میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در7 آوریل 2014 ساعت 4:52 ق.ظ سرویس:اجتماعی, برگزیده ها 31 دیدگاه 8,850 بازدید

دكتر محمد شيخي؛ از دبستان دهخداي لار تا معاونت دانشكده علامه طباطبايي

دكتر محمد شيخي؛ از دبستان دهخداي لار تا معاونت دانشگاه علامه طباطبايي

آفتاب لارستان: بي شك يكي از افتخارات لارستان دارا بودن منابع انساني متخصص و تحصيلكرده است كه اينك خيلي از آنها در مسئوليت هاي مهمي در داخل يا خارج از كشور مشغول به خدمت هستند. سايت آفتاب در نظر دارد هر از چندگاهي به معرفي اين متخصصين بپردازد. براي اين كار نيز قصد داريم معرفي افراد توسط خودشان يعني به شكل اتوبيوگرافي صورت بگيرد. با اين كار هم دقت و هم توجه به جزئيات در معرفي اشخاص بيشتر مي شود. مهم تر اينكه سندي درباره زندگي اشخاص به قلم خودشان در آرشيو سايت باقي مي ماند و مرجع مناسبي براي رجوع در حال و آينده محسوب مي شود.

دكتر محمد شيخي اولين فردي است كه با روي گشاده درخواست ما را پذيرفت. وي معاون پژوهشي دانشكده علامه طباطبايي تهران است كه چند روز نخست تعطيلات نوروز امسال را در زادگاه خود يعني لار حضور داشت. هرچند فرصت ديدار و گفت و گوي حضوري با اين چهره باسابقه دانشگاهي كشور برايمان ميسر نشد اما با دقت زياد و در زماني بسيار كوتاه سرگذشت خود را برايمان نوشت و غير از آن به تعدادي از پرسش هاي ديگر ما نيز پاسخ داد.

در اين بخش مي توانيد معرفي دكتر شيخي را بخوانيد. گفت و گوي تفصيلي ما با وي نيز كه به موضوعات شهري و مديريت شهر لار همچنين تحولات اجتماعي سياسي منطقه لارستان اختصاص دارد به زودي منتشر مي شود.

***

دكتر محمد شيخي: با سلام و تبریک سال نو به شما و همکارانتان و همه لارستانی های خونگرم و عزیز. من در بهمن ماه سال ۱۳۳۹ در لار متولد شدم. تا پایان دوره متوسطه را در لار مدارس دهخدا، فرصت و دبیرستان صحبت لاری گذراندم. اتفاق قابل ذکر در این دوره قبولی در آزمون مدرسه جامع و انتخاب در جمع مسابقات علمی استانی و بعد کشوری است که در معیت آقایان سالاری، قنادی و جعفرپور -نماینده فعلی لارستان در مجلس شورای اسلامی- در فارس اول و در کشوری بعد از اصفهان دوم شدیم. مهمتر از آن شرکت در جریانات انقلاب اسلامی طی سالهای ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۷ و بازداشت در سال چهارم دبیرستان و سپس مشارکت در نهادهای انقلابی و البته بیشتر جهاد سازندگی و بنیاد مسکن بود.dr-sheykhi

 در اولین کنکور پس از انقلاب در رشته مدیریت مدرسه عالی بازرگانی که از مدارس سرآمد زمان خود بود پذیرفته شدم. بعد از انقلاب فرهنگی و به دنبال تعطیلی دانشگاه و با ترک تحصیل برای شرکت در دفاع از کشور به خدمت سربازی رفتم و پس از طی دوره عمومی و تخصصی از لشکر ۷۷ خراسان مستقیما به منطقه عملیاتی جنوب اعزام و تا پایان خدمت در عملیات مختلفی چون ثامن الائمه-شکستن حصرآبادان، شوش-آزادسازی بخش عظیمی از میهن اسلامی- غرب و سرانجام بیت المقدس نهائی-منجر به آزادسازی خرمشهر عزیز، -به عنوان قطره ای از اقیانوس بیکران رزمندگان- شرکت داشتم.

در سال ۶۲ با پذیرش درخواست انتقالم توسط دو دانشگاه اصفهان و شیراز به دانشگاه شیراز آمدم و در رشته برنامه ریزی اجتماعی -باز مانده از عمران ملی سابق- که جدا مورد علاقه ام بود مدرک لیسانس گرفتم که از نظر معدل دانشجوی ممتاز کل رشته و دانشکده و شاید دانشگاه محسوب می شدم. به دلیل کار حین تحصیل و پروژه های درسی بلافاصله و به دلیل علاقه ام به کار در مناطق محروم به یاسوج و سازمان برنامه و بودجه رفتم و تا مدتی بعد از شهادت برادرم و به اصرار مدیران به سازمان برنامه شیراز رفتم. اما در مدتی کمتر از یک ماه مسکن و شهرسازی فارس من را با امتیازات ویژه دعوت به همکاری کرد که در نهایت پذیرفتم با این شرط که پنج شنبه ها در خدمت سازمان برنامه باشم!

به این ترتیب عصرها و پنجشنبه ها همچنان در تدوین طرح آمایش استان همکاری داشتم و در مسکن و شهرسازی استان به عنوان کارشناس شهرسازی و مسکن فعالیت می کردم. مقارن با شهادت ماشاءالله عزیز و با بی انگیزگی و درد در کنکور ارشد شرکت و با رتبه دوم در رشته برنامه ریزی شهری و منطقه ای دانشگاه تهران پذیرفته شدم و از بهمن ۶۷ شروع کردم و از همان آغاز همزمان با تحصیل در مهندسان مشاور مطرح همکاری کردم که شیرین ترین آنها برایم طرح راهبردی بازسازی خرمشهر بود. طرح راهبردی EPZ چابهار، شهرهای جدید صدرا، پولاد شهر و بهارستان، از جمله مهمترین طرحهائی بود که در آنها همکاری داشتم.

حالا انگار خدای بزرگ دعایم را برآورده می کرد: “آنقدرکارم زیاد شود که خیلی چیزها را فراموش کنم و خدمت بی شائبه به میهن و به ویژه اقشار و مناطق محروم”و من حالا باید شکرگزار می بودم! با پایان دوره ارشد درآزمون بورس خارج در رشته شهرسازی نفر اول شدم.

یادم رفت بگویم که تازه پایان نامه ام را در ارشد شروع کرده بودم که به دعوت اساتیدم در دانشگاه شیراز تدریس را شروع کردم. راستش اولش تردید داشتم اما باز آمدم به دانشگاه شیراز و این بار برای تدریس! خیلی کار کردم و شروعی عالی بود و همه از کارم راضی بودند. تا ۲ سالی هم آنجا درس دادم. ولی یادم هست آخرهای ترم مبلغی ناچیز حق التدریس داشتم. برای جبران روبروی محل اقامتم در رحمت آباد شرکتی بود که در کار ساختمان و صنعت با همین نام فعاليت مي كرد، آنها کارهائی در حوزه ما داشتند که یادم هست در صدرا، کارخانه دنا و منابع طبیعی و امور دام جهاد بود و من با اشتیاق درگیر آنها شدم. دانشگاه آزاد جهرم هم اشتغال دیگرم بود که انگار از همان۷۱ شروع شد.

در کنار اینها اما مشغله اصلی، پایان نامه ام بود. که ۲سالی در گیرش بودم. یک هفته مانده به دفاع خواستگاری هم رفتیم… اردیبهشت ۷۲ دفاع و خرداد۷۲ ازدواج -با مراسمی مختصر در اهواز و بی مجال مراسمی دیگر- و باز هم کار و کار و کار… در دانشگاه آزاد جهرم مدیر بخش شدم و بقیه در شیراز مشغول تدریس و کار با مشاورین…

سال ۷۴ با توجه به عدم امکان رفتن به خارج مجددا در آزمون دکتری شهرسازی در همان دانشکده هنرهای تهران -رتبه اول- پذیرفته شدم و از بهمن۷۴ انگار شروع کردیم. تا ۷۵ زندگی در شیراز درس در تهران و کار در تهران، جهرم، شیراز حسابی مشغولم کرده بود. در ۷۵ خدای بزرگ «علی» را به ما داد و ما از مهر ۱۳۷۵ به تهران مهاجرت؟! کردیم. تا سال ۱۳۸۰ دکترای من و هم دوره ای ها به درازا کشید و در این مدت کار در مهندسین مشاور، تدریس در دانشگاه علم و صنعت، تربیت معلم در مقطع کارشناسی ارشد و علامه طباطبائی هم بود و نیز همکاری با وزارت مسکن و شهرسازی در شرکت عمران شهرهای جدید و ماموریت و کارهای شهرهای جدید در سطح کشور که ۴سالی ادامه داشت. اما دغدغه اصلی من طی ۳سال اخیر و به ویژه يك سال آخر پایان نامه ام در رابطه با اسکان غیررسمی و مسکن کم درآمدها بود، تا اینکه در سال۱۳۸۰ با درجه عالی فارغ التحصیل شدم. در این سال با دوستان سابقم مهندسان مشاوری -پرداراز- را که سال قبل ثبت کرده بودیم گسترش داده و در دو حوزه شهرسازی و معماری گرید گرفتیم. و آن شد نقطه تمرکز کار حرفه ای من و سپس با ارتقاي درجه در عرصه های شهرسازی، بافتهای فرسوده و اسکان غیر رسمی، برنامه ریزی فضائی-منطقه ای، معماری و برنامه ریزی حمل و نقل و ترافیک، من به عنوان مدیر بخش شهرسازی تا این سالها که کارها به شدت افت کرد! دوران بسیار پر مشغله ای را با بیش از ۵۰ پرسنل در دفتر مرکزی تهران و نیز شیراز، بندرعباس و مشهد و با گستره ای به وسعت چند استان کشور پشت سر گذاشتم و تصور می کنم منشا تاثیر مهمی در استانهای کشور بوده ایم.

 سرانجام پس از ۵ سال! تدریس در دانشگاه علامه طباطبائی -که روزگاری از آن شروع کرده بودم- در این سالها جذب آنجا شدم و در دروس برنامه ریزی شهری، منطقه ای و مسکن و مرتبط در کارشناسی درس دادم تا اینکه از ۱۳۸۵ پس از سالها تلاش ارشد برنامه ریزی توسعه منطقه ای و از ۱۳۸۹ برنامه ریزی شهری هم به ما دادند و من حدود ۵ سال در بدترین و سخت ترین شرایط مدیر گروه بودم و به توسعه و تعمیق این رشته ها در دانشگاه علامه پرداختم.

هم اکنون نيز در دوران تدبیر و امید مسئولیت معاونت پژوهشی دانشکده را بر عهده گرفته ام…


31 نظر

 1. سوگند گفت:

  0

  0

  طبق گفته خودشون ایشون معاون پژوهشی دانشکده هستند نه دانشگاه.
  اما مهمتر از این سخت کوشی و تلاش بی وقفه این استاد است خدا وند ایشان را برای خانواده شان، کشور و لارستان بزرگ حفظ کند

 2. دانشجوی استاد گفت:

  0

  0

  ایشان خودمانی ترین استاد لاری مقیم تهران هستند که با دانشجویان لاری خود بر خلاف دیگر اساتید لاری به زبان لاری صحبت میکنند و همواره دغدغه پیشرفت لار را دارند.

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  اصلاح بفرمایید: معاونت پژوهشی دانشکده نه دانشگاه!!!
  ——-
  مديذيت: اصلاح شد. ممنونيم از دقت نظرتان.

 4. محمديان گفت:

  0

  0

  معرفي چهره هاي افتخارآفرين لارستان ايده خوبي است. فقط در اين مسير شايسته است به چهره هاي لارستاني و نه فقط لاري توجه شود. سمت جديد در دانشگاه علامه را هم به جناب دكتر شيخي هم تبريك مي گوييم.

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقای مدیر چرا از سوگند تشکر نکردی مگر خار داشت

 6. مویدی گفت:

  0

  0

  آقا دانشکده نه دانشگاه . .

  • شیخی گفت:

   0

   0

   سلام.معلم عزیز وگرامی جناب ابوالحسن مویدی.من همواره خود را شاگرد کوچک شما دانسته و می دانم.آرزومند سلامتی و تندرستی شما

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   مویدی شاگرد شیخی هست یا شیخی شاگرد مویدی ؟

 7. صمد کامجو گفت:

  0

  0

  درود بر دکتر شیخی / امید است از تجربیات شما درزمینه شهر سازی استفاده بهینه نماییم . دوست داشتیم شمارا در شورای شهر لار دعوت وزیارت نماییم که به علت تعطیلات عید وماندگاری کم شما در شهر لار بی بهره ماندیم. هر کجا که هستی سالم وشاداب وسر بلند باشی.
  ————-
  مديريت: با دكتر شيخي درباره مسائل شهري لار گفت و گوي مفصل و البته مكتوبي كرده ايم كه به زودي منتشر مي شود.

  • شیخی گفت:

   0

   0

   سلام.موجب افتخار خواهد بود.من اینجا در تهران وگاه که برای کار طرح تفصیلی شیراز می آیم.در خدمت هستم.سالی ۲-۳ بار دیگر هم برای دیدن زادگاهم-که حس نوستالژیک خوبی به آن دارم- و مادر وپدرم -که همه امیدم هستند وصد البته دوستانی که در این همه سال…و…
   هنوز هم دوست مانده ایم لار می آیم.با همه درگیریها هر کاری از من برآید مضایقه نخواهم داشت.

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  طفا با دکتر وثوقی هم مصاحبه کنید ممنون از تلاش شم

 9. صمد کامجو گفت:

  0

  0

  درود واحسنت بر شما آقا مهندس منشی عزیز.پس منتظر هستیم.

 10. بستانی گفت:

  0

  0

  با درود وادب
  همواره به اندیشه ها و صراحت گفتار شما در زمان کاندیداتوری نمایندگی مجلس می بالم
  اگر امیدی به پیشرفت لارستان داریم یقینا بهره بردن از شما و فعالیت های شما ضروری ست

  • محمد گفت:

   0

   0

   با سلام وادب
   من نیز خاطره شیرین اما پر رنج آن سالها که بی همرهی دوستان عزیزی چون شما میسر نبود را به یاد دارم.امید که مجال خدمتی باشد والبته بی منت و بی نشان… در این سالها هم با لار بودیم اما برای توسعه فرهنگی واجتماعی و کالبدی لارستان تلاشی گسترده و فراگیر نیاز داریم وهمتی از آن گونه که در شمایان هست و…….به امید دیدار.در پناه حق

 11. مهسا گفت:

  0

  0

  Dorood bar Dr . Sheikhi , mohmtarin olgooye man dar zendegi , khosoosan zendegie kari dar ayande
  Be omide movafaghiat haye bish az pishetoon …

 12. فهیمه باجولی گفت:

  0

  0

  با سلام وادای احترام خدمت استادگرانقدروبزرگوارم جناب آقای دکترشیخی
  امیدوارم که همیشه وهمه جا موفق ومویدباشیدبدون هیچ شکی شماازافتخارات نه فقط شیرازبلکه ایران هستید

 13. میلاد گفت:

  0

  0

  خدای متعال سایه این استادبزرگواررابرسرهمه حفظ کند

 14. فاطمه گفت:

  0

  0

  برای این استادفرهیخنه آرزوی توفیق داریم

 15. حالا هرکی گفت:

  0

  0

  دکتر شیخی مورد علاقه همه است بس که نازنین است. دکتر دوستت داریممممممممممممم

 16. محمدمهدی امیری گفت:

  0

  0

  جناب دکترمحمدشیخی فقط مال شیراز ولار نیستند بلکه همه ی ایران به ایشان افتخار می کنند ایشان استاد دانشگاه تهران هم هستن بنده که فعلا دانشجوی ایشان دردانشگاه تهران هستم در رشته کارشناسی ارشد برنامه ریزی منطقه ای ، ایشان را فردی بسیار لایق در اداره مدیریت کشور میدانم امیدوارم مردم خوب شیراز ولار قدر ایشان رابدانند

 17. مجتبی درویشی (هم استانی آقای دکتر محمد شیخی) گفت:

  0

  0

  با سلام.
  من از ایشون (که استاد داور پایان نامه ام در مقطع ارشد رشته مددکاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی تهران بودند) درس فروتنی، خوشرویی، سخت کوشی، صداقت گرفتم. برای ایشان آرزوی سلامتی، طول عمر و موفقیت دارم.

 18. ناشناس گفت:

  0

  0

  ایشون معاون دانشکده هستند نه معاون دانشگاه.دقت کنید

 19. کمال ایازی گفت:

  0

  0

  سلام خدمت استاد بزرگوار . من هنوز پس از سالها اتمام دانشگاه صدای رسا و دلسوزی های بی منت شما استاد عزیز را به یاد دارم . امیدوارم به خطه سر سبز کردستان بخصوص شهر مریوان تشریف بیارید.

 20. لنگری گفت:

  0

  0

  استاد مهربان اما جدی در کار،از شما بسیار اموختم.امیدوارم هر جا هستید موفق باشید.و به شخصه فرصت دیگر برای اموختن از شما پیدا کنم

 21. خانم آ.عليدادي گفت:

  0

  0

  باسلام خدمت آقاي دكتر شيخي من يكي از دانشجويان ايشان دررشته برنامه ريزي اجتماعي از دانشكاه آزاد واحد جهرم بودم ليكن خود اهل اهواز هستم كه از سال ۷۰ تا ۷۴ در شهر جهرم بودم . دكتر مردي دانا و صبور و با معلوماتي بوده اند ما چندين درس تخصصي ازجمله برنامه ريزي شهري و منطقه اي داشتيم كه واقعا مطالب ايشان به درد ما خورد . براي ايشان و خانواده اش آرزوي سلامتي و موفقيت دارم .

 22. محمد لایق نصری گفت:

  0

  0

  سلام ،بدون شک دکتر شیخی یکی از بانیان رشد و توسعه تفکر برنامه ریزی منطقه ای در ایران است.استاد شیخی در کلاس تدریس در دانشگاه علامه به ما حتی درس اخلاق می آموخت.من محمد لایق نصری از دانشجویان ایشان از خطه پاوه در استان کرمانشاه هنوز در روح و جانم ایشان را می ستایم .واقعا امثال دکتر شیخی تکرار نشدنی هستند و خرسندم افتخار شاگردی ایشان داشتم.

 23. محمود خیرخواه گفت:

  0

  0

  سلام بر استاد شیخی عزیز!
  همیشه به فکر شما هستم. بسیار مشتاقم که شما را زیارت کنم. من افتخارم شاگردی شماست.

 24. محمد لایق نصری گفت:

  0

  0

  سلام جای پرفسور پیران و امثال دکتر شیخی در ساختار کشور بایستی پررنگتر باشد

 25. محمدلایق نصری گفت:

  0

  0

  سلام ؛برایم سخت بود که از اساتید خوب و پرباری چون اساتیدی چون دکتر شیخی ،دکتر علی خاکساری ،دکتر مصطفی پودراتچی ،دکتر لطیفی ،دکتر جمعه پور و خانم دکتر تولایی دل بکنم اما زمانه همیشه جدایی را ارجح دانسته و دلها را از هم جدا می کند .برای تمام اساتید محترم و دانشجویان هم کلاسیم آرزوی موفقیت دارم .تنها صداقت و راستی می ماند بیاییم با چشم پوشی از خطاهایمان راه اصیل صداقت را پررنگتر نماییم.محمد لایق نصری

 26. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقاي دكتر گوش شيطون كر ي واش ي واش يواش يواش اومديم در خونتون كه بگيم شايد وقتشه وقتشه

 27. محمدلایق نصری گفت:

  0

  0

  سلام ودرود وآرزوی سالی بهتر برای همه مردمان زمین.بیست واندی سالی گذشت و دوران دانشجویی گذشت.استاد شیخی عزیز انگار هنوز سر کلاس درسم به یاد تمام زمان هایی که در کنار همکلاسی هایم یودم.به یاد شور دانشحویی .بهترین دوران عمرمان بود که می توانستیم بهتر عمل کنیم.عوامل زیادی بودند که بر همه ما در پیشرفت مان اثر گذارند.اما عواملی هم هستند که نقش بازدارنده دارند.جناب استاد دکتر شیخی و سایر اساتید مان در رشته برنامه ریزی شهری و اجتماعی که رشته میان رشته ای بود نقش مثبت داشتند.سال هفتاد وهشت شمسی گذشت وهنوز برایمان آن روزها بکر است و حس نوستالژیک مان بسیار که راستی چرا اون خوبان رت زود فراموش کردیم.تعهد ودانش این اساتید وخلوص نیتشان در راستای توسعه پایدار و گسترش تفکر برنامه ریزی بسیار ستودنی است.اساتید خوبم زمان همیشه در حال گریز است وخواهد بود چون بسوی قرارگاهی ثابت وبی گریز رهسپار است اما دل ما هنوز و نگاه ما دوخته به همان سیمای جذابتان است که برپای تخته سیاه همه ما را میخکوب می کرد.این منم که در زمستان سخت کرونا در جهان پر از تضاد و فقر ونابرابری گمشده های زیادی دارم اما می دانم که روزی دل های پاک و نگاه های منتظر دیدار،باری دیگر با تمام تغیرات کالبدی و عرضی شان ، باهمذپیوند خواهند خورد.به یاد تمام خوبی هاتون استاد عزیزم و صداقت تون باری دیگر از تمام زحمات تون تشکر می نمایم واگر در آن روزگار پر از استرس و مشکلات و ایام رنج ها برروح وروان و جسمم بود و انسان خوبی ازدست دادم.پوزش می طلبم وحلالم کنید.ارادتمند محمد لایق نصری مورخه چهارده دوازده هزار وسیصد نودونه شمسی

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان