میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در3 فوریه 2015 ساعت 7:50 ب.ظ سرویس:مطلب شما 24 دیدگاه 4,955 بازدید

در ضرورت پايش مداوم انقلاب

در ضرورت پايش مداوم انقلاب

10700732_1540236552875428_595141744696142011_oابوذر شريعتي: ۳۶سال از انقلاب مقدّس و شکوهمند اسلامی گذشت. انقلابی که نسل ما نه در ثبوت آن نقش داشت و نه در اثبات آن؛ اما شنیده ایم همه مردم یک دل و یکصدا خواهان تحقق اين انقلاب بودند چرا که انقلاب رویای شیرینی برای مردم مجسم می ساخت و مردم مظلوم و ستمدیده از هر قشری و باهر سلیقه ای را به دور خویش جمع ساخت تا بتواند مدینه ی فاضله ای بسازد که الگویی برای همه ی دنیا باشد. مشخصات جامعه پس از انقلاب توسط معمار کبیر انقلاب در سخنان گهربارشان ترسيم می گشت. در این ایام خوب است برگردیم به آن دوران و برخي آرمان ها و سخنان امام خميني (ره) را مرور کنیم تا بدانیم کجای کاریم.

آنچه مسلم است اينكه همه ما به آرمان هاي مقدس انقلاب اسلامي در سال ۵۷ معتقديم و هريك به سهم خود بايد براي تحقق آنها بكوشيم. چه دولتمردان و مسئولان و چه تك تك مردم. مرور دائم و مداوم شعارهاي انقلاب و بررسي دقيق افكار و سخنان گهربار امام راحل (ره) (و نه سخنان گزينش شده ايشان) مي تواند براي همه چراغ راهي باشد. در اين بين البته بايد شجاعانه با برخي واقعيتها نيز مواجه شويم و اگر انحراف و زاويه اي با اين آرمان ها ايجاد شده بجاي كتمان و پرده پوشي، آنها را مطرح و آسيب شناسي كنيم.

با اين مقدمه در ادامه فقط چند فراز كوتاه از سخنان امام خميني (ره) كه در صحيفه نور ايشان آمده اما كمتر منعكس مي شوند را مي آوريم و قبل از همه خود را به تامل در آنها دعوت مي كنيم:

***

*ما علاوه بر اينكه زندگى مادى شما را مى ‏خواهيم مرفه بشود، زندگى معنوى شما را هم مى ‏خواهيم مرفه باشد. شما به معنويات احتياج داريد. معنويات ما را بردند اينها. دلخوش نباشيد كه مسكن فقط مى ‏سازيم، آب و برق را مجانى مى‏ كنيم ( براى طبقه مستمند)، اتوبوس را مجانى مى ‏كنيم (براى طبقه مستمند)، دلخوش به اين مقدار نباشيد. معنويات شما را، روحيات شما را عظمت مى‏ دهيم؛ شما را به مقام انسانيت مى ‏رسانيم. اينها شما را منحط كردند؛ اين قدر دنيا را پيش شما جلوه دادند كه خيال كرديد همه چيز اين است. ما، هم دنيا را آباد مى‏ كنيم و هم آخرت را. يكى از امورى كه بايد بشود همين معناست كه خواهد شد… آنها حرف مى‏ زنند ما عمل مى ‏كنيم… ما پس از اين، راجع به بانكها هم طرحهايى داريم كه از اين وضع رقّت بار برگردد، ازاين وضع استعمارى برگردد. بانكها بتدريج بايد تعديل بشود، و «ربا» بكلى قطع بشود. (صحيفه امام/ جلد ۶/ص ۲۷۳)

*مطبوعات در نشر همه‌ی حقایق و واقعیات آزادند. (مصاحبه با پائزه‌سرا ایتالیایی،۱۱ آبان ۵۷، پاریس، صحیفه نور ،ج۴ص۲۶۶)

*در جمهوری اسلامی کمونیست‌ها نیز در بیان عقاید خود آزادند. (مصاحبه با روزنامه هلندی دی ولکرانت، ۷ نوامبر ۱۹۷۸،صحیفه نور، ج۴ص۳۶۴)

*ايران به سرعت مى‏ تواند مشكل كشاورزى خود را حل كند، به طورى كه هم كشاورز به يك زندگى انسانى در حد ديگران برسد و هم مملكت از واردات مواد غذايى بى‏ نياز گردد. و ما براى صنعتى شدن كشور تلاش مى ‏كنيم، و لكن نه صنعت مونتاژ كه هم كشور را هر چه بيشتر به اجانب وابسته كرده است و هم اكثريت فقير و محروم را در خدمت مشتى ثروت‏ اندوز متجاوز قرار داده است. (صحيفه امام، ج‏۴ ، ص ۴۱۴)

*اوضاع اقتصادى عوض خواهد شد و يك اقتصاد صحيح و سالم ما عرضه مى ‏كنيم و الآن اينها اقتصاد ما را ورشكست كرده و از بين برده‏ اند. اينها خرجهايى كرده ‏اند كه خلاف مصلحت بوده است، دزديهايى كرده ‏اند كه خيانت بوده است و براى حفظ خود به اشخاصى پولهايى بسيار گزاف داده است. ما تمام اينها را از بين مى ‏بريم و اطمينان داريم كه ديگر اقتصادى عقب مانده نخواهيم داشت و به نيازهاى مردم محروممان جواب مثبت خواهيم داد. (صحيفه امام، ج‏۴، ۴۵۷)

*چنانچه دست دزدها و غارتگران داخلى و خارجى كوتاه شود و برنامه‏ هاى اقتصادى بر اساس نيازهاى معقول و منطقى جامعه طرح‏ريزى و اجرا گردد، و نيز قوانين غير الهى كه وسيله دست سودجويان است از ميان برود، مسأله‏اى به نام تورم براى مملكت باقى نخواهد ماند. (صحيفه امام، ج‏۴، ۵۰۷)

*اما راجع به بهره بانكى، ما بانكهايى كه بى ‏بهره باشد بايد تأسيس كنيم. ما بهره‏ ها را جايز نمى ‏دانيم. اما راجع به صنايع، صنايع را در ايران به بهترين وجه پايه گذارى خواهيم كرد. و اما آنچه كه امروز به عنوان صنايع است در ايران، مونتاژى بيش نيست و اصولًا به درد نمى‏ خورد. (صحيفه امام، ج‏۵، ص: ۱۸۲)

 

 


24 نظر

 1. رضا گفت:

  0

  0

  بسیار مطلب خوبی بود ،

  اما در مورد اینکه کمونیسم ها هم حق دارند عقاید خودشون رو آزادانه بیان کنند امام قبلش گفتن : در صورت عدم توطئه کمونیسم ها هم در بیان عقاید آزادند.

  در مورد اینکه امام گفت دلخوش نباشید که مسکن فقط میسازیم برای طبقه مستمند…/ امام این رو بعد از صحبت ها و وعده های سخنگوی دولت موقت گفت/

  اگر بخوام حرفم رو در یک جمله بگم اینه : نمیشه تاریخ انقلاب اسلامی و صحبت های امام رو در یک مطلب گفت و به نتیجه رسیدن و نرسیدن ارمان های انقلاب رو نقد کرد، نیاز به مطالعه و چندین جلسه گقتگو هست…

  • لارستانی گفت:

   0

   0

   مرور دائم و مداوم شعارهاي انقلاب و بررسي دقيق افكار و سخنان گهربار امام راحل (ره) (و نه سخنان گزينش شده ايشان) مي تواند براي همه چراغ راهي باشد.
   این نوشته خود آقای شریعتی است اما خودش متاسفانه عمل نکرده
   مشکل ماها اینه که غر می زنیم، حرف می زنیم، می نویسیم ولی نوبت خودمان که می شود اهل عمل نیستیم ظاهرا مشکل آقای شریعتی هم همین است. اون تکه هایی از سخنان امام که به نفع خودش بوده رو آورده، قبل و بعد رو هم حذف کرده و به نفع خودش نتیجه گیری کرده. این کار خیلی زشته

  • نیما گفت:

   0

   0

   اينها شما را منحط كردند؛ اين قدر دنيا را پيش شما جلوه دادند كه خيال كرديد همه چيز اين است.
   ظاهرا آقای شریعتی هم از جمله همین ” اینها”ی امامند که تنها جملات مربوط به دنیا را آورده اند تا مردم را منحط کنند

  • لارستان بیدار گفت:

   0

   0

   واقعا چثدر امام مظلومه!
   آدمهایی دم از امام میزنن که ترویج رقص میکردن! باعزاداری مخالف بودن و سبب افسردگی میدونستن در صورتی که همین امام میگفتن همین محرم و صفر است که سبب شده اسلام زنده بماند
   خب دیگه امام که خودش نیست جواب بده پس کی به کیه

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  من زياد با اين مقايسه ها يعني آوردن يك جمله از امام و نتيجه گيري به انحراف رفتن انقلاب ندارم. اما آنچه در تمام اين جملات ديدم تعلق خاطر واقعي امام مرحوم به آزادي بيان و آزادي رسانه هاست كه متاسفانه هرچه از انقلاب شكوهمند گذشت اين آزادي بيان روز به روز كمتر شد. حتي من كه الان دارم اين نظر را مي نويسم اعتراف مي كنم كه استرس دارم كه من را بشناسند و دردسرم برايم ايجاد شود. مثلا در يافتن شغل يا… برايم دردسر ايجاد شود و اين روند آن روندي نيست كه در شعارهاي ارزشمند و متعالي انقلاب شنيديم. زنده باد انتقلاب اسلامي با تمام ارزش ها و آرمان هايش.

  • داداش گفت:

   0

   0

   این تن بمیره الان سالمی ؟
   داداش اینجا ایرانه شوروی نیست که KGB داشته باشه !!
   اگه این قدر بگیر بگیر و خفقان بود که اسمی از آفتاب و ابوذر شریعتی نبود داداش …
   خوشحال میشم دفعه بعد هم جک بگی و منم بهت مشاوره بدم !!!!

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  راستس يادم رفت از سايت آفتاب بسيار بسيار قدرداني كنم. بعد از حواشي مقاله قبل آقاي شريعتي فكر نمي كردم مسئول سايت ديگر مطلبي از اين نويسنده درج كند. من يكي كه فكر مي كنم امثال گردآوران اين سايت مدافعان واقعي نظام مردم سالار جمهوري اسلامي ايران هستند. حق يار شما باد.

  • امید گفت:

   0

   0

   ۸ سال دولت اصلاحات که به حرف امام که گفت آب و برق را مجانی میکنیم برا مستمندان- البته اگه گفته باشن- عمل نکرد تنها دولت احمدی نژاد با دادن یارانه های انرژی ظاهرا این را عملی کرد و به نفع مستمندان شد دولت جدید هم که دم از خزانه خالی میزند و تازه میخواد بدون اینکه یارانه ها را زیاد کنه انرژی رو گرون کنه
   بازم دم احمدی نجات گرم

  • ساحل گفت:

   0

   0

   ۸ سال دولت اصلاحات که به حرف امام که گفت آب و برق را مجانی میکنیم برا مستمندان- البته اگه گفته باشن- عمل نکرد تنها دولت احمدی نژاد با دادن یارانه های انرژی ظاهرا این را عملی کرد و به نفع مستمندان شد دولت جدید هم که دم از خزانه خالی میزند و تازه میخواد بدون اینکه یارانه ها را زیاد کنه انرژی رو گرون کنه
   بازم دم احمدی نجات گرم

  • امین گفت:

   0

   0

   اينها شما را منحط كردند؛ اين قدر دنيا را پيش شما جلوه دادند كه خيال كرديد همه چيز اين است.
   ظاهرا آقای شریعتی هم از جمله همین ” اینها”ی امامند که تنها جملات مربوط به دنیا را آورده اند تا مردم را منحط کنند

 4. محمد گفت:

  0

  0

  به به
  آقای مجهول الهویة
  تشریف آوردین باز هم

 5. محمد گفت:

  0

  0

  در این وانفسا وفادار ماندن به گوهر انقلاب شهامت می خواهد و لااقل برای ثبت در تاریخ باید این شهامت را نشان دهیم و تنهایی و بی کسی را تاب آوریم ، تا فردا نگویند هیچکس نبود از انقلاب بزرگ یک ملت که رویای آزادی و برابری را در جانها ریخت دفاع کند

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  با سلام و تشکر از اینکه دغدغه انقلاب و اندیشه امام (ره) شما دوستان را به حرکت واداشته را در این مسیر بزرگ و متعالی گام بردارید.
  چند نکته ای توجه بنده را جلب نمود، گمان می برم اگر گفته شود، قدری در این مسیر، شما هم‌مسیران را یاری خواهد داد.
  اول آنکه بسیار قدم خوبی است که ما که به ضرورت برای بررسی انقلاب به شاخصه هایی نیازمندیم به سراغ سخنان گهربار حضرت امام راحل و رهبر معظم انقلاب برویم.
  دوم آنکه شما ادعا دارید “برخی از سخنان امام با اینکه در صحیفه نور آمده اما کمتذ منعکس می شود.” انعکاس این مطالب وظیفه شما دوستانی است که رسانه ای در دست دارید و دغدغه انقلاب و گرنه بسیاری مسائل مهم دیگر هم به گوش مردم نمی رسد و در این راه ضعف های بسیار گریبانگیر اشخاصی است که به آرمان های انقلاب معتقدند.
  سوم آنکه شما دوست گرامی با اینکه خودتان می گویید گزینشی در پی سخنان حضرت امام (ره) نباشیم اما خودتان که به همین امر مشغولید. بد نیست گاهی با دید انتقاد به خود نظری بیفکنیم
  دوست دارم دوستان در کنار همه سخنان حضرت امام (ره) به این سخن نیز توجهی بکنند.
  “ما نه از اقدام نظامی می‏ترسیم و نه از محاصرۀ اقتصادی. اما از او نمی‏ترسیم برای اینکه ما شیعۀ یک ائمه‏ای هستیم که آنها شهادت را استقبال می‏کردند، ملت ما هم امروز شهادت را استقبال می‏کند. فرضاً که آقای کارتر بتواند نظامی بیاورد اینجا، با اینکه نمی‏تواند همچو کاری بکند، دخالت نظامی بکند، نمی‏تواند بکند، فرض می‏کنیم که خیر، تفاهم کنند این اَبَرقدرتها که به ایران نظامی بفرستند، ما سی و پنج میلیون جمعیت داریم که اینها بسیاریشان، بسیار زیادشان، آرزوی شهادت می‏کنند. ما با این سی و پنج میلیون به میدان می‏رویم. بعد که ما همه شهید شدیم، خودتان با ایران هر کاری می‏خواهید بکنید، از این ما نمی‏ترسیم، ما مرد جنگیم، ما مرد مبارزه هستیم. ما جوانهایمان با مشت معارضه و مبارزه کرد با تانکها و توپها و مسلسلها. ما را آقای کارتر از مبارزه نترساند، ما اهل مبارزه هستیم ولو نداشته باشیم ابزار مبارزه. لکن بدن داریم در مقابل اینکه ما را بزنند، و این را عمل خواهیم کرد.
  و اما قضیۀ اقتصاد: ما یک ملتی هستیم که به این گرسنگی خوردنها عادت کرده‏ایم. ما سی و پنج سال، یا پنجاه سال می‏گویید ما در این گرفتاریها بودیم و عادت داریم به این گرسنگی خوردنها. ما روزه می‏گیریم، ما یک وقت غذا می‏خوریم. اگر بنا باشد که آنها محاصرۀ اقتصادی بکنند، فرضاً که بتوانند و همه ملتها تبع ایشان بشوند، و حال آنکه این خیالی است خام، و همچو چیزی تحقق پیدا نمی‏کند. فرضاً که تحقق پیدا بکند، ما همان جو و گندمی که خودمان در مملکت خودمان کِشت می‏کنیم، اقتصاد می‏کنیم، و برای خودمان همان مقدار کافی است. ما در هر هفته یک روز گوشت می‏خوریم. گوشت خوردن خیلی چیز خوبی هم نیست. و یک وعده هم ممکن است غذا بخوریم. ما را از این چیزها اینها نترسانند. اگر امر دایر بشود بین اینکه آبروی ما حفظ بشود یا شکممان سیر بشود، ما ترجیح می‏دهیم که آبرویمان حفظ بشود، شکممان گرسنه باشد.”
  صحیفه امام جلد ۱۱، ۱۹/۰۸/۱۳۵۸

 7. لاری گفت:

  0

  0

  اگه انحرافی هم رخ داده نمیشه گفت فقط مسئولین مقصرن. مسئولین هم از همین مردم انتخاب شدن. مردم به تدریج دارن بصیرت به دست میارن و إن‌شاءالله مثل فتنه فریب بعضیا رو نمیخورن که دعوی پیروی راه امام رو داشتن ولی در عمل خلاف آرمان امام شعار نه غزه نه لبنان سر دادن.
  نکته بعد اینکه آزادی بیان را باید از زبان حضرت امام تعریف میکردین مثلا حد و مرز آزادی بیان تا کجاست؟ مثلا توهین به پیامبر آزادی بیانه؟!!!
  برخی از اهدافی که امام خمینی و رهبری دارن بارها و بارها به مسئولین گفته شده ولی کو گوش شنوا؟! نمونش وابسته نبودن اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی هست که میتونید تو سخنرانی دهه ۷۰ رهبری پیدا کنید.
  موضوع بانک هم نیاز به نظریه پردازی در حوزه اقتصاد اسلامی داره که کشور در مجموع تو علوم انسانی ضعیفه و باید کار کنیم. نمیشه یه دفعه بهره بانکی رو حذف کرد.

 8. خودم گفت:

  0

  0

  سلام بر کسی که احتمالا وجه تسمیه اش به این خاطر هست که به عقیده خودش ابوذر وار حرف می زنه، اون هم از جنس شریعتی!!! (که البته بد هم نیست)

  بگذریم

  خود این مطلبی که شما گذاشتید هم خودش گزینش هست!

  قطعا این صحبتهایی که امام عزیز فرمودند، مخالفی نداره،
  مشکل اینجاست که سلیقه های برداشت از صحبتهای امام، کار دست ما داده.
  عده ای تخصیص می زنند و عده ای مطلق میارند و عده ای …

  خلاصه بگم
  تو تفسیر و تطبیق با شرایط روز داریم.
  بهترین تفسیر هم خط و مشی رهبر معظم انقلاب هست،اگر بهش عمل بشه.

  به امید سرفرازی ایران عزیز

  یاعلی

 9. داداش گفت:

  0

  0

  شریعتی جان تو هم که زدی تو خط گزینشی کردن داداش ، جسارت نباشه ولی حرفات با هم نمیخونه !!
  گفت آزادی رسانه ها ، نه اینکه یکی مث شما بیاد بگه ما چرا رقص نداریم تو مهندسی فرهنگی یا اینکه علی جنتی رسما خوننگی زنان رو رسمی کنه و گند بزنه به زحمات و حرفای امام و خون شهدا از ۴۲ تا ۵۷ !!!
  بعد هر کی اومد حرف بزنه که آقا اشتباهه ما انقلاب کردیم که این مدل قسق و فجورها نباشه ، بهش بگین افراطی و تندرو ومتحجر و …
  مات به چه ساز شما برقصن ؟
  اگر هم که بهتون کم محلی کنن و تحویلتون نگیرن دادتون بلنده که آییییییییییییییییی آزادی اندیشه با ریش و پشم نمیشه !!
  زنده باشین ان شالله …

 10. مجتبی گفت:

  0

  0

  آقای مجهول الهویه دارند با این یادداشت از مطلب قبلشون (رقاصی) دفاع می کنند و بس . . .!!

 11. ناشناس گفت:

  0

  0

  تازه به كوري چشم شاه زمستونم بهاره. اين يكي ديگه خداييش محقق شد

 12. ناشناس گفت:

  0

  0

  احسنت . مردمی که روزی با مشتهای گره کرده انقلاب میکنند با دستانی باز حقوق خود را مطالبه میکنند

 13. بازرس گفت:

  0

  0

  رسالت یک انسان برای رسیدن به آزادی در صف ایستادن نیست بلکه بر هم زدن صف است. چه گوارا

 14. مشت حسین آقا گفت:

  0

  0

  سلام دادا ابوذر«حمید خودمون»جونم خودم کیف میکنی صحبت های حاشیه دا ر کنیاااا..ولی…. خودتی

 15. الهه گفت:

  0

  0

  از ماست که بر ماست این انقلاب تنها ار مغانی که داشت این بود که فاصله ی طبقاتی روز به روز زیادتر شد.و به نام دین […] بیشتر شد. به جای […] سر زبونها افتاد.هرگز پدر و مادر و بزرگترهایمان را […]

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان