میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در7 جولای 2020 ساعت 12:47 ب.ظ سرویس:مطلب شما 11 دیدگاه 585 بازدید

در مناقشه «عنوان زبان» به «گفت و گو» نیازمندیم

در مناقشه «عنوان زبان» به «گفت و گو» نیازمندیم

یدالله خرمی/ خور: با سلام و سپاس به آنان که به همبستگی و پیشرفت منطقه می اندیشند. شوربختانه آنچه در چند روز گذشته در فضای مجازی رخ داده، موجب نگرانی دوستان و حتی فرهیختگان منطقه از همدیگر شده است.

تفاوت فضای مجازی و گفت و گو همین است. در گفت و گو با حرکات چهره یا دست، همچنین تغییر در لحن و آهنگ بیان واژه ها، بهتر و آشکارتر می توان بیان مقصود کرد. به بعضی از عبارات بهای بیشتر و یا کمتری داد، به همین جهت همیشه روی گفت و گوی چهره به چهره تاکید می گردد.

با شناختی که از جناب رحیمی نژاد دارم، در باورم نمی گنجدکه آنچه از بیان وی استنباط می شود، آن است که در فضای مجازی پخش گردیده است.‌ به باور من تنها شتابزدگی در بیان کلمات آن هم در فضای مجازی موجب چنین برداشتی شده است.

اکنون هم ایشان در پاسخ به جناب سعدالدین صدیقی، ‌از آنان که صحبت ایشان را توهین آمیز تلقی کرده اند، پوزش خواهی را انجام داده، پس جا دارد بپذیریم که قصد ایشان، توهین به مردم زحمتکش در کشورهای همسایه و یا قومی خاص نبوده است.

شایسته خواهد بود دوستداران فرهنگ منطقه، ‌روبرو و چهره به چهره در نشست یا نشست هایی،‌ به گفت و گو بپردازند که حتما برای همه منطقه و کشور سودمند خواهد بود.

یادمان باشد که اتحاد و همبستگی منطقه که حاصل تلاش بزرگان است را آسان خدشه دار نسازیم. همگان می پذیریم که کنکاش در چنین موضوع هایی با بیان احساسی و در فضای مجازی به سرانجام نخواهد رسید. پس بگذاریم که زبان شناسان، ادب دوستان و آنان که به آرامش و پیشرفت منطقه دلبسته اند بدور از هیاهو و عوام زدگی به واکاوی و کند وکاو بپردازند.

در پایان جا دارد از جناب منوچهر عابدی راد، جناب سردار نوروزی، سرکار خانم سیلوانا سلمانپور و دیگر بزرگانی که به آگاهی ما در زبانشناسی و آرام کردن این فضا کوشا بوده اند سپاسگزاری کنم و به همه دست مریزاد بگویم.


11 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب دکتر کاظم رحیمی نژاد یکی از برجسته ترین استادان ادبیات ویکی از دلسوزان منطقه می باشد. در مورد صحبت های ایشان برداشت سو کردند و سواستفادگان قصد جریحه دار کردن احساسات عوام داشتند. که همگان پی این موضوع بردند و کسانی که پیگیر تخریب وتغییر این زبان کهن دارند باز تیرشان به سنگ خورد

 2. Miss awazi گفت:

  1

  0

  زمانی که گروهی از جوانان منطقه از شهرهای گراش و اوز و بستک نوشته های خود درباره نام زبان را منتشر کردند، عده زیادی به فحاشی روی آوردند و آنان را به باد انتقاد گرفتند. اما اکنون تعدادی از فرهیختگان بر لزوم گفت و گو تاکید می‌کنند.
  هرچند نام اچمی و لاری هر دو درباره نام زبان ما درست است، اما باید به استقبال گفت و گو رفت. از این بابت می‌بایست از آغازگران این گفت و گو مصطفی ملتفت (همشهری بنده) ، شایان تدین و امیرحسین نوبهار تشکر کرد.

 3. اوزی خدمت جناب اقای خرمی گفت:

  0

  0

  معمولا انسان ها. وشخصیت ها رادر گذر زمان. ودر کشاکش مراحل کار وزندگی شناخته میشود واقای رحیمی نژاد راهم در مواردی که نسبت به. مسایل منطقه موضوع گیری میکنند شناخته. وبه محک زده میشوند بنده درخلال سالهاکه مطالب وموضوع گیری. اجتماعی. ایشانرا دنبال کرده ام متاسفانه مانند بسیاری از تحصیلکردگان ونخبگان لاری نگاهی متعصبانه. ونگاهی. از بالا به پایین به سایر مناطق مجاوردارند درحالیکه شرایط اجتماعی درجهان ومنطقه دگرگون شده است ایشان درسالهای قبل حتی با ارتقا مناطق مستعدمانند شهرستان اوز هم مخالفت رسمی کرده اند به نظر میرسد مساله نام گذاری زبان. در منطقه جنوب فارس قبل از انکه. لفظ نامتعارف ونا زیبای اچمی باشد نوعی مخالفت با خودبزرگ بینی وحس ناسیونالیستی نخبگان لاری. است که انتظارمیرود باتغییر اتی که در جغرافیای سیاسی منطقه بوجودامده این نخبگان ومسولانی مانند جناب رحیمی نژاد تغییر نگرش. داده وبادیدی بزابر ومنصفانه. ابراز نظر. بفرمایند

  • ناشناس گفت:

   1

   0

   راه ارتقای اوز از لارستان می گذرد در سال ۱۳۸۸ مقاله دکتر رحیمی نژاد است
   اگر مردم لارستان و مردم شهر اوز در آن زمان اوز را از زیر نظر گراش به پیکره لارستان برنمی گرداندند تا تا صد سال دیگر هم ارتقا پیدا نمی کردید.

 4. عصر بیداری گفت:

  0

  0

  سلام جناب اقای خرمی هر نظر و تفکر شما قابل احترام است و متن وحدت آفرین شما نشانه خداپرستی شماست.

 5. دانشجو گفت:

  0

  0

  درود بر شما با اين ديدگاه روشن

 6. شهروند گفت:

  0

  0

  بله، در رابطه با این موضوع بهتر است کارشناسان و زبان شناسان رودررو و به دور از احساسات نظرات خود را بیان کنند.

 7. پاسخ به ناشناس گفت:

  0

  0

  در رمان حسنی گراشی دولت وقت دچار اشتباه محاسباتی در تقسیمات کشوری در منطقه جنوب فارس شد که با اعتراض عمومی مردم مواجه شد مخصوصا مردم اوز شدیدا به استاندار وقت مراجعه وطومار ها از داخل وخارج ایران به مقامات ارسال شد ودر انها به روشنی درخواست شده بود که گراش ظرفیت وتوان انرا را ندارد که منطقه وبخش بزرگی مانند اوز تابع ان باشد بنابر این با درخواست ومطالبه عمومی برنامه های حسنی نقش بر اب شد وپرونده شهرستانی اوز با سرعت بیشتر توسط مردم اوزیها داخل وخارج ازایران تعقیب شد که این اواخر باز یاران جعفر پور وگروهی تنگ نظر در منطقه بنای مخالفت نهادند اما این بار هییت دولت وکارشناسان با قدرت درمقابل تمامیت خواهان منطقه ایستادند وکار ارتقا را به حق تمام کردند البته پرونده ارتقای اوز مثنوی هفتاد من است که خود مردم ونخبگان اوزی در جریان هستند نه ان مقاله ونوسته

 8. لارستانی گفت:

  0

  0

  بسیار عالی. پیشنهاد آقای خرمی نه تنها میتواند مورد قبول مردم لارستان بلکه میتواند مقبول مردم دیگر شهرستان های گراش، اوز ، بستک، لنگه و… نیز قرار گیرد.

 9. نسل جدید. وافکار قدیمی معلمان قدیم گفت:

  0

  0

  دکتر رحیمی نژاد. ازان نخبگان لاری. است که. افکارش در. دهه های گذشته سیر میکند وفکر میکند. لار مرکز عالم. وجنوب. فارس است درحالیکه نسل جدید در گراش. اوز خنج. ومنطقه در عالمی. دیگرهستند واین افکار. را قبول. ندارند ومیخواهند. طرحی نو دراندازند نسل جدید منطقه دیگر به. انقیاد. پسوند. لارستانی درنخواهند امد وخودرا گراشی. اوزی. خنجی. و…..مینامند

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  از نسل جدید گراشی خنجی اوزی لاری بستکی و…. تقاضامندیم برگردید به اصل ووریشه خود ونام فرهنگ وزبانتان نام دیار خودتان بگویید نه اچمی چتی و خودمونی و.. با سربلندی بگویید گویش وزبان ما گراشی است خنجی است نه اچمی

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان