میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در8 آوریل 2014 ساعت 1:26 ق.ظ سرویس:یادداشت 2 دیدگاه 1,416 بازدید

در غياب بزرگان

rahiminejadدر غياب بزرگان

دكتر كاظم رحيمي نژاد/ صحبت نو: سال ۹۲ در وضعیتی جدید برای جنوب فارس طی شد. وضعیتی که در آن دو روحانی صاحب نفوذ در مناسبات این منطقه حضور نداشتند و دولتی با تفکر و برنامه جدید پس از هشت سال  زمام امور اجرایی کشور و تبع آن استان فارس را در دست گرفت. اگرچه تاثیر حضور آیت الله آیت اللهی و آیت الله موسوی لاری تا مدتها جنوب فارس را تحت تاثیر قرار خواهد داد؛ اما در وجه عملی، مناسبات جدید بدون حضور مستقیم این بزرگان و با شرایط اجرایی جدید شکل گرفته است.

در وضعیت جدید صاحبان نفوذ در نقاط مختلف جنوب فارس هر کدام در حال ارائه تعریف جدید از جایگاه حوزه نفوذ خود و تثبیت این تعریف هستند. برای شناخت شرایط جدید و تعیین خط مشی آینده در اینجا سه عامل موثر در تعیین این وضعیت معرفی و تحلیل می شود.

الف: تقسیمات کشوری 

در سال های اخیر مناطق مختلف جنوب فارس تلاش مضاعفی برای ارتقای سطح مناطق خود در حوزه تقسیمات کشوری داشته اند. موضوعی انکار ناپذیر که در صورتی که در یک پازل طراحی شده توسط دوستداران لارستان کهن پیش برود ضمن ارتقا و توسعه جنوب فارس موجب تقویت جایگاه جنوب فارس در معادلات کشوری خواهد بود. طرحی جامع که در آن منافع تماتمی مناطق جنوب فارس اعم از لارستان و لامرد و مهر و خنج و گراش و… در نظر گرفته شود.

در اینجا برای اینکه به ساده انگاری و غفلت متهم نشوم باید متذکر شوم که برخی افراد در جنوب فارس ارتقای خود را در تضعیف دیگران می بینند و دائما برای رسیدن به مطامع خود در تلاش برای زیاده خواهی و توجیه خود محوری های شان به نام استان فارس هستند. اطلاعات موثق در مورد  اظهارات برخی افراد مسئول! در محافل و مجامع جنوب فارس به ما رسیده است که حاکی از آن است که آنها از هیچ تلاشی برای ضربه زدن به منافع لارستان کهن دریغ نخواهند کرد. در صورت به نتیجه رسیدن این زیاده خواهی ها آرامش و حتی موجودیت منطقه تهدید خواهد شد. وظیفه ما اما کاملا روشن است. بدون اغراق باید تاکید کنم که لارستان نیازی به مقابله با این زیاده خواهان ندارد. تنها باید آنچه را داریم قدر بدانیم و لارستان را برای همه لارستانی ها بخواهیم و جنوب فارس را برای همه مردم جنوب فارس.

ب: تنوع مذهبی

عامل تنوع مذهبی درجنوب فارس یکی از ویژگی های مهم این منطقه است که در تاریخ معاصر لارستان بزرگ( جنوب فارس) نقش ایفا کرده است. حضور علمای روشن بین در منطقه در طول زمان غالبا این تنوع را به نقطه قوت لارستان بزرگ تبدیل کرده است. در شرایط جدید این عامل مهم تنها با پیروی از سیره بزرگان پیشین می تواند سود بخش باشد.

ج: سیاست

در محافل قدرت در سطح کشور، استان فارس و لارستان همیشه این تحلیل وجود داشته که لارستان در شرایطی که اصلاح طلبان و افراد میانه رو در راس قدرت باشند موقعیت بهتری برای پیشرفت، توسعه و ارتقا دارد. اینکه مسئولان اصلاح طلب و میانه رو لارستانی در دوران زمامداری خود از این شرایط بهره برده اند یا خیر امری ست که نگارنده خود به آن نگاه انتقادی دارد و موضوع بحثی مجزاست. اما در اینجا موضوع بحث، تعیین خط مشی در موقعیت جدید برای پیش برد اهداف کلان جنوب فارس است.

با توجه به آنچه در هشت سال دولت عدالت محور! بر لارستان گذشت، امروز استقرار دولت تدبیر و امید یک عامل مثبت در تحولات جنوب فارس محسوب می شود. از یاد نبریم که در ۸ سال دولت احمدی نژاد پروژه قابل ذکری در لارستان به اجرا در نیامد و در مقابل بازی های پشت پرده و همراهی مسئوان وقت لارستان، محدوده این منطقه تاریخی را تا حوالی پارک جنگلی لار تقلیل داد. البته در موقعیت کنونی نباید به دنبال سیاست بازی و حذف نیروهای کارآمد اصول گرا بود؛ چرا که در این صورت راه به جایی نخوداهیم برد. هراصول گرای شناسنامه داری که حاضر است برای لارستان کار کند باید تکریم شود و از تخصص او به نفع لارستان بزرگ بهره برده شود.

در یک نگاه موسع هماهنگی مسئولان لارستان، خنج و گراش با همدیگر و تعامل نهادهای مردمی با آنها می تواند در پیش برد نقشه راه لارستان بزرگ راه گشا باشد.


2 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  دکتر عزیز
  برادر من
  کدام میانه روی؟
  چیزی که تا به ال مشاهده شده است،از افراط و تند روی هم بیشتر بوده

 2. دلسوز گفت:

  0

  0

  اعضای ستاد روحانی در لار از یارانه انصراف می دهند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟..تدبیر رو نخواستیم

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان