میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در19 ژانویه 2014 ساعت 7:01 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 6 دیدگاه 2,639 بازدید

در مسير تغيير

در مسير تغيير

احمد فرهمند/ لامرد نوشت: بیست و چهارم خرداد ماه سال جاری با حضور پرشور مردم ایران، انتخاباتی برگزار شد تا رویکرد جدید سیاستهای نظام جمهوری اسلامی ایران با آنچه در قانون اساسی کشور به آن اشاره شده و در حوزه ی اختیارات دولت قرار می گیرد، مشخص گردد. شعارها و برنامه های کاندیداهای ریاست جمهوری با گرایشهای مختلف سیاسی در معرض آزمون و داوری مردم قرار گرفت و در نتیجه آنچه حاصل شد پیروزی برنامه های یک حقوقدان به نام دکتر حسن روحانی بود.

عمده حامیان رییس جمهور برگزیده، در سطح اول، اصلاح‌طبان و بخشی از اصول‌گرایان میانه و شخصیت‌هایی مثل ناطق نوری و علی مطهری بودند چرا که اصولگرایان خود با کاندیداهایی شاخص به میدان رقابت پای نهاده بودند. سطح دوم همان طبقه متوسط فقیری بودند که در روستاها و شهرهای کوچک ساکن هستند و با امید به گشایش اقتصادی و روابط خارجی به روحانی رای دادند. سطح سوم همان افراد طبقه متوسط و متوسط رو به بالا بودند که بخشی از غایبین حضور در انتخابات را نیز شامل می شود. اما اکنون که کارایی دولت حسن روحانی را در مهار مشکلات و بحرانهای سیاست خارجی و اقتصادی می‌بینند، در ردیف حامیان دولت  قرار می گیرند.

 سطح اول این حامیان، پشتوانه محکمی است که افراط‌ گرایان نمی‌توانند با ساختن اصطلاحاتی مانند اصلاح‌طلبان قلابی در آن خدشه وارد نمایند. طبیعی است حمایت دو سطح دیگر به سطح پیروزی روحانی در حل مشکلات اقتصادی و خارجی وابسته است. به نظر می رسد یک سطح چهارم قابل اعتنا  هم هست که مترصد موفقیت دولت روحانی در حوزه های فرهنگی و سیاسی هستند. چنانچه دولت روحانی بتواند مراقب ریزش سطح دوم و سوم باشد و نیز نگرانی اقشار با نفوذ سطح چهارم را بر طرف نماید، استحکام عقبه اجتماعی دولتش کم‌نظیر خواهد شد.

درحال حاضر بیشترین حجم انتقادهای جریان تندرو از رویکرد دولت روحانی را می‌توان در نگرانی از تغییر فضای فرهنگی دانست. هشدارهای پیاپی به وزیر ارشاد، تشدید فیلتر سایت‌های اینترنتی و ابزارهای مدرن ارتباطی از جمله برنامه‌هایی است که اصولگرایان در ماه‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری به اجرا درآورده‌اند .

درحوزه‏ی اقتصادی نیز به نظر می رسد همه‏ی چشمها به توافقات ایران و قدرتهای بزرگ بر سر موضوع هسته ای است. مذاکراتی که مقام معظم رهبری در سخنان خود حمایت و اعتماد خود به تیم مذاکره کننده را اعلام نموده است.

اما در حوزه‏ی سیاسی و بویژه در سطوح میانی و پایینی، دولت کمتر موفق به ایجاد تغییرات دلخواه خود گردیده است. این عدم موفقیت دولت نیز ناشی از مقاومت نمایندگان مجلس و همچون همیشه اصرار مدیران اصولگرا بر ماندن بر مسئولیتهای خود می باشد. ادامه ی این وضعیت و نمایش ناکارآمدی دولت از طرف تندروها با استفاده از ابزار مختلف تبلیغاتی، می تواند این حوزه را به پاشنه ی آشیل دولت تبدیل نماید.


6 نظر

 1. سید هادی عبدالرحیم زاده گفت:

  0

  0

  جناب فرهمند عزیزم

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  طبقات پایین هیچوقت چنین نظری نداشته اند
  دقت بفرما

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  خدا شفات بده

 4. محمد گفت:

  0

  0

  منظورتون رو از تند رو ندونستم؟
  مگه هرکی انتقاد کرد یا اینکه مثلا جزء حزبتون نیست میشه میشه تندرو؟
  لطفا عوامانه نظر ندید، چون بد نگاهتون میکنن.

 5. روح ا... گفت:

  0

  0

  قابل توجه آقای فرهمند عزیز:
  ما بسته به احزاب نیستیم و البته قبول هم نداریم ، میشیم تندرو؟
  راستی چرا به نظر همه احترام نمیگذارین؟
  از الفاظ نابجایی استفاده کردین؛ افراط گرا، تندرو
  نوشتتون هم یه جوری به افراد کم در آمد و فقیر توهین میکنه.
  مگه مردم گشنه گدا تشریف دارن.
  لطفا دقت کنین.
  ممنون

 6. مسعود گفت:

  0

  0

  جناب آقای فرهمند میشه توضیح بدهیدکه در این ۲سال از لحاظ اقتصادی روحانی برای ملت چکار کرده ؟این طرحهای هم که می بیند روحانی ذاره افتتاح می کنه برای زمان ریاست جمهوری آقای احمدی نژاده .دوره بعد مطمئن باش کسی به روحانی رای نخواهد داد

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان