میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در4 ژانویه 2017 ساعت 6:50 ب.ظ سرویس:مطلب شما 4 دیدگاه 891 بازدید

دلایل موفقیت کارگران افغانی در کسب فرصت‌های شغلی

img_20170104_165916چرا در کشور ما کارگران افغانی در بدست آوردن فرصت‌های شغلی موفق ترند؟

غلامرضا قناعت‌پیشه *: ما در جامعه ای جوان با سنت ها و فرهنگهای مختلف زندگی می کنیم اما درد مشترک این جامعه در حال حاضر بیکاری است بطوریکه نقل بسیاری محافل خانوادگی یافتن کار و پیدا کردن راهی برای کسب درآمد جوانان است در کمتر خانواده ای جوانان تحصیل کرده با شغل مناسب را می توان یافت.

اما نکته اینجاست وقتی به همین جوانان یک فرصت کاری که نیاز به پشتکار و خلاقیت دارد ؛ پیشنهاد میگردد با کمال تعجب آن فرصت را رد میکنند و حاضر نیستند تن به کار دهند و در این وضعیت ؛ برای عده زیادی جای این پرسش است که چطور اتباع بیگانه افغانی در ایران فرصتهای شغلی را به چنگ آوره و کسب درآمد می کنند؟

بنا بر آمارها بیش از سه میلیون کارگر افغانی در ایران مشغول به کارند که در مشاغل و حرف مختلف فعالیت می کنند که در موارد زیادی دستمزد این کارگران کمتر از کارگران ایرانی نیست.

آیا علت عدم تمایل به انجام کارهای مشابه توسط کارگران ایرانی را میتوان تنها به گردن مشکلات اجتماعی و اقتصادی انداخت؟ یا مشکلی در درون فرهنگ و باورهای افراد جامعه وجود دارد که مانع از انجام فعالیتهائی با درآمد مناسب گردیده؟

بسیاری افراد شرایط جامعه و نبود فرصتهای شغلی را علت بیکاری میدانند. تصور این افراد از کار، مشاغل مزد بگیری از سوی شرکتها و مراکز دولتی است و چون ظرفیت استخدام در اینگونه مراکز و شرکتها محدود میباشد؛ در تمام دوران بین جویندگان کار و نبود مشاغل حقوق بگیری فاصله زیادی وجود داشته. باید به این نکته توجه داشت که کارمند شدن و حقوق بگیری تنها روش کسب درآمد نیست و در بسیاری جوامع کارآفرینی توسط افراد بیکار اتفاق می افتد نه از طریق استخدام و حقوق بگیری.

برداشتهای غلطی که از کار و شغل در ذهن بسیاری از ما وجود دارد باعث شده که از تن دادن به هر کاری که با باورهای ما همخوانی ندارد طفره برویم . البته نمیتوان منکر شد که والدین ؛ دوستان و اطرافیان و رسانه ها و حتی جامعه علت اصلی شکل گیری این باورها بوده است . همین امر موجب گردیده که ما تعریف غلطی از کار و فرهنگ کار داشته باشیم . لذا در ابتدا چاره کار در بازنگری این تعاریف و برداشتها از کار و فرهنگ کار است که زمینه تحول و دگرگونی را در وجود ما سبب میشود و امکان پیدا کردن موقعیتهای شغلی جدید مهیا می شود.

599320_359

اولین برداشت غلط بسیاری افراد این است: کار خوب بی زحمت است.

کاری که بدون هیچ فعالیت و تلاشی منجر به کسب درآمد بالا شود. پرواضح است که این گونه تفکر با آموزه های دینی ما که انسان را به تلاش و کسب روزی حلال راهنمائی میکند بسیار فاصله دارد . علاوه بر آن بسیاری از تاجران موفق اعتراف میکنند که شروع کار آنها با شاگردی  و کارآموزی بوده است و در سایه تلاشهای مداوم به موفقیتهای مالی چشمگیر دست یافته اند.

دومین برداشت غلط این است: اگر کار خوبی وجود داشته باشد آنرا  فقط در همین اطراف میتوان یافت و گرنه هر جا بروی  آسمان همین رنگ است.

در این زمینه و با کمی دقت در شرایط کار و زندگی کارگران افغانی متوجه میشویم این افراد چون شرایط کار در منطقه جغرافیائی خودشان مهیا نبوده دست به مهاجرت زده و به جستجوی مکانی مناسب برای کسب درآمد پرداخته اند. این امر از دیر باز و در بین نسلهای پیش از ما وجود داشته که بدلیل برخوردهای نامناسب برخی کشورهای همسایه با اتباع ایرانی و برخی عوامل دیگر ؛ در حال حاضر مهاجرت جهت یافتن شغل تا حد زیادی کاهش یافته اما عزیمت به شهرها و استانهای دیگر و کشورهائی که روابط مناسبی با کشور ما دارند ؛ راه حل دور از دسترسی برای پیدا کردن شغل مناسب نیست. اگرچه برای پیدا کردن شغل دلخواه ابتدا می بایست محیط اطراف زندگی را بررسی کرد. چراکه اگر اصل بر مهاجرت گذاشته شود ممکن است فرصتهای شغلی در دسترس در اختیار دیگرانی که از مکانهای دیگری به محیط ما آمده اند قرار گیرد چنانکه شاهد اشغال بسیاری از فرصتهای شغلی توسط مهاجرین افغانی هستیم.

برداشت غلط سوم این است: کار باید جذاب باشد و به اصطلاح پرستیژ داشته باشد.

نباید فراموش کرد که جذابیت را میتوان با سخت کوشی و علاقه به شغل ایجاد کرد. کارفرمایان عمدتا” به دنبال افرادی هستند که کار را  با جان و دل و با چاشنی خلاقیت انجام میدهند پس قاطعانه میتوان گفت پشتکار و خلاقیت از عوامل مهم برای ایجاد و پایداری شغل و جذابیت دادن به آن است که باعث توجه دیگران و رونق بخشی به آن نیز میشود.

برداشت غلط چهارم این است: شغل را باید دیگران بسازند.

اگر باز هم به نوع کار و فعالیت کارگران افغانی توجه کنیم، درمی یابیم آنها فقط به توانائی و قابلیتهای خودشان اطمینان دارند و همین امر باعث شده نه تنها برای خود و بلکه برای دیگران نیز شغل ایجاد کنند . بنابراین الزامی نیست که منتظر آمدن شغلی باشیم و اگر در شرایطی قرار گرفتیم که مطمئن شدیم که یک کار خاص از عهده ما برمی آید درنگ نکنیم.

139305201032425663390213

برداشت غلط پنجم این است: برای پیدا کردن شغل نیاز به مدرک و سواد بالاست.

بررسی های بعمل آمده مشخص میکند بسیاری از کارگران مهاجر افغانی که از درآمد بالائی برخوردارند بی سواد و یا سواد آنها در حد خواندن و نوشتن است . این نشان میدهد یادگیری بسیاری از مهارتها نیاز به سواد با لا ندارد . از طرف دیگر راههای تسلط بر مهارت های شغلی در کشور و در بسیاری از مراکز آموزشی معتبر مهیاست که با صبر و حوصله میتوان این آموزشها را فرا گرفت و اقدام به ایجاد شغل نمود.

برداشت غلط ششم این است: کار  می بایست به لحاظ جسمی و روحی مناسب افراد باشد.

اگر چه در نگاه اول این نوع برداشت در پایداری و یا ایجاد مشاغل عامل مهمی به حساب می آید و در قانون کار نیز به آن توجه شده اما نباید فراموش کرد که تشخیص بسیاری از مشاغل در انطباق با شرایط روحی و جسمی فقط از متخصصان امر ساخته است و این باور غلط نباید بهانه ای برای عدم اقدام به شروع هر شغلی تلقی گردد.

علاوه بر آن باید در نظر داشت که خود کار باعث تغییرات ما مشود . بسیاری از افراد که در حال حاضر در کار خود خبره هستند همانی نیستند که روز اول بوده اند وقتی کار را شروع کرده اند در طول مسیر با تسلط بر کار موجب رونق دهی آن شده و به اصطلاح در آن کار ورزیده شده اند.

با نگاه اجمالی به نوع کار کارگران افغانی مشخص میگردد ؛ بسیاری از کارهای سخت ولی درآمدزا بدلیل عدم ترس و واهمه از انجام آن توسط این افراد اشغال شده است.

    * بازرس کار  (این مقاله با اقتباس از مقاله‌ای تحت عنوان «چرا کارگران افغانی در ایران موفق ترند؟» در نشریه «موفقیت» به رشته تحریر درآمده)


4 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  آفرین مطلب بدیع و تازه ای است که البته باید زودتر از اینها به آن پرداخته میشد با تشکر از شما

 2. ناصر گفت:

  0

  0

  افغانی ها تمایل زیادی به سکونت در استان های جنوبی فارس دارند زیرا شرایط این مناطق برای سکونت انها مهیا است.در لارستان و شهر لار جمعیت انها سر به فلک می کشد.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   اگر واقعا دلسوز مردم هستید باید به زبان علم امار صحبت کنید « جمعیت این ها که سر به فلک می کشه » دقیقا چند نفرن ؟ با اینجور حرفای بدون اساس علمی و آماری مشکلی حل نمیشه در همه ی کشورهای جهان امروز جمعیت مهاجر خارجی وجود داره به نظر شما اگر این برخورد شما رو با مهاجران ایرانی د ر کشورهای حوزه ی خلیج فارس که البته خیلیشون هم لارستانی هستن بکنن شما چه خواهید کرد ؟ یعنی به نظر شما م ر گ خوبه ولی برای همسایه ؟

 3. غلامرضا گفت:

  0

  0

  سواره غم پیاده نداره پیاده هم غم سواره من یه جوان لاری هستم از سال ۷۹ تا الان هر کاری بوده کردم از کوچیک یم کار کردم و زحمت کشیدم کارگری تو سرما و گرما و دنبال یه لقمه نان حلال متولد ۱۳۶۳ هستم خدا رو شکر که سالم و سلامت هستم به قران تا الان هر چی کار کردم یه اتاق هم نتوستم واسه خودم بگیرم پول کارگری به هیچ جا آدم نمیر سه بازم خدا رو شکر دستم تو جیب خودم

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان