میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱:۴۹ ق.ظ سرویس:برگزیده ها بدون دیدگاه 154 بازدید

دیابتی ها و خانواده آنها بخوانند/ گفت و گو با دکتر یگانه درباره بیماری دیابت

دیابتی ها و خانواده آنها بخوانند/ گفت و گو با دکتر یگانه درباره بیماری دیابت

همزمان با ۲۳ آبان که به روز جهانی دیابت نامگذاری شده است روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی لارستان گفت و گویی درباره این بیماری با دکتر وحید یگانه انجام داده است که در ادامه می خوانید:

***

۱۴ نوامبر روز جهانی دیابت است که امسال مصادف با ۲۳ آبان می باشد. شعار امسال دیابت، نگرانی هر خانواده می باشد. در خصوص دلایل این نام گذاری می توانید توضیح دهید؟
طی سالهای اخیر افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است. تا پایان سال ۲۰۱۷ بیش از ۴۲۵ میلیون نفر از مردم ۲۰ تا ۷۹ سال دنیا مبتلا به دیابت بودند که این رقم تا سال ۲۰۴۵ بالغ بر ۶۱۹ میلیون نفر خواهند شد. یعنی تقریبا از هر ۱۱ نفر در دنیا یک نفر به دیابت مبتلا است.
در سال ۲۰۱۵ برای اولین بار تعداد کودکان و نوجوانان کمتر از ۱۴ سال در جهان که مبتلا به دیابت نوع یک هستند از مرز نیم میلیون نفر گذشت. در حال حاضر یک میلیون کودک و نوجوان کمتر از ۱۹ سال مبتلا به دیابت نوع یک هستند. سالانه ۴ میلیون نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست می دهند. از طرف دیگر ۳۹۲ میلیون نفر در جهان دچار اختلال تحمل گلوکز هستند که در صورت عدم مداخله موثر اغلب آنها مبتلا به دیابت خواهند شد.
این در حالی است که از هر سه خانواده بیمار دیابتی، دو خانواده نمی دانند که چگونه باید از بیمار دیابتی خود مراقبت کنند. با توجه به اینکه خانواده ها نقش مهمی را در رفع عوامل خطر قابل تغییر برای دیابت نوع ۲ بازی می کنند می بایست با آموزش و ترویج فعالیت بدنی و تغذیه مناسب باعث افزایش کیفیت زندگی خانواده ها شویم. به همین جهت شعار روز جهانی دیابت برای دو سال متوالی «دیابت و خانواده» (The Family and Diabetes) می باشد.
شیوع بیماری دیابت در کشور ما چگونه است؟
در حال حاضر حداقل ۱۱ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال کشورمان مبتلا به دیابت هستند و حداقل ۲۵ درصد آنان از بیماری خود آگاه نیستند. دیابت چهارمین علت مرگ زیر ۷۰ سال در جهان و ایران است.
برای پیشگیری از این بیماری چه برنامه هایی در نظام بهداشتی پیش بینی شده است؟
برنامه پیشگیری و کنترل دیابت در جمعیت روستایی از سال ۱۳۸۳ در نظام سلامت کشور ادغام شد که از آن سال تا کنون این برنامه در سطح مناطق روستایی اجرا می شود.
ولی همانطور که می دانید بیماری دیابت یک بیماری وابسته به سبک زندگی است که شهر نشینی تاثیر زیادی در گسترش آن داشته است . از این رو لزوم گسترش این برنامه در نظام مراقبت بهداشتی شهر ها از اهمیت ویژه ای برخوردار بود که با اجرای طرح تحول سلامت این امکان در کشور فراهم آمد .
در حال حاضر برنامه پیشگیری و کنترل دیابت در قالب برنامه ” مجموعه مداخلات اساسی بیماری های غیرواگیر در نظام مراقبت های بهداشتی اولیه ایران” که به اختصار برنامه ی ” ایرا پن” نام گذاری شده است در بسته های خدمات گروه سنی میانسالان و سالمندان دیده شده است. در این برنامه پس از خطر سنجی ریسک بیماری های قلبی عروقی این گروه های سنی و شناسایی ریسک بیماری های قلبی و عروقی از جمله بیماری دیابت در آنان ، بیماران شناسایی شده به صورت ماهیانه، تحت پیگیری و مراقبت مراقب سلامت آموزش دیده می باشند و به صورت فصلی توسط پزشک دوره دیده ویزیت می شوند. همچنین در این برنامه، شرایط پیشگیری از عوارض دیابت و ارجاع به سطوح تخصصی تر نیز دیده شده است.
با توجه به اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط، جمهوری اسلامی ایران متعهد گردیده است که سیر صعودی شیوع دیابت را تا سال ۱۴۰۴ متوقف نماید. همگام با ادغام برنامه مراقبتهای ادغام یافته بیماریهای غیرواگیر، اطلاع رسانی همگانی در زمینه اهمیت بیماری دیابت همزمان با روز جهانی دیابت نیز انجام خواهد شد. امسال نیز به منظور آگاهی عموم هموطنانمان درباره بیماری دیابت و تاکید بر اهمیت اصلاح شیوه زندگی، همانند سالهای گذشته روزهای ۱۹ لغایت ۲۵ آبان ماه به عنوان هفته ملی دیابت نامگذاری شده است که اسامی روزهای هفته با توجه به شعار روز جهانی با محوریت دیابت و خانواده تعیین شده است.
و کلام آخر؟
معاونت بهداشت دانشکده علوم پزشکی لارستان، هم راستا با سیاستهای جهانی و کشوری و طبق ابلاغ وزارتخانه برای کاهش بیماریهای غیرواگیر به ویژه دیابت، برنامه های منسجمی را انجام داده و می دهد؛ تا شاهد سلامت هموطنان باشیم.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان