حکومت؛ جامعه و دیگران از حقوقی یکسان و برابر برخوردار می باشد. افرادی که جمع آنان اجتماع را به وجود می آورد.

قبل از ادامه مطلب لازم بذکرکه اینجانب شخصا معتقدم که این حق را ابتدا خداوند به انسانها هدیه نموده است زیرا خداوند انسان را آزاد آفریده و برای او نیز حقی قائل شده است که این حق عبارت است از: حق حاکمیت بر سرنوشت خود و تصمیم گیری در مورد این حاکمیت که شامل موارد متعددی است و این یعنی ارزشی که خداوند برای انسان و حرمت وی قائل است و این حکومتها هستندکه بعنوان متولیان كشور و اولیای امور متعهدند به این حق طبیعی انسانها جامه ی عمل پوشیده و دراصل: لقد کرمنا یابنی ادم… را تحقق بخشند.

و اما با توجه به اینکه یکی از اصول قانون اساسی کشور آن هم در ۲۴  اصل به حقوق انسانها پرداخته. نشانه از قوانین مترقی و پیشرفته ی کشور ما دارد و شاید در نگاه اول با این اصول نیازی به تصویب منشور حقوق شهروندی نبود اما علیرغم این موضوع باید این اقدام مناسب رئیس جمهور را به اقدامی فرخنده و مبارک و قابل احترام دانست زیرا قطعا ایشان به عنوان بالاترین مدیر اجرایی کشور (و پس از مقام رهبری) عالی ترین مقام به این تشخیص رسیده اند که طرح این موضوع در شرایط فعلی از ضرورتی اجتناب ناپذیر برخوردار است.

البته از این بابت نیز جای هیچ گونه سوال و ابهامی باقی نمی ماند چرا که درمیان تمامی مسئولین ارشد کشور تنها رئیس جمهوراست که علاوه بر مسئولیت قوه مجریه مسئول مستقیم اجرای قانون اساسی نیز می باشند وحقوق شهروندی نیزکه اصولی لازم الاجرا و لازم الاتباع از قانون اساسی ماست و در این مورد رئیس جمهور (هیئت دولت بطور عام) و بطور خاص وزرای کشور؛ امور خارجه، دادگستری؛ اطلاعات و دفاع، مامور اجرای آن حقوق و از نظر میدانی نیز مسئول نظارت بر حسن اجرای قانون مذکور می باشند.

چنانکه گفته شد در حال حاضر و پس از تصویب نهایی در هفته گذشته از منشور حقوق شهروندی رونمایی گردید که این اقدام رئیس جمهور را می‌توان گامی مثبت و رو به جلو در جهت حفظ کرامت های انسانی آحاد جامعه ارزیابی نمود اما مهمتر از تصویب و رونمایی از منشور این نکته است که منشور زمانی اعتبار و ارزش اجرایی می‌یابد که جهت رعایت دقیق و اجرای آن نیز راهکارهای مناسب و در جهت تنبیه متجاوزین و متخلفین به آن نیز قوانین تنبیهی و بازدارنده ی مناسب تصویب و اجرایی گردد در غیر این صورت تنها نامی از منشور حقوق شهروندی باقی نخواهد ماند زیرا همانگونه که مخاطبین ارجمند مطلعند ما در کشور با کمبود قانون روبرو نبوده و در مورد حقوق شهروندی نیز قوانین متعددی وجود داشته و دارد اما باید توجه نمود که به مراتب مهم تر از تصویب این قانون وجود راهکارهای لازم از طریق بکارگیری ساز و کارهای متنوع جهت اجرای دقیق و متقن این قانون است تا با اعمال مکانیزمی مناسب توسط نهادها یا موسسات مختلف و با اختیارات کافی و البته به دور از هرگونه تبعیض! و همچنین تفسیر به رای اشخاص! بتوان این حق مهم و خدادادی مردم  (که البته امروز در دنیا نیز یکی از شرایط زندگی آزاد و سالم ارزیابی می گردد) در کشور ما نیز به اجرا در آید و برای وصول و دستیابی به این مهم تنها تصویب قانون و رونمایی از منشور کافی نبوده بلکه ضمانت اجرایی آن از هر چیزی مهم تر به نظر می رسد تا بتوان در آینده نزدیک جامعه ای به مراتب پیشرفته تر و البته سالم تر از حال حاضر در تمامی ابعاد تجربه نماییم.

لازم به ذکر که در برخی از کشورهای جهان بدون اینکه دارای قانون حقوق شهروندی بوده و یا آن را تصویب نموده باشند به خوبی آن را اجرا و عمل می کنند. علی ایحال درخواست و تصویب منشور حقوق  شهروندي به هر شکل، در این مقطع زمانی ازسوی رییس جمهور بعنوان مجموعه ای که ضامن حقوق شهروندان جامعه می باشد اصالتا یک رخداد مثبت و قابل قبول تلقی گردیده  و می توان آن را به عنوان فصلی جدید در تصویب قوانینی نو برای حفاظت و حراست از حقوق و آزادی‌های مشروع یک ملت دانست .فصلی ارزشمندکه شیخ تدبیر قبل و بعد از انتخابات ریاست جمهوری به آن اذعان نموده و نشان ازحرمت گذاری وی به آحاد مردم و ارزش های انسانی آنان می‌نماید.

 

از این نویسنده بخوانید:

در ضرورت بازی «برد-برد» شیخ تدبیر

تحقق «همدلی» از «همایش» تا واقعیت

كدام انتقاد غيرمنصفانه؟!

رئیس جمهور عزیز؛ دادمان را بستانید!

نگاهی استراتژیک به تراژدی کربلا

منطقه، آبستن حوادث جدید

خانم دکتر! استان من هوای تازه می خواهد

انتقال آب از خلیج فارس به لارستان؛ آب یا سراب؟!

کاسترو، دیکتاتور یا منجی؟!

میلاد رحمه للعالمین و سرافکندگی مسلمانان!


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان