میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در14 ژانویه 2021 ساعت 6:29 ق.ظ سرویس:مطلب شما 4 دیدگاه 175 بازدید

در نقد چشم‌ و هم‌چشمی‌هایی که مردِ خانه را فدا می‌کند!

در نقد چشم‌ و هم‌چشمی‌هایی که مردِ خانه را فدا می‌کند!

مجتبی اسمایی: حفظ و پاس‌داشت برخي رسم و رسومات مي‌تواند به ماندگاري فرهنگ كهن اين منطقه كمك شاياني كند، اما متاسفانه برخي رسم و رسومات كهنه و بيهوده كه چه‌بسا هزينه‌بر هم هستند در منطقه لارستان نهادينه شده و باعث فشار مالي به برخي خانواده‌هاي كم بضاعت مي‌شود!

اين رسم و رسومات هم درنتيجه چشم و هم‌چشمي و يا تعصبات بي‌دليل ماندگار شده و از اين‌رو بود و نبود آنها هيچ فايده‌اي براي فرهنگ كهن اين منطقه ندارد!

به‌شخصه هم بارها اين موضوع را با اقوام، آشنايان و دوستان در ميان گذاشته‌ام كه اين رسم و رسومات كهنه و هزينه‌بر را كنار بگذاريد و در جواب بنده گفته‌اند كه نه اصلا، ما خجالتشان را داريم و يا درست نيست دخترم و يا پسرم جلوی خانواده همسرش احساس ضعف كند! غافل از اينكه پدر خانواده به ناچار زير وام، قرض و فشار بيشتر مي‌رود و اصلا حواسشان نيست كه مرد خانواده را فداي رسم و رسومات و چشم و هم‌چشمی‌هاي بيهوده خود مي‌كنند!

البته بايد يادآور شوم كه در برخي موارد، خانواده‌ها از سمتِ فرزندان خود براي انجام اين رسم و رسومات تحت فشار قرار مي‌گيرند و فرزندان نيز بايد اين موضوع را به‌خاطر بسپارند كه روزي خود صاحب فرزند مي‌شوند و به‌ناچار اين رسم و رسومات را بايد انجام دهند و عملا اين چرخه بيهوده و باطل ادامه خواهد داشت.

به‌عنوان مثال اين رسم و رسومات هم مي‌توان به رسم و رسومات عروسي، اولين عيد زوجين، اولين ماه رمضان زوجين، اولين محرمي زوجين و تولد فرزند اشاره كرد كه با خرج‌هاي بيهوده و صرفا بخاطر چشم و هم‌چشمي سعي بر خودنمايي دارند.

بنابراين از مهربانوهاي لارستاني خواهش مي‌كنم در اين شرايط بد اقتصادي، مرد خانواده را بيش از اين تحت فشار قرار ندهند تا دچار شرمندگي و يا افتادن در قرض و وام نشود و از بودن در كنار خانواده خود نهايت لذت را ببرد.

از این نویسنده بخوانید:

پاسخ به پرسش هایی تکراری درباره عنوان زبان مردم منطقه

لزوم ورود نیک‌اندیشان لارستان به حوزه اشتغال‌زایی

«مطالبه گري» رسالت گم شده مردم لارستان


4 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  بسیاری از این رسم ها مانند عید و محرم و … اول زوجین منسوخ شده . اما رسم رفع خجالت اقوام و اطرافیان تا هر زمانی که باشد پا برجاست چون دین (وظیفه ) است .و دین باید ادا شود

 2. س راضی گفت:

  1

  0

  با سلام احسنت بر شما کار فرهنگی و فرهنگ سازی برای جامعه ما بسیار لازم است .رسوم های هزینه بر را باید کنار گذاشت .

 3. ناشناس گفت:

  1

  0

  احسنت بر جناب اسمایی. حتی در شرایط پولدار بودن هم انجام رسم و رسومات دست و پاگیر احمقانه است.چون ذات کار احمقانه است.دنیا با سرعت نور در حال پیشرفت است.ولی متاسفانه جامعه ایران و بخصوص شهر های کوچک مثل لار هنوز با اتکا به سنتهای غلط گذشته و حتی ایجاد رسوم جدید غلط در حال عقبگرد است.باز خدا پدر کورونا را بیامرزد که حداقل بصورت موقت بسیار از این مراسمات عروسی و عزاداری ها و عید اموات و مجالس ختم و… را تعطیل کرد تا بخش اعظم جامعه نفسی تازه کنند

 4. نیک بین گفت:

  1

  0

  سلام . یه کم از جهزیه کم کنین تا کمر مرد خونه زیر بارش خم نشه . نه ابنکه تلویزیون led ۶۰ اینچ و کولر اسپیلت را بهش اضافه کنند و یخچال دوقلو و …و .‌‌‌‌…

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان