میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۳۰ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۱ ب.ظ سرویس:یادداشت 20 دیدگاه 938 بازدید

دلخوشی و امید این شب‌های ما…

دلخوشی و امید این شب‌های ما…

دانیال افتخاری: گاهی اوقات با خودم فکر می‌کنم که در این شهر دلخوشی و امید و تفریح ما چیست؟ البته منظورم رفتن به یک پارک و میدان و نشستن روی چمن (صرفاً) نیست که آن هم با وجود همه پیشرفت‌ها و ساخت و سازها، چندان مناسب روحیات مردم و جوانان نیست.

شاید این سؤال مختص ما لاری‌ها یا جنوبی‌ها و یا حتی استان فارسی‌ها نباشد که خیلی از مردم این زمانه در کل کشور بپرسند که به چه چیز یا چیزهایی دل خوش کنیم و امید داشته باشیم؟… به هرحال سختی‌ها و تنگناهای اقتصادی و فرهنگی و معضلات ریز و درشت جامعه، مردم را خسته کرده و نیازشان به تفریح و شادی و سرگرمی اجتناب‌ناپذیر است. البته وقتی نگاه می‌کنیم می‌بینیم هر کسی برای خود دلخوشی و سرگرمی خاصی دارد که در این روزگار جدید شکل و شیوه‌ی آن متفاوت از گذشته است؛ یکی با بازی رایانه‌ای سرگرم می‌شود و حتی گاه معتاد آن است، دیگری با خواندن یک کتاب خوب (در هر زمینه‌ای) لذت می‌برد، یک فرد از اینکه مدام کار کند و در شغلش موفقیتی کسب کند خشنود می‌شود و….

 

وقتی وضعیت شهرهای بزرگی مثل تهران و اصفهان و شیراز را بررسی می‌کنیم، به روشنی می‌بینیم که به‌رغم همه ناملایمات عمومی جامعه، سختی‌ها و معضلاتِ مخصوص کلان‎‌شهرها و همه فشردگی‌های کار و زندگی، چیزهایی هستند که مردم دلشان را به آنها خوش کنند و حداقل امید لازم برای ادامه‌ی زندگی را به‌دست آورند. وجود مناطق زیبا و خوش آب و هوای طبیعی، مکان‌های زیبا و مناسب در نقاط مختلف شهر، وسایل رفاهی بیشتر (نسبت به شهرهای کوچک)، کنش‌های اجتماعی مدرن‌تر، فضاهای فرهنگی و هنری جذاب همچون سینما، نمایشگاه‌های هنری، کلاس‌ها، کافه‌ها، جلسات گوناگون سخنرانی و کانون‌های اندیشه‌ورزی و ده‌ها عامل دیگر می‌تواند برای امیدبخشی به مردم به‌ویژه نسل جوان و نواندیش کافی باشد؛ همان چیزهایی که در شهر ما و البته خیلی شهرهای دیگر مشابه ما، بسیار کم دیده می‌شود.

با تلاش برخی مسئولان و دلسوزان این شهر البته برنامه‌هایی آغاز شده و می‌توان گفت حرکتی نسبی در زمینه‌ی مسائل فرهنگی و هنری شکل گرفته است. ایجاد فرهنگسرا، سینما، برگزاری گهگاه نمایشگاه‌های هنری و بعضی مراسم و برنامه‌های فرهنگی، ورزشی و مذهبی شاد، تا حدی مردم را امیدوار به این شهر کرده است اما در زمینه‌های دیگری در فقر نسبی یا مطلق هستیم! این موضوع را شاید کسانی که به دنبال مطالعه و کنکاش علمی هستند، بهتر درک کنند؛ به ظاهر، این افراد در شهر و دیارمان کم هستند و از نظر خیلی‌ها لارستان بیگانه با اندیشه‌ورزی است و تنها شهری تجاری و اقتصادی و دوستدار مادیات شناخته می‌شود؛ اما در محافل دیده‌ام و شاید دیده‌اید که کم نیستند کسانی که به دنبال فهم بیشتر و کشف حقایق‌اند، چه در زمینه‌ی مباحث دینی، چه مباحث علمیِ روز، و چه مسائل فلسفی و بنیادین فکری…

گذشته‌ها را چندان به یاد نمی‌آورم اما در این سال‌ها جوانان و افرادی در این شهر رشد کرده‌اند که مصرّانه به دنبال خواندن و فهمیدن و درک بهتر و بیشتر از خود، جامعه و مسائل اساسی مانده در ذهنشان‌اند و از فضای نسبتاً سنتی و بسته‌ی اطرافشان خسته شده‌اند. اینها شدیداً تشنه‌ی شنیدن مباحث خوب و مفید و بحث‌ها و جدل‌های علمی و موشکافانه هستند.

در روزهای «محرم»، اما این تشنگی معمولاً بیشتر می‌شود و بسیاری از نسل جدید و نواندیش جامعه از جمله در این شهر به دنبال فهم بهتر از رویداد مهم و زندگی‌سازِ «عاشورا» هستند، حادثه‌ای که تا سالهای سال بر همه حرکت‌ها و جنبش‌های اجتماعی- سیاسی، آن هم نه تنها در جهان اسلام بلکه در میان پیروان دیگر ادیان جهان، اثر گذاشته و همچنان تأثیر می‌نهد.

اما محرم آمده و حتی از ۴ یا ۵ روز زودتر خیابان‌ها و معابر و همچنین مساجد و حسینیه‌ها سیاه‌پوش شده‌اند. اینجا دیگر مجال این بحث‌ها نیست که شور مهم‌تر است یا شعور؛ یا این‌که راهکارهای برگزاری شایسته‌ترِ سوگواری حسینی در شهر و جامعه چیست… چرا که این حرف‌ها در رسانه‌ها و محافل بارها بیان شده است. نکته اینجاست که در شهر بنرها و کاغذهای تبلیغاتی غوغا می‌کنند؛ هر خطیب و منبری و مداحی در یک مسجد و مکانی جلسه دارد، یکی از قم آمده و دیگری از تهران یا شیراز (اکثر اینها هم با هزینه‌های میلیونی از بیت المال!).

وقتی پای منابر و تریبون‌ها می‌نشینیم، خیلی زود متوجه می‌شویم که همان حرف‌های تکراری بعضی تریبون‌های کشور و رسانه‌‌های رسمی است (این را خودم پای بعضی منبرها تجربه کرده‌ام، که با وجود جدید بودن سخنران و موضوع سخنش، اما همان بحث‌های سطحی و کم‌عمقِ جاری در رسانه‌های حکومتی بیان می‌شود)؛ گاهی سخنانی به مخاطب تحویل داده می‌شود که  نه تنها بر معرفت و شناخت او افزوده نمی‌شود بلکه وهن دین و شریعت پاک نبوی است. از برخی مداحان و سخنرانان شهرمان که دیگر حرفی نزنیم بهتر است!. سینه‌زنی سنتی لاری هم با وجود پیشینه و پشتوانه‌ی قوی، دچار انحرافاتی شده و می‌توان گفت به نوعی با شیوه‌های مدرن عزاداری ترکیب شده یا اینکه دچار برخی بی‌نظمی‌ها و کلیشه‌ها شده که همین امر، دوری بسیاری از نسل جدید و تشنگان معرفت از آن را در پی داشته است.

 

کسانی که به دنبال سخنان علمی، دقیق و روشنگرانه هستند، در شهری که این‌گونه جلسات و مباحث نه فقط در ایام محرم که در طول سال هم به ندرت دیده می‌شود، شاید جایی بهتر از حسینیه سیدالشهدا و سخنی بهتر از سخنان دکتر سید علی اصغر موسوی لاری نمی‌یابند. دقیق به یاد ندارم اما حداقل ۱۵ سال است که این مکان نورانی میزبان جلسه سخنرانی نواندیشانه و متفاوت این اندیشمند لارستانیِ فرهیخته است؛ در سال‌های نخست استقبال از این سخنرانی در دهه اول ماه محرم، عادی بود و شاید نیمی از مخاطبان جلسه، میان‌سال و پیر بودند اما در دو سه سال اخیر به جرأت می‌توانم بگویم میانگین سنی حاضران به کمتر از ۳۵ یا ۴۰ سال رسیده است.

بسیاری از جوانانی که شاید در طول سال در هیچ جلسه یا محفل مذهبی حضور نمی‌یابند، در این ۱۰ یا ۱۱ شب پربار خود را به حسینیه سیدالشهدا می‌رسانند تا از مباحثی نو و اندیشمندانه بهره گیرند که شاید اثری از چنین مباحثی در تلویزیون و رسانه‌های رسمی نباشد.

حقیقتاً شنیدن سخنان جذاب آن هم از سوی سخنرانی که هرگز خود را در جایگاهی بالا و بی عیب و نقص نمی‌گذارد، هر جوینده‌ی حقیقتی را بهره‌مند و شاد می‌کند؛ پس از این سخنان است که صدای دلنشین مداحی بی‌ریا و دور از هیاهوهای مرسوم مداحانِ دنیاپرستِ نرخ‌دار!، لذت مضاعف دارد و انسان‌های عاشق حسین (ع)، با آن نوا عارفانه بر سینه می‌زنند.

این است دلخوشی شب‌های نورانیِ پیشِ رو که امیدوارم هیچ یک از مردم جویای حق و حقیقت شهرمان آن را از دست ندهند.


20 نظر

 1. علی گفت:

  1

  1

  واقعا درست نوشتین. دیر شروع شدن و دیر تموم شدن سینه زنی سنتی, شده معضلی برای لار. وقتی هم اعتراضی میشه, متهم میشیم به ضد مذهب و ضد دین.

 2. صادق گفت:

  1

  1

  من تعجب میکنم چرا بعد از سینه زنی, اینهمه آشغال تو کوچه و خیابون پخش شده و صورت زشتی به شهر میده؟ این حرکات باعث میشه فرهنگ عاشورا زیر سوال بره

 3. صرفا جهت اطلاع گفت:

  3

  2

  تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد
  شاید حداقل چیزی که می توان در حق شما دوست عزیز روا داشت تاسف است
  تاسفی از جنس تعصب
  تاسفی از جنس ندانستن
  تاسفی از جنس بی اطلاعی
  و…….

  دوست عزیز تا به حال کدام یک از مداحان و سخنرانان شهر ما میلیونی پول گرفتند که الان در حال تکرار شدن باشد ؟؟!
  آیا این رواست که ندیده و یا نشنیده بلکه به احتمال زیاد از روی ظن و حدس و احتمال بگوییم آنها فلان تومان میگیرند ؟ ای کاش بجای متهم کردن یک جریان اسمی هم از آنها به میان می آمد شاید عده ای آگاه تر شوند نه اینکه این حس بدبینی بی پایه و اساس را به مخاطب منتقل کنید ؟
  برای بالا بردن دیگران هیچ گاه لازم نیست دیگران را پایین بیاورید و الا آن نشان از تنگ نظری شخص گوینده یا نویسنده خواهد داشت . برای بالا بردن افراد بزرگیشان کفایت می کند !

  تا به حال کدام یک از سخنرانان سطح لار را شنیده و یا گوش داده و یا مقایسه کرده اید تا پی به تکراری و یا عدم تکراری بودن ببرید ؟! به راستی اگر تکرار یک مطلب بد است پس چرا خداوند متعال در قرآن کریم بارها یک مطلبی را تکرار می کند ؟! بله تکرار بی هدف ملال آور است اما اگر تکرار نشات گرفته از منطق عقلایی باشد خیر !
  اگر سخنرانان لاری و یا کسانی که در سطح لار صحبت می کنند سطحشان پایین است پس چرا در این چند سال اخیر تمام سخنرانی های سطح شهر را همین جوانان خوش فکر و با سلیقه انجام می دهند و تنها یک یا دو مکان است که از غیر لاری استفاده می کنند آیا این پیشرفت نیست ؟

  در انتها دوستان مخاطب را به دیدن و یا شنیدن و یا حضور پیدا کردن در جلسات سخنرانان محترم سطح شهر لار را می دهم شاید قضاوت شما نسبت به آنها تفاوت پیدا کند .

 4. عبدالرضا گفت:

  2

  1

  سلام جناب افتخاری
  با چه استدلالی برای اثبات خود ومجموعه تحت امر دست به تخریب دیگران زده اید!!!!؟
  منظورتان ازبیت المال چیست؟آیا نبایدبرای ترویج شعائر الهی درراستای اسلام خرج شود؟
  خارج ازاین مگر از بیت المال مجلس امام حسین را برپا می کنند؟ بسیاری از کسانی که هیئت راه اندازی می کنند نه سرمایه دارند و نه جایگاهی دولتی درشهردارند بلکه همان پابرهنگان اند که علم دین را بلند کرده اند.

  یه نیم نگاهی به همان بنرهای تبلیغاتی که میفرمایید بیاندازید تا متوجه شوید که اکثرسخنرانان ومداحان از خودنیروهای ارزشی شهرستان می باشند.
  در مورد موضوع سخنرانی هم باید گفت که سخت دراشتباهیدبرادر ،چرا که همین خطبایی که ایرادسخن می کنند ماهاست که برای ارائه یک مطلب پرمغزکاروتلاش می کنند.
  برای اثبات خود دست به تخریب دیگران نزنید…..
  ای کاش مطالبایی که از امام حسین را می شنویم جامعه عمل بپوشانیم…

  • صادق گفت:

   1

   1

   پس سخنرانانی که از شهرهای دیگه دعوت میشن هزینش از کجا میاد؟ چه کسی یا چه کسانی اونا رو دعوت میکنن؟ هزینه ی اینا رو کدوم ارگان یا نهاد تأمین میکنه؟

  • ناشناس گفت:

   1

   0

   “پس سخنرانانی که از شهرهای دیگه دعوت میشن هزینش از کجا میاد؟ چه کسی یا چه کسانی اونا رو دعوت میکنن؟ هزینه ی اینا رو کدوم ارگان یا نهاد تأمین میکنه؟”
   ——————
   وقتی اطلاع از چیزی ندارید لطفا صحبت نکنید. چون نمیدونید چه کسی افراد رو دعوت کرده و یا هزینه اش رو از کجا آورده اند دلیل نمیشه بگید اگه از بیت المال نیست پس از کجا اومده؟
   این همه خیر در شهر هست یعنی نمیشه یکی از این خیرین محترم این افراد رو دعوت کرده باشند؟ چرا دوست دارید ارگانها و نهاد ها که معلوم هم هست منظورتون با کجاست هزینه هاش رو خرج این و اون کنه؟

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  واقعا […] با این نوشتند که متعصف شدم بابت این خذولات، کجای این هزینه ها از بیت الماله ،اگه واقعا مردی بیا ثابت کن،ما که هرچی دیدیم این دوستانی که مراسم می گیرن با جونمرگی پول تهیه میکنند آخه تو […] چی می دونی که چنین خذولاتی نوشتی،بله حسینیه سیدالشهدا هم مشتی اصلاح طلب مثل سخنرانش می آن…….

  • معلم گفت:

   0

   0

   متاسفانه چقدر هم غلط املایی داری. ای کاش قبل از نظر دادن, کمی املاتو تقویت می کردی اخوی

 6. ناشناس گفت:

  1

  0

  دانيل افتخاري سلام – كل اين كامنت را مي تواني حدف كني اختيار با شما =
  افا جان نوشته قاعده هايي دارد. ارجاعات نوشته متقن و قابل اثبات بايد باشد. حيف نيست به نوشته خودت ظلم مي كني ؟ يك بار ديگر بخوان و ان قسمت هايي را كه سنديت ندارد بردار تا بتواني بگويي هيچ ابايي از پذيرش حرف درست نداري .

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقای افتخاری “کافه” دلخوشی و امیده؟

  شما در متنتون از اینکه یک فرد مدام کار کند و در شغلش موفق شود رو نمونه ای از دلخوشی سطحی معرفی میکنید و مینویسید که با گذشته متفاوت است در صورتی که امام علی ع می فرماید: بهترین تفریح کار است!

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  هر چی بیشتر سایت آفتاب رو می خونم به سطحی بودن و مغرضانه بودن و کم اطلاعی نویسنده های اون بیشتر پی میبرم

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  منظور تان از متعصف اين شكل نبوده متاسف
  اما خذولات را نفهميديم

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  از مال بیت المال؟!!!
  چرا دروغ؟

 11. ناشناس گفت:

  1

  0

  بسیاری از تکرار از باب «فذکر ان الذکر تنفع المومنین؛ یاداوری برای مومنین نفع دارد» است

 12. عمران خودمهر گفت:

  1

  1

  با سلام خدمت تمامی دوستان
  اکثر کامنت های این موضوع رو مطالعه کردم.
  دوستانی که انتقادات شدیدی به اقای افتخاری دارند حتی این جرات رو به خودشون ندادن که با نام حقیقی خودشون مطالب رو بیان کنن .
  اگر میخوایید با کسی در مورد موضوعی بحثی کنید (بحث منطقی) اول از همه چیز حداقل باید خودتون رو معرفی کنید .
  اکثر افراد با نام ناشناس وارد شدن که باعث تاسف هست .یعنی جو شهر و جامعه اینقدر امنیتی شده که در یک سایت همه از بردن نام خودشون و بحث کردن در مورد موضوعی ترس دارن؟
  پس مشخصه این همه پای منبر نشستن و این همه دم از شجاعت و رشادت و حسین وار زندگی کردن و ازاده بودن در مردم تاثیری نداشته .بنده هیچگونه نظری در مورد مطلب بالا ندارم چون این یک نقد شخصی هست و صد درصد یک نقد موافق و مخالفانی داره اما دلیل این همه انتقاد که نمیشه اسمش رو انتقاد گذاشت که بیشتر شبیه به دعوا و تخریب هست رو نمیدونم . حداقل افرادی که منتقد هستن خودشون رو معرفی کنن از سطح سواد یکدیگر با خبر بشن و حداقل شناخت سطحی از افراد داشته باشند که با هرکسی به اندازه معلومات و سطح سوادش پاسخ داده بشه و اقای افتخاری هم فرصتی برای پاسخ گویی داشته باشند و هم نویسنده و هم منتقد بر اساس سند و مدرک با یکدیگر صحبت کنند . با تشکر

 13. عمران خودمهر گفت:

  1

  1

  پس اگر نظر شما بر اساس منطق و حقیقت باشه گرچه منفی ، افراد رو باید قانع کنه زیرا سخنی که از روی منطق باشه حتما شنونده رو اگاه میکنه و و با جون و دل قبول میکنه . پس نا شناس ماندن از این نشات گرفته که خودتان هم روی سخن خود شک و شبه دارید و باید عرض کنم کسی با نظرات منفی و انتقادات سازنده مخالف نیست اما این رویه اسمش رو تخریب میذارن نه انتقاد . هر متن و نقد حتما نکات مثبتی هم داره شما میتونستید به نکات مثبت هم اشاره کنید و در کنار اون برای نکات منفی نظر سازنده ارائه بدید .
  التماس تفکر و مطالعه بیشتر برای شما دوست عزیز

 14. رضا گفت:

  2

  1

  واقعا حق با آقای افتخاری است. اکثر کسانی که ماه محرم روی منابر به وعظ و سخنرانی می پردازند فقط تکرار و تکرار . آن هم نه تکراری که دوستمون گفته در قرآن!! چه قیاس سخیفی…..
  خداوند انشاالله جناب موسوی لاری را حفظ کند الحق که خلف صالح آن بزرگوار و خاندان پاک است

 15. ناشناس گفت:

  0

  0

  برادر افتخاری مگر نه این که امام خمینی ره فرمودند ماه هرچه داریم از محرم وصفر است که این محرم وصفر است که اسلام را زنده نگه داشته است و مگر نه این که ان زمان نیز همین سخنان رو منبر ها میگفتند پس همه ی این صحبت ها که به قول شما تکراری هست روز به روز داره نوتر میشه که اگر نو نبود امثال شهیدهایی مثل حججی ها ظهور نمی کردند پس این شما هستی برادر که خود و افکارخود را باید اصلاح کنی که باعث تشویش افکار عمومی شدی،

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان