میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در11 اکتبر 2014 ساعت 1:41 ق.ظ سرویس:آفتاب 16 دیدگاه 3,637 بازدید

در وصفِ وجاهتِ چهره های ادبی

گزارش اين هفته انجمن شعر آفتاب

در وصفِ وجاهتِ چهره های ادبی

فاطمه محسن پور: جلسه ی این هفته ی انجمن آفتاب از آنجا شروع شد که طبق هماهنگی های گذشته، مسئولیت انجمن را به مدت يك ماه به «فرزاد قناعت پور» واگذار کرده بودند و البته قرار بر این شد این کار به صورت چرخشی بین اعضای انجمن صورت بگیرد. قناعت پور همان ابتدا گفت بهتر است زمان ۲ ساعته جلسه به چند بخش تقسيم شود تا به تمام بخش ها مثل شعرخواني، نقد، نكات آموزشي، اخبار، پذيرايي، مهمانان و… برسيم. بيان اين موضوع كافي بود تا هركسي به گوشه اي از كمبودهاي انجمن اشاره كند و پيشنهادي نيز مطرح كند. مفتوحي گفت: بهتر است اگر فردي ديرتر به جلسه رسيد وسط شعرخواني وارد نشود؛ گرامي گفت بهتر است بين شعرخواني ها وقت كمتري صرف شود؛ مفتوحي باز هم گفت اصلا بهتر است منشوري براي اعضاي انجمن نوشته شود و برخي آداب را بنويسيم و در ورودي نصب كنيم و منشي با يك شوخي به بحث پايان داد. او گفت: خلاصه اين مباحث اين است كه ماحصل مديريت بيش از يك دهه اي خليل روئينا در اين انجمن «خرابه» اي بيشتر نبوده است!

1

پس از آن قناعت پور شعری از یدالله رویایی خواند و توضیحاتی کوتاه درباره ی آن داد. سپس از مسعود شجاعی خواست تا گلچین مهم ترین رویداد های هفته که خود از سایت های مختلف جمع آوری کرده بود را بخواند. او نيز هر آن چیزی که مربوط به ادبیات می شد و نمی شد را قرائت کرد.

سپس آیدا هاشمی از برگزاري شب شعر «زلال غدیر» خبر داد که از قرار معلوم ادامه همان جلسات انجمن آرین بود که چهارشنبه شب گذشته در تالار فردوسی برگزار شد.

اختلاف نظر در تفسير شعر شاملو

در ادامه نیم ساعتی از جلسه به اسد گرامی واگذار شد تا طبق معمول یکی از شعرهای شاملو را این بار با نام «ترانه ی آبی» از مجموعه «دشنه در ديس» خوانش کند. او در آخر اشاره کرد توضيحاتش را از نقدهای پاشایی گرفته است. هاشمیان البته دیدگاه دیگری درباره ی شعر بیان کرد و گفت این اثر برخلاف خوانش نوستالژيك گرامي، فضای سیاسی و تلخ روزگار گذشته را دارد. ماجرا اين بود كه تاويل گرامي از بند بند شعر ترانه آبي و تركيباتي مثل «قيلوله ناگزير»، «هزار آينه شش گوش»، «اطلسي هاي خواب آلوده»، «فواره مردد»، «اشك هاي آبي اميرزاده» و… مبتني بر نوعي دورماندگي هويتي و فرهنگي بود اما هاشميان تك تك آنها را كدهايي مي دانست كه شاعر در نقد خلق و خوي سياسي حاكميت در برابر مردم مراد كرده است.

2

سرودن در نهايت خامي!

سپس خلیل روئینا بر خلاف هفته های گذشته اینبار در اواسط جلسه شعرخوانی کرد. حمید منشی با درنظر گرفتن مضمون شعر که براي «مادر» بود گفت: در بعضی ابیات کمی از حس و عاطفه کاسته شده و بجايش تكنيك و تصنع نشسته است. او در ادامه خواست خود شاعر اين دو مصرع از اين شعر را با هم مقايسه كند: «مي زند قند را به چاي غمم» و «در كنار تو شورش آرام است». هاشميان نيز در ادامه و احتمالا براي تبرئه خود از نگاه هميشه مهربانانه به اشعار روئينا گفت: گذشته از برخي تك واژه ها و تركيبات درخشان، اين غزل در نهايت خامي سروده شده است!

سپس خوشه چرخ با لحن لطیف و غم انگیزِ خاصِ خود شعرش را قرائت کرد تا باز هم عملیات پینگ پُنگیِ بین منتقدان به وجود آید. هاشمیان از نبود تصویر و پیچیدگیِ صرفِ شعر، منشی از ايضاحي بودن آن و قناعت پور از بی قراری شعر گفت. مفتوحی هم که این روز ها به صِنفِ منتقدان پیوسته است گفت: آیا نمی شود این شعر را یک معما نامید؟!

وقتي لطافت در قرائت برتابيده نمي شود!

سپس منیره جهان بین شعر غلامرضا طریقی از کتاب «هر لبت یک کبوتر سرخ است» را با لطیف ترین حالت ممکن خواند تا آنجایی که این لطافت در تحمل هاشمیان نگنجید و واکنش سخت او را برانگیخت. او از یکنواختی لحن جهان بین گفت و افزود: بهتر است انتخاب لحن در قرائت شعر منطبق با روح و فضاي شعر باشد. او گفت: مثلا قاريان حرفه اي قرآن، آنجایی که متن قرآن به بهشت و پاداش مربوط می شود با لحنی شاد و آنجایی که مربوط به جهنم و دوزخ است را با لحنی غم انگیز می خوانند. روئینا هم با اشاره به مهم بودن تلفظ کلمات گفت: زبان چيني سيلابيك است و شامل ۷۰۰ حرف مي شود که هرکدام با لحن خاص خود ادا می شوند. وي افزود: اين موضوع بي شك درشعر خوانی یک حسن به حساب می آید چراكه حالات مختلف كلمات را شامل مي شود.

5

پايان بي توجهي به منتقدان!

بعد از آن افسردیر شعری خواند که نقدی بر نقدِ چند هفته پیشِ منشی درباره ی شعر روئینا بود که او را محافظه کار خطاب کرده بود. این شعر که با بيان چند باره «منشی جان»! اتمام یافت خنده را بر لب حاضران نشاند و منشی هم که انگار از مورد توجه قرار گرفتن بدش نیامده بود کلی ذوق کرد و با تشکر و البته موضع گیری های خاصِ خودش بحث را خاتمه داد.

در پايان کیانی، قناتی، پرتو و حاجی زاده شعرخوانی کردند تا اینکه حميد عدالت کار جالبی کرد. او متنی درباره ی جلسه ی گذشته و مهمان ويژه آن قرائت کرد كه آنرا با چاشنی طنز يا بهتر بگويم هجو همراه کرده بود. او از همه چیز گفت و شايد تنها چیزی که نگفت اخبار صنفِ کله پزها بود! بحث او نیز با واکنش چند تن از اعضا خاتمه یافت.

دل کندن از انجمن البته آنقدرها هم کار ساده ای نیست. حضار تا ساعتی پس از اتمام رسمی جلسه در حیاط فرهنگسرا مشغول صحبت می شوند و هميشه اين حضور فيزيكي آقاي صمصمامي و نگاه هاي معنادار اوست كه به غائله پايان مي دهد.

 6 3 4


16 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  می دونم که همه کار و مشغله و زندگی دارن،ولی برای یه مرکز شهرستان با این تعداد اعضا آیا دو ساعت برای انجمن شعر کافیه؟
  ۲/۵ الی ۳ ساعت بهتر نیست؟

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   گزارش نویس محترم البته یادشان رفته زمان درست رابنویسند.اصل جلسات همان دو ساعت و نیم است، کمی کمتر و یا بیشتر.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  خوانش آقای گرامی با چیزی که شما نوشتید فرق داشت البته آنچه که من فهمیدم

 3. محبوبه وحیدیان گفت:

  0

  0

  احسنت به دوستان آفتابی ام. پاینده باشید.

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  تفسیر که میشود تعدادی هم چرتی میزنند تا اسد گرامی بفهمد و

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  موقع تفسیر بعضیها چرت میزنند یعنی شعر نو شعر نیست اگر شعر ما را ضعیف مدانید خودت بگو تا بدانی شعر گفتن ساده نیست که انها را بدردنخور میگویید .

 6. سعیده آرین گفت:

  0

  0

  خوشحالم که گزارش انجمن رو به قلم شیرین یک جوان می خوانم… موفق باشید دوستان انجمن ادبی و خانم محسن پور

 7. فاطمه محسن پور گفت:

  0

  0

  با سپاسِ فراوان از سرکار خانم آرین (نظرلطفتونه… :)))
  در جواب به خانم یا آقای ناشناس ضمن تشکر از حسنِ دقتتون باید بگم درهفته های آینده سعی میکنیم تو این موارد،تا اونجایی که حافظه یاری میکنه بیشتر دقت کنیم… :)))

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  گزارش خسته کننده ای بود

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  وقتی به ده راه نیست ادرس خونه کدخدا را دادن سهل انگاری مفرط نیست ؟

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  اینبار خانم محسن پور بر خلاف گزارش قبلیشون گزارش جامع و خوبی نوشتن
  دست شما درد نکنه خانم محسن پور

 11. امین کریمی گفت:

  0

  0

  درود بر آفتابی های دوست داشتنی

 12. دهقانی گفت:

  0

  0

  پاینده باشید دوستان آفتابی دست مریزاد خانم محسن پور

 13. ناشناس گفت:

  0

  0

  گزارشِ شگفت انگیزی بود .

 14. سیما علویه گفت:

  0

  0

  با سلام گزارش کاملی برای غاییبین بود ، موفق باشی خانم محسن پور

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان