میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در16 آوریل 2019 ساعت 11:30 ق.ظ سرویس:عناوین اصلی 7 دیدگاه 350 بازدید

دکتر احمد اقتداری در تهران درگذشت

دکتر احمد اقتداری در تهران درگذشت

دکتر احمد اقتداری پژوهشگر جغرافیا و تاریخ ایران در تهران درگذشت.

به گزارش گریشنا، احمد اقتداری صبح امروز سه‌شنبه ۲۷ فروردین‌ماه ۱۳۹۸ در بیمارستان آسیا تهران درگذشت. امید اقتداری دختر دکتر اقتداری در گفتگو با گریشنا این خبر را تایید کرد.

اقتداری متولد سال ۱۳۰۴ در گراش است. او فرزند مرتضی قلی‌خان اقتداری و انیس‌خانم اقتداری و از نوادگان فتحعلی‌خان گراشی بود. به همین دلیل در گراش به نام احمدخان شناخته می‌شد.

احمدخان آخرین بار سال ۱۳۹۲ به جنوب فارس سفر کرد و در سال‌های اخیر به دلیل کهولت سن خانه‌نشین بود. در سال ۱۳۸۷ دکتر اقتداری وصیت کرد که کتابخانه او به گراش منتقل شود اما با فراهم نشدن زمینه‌های این کار این کتابخانه به مجموعه دایره‌المعارف بزرگ اسلامی اهدا شد. در این وصیت‌نامه او اشاره کرده او درباره درخواست کرده است تا در شهر گراش به خاک سپرده شود.

دکتر اقتداری در سال‌های جوانی کرانه‌های خلیج فارس از سیستان تا خوزستان را پیاده طی کرد و عمده پژوهش‌های او در این حوزه بوده است. «خلیج فارس از دیرباز تا کنون» کتاب شاخص او در این زمینه است. اقتداری با نوشتن کتاب «فرهنگ لارستان کهن و فرهنگ لارستانی» واژه‌های لاری، گراشی و اوزی را گردآوری کرد و آغازگر پژوهش‌های مردم‌شناسی در این منطقه بود.

احمد اقتداری اردیبهشت سال ۱۳۹۲ بیست و یکمین جایزه بنیاد دکتر محمود افشار را دریافت کرد. سال ۱۳۹۱ شورای شهر بوشهر دکتر اقتداری را به عنوان شهروند افتخاری بوشهر و سال ۱۳۹۶ شورای شهر گراش دکتر اقتداری را به عنوان چهره ماندگار گراش معرفی کردند.


7 نظر

 1. گراشی از دبی گفت:

  2

  0

  روانشاد احمد اقتداری ( احمد خان ) به حق پدر مطالعات خلیج فارس خوانده میشود و در ایران و جهان در همین جایگاه معروف و مشهور هستند. نویسنده، استاد دانشگاه، وکیل دادگستری، مورخ و جغرافیدان بود. حدود چهل کناب و بیش از یک صد مقاله در حیات پر بارش به چاب رسانید . این بزرگوار بیش از هفتاد سال زیان گویای و قلم زنده مردمان لارستان بزرگ آن روزها و تمامی بنادر و جزایر جنوب و خلیج فارس بودند . زمانی که منطقه ما داشت بعد از بزرگی و عظمت تاریخی دوران قاجار کم کم به فراموشی و مغاک گمنامی می رفت . کتاب فرهنگ و زبان لارستانی را به فرهنگ و ادب ایران معرفی کرد که ایران بداند زبان مردمان این خطه پهناور زبان نیای همه پارسی زبانان می باشد (زبان لارستانی یا زیان نیا پارسیک ) و باید بزرگ داشته شود و قدرش یدانند. بنا براین تمامی فرهیختگان، فرهنگیان و تمامی مردمانی که با این زبان سخن می گویند بایستی تلاش و کوشش کنند که اگر بازمانندگان ایشان جناره این روانشاد را برای آرامیدن ابدی به لار و یا گراش بیاورند . در بدرقه و تشیع جنازه شایسته و بایسته ایشان شرکت کنند.

 2. ناشناس گفت:

  1

  0

  خدایش بیامرزد

 3. حق گو گفت:

  1

  0

  ایشان بیشتر عمرشان را در تهران گذرانده اند و اینجور که گفته می شود نوه فتعلی جراشی می باشد که ترمیم و نوسازی بازار قیصریه لار و میادین در لار و ساخت حمام و برکه در گراش و لار از کارهای پدر بزرگ ایشان می باشد .ایشان کتاب های زیادی در مورد خلیج فارس و لارستان نوشته اند و در کلامش خود را لاری و یا گراشی می داند و اصلا هیچ تعصب بیجا و کورکورانه ای ندارد .زیر نویس در شبکه خبر ایران مرگ اورا تایید کرد و به عنوان پدر مطالعات خلیج فارس لقب گرفته هست .

 4. ناشناس گفت:

  1

  0

  روحشان شاد..فقدان مردان علمی همیشه اندوهگین خواهد بود

 5. رسول احمدلو گفت:

  0

  0

  باسلام و احترام. به اشتباه در خیلی از سایت هاشهر گراش را محل تولد احمدخان اقتداری می دانند که صحیح نیست.ایشان در شهر لار متولد شده اند.

 6. گراشی گفت:

  0

  0

  یه کلیپ از ایشان هست که خود را گراشی می داند .به هرحال لار و گراش ندارد ولی ایشان کتاب های از خوانین دارند که گراش را مظلوم لار می داند .

 7. محمود گفت:

  0

  0

  آقای احمدلو […] نکنید ایشون گراشی اصیل هستند

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان