میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در26 فوریه 2020 ساعت 2:52 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 32 دیدگاه 456 بازدید

دو راهی آرمان و انتظار

دو راهی آرمان و انتظار

مسیرهای پیش روی نماینده جدید، کدام است؟

حامد توانا: گفتنی ها در مورد انتخابات اسفندماه ۹۸ بسیار است که کم کم در رسانه ها منعکس خواهد شد. اما سخن ما در مورد مسیر سخت نماینده جدید در حوزه انتخابیه لارستان، گراش اوز و خنج است.

واضح است که بخشی از سختی این راه به اوضاع نامطلوب اقتصادی کشور باز می گردد، چیزی که می تواند برای نمایندگان جدید به مثابه رفتن روی میدان مین باشد. بی شک این وضع نامطلوب در عملکرد همه نمایندگان در حوزه انتخابیه شان موثر است هرچند امیدواریم شرایط کنونی با مجلس جدید و مدیریت انقلابی و جهادی تغییر کند.

اما جناب مهندس حسین زاده در حوزه انتخابیه اش با مشکلات خاصی روبروست. ایشان در بیانیه خود پس از موفقیت در انتخابات شعارها و آرمان هایی مطرح کرد که در عین ایده آل و زیبا بودن، عمل به آنها بسیار سخت است. بخش مهمی از سخت بودن این راه به اتفاقاتی برمی گردد که به موفقیت ایشان منجر شد.

بی مجامله باید گفت رای ۳۰ درصدی ایشان حاصل اجماع و وحدتی بود که در شهرستان گراش رخ داد. پس نیروی اصلی پشتیبان مهندس حسین زاده نیز همین رای دهندگانی اند که با حسی نسبتا ناسیونالیستی به میدان آمدند.

این باعث می شود از این پس، مطالبه همین قشر رای دهنده تا حد زیادی بر تصمیمات و جهت گیری های ایشان تاثیرگذار بگذارد. به طور مشخص این حمایت کنندگان از حسین زاده انتظار دارند او بیشتر یا تمام توان خود را برای رساندن گراش به جایگاه مدنظر آنها صرف کند چیزی که رگه های آن از هم اکنون در سخنرانی اخیر آقای حسین زاده آشکار شد، آنجا که از جهانی شدن گراش سخن گفت!

با این اوصاف آرمان برادری و برابری و عدم تبعیض بین مناطق و شهرها با چالش بزرگ انتظارات حامیان حسین زاده روبروست. حسین زاده از یکسو شعار برابری داده و باید توان خود را بطور عادلانه برای کل حوزه انتخابیه صرف کند و از سویی با انتظار و فشار حامیانی روبروست که از او می خواهد بیشتر توان خود صرف ترفیع حداکثری شهرستان گراش نماید.

البته با نگاهی خوشبینانه جمع بین این دو غیرممکن نیست اما آیا توان کافی و همکاری لازم برای رسیدگی به امور سایر شهرستانها در ساختاری مطمئن وجود دارد؟

باید توجه داشت اجتماع مردم در پای صندوق های رای به معنای همکاری آنها با نماینده در اجرای طرح ها و برنامه هایش نیست. همین مردم رای دهنده و همین حامیان چه بسا پروپاقرص بعد انتخابات به مطالبه گرانی بدل می شوند که عمده وقت و توان خود را صرف امور خود می کنند نه اهداف و آرمانها و برنامه های نماینده.

به همین دلیل است که غالبا پس از مدتی در اطراف نمایندگان، جز اندک افرادی که رابطه کاری با او دارند مشاهده نمی شوند لذا اگر مهندس حسین زاده نتواند حمایت و همراهی افراد تاثیرگذار در شهرستانهای دیگر را جلب کند بیش از پیش به حلقه حامیان گراشی خود وابسته شده و تمایل او را به پیگیری آرمانها و شعارهایش تضعیف می کند که این باعث سرخوردگی مجدد مردم منطقه حتی با حضور یک جوان مدعی انقلابیگری ولایت مداری در راس امور، می گردد.

تنها راه مهندس حسین زاده این خواهد بود که به ساختار و ساز و کار مطمئنی متوسل شود که همکاری همه حوزه انتخابیه را جلب نماید یعنی تکیه به کار و خرد جمعی در قالب یک شورای متشکل از افراد شاخص همه شهرستانها.

اما واقعیت این است که توسل به خرد جمعی در قالب تکیه صادقانه به چنین شورایی ابتکار عمل را از دست نماینده و حامیان او خارج می کند و این اتفاق اصلا باب میل حامیان وی نیست. بدین ترتیب حسین زاده مجبور است یا عطای خرد جمعی را به لقایش ببخشد و به شیوه نمایندگان سلف یعنی مدیریت فردی و باندی متوسل شود که صددرصد مخالف شعارهای اوست یا مسیری بینابین را انتخاب کند که در عمل مصداق دولا دولا شترسواری کردن است و حفظ تعادل در آن بسیار مشکل است.

خلاصه اینکه نماینده جوان ما برای عمل به شعارها و آرمانهای زیبایی که اعلام کرده به صداقت، شجاعت و جسارت و تلاش زیادی نیاز دارد تا از سد سنتها و انتظارات تنزل دهنده بگذرد و عدالت و برابری را در حوزه انتخابیه بسط دهد.

ما برای ایشان دعا می کنیم و در حد توان آماده یاری او هستیم‌.

والسلام علی من اتبع الهدی


32 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  چون آقای حسین زاده با با در صد رای پایین به مجلس راه یافته اگر از دیگر شهرستانها غافل بماند وبا توجه به سخنرانی متفاوت که در گرایش انجام داده بجای اینکه در کنار مردم منطقه باشد خود را در مقابل مردم قرار داده که به نفع هیچکس نیست حتی گراش

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  احسنت،،نگاه دقیقی بود..

 3. محمد گفت:

  0

  0

  همین که ایشان ایه نحس نخوانند به کاندیدای برگذیده کمک فراوانی کرده اند .کافر همه را به کیش خود پندارد .

 4. دلسوز گفت:

  0

  0

  نگران نباش برادر اکثر مردم گراش اعتقاد دارند مهندس حسین زاده این دوره باید بر نقاط محروم حوزه انتخابیه و شکوفایی پتانسیل سه شهرستان دیگر به نسبت گراش تمرکز کند. ساده بگم مردم خواهان این هستند که تصوز اینکه گراشی فقط برای گراش کار می کنه از بین بره و این دست نماینده رو باز میذاره خود شهر گراش در چند سال اخیر خیلی پیشرفت کرده و حالا باید توسعه متوازن مناطق در دستور کار نماینده خواهد بود.

 5. لارستانی گفت:

  0

  0

  بی تعارف حسین زاده در حد قواره یک نماینده نیست و نخواهد بود
  اگر چه من نه تعصبی دارم و نه شخص سیاسی هستم
  با این وجود در میان نامزدها من هیچکدام را قبول نداشتم

  • محمود حسینعلی گراشی گفت:

   0

   0

   حسین زاده عصاره هفتاد و یک هزار نظر و رای و عقیده مبنی بر اتمام مفت خوردن و اقایی کردن است

  • لار گفت:

   0

   0

   جناب حسینعلی گراشی زمانی تمام کاندیدها در میدان وجود داشته و رای بیاورند اون موقع رای درست حساب میشه چون هر کس به برنامه و علایق رای میده .
   اما شخص بنده به ایشون خوشبینم امیدوارم ما را ناامید نکنید
   امیدوارن طوری عمل کند که خود ما دور بعد ایشان را انتخاب کنیم
   فعلا شرایط طوری است که هر کس به کاندید منطقه خود یا حزب خود رای میده نه به لیاقت
   .

 6. بی طرف گفت:

  0

  0

  با سلام به نظر شما نماینده قبلی هم برای هرچهار شهرستان تلاش کردند یا فقط واسه شهرخودش؟ صد در صد اولویت اول تا اخرش زادگاهش بود و بس

 7. بهمن سیاهی گفت:

  0

  1

  مهم این بود که ۷۱۰۰۰ نه به بیت ایت اللهی گفتند

  • لار گفت:

   0

   0

   مهم این بود که با تمام قدرت های پشتوانه شما از پولی و سیاسی و سپاهی ۷۳۰۰۰ نه گرفتید

 8. گراشی. وچند. توضبح گفت:

  0

  0

  مطالب. شما در کل. درست. وصحیح می. باشد. اما در. تمام دنیا. واحزاب. وگروهها رسم. است. که نمایندهمجلس. بیشتر. در خدمت. منطقه. وگروههای. حامی خود. خواهد بود و اقای. مهندس حسین زاده هم ازین. قاعده. جدا نیست شما. نگاهی. به. عملکرد. همه. ادوار. مجلس در ایران. ولار. بیندازید تا به. بینید که. نمایندگان. سابق. لارستان. عموما. با. تنگ. نظری. وتمامیت. خواهی. بیشتر. در خدمت. زادگاه. خود. بودند. البته. ایشان. قول. داده اند. از. جوانان ونخبگان ۴. شهرستان. مستقل. لار. گراش. اوز. وخنج در جهت. توسعه. وپیشرفت. منطقه. استقبال. واستفاده. نکایند

  • لار گفت:

   0

   0

   اتفاقا در نظر لار یها جعفرپور به جای توجه به مرکز شهرستان به فکر جاهای دیگه بود به همین دلیل نتونست کارها را تمام کند
   خوب نتتیجه تفکر شما اجماع در لار در دور بعد خواهد بود

 9. واقع بین گفت:

  0

  0

  عرض شود، وقتی مطلب شما را خوندم احساس کردم دارید دست پیش میگیرید تا پس نیفتید.
  مهندس هم مثل همه نمایندگان پیشین، باید برای همه کار کند مخصوصا برای گراش. مگر نمایندگان پیشین چکار کردند؟
  لار پیشرفت خودشو کرده حالا باید به جاهای کم تر توسعه یافته دیگر برسند.
  باید فرصت داد تا کار کنند اگر پس از ۴سال مشاهده شد که برای مجموعه منطقه گامهای بزرگی در جهت آسایش و آرامش مردم برداشته اند، دوباره انتخابشان کنیم؛ اگر نه، خودبخود حذف خواهند شد.

  جناب توانا این لالایی ها پیشتر هم نیاز بود، آیا شده یک بار به نمایندگان پیشین گفته باشید که به خنج و گراش و اوز و… هم برسید؟!
  انصافا گفتید و نوشتید؟ کو نمونه؟

  • ح توانا گفت:

   0

   0

   بله گفته ام اما نه در نشریات . در فضای مجازی و گروههای واتساپی زیاد گفته ام.

 10. روشنگر گفت:

  1

  0

  جناب توانا
  روزی که شما و حامیان بی […] به صورت یک دست و همصدا پروژه حذف بروجردی را استارت زدید و حتی پس از اعلام نتایج در اینستا پیام ( پروژه با موفقیت انجام شد ) را به نمایش گذاشتید و می گفتید هر کسی برود جز بروجردی ، حالا باید تاوان آن ندانم کاری هایتان را بدهید .
  خواهشاً ۴ سال سکوت کنید و‌ دیگر هیچ مطلبی نزنید
  سایت آفتاب و جناب منشی خواهشاً مطالب […] به لار رو دیگه در سایت قرار ندهید که این ها پیروان همان تفکرات رد صلاحیت گسترده انتخابات اخیر هستند .
  بگذارید در سایت های خودشان زبانشان را دراز کنند . این گروه آنقدر تریبون و دفتر و کانال و … دارد که به راحتی آب خوردن می تواند صدایش را به گوش همه برساند .
  افول گرایان به پایان عمر خویش رسیده اند و در بین مردم جایگاهی ندارند .
  سایت آفتاب را بدنام نکنید خواهشاً

  • ح توانا گفت:

   0

   0

   از پروژه ای که گفتید خبر ندارم اما هرکس حق دارد اهداف معقول خود را در انتخابات دنبال کند.

 11. بیطرف لارستانی گفت:

  1

  0

  جناب توانا اولا قضاوت عجولانه نداشته ویکجانبه نتازیدوبه قضاوت ننشینید. ثانیا لطف فرموده باب تفرقه بازنکنید بهتراست بجای تفرقه افکنی عجولانه ،ازوحدت وهمدلی سخن بگویید .ثالثا اجازه دهید آقای مهندس حسین زاده شروع بکارکند چنانچه حین خدمت شاهدتوسعه متوازن درشهرستانهای لارستان خنج گراش واوزنبودید وقت آن است که متذکرشوید وحق شهروندان لارستان را مطلبه کنید خداوند به همه خدمتگذاران به نظام مقدس جمهوری اسلامی سلامتی وموفقیت عطا فرماید انشاالله.

  • ح توانا گفت:

   0

   0

   این تحلیل مشفقانه است
   امیدوارم به شواهد شفقتی که در متن آمده توجه شود

 12. ایرانی لاری خنجی گراشی اوزی گفت:

  0

  0

  اتفاقاً جناب مهندس حسین زاده از فکر و شعور بالائی بر خورد ار است
  تمام مسئولین لار فقط لار را میبینند و برای دیگر بخش ها و روستاها اهمیتی قائل نیستند شما ببینید توی این چند دهه که قدرت دست لاری ها بود چه گلی بر سر ما ریختند؟
  ولی تجربه نشان داده که یک بار غیر لاری وارد مجلس شدبه فرمانداری ویژه ارتقاع پیدا ورد اونم با طرح پیشنهادی آقای دکتر حسنی و اولین فرمانداری ویژه در کل ایران. پیشرفت لار مدیون غیر لاری هستیم نه مجلسی های لاری
  در ضمن اعتقاد دارم که جوانی با فرهنگ و با فکر وشعور همچون جناب مهندس حسین زاده باعث پیشرفت مناطق چهار گانه خواهد بود و تک قطبی عمل نخواهد کرد

  • ح توانا گفت:

   0

   0

   ما هم امیدواریم ایشان به عبور از مشکلات موفق شود. گفتیم که هم دعا می کنیم و هم کمک.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   فرمانداری ویزه رو که خود لاری ها گرفتند با یک هفته تعطیلی شهر و اعتراض..جناب حسنی هم طی اون چهار سال جز کار برای گراش یعنی همون شهرستان کردن ان و البته در مواردی به ضرر گراشی ها قضیه شركت برگ سبز مطهر که منجر به رد صلاحیت ايشان شد جز تفرقه در منطقه کاری انجام ندادند..این دوره هم نماينده با حداقل رای وارد مجلس شدند که اون هم به دليل تعدد کاندیداهای لاری و عدم حضور مردم لار در پای صندوق های رای حاصل شد.و چیزی که از حالا مشخصه اینه که ایشون توان انجام کارهای بزرگ رو نخواهند داشت و اگر هم کاری انجام دهند برای زادگاه خود خواهد بود.

 13. ایرانی لاری خنجی گراشی اوزی گفت:

  0

  0

  فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه
  اتفاقاً جناب مهندس حسین زاده از فکر و شعور بالائی بر خورد ار است
  تمام مسئولین لار فقط لار را میبینند و برای دیگر بخش ها و روستاها اهمیتی قائل نیستند شما ببینید توی این چند دهه که قدرت دست لاری ها بود چه گلی بر سر ما ریختند؟
  ولی تجربه نشان داده که یک بار غیر لاری وارد مجلس شدبه فرمانداری ویژه ارتقاع پیدا ورد اونم با طرح پیشنهادی آقای دکتر حسنی و اولین فرمانداری ویژه در کل ایران. پیشرفت لار مدیون غیر لاری هستیم نه مجلسی های لاری
  در ضمن اعتقاد دارم که جوانی با فرهنگ و با فکر وشعور همچون جناب مهندس حسین زاده باعث پیشرفت مناطق چهار گانه خواهد بود و تک قطبی عمل نخواهد کرد

 14. ناشناس گفت:

  0

  0

  اقاي توانا برایتان به حدس نوشتم که در خلوت نداشته تان ببیند در دوره زود گذر انتخاب چه قدر بازی راه انداختی تا مردم به مرور از گناه تان درگذرد. قطعا خداوند حق الناس را نمی بخشد.
  شما بنویسید هر چه بیشتر بهتر،
  سخن بگو تا بگویم کیستی

  • ح توانا گفت:

   0

   0

   چه میگی برادر
   بنده لارم تشریف بیار ببینم حرف حسابتان چیست
   شماره تماسم ۰۹۱۷۳۸۱۸۴۹۱

 15. لارستانی ویک سوال گفت:

  0

  0

  بیشتر مردم منطقه اعتقاد دارند که ما لاریها در امور مسایل اجتماعی در کل لارستان بزرگ بسیار تنگ نظر وتمامیت خواه هستیم ومانع پیشرفت سایر مناطق وحسود لامرد وجهرم هستیم ایا اینطوری است

  • ح توانا گفت:

   0

   0

   آنچه ما نوشته ایم یک تحلیل است
   کاری به حرف و حدیث های این و آن در مورد خصلت مردمان لار و گراش نداریم

  • لار گفت:

   0

   0

   مگر یادتان رفته مجوز اداره کل هم جهرم هم لامرد اعتراض کردند
   فقط اگر متاسفانه گراش همراهی کرده بود کار تمام شده بود
   متاسفانه گراش هم همین طرز فکر مثل شما در حذف بروجردی را دارند میگویند فقط نه به لار حالا حتی اگر مجوز ادارت کل به سود اونها بیشتر بود چون نزدیکتر بودند اما ….. هدف نه ….. مثل شما

 16. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب منشی حیف سایت وزین شما نباشد که این آقا بیاید و مشتی […] بنویسد واین از حسودی ایشان نشات می گیرد
  نویسنده این تحلیل فردی است که اصلا لارستان بلد نیست شیخی است که با ترفندهای مختلف سعی کرد که اوفول گریان را مجدد به قدرت برساند . نقشه هایی در سر داشتند که در روز آخر گزینه خودشان برای بارسوم به مجلس برسانند که مردم منطقه خوب […] به این آقا و دار ودسته ایشان زدند.
  حالم از […] به هم می خوره. که مکر وحیله وطبق نقشه از قبل آماده شده وبا شعار واگرایی به همگرایی تبدیل کنیم خودرا وارد عرصه انتخابات کنند.
  جناب توانا ای کاش انصراف نداده بودی وارزشت پیش مردم می دانستی که تعداد آرایت به تعداد یک خانواده خودت هم نمی رسید.

  • ح توانا گفت:

   0

   0

   برادر این همه بدبینی و بداندیشی تا کجا؟
   اگر یک سند در مورد طراحی از پیش تعیین شده دارید رو کنید؟
   شما از جنس افرادی هستید که همیشه انتخابات را انتصابات
   و از پیش تعیین شده می دانند. اگر ادعای شما درست است پس چرا آقای حسین زاده رای آورد؟ بس است. اگر دین ندارید جوانمرد باشید.

 17. لاری گفت:

  0

  0

  واقعا جای تاسف داره جوری صحبت میشه که انگار مردم منطقه ما دشمنانی هستند که در کنار هم قرار گرفتند در حالیکه همه از یک قومیت هستیم کوته همتی و کوته بینی افتی است که دامنگیر شده

  • ح توانا گفت:

   0

   0

   در تحلیل چیزی بنام دشمنی وجود ندارد بلکه از رقابتی واقعی و قابل مشاهده برای بهره مندی هرچه بیشتر از توان نماینده سخن گفته شده که در صورت کم توجهی به بی عدالتی و تبعیض منجر می گردد.

 18. منصف گفت:

  0

  0

  آقای ناشاناسی که حتی شجاعت نوشتن نام خود را هم نداری
  میگن یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به مردم
  اولا مگه خط و ربط سیاسی شما روشنه که از افول و افول گرایان حرف میزنی.الان اکثریت مجلس اصولگرایانی شبیه آقای جعفرپورن.افولی ها کسانی اند که حتی تایید نشدن.
  ثانیا ببینم اگر خود شما نامزد میشدی اصلا تاییدت میکردن که در مورد رای احتمالی آقای توانا حرف میزنی؟
  و آخراینکه اگر سوادشو داری یک مقاله نقد بزن به مطلب ایشون

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان