میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در13 می 2014 ساعت 4:09 ق.ظ سرویس:مطلب شما 4 دیدگاه 1,410 بازدید

دهنشیر بازار قيصريه در حال تخریب است/ اوقاف و میراث فرهنگی فکری كنند

دهنشیر بازار قيصريه در حال تخریب است/ اوقاف و میراث فرهنگی فکری كنند

kamjoo-samadصمد كامجو: دهنشیر یک مکان تاریخی با معماري بی نظیر است که به نظر می رسد مخصوص مناطق کویری و گرم و ازجمله لارستان است. در لارستان به آن «دنشیر» و در یزد به آن «پاشیر» مي گویند.
این بنای منحصر به فرد در دوران گذشته در کنار برکه هایی که محل تجمع مردم بوده و بانی خیر از مکنت فراوانی برخوردار بوده است احداث می شد.
کاربرد اصلی دهنشیر را می توان چنین بیان نمود: چون در زمان قدیم یخچال، فریزر و کارخانه یخ سازی وجود نداشته است مردم برای اینکه از آب آشامیدني خنک استفاده کنند راه حلی بهتر از این پیدا نکرده بودند که بنایی به صورت مایل و زیر زمین که به وسیله ی پله ها به عمق برکه که آب خنکتری داشت دسترسی پیدا کنند. در پایین ترین قسمت دهنشیر، شیر آبی قرار داشت که مردم از این طریق آب آشامیدنی خنک را مهیا می کردند.
از این مقدمه که بگذریم لازم به ذكر است تعداد دهنشیرهايی که در لارستان وجود داشته ۶ دهنشیر بوده و از این تعداد متاسفانه ۳ دهنشیر به نام های دهنشیر شازده در محله نو، دهنشیر امامزاده در محله پاقلعه و دهنشیر قنبر علی بیگی در محله قنبربیگی تخریب گردیده است. از سه دهنشیر باقی مانده نيز هیچکدام از نظر عملی، کاربردی ندارند.

دهنشیر تنگ خور و دهنشیر حاج غلامرضا معتمد واقع در شهر قدیم و خیابان جهاد مشکلی از نظر بنا ندارند اما دهنشیر بازار که در ضلع شرقی بازار قیصریه و در کنار مسجد چهار برکه قرار دارد و مشهورترین دهنشیر در لارستان محسوب مي شود و مورد بازدید مردم، دانشجویان و مهمانان قرار می گیرد به علت اینکه در پشت بام آن کارگاه می باشد و فشار دستگاه روی سقف آن است متاسفانه در حال تخریب است و هر لحظه امکان خراب شدن و زیر آوار رفتن مردم وجود دارد!
با توجه به اینکه این ملک و برکه متعلق به اداره اوقاف می باشد و حفظ و نگهداری این املاک به عهده اداره میراث فرهنگی و گردشگری لارستان است بايد این دو ارگان هر چه سریعتر نسبت به این موضوع مهم تمهیداتی در نظر بگيرند در غیر اینصورت باید جوابگوی مردم و دوستداران فرهنگ باشند.


4 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  یکی نیست به اینها بگوید از خواب بلندشوید جناب فرماندار محترم یک تغییر وتحولی صورت گیرد ما خیری از اوقاف ومیراث ندیدیم اگر هم اینها کار کرده اند خدایارشان لطفا جای خودرا برای دلسوزان دیگر رها کنید.دنشیر این وضعیت دارد سابات همچنین کاروانسرا که مصیبتا باغ نشاط که مرده است قلعه ویران می شود و پیر سرخ اشغال دانی شده است

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  احسنت آقا صمد. فكر كنم تنها كسي از شورا كه اينقدر دغدغه شهر را داشته باشد شمايي. تنتان سالم و توانتان مضاعف باد.

 3. عبدالرضامفتوحي گفت:

  0

  0

  درود بر شما جناب كامجوي عزيز خدا كنه فكري اساسي بشه نه براي دهنشير كه براي تمام آثار در حال تخريب

 4. فرهنگی گفت:

  0

  0

  وقتی دهنشیر مسجد شاهزاده خراب کردن کجا بودی
  وقتی باستانی کارانی که در زیر زمین باغ نشاط !!!با مجوز نمیدانم کدام انسان بالغ و بسیار فهمیده ای درزش میکردند و به خاطر گرما پنجره قدیمی را کندند و کولر آبی را گذاشتند و بعدش حوض قدیمی وسط زیر زمین را به قول مرشدشان با همتشان کندند چرا چون مزاحم ورزشان بود و ….خیلی چیزهای دیگر که بماند بهتر است
  انوقت حاجی ورزش و شورا و میراث فرهنگی مان کجا بودند؟؟؟؟

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان