میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در25 اکتبر 2020 ساعت 3:48 ق.ظ سرویس:مطلب شما 2 دیدگاه 104 بازدید

در ضرورت ایجاد زیرساخت‌های فکری و فرهنگی گردشگری (قسمت سوم)

در ضرورت ایجاد زیرساخت‌های فکری و فرهنگی گردشگری (قسمت سوم)

ابوذر سوری*: قسمت سوم و پایانی این سلسله نوشتار اختصاص دارد به طرح‌ها و ایده‌هایی که در جهت فرهنگ‌سازی گردشگری در شهر لار انجام گرفته و یا در حال انجام است. (بخش‌های اول و دوم این مجموعه نوشتار را از (اینجا) و (اینجا) بخوانید.)

۱)طرح گردشگریار

آموزش گردشگری می­تواند مردم را نسبت به این صنعت آگاه نماید و در درک صحیح آن­ها مفید واقع گردد. تاثیر آموزش برای کودکان و نوجوانان نسبت به بزرگسالان، بیشتر است، اما متاسفانه آموزشی اصولی در زمینه گردشگری در مدارس و نظام آموزشی کشور وجود ندارد تا دانش­آموزان را با ویژگی­های این صنعت آشنا نماید و در دراز مدت سبب فرهنگ سازی و نهادینه کردن فرهنگ گردشگری در جامعه گردد، به همین دلیل برای نخستین بار در جنوب استان فارس، طرح گردشگریار که تلفیقی از طرح ملی همیار گردشگر و پایان نامه کارشناسی ارشد با عنوان نقش مدارس در توسعه گردشگری است و با توجه به منطقه لارستان کاملا بومی سازی شده و منطبق بر جاذبه های گردشگری،آداب و رسوم، فرهنگ و زبان این خطه است، با همکاری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لارستان و اداره کل آموزش و پرورش لارستان در مکان پژوهشسرای دانش آموزی شهر لار از مهرماه ۱۳۹۸ کار خود را آغاز کرده است و به دنبال آموزش های اصولی و شناساندن الفبای صنعت گردشگری به دانش آموزان پایه پنجم تا یازدهم از طریق کلاس های تئوری و بازدیدهای میدانی از جاذبه های تاریخی و طبیعی منطقه لارستان است و امید دارد که این آموزش ها از طریق دانش آموزان به میان خانواده ها و نهایتا کل جامعه منتقل گردد.اصل این طرح در پژوهش سرای دانش آموزی شهر لار و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لارستان موجود است و برای شکوفایی هر چه بیشتر، چشم انتظار حمایت های بیشتری خصوصا از طرف مسئولان آموزشی است.

۲)طرح گردشگری کودک و مادر

طرح قبل مختص سنین ۱۱ تا ۱۷ سال بود اما برای سنین پایین تر(۳ تا ۱۱ سال) بنا بود که از اسفندماه سال گذشته برای نخستین بار در لارستان، طرح گردشگری کودک و مادر با همکاری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لارستان و گروه آموزشی قاصدک (که در زمینه آموزش کودکان فعالیت دارد) اجرا گردد که متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا فعلا مسکوت مانده است و به امید خدا با عادی شدن شرایط این طرح نیز اجرایی می گردد. این طرح به دنبال آشنا سازی کودکان با گردشگری و سفر از طریق برنامه ها و فعالیت های آموزشی متناسب با سن آنها است. پیش از این طرح، گروه آموزشی قاصدک دوره آموزشی گردشگران کوچک را نیز برگزار نموده است.

سازمان مردم نهاد ویهان نیز که متشکل از جوانان لاری است و در زمینه آموزش کودکان فعالیت دارد، در راستای اهداف آموزشی خود طرح های زیادی را در جهت شناساندن و احیای تاریخ، آداب و رسوم و فرهنگ منطقه لارستان برگزار کرده است. یکی از این طرح ها، طرح بلبل مشاتو است که از تابستان سال جاری در حال اجرا می باشد.

وجود چنین جوانان خوش فکر، فعال و دغدغه مند در قالب گروه های آموزشی و فرهنگی برای هر شهر و دیاری نعمت است که انتظار می رود حمایت های بیشتری از طرف مسئولین مربوطه از این دو گروه آموزشی (قاصدک و ویهان)  صورت بگیرد، چرا که به فرموده رهبری مسئله فرهنگ در کنار اقتصاد و معیشت، دو موضع و اولویت مهم کشور در اوضاع کنونی است.

۳)طرح توسعه متوازن گردشگری چهار شهرستان لارستان، گراش، اوز و خنج از طریق معرفی مسیرهای جدید گردشگری

این طرح به چهار شهرستان به صورت یک مجموعه بهم پیوسته می نگرد که به دنبال رونق صنعت گردشگری در آن ها از طریق معرفی مسیرهای جدید گردشگری با توجه به سبقه تاریخی آنها و تبلیغ آن است. در واقع به جای تبلیغ تک شهرستان به دنبال معرفی مسیرهای باستانی و جاذبه هایی است که در این مسیرها واقع شده اند. با توجه به تخصصی و تفصیلی بودن این طرح، مجال دیگری را می طلبد و تمامی ابعاد و ویژگی های آن در این گفتار کوتاه نمی گنجد.

۴)طرح جامع گردشگری لارستان

این طرح در سال ۹۰ از طرف اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس و  شرکت مهندسین مشاور سبزاندیش پایش(ساپ)  جهت شهرستان لارستان نگارش شده است، اما پس از مطالعه آن به جز اطلاعات کلی شهرستان، تعدادی آمار دست و پا شکسته و نهایتا چند پیشنهادی که اظهر من الشمس بودن آن بر هیچ کس پوشیده نیست، عایدی خاصی ندارد. در سال ۹۵ پیشنهاد نگارش طرح جدید جامع گردشگری لارستان توسط تیمی که مشغول نوشتن طرح جامع گردشگری شیراز بود به مسئولان مربوطه ارائه گردید که به دلایل خاصی من جمله هزینه بالای آن ( حدود ۱۵۰ میلیون تومان) مورد موافقت قرار نگرفت. طرح جامع گردشگری در واقع نقشه راه و حرکت این صنعت در منطقه است، اینکه الان کجا هستیم و فردا می خواهیم به کجا برسیم و از چه راه و جاده ای باید به آن برسیم در این طرح ها به صورت تفصیلی توضیح داده می شود.

۵)طرح محله گردی و لارستان گردی

این طرح زیبا که با کمک تشکل لارستان بیدار و همکاری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لارستان در سالیان نه چندان دور برگزار می شد، متاسفانه به دلایلی متوقف گردید. این طرح، شاید یکی از اولین و موفق ترین طرح های فرهنگی جهت معرفی آثار تاریخی و طبیعی، فرهنگ و آداب و رسوم منطقه به مردم و خصوصا نسل جوان بوده است که امیدواریم دوباره احیا گردد و رسالت خود را ادامه دهد.

۶)نهضت احیای برکه‌ها

این نهضت که کار خود را یکی دو سالی است آغاز کرده است به دنبال احیای آب انبارها و تعمیر و بازسازی آنها به عنوان نماد و هویت منطقه از طریق کمک خیرین و ارگان ها مربوطه می باشد که الحق و الانصاف هم ایده پسندیده ای بوده، راه اندازی این نهضت و هم در این مدت کوتاه موفق به تعمیر چندین برکه در منطقه به کمک خیرین گردیده است. امید است در راستای این نهضت، نهضت گسترده تری جهت احیای تمام آثار تاریخی و فرهنگی منطقه تاسیس گردد تا بتوان از پتانسیل وجود ارزشمند خیرین در جهت مرمت آثار تاریخی منطقه بهره برد.

۷)رسانه‌ها و سایت‌های خبری

رسانه ها می توانند با تولید محتوای مناسب و درست نقش مهم خود را به عنوان اشاعه دهنده آموزش های اصولی و فرهنگ سازی در جامعه مقصد ایفا کنند. در این چند ساله سایت های خبری لارستان خصوصا میلاد و آفتاب لارستان به عنوان یکی از قدیمی ترین و پرمخاطب ترین رسانه ها، در حد توان، توانسته اند رسالت خود را در ترویج آموزش های زیربنایی و فرهنگ سازی در منطقه لارستان ایفا کنند.

به یاد داشته باشیم که آموزش و آگاه سازی در هر زمینه ای لازم و ضروری است زیرا آگاه سازی مردم سبب تصمیم گیری بهتر آن ها در هر زمینه ای می گردد. همچنین آموزش سبب مشارکت فعال مردم در تمامی مسائل می شود. هنگامی که جامعه در امری مشارکت فعال داشته باشند، احتمال موفقیت آن مهم افزایش می یابد زیرا مردم متوجه شده اند که این فعالیت برای آنها و به سود آنهاست. و نهایتا آموزش سبب توانمند سازی مردم می گردد، وقتی جامعه ای خود در زمینه ای توانمند گردد، می تواند با خلاقیت و ابتکار خود در این زمینه کارآفرینی نماید.

این نکته را نیز باید یادآور شد، طرح هایی که در جهت فرهنگ سازی برنامه ریزی شده اند هر چند ممکن است دارای تاثیرات کوتاه مدت باشند، اما ثمره اصلی آن ها را در صورت استمرار باید در بلند مدت شاهد باشیم. بنابراین باید در کنار برنامه ریزی های اصولی، صبر را نیز چاشنی تصمیماتمان نماییم.

به امید توسعه، پیشرفت و ترقی هر چه بیشتر لارستان کهن

*کارشناس ارشد مدیریت و برنامه ریزی گردشگری

از این نویسنده بخوانید:

یادداشتی از «ابوذر سوری» در باب معرفی «دهن‌شیر»

نکاتی درباره ثبت معنوی «مسقطی لاری»

گردشگری «معنوی» و فرهنگ حسینی

«لارین» قلعه فراموش شده لار

«قیصریه» لار، شکوه بازارهای ایرانی

«امنیت» و گردشگری/ یادداشتی پیرامون حوادث تروریستی اخیر

اولین و قدیمی‌ترین مسجد روی آب ایران در لار!

معتدل است او….

مردم شهر بهوشید!

چه کنیم «گردشگر» جذب کنیم؟

آیا می‌توان به مسافران نوروزی «گردشگر» گفت؟


2 نظر

  1. ص-کامجو گفت:

    1

    0

    درود بر جناب ابوذرسوری. موفق باشید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان