میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در22 دسامبر 2016 ساعت 6:58 ب.ظ سرویس:یادداشت 4 دیدگاه 1,074 بازدید

دیکتاتورشناسی و استبداد ستیزی (بخش چهارم و پایانی)

دیکتاتورشناسی و استبداد ستیزی (بخش چهارم و پایانی)

حجت دهقانی:

مرگ و زندگی در سایه دیکتاتوری تفاوتی ندارد!

dehghani1-1-1مصلح اجتماعی نباید یک راست برود سراغ دیکتاتور و او را نشانه رود، بلکه باید در پی زمینه های اجتماعی استبدادپرورانه و گفتمان استبدادی در جامعه باشد. باید به یاد داشت که مستبد یک پیامد است و نه علت؛ بعضی جوامع مستبدپرورند. در این میان فقط دیکتاتورها نیستند که قدرت را می پرستند، گاهی افراد هم به خاطر قدرت، دیکتاتورها را می پرستند. مردم رنج دیده و فقیر زیاد به این کاری ندارند که رژیمشان مستبد است یا آزادی خواه؛ بیشتر به این می اندیشند که اکنون جیبشان از پول تهی ست و چه خاکی باید بر سرشان کنند.

وقتی جامعه احساس می کند هیچ قدرتی ندارد، آن جاست که یک دفعه همه نظرها معطوف می شود به دیکتاتور. جامعه نیز مانند طبیعت از خلأ وحشت دارد، البته خلأ قدرت. مردم ابتدا دست به دست هم می دهند و قدرت را به دست یک نفر می سپارند. بعد هرچه دست به دست هم می دهند، دیگر نمی توانند از دست مستبد برهند و به تدریج می فهمند عمر خود را دارند از دست می دهند. پس افراد در چنین جوامعی به جای مرگ بر دیکتاتور بهتر است شعار دهند: مرگ و زندگی در سایه دیکتاتوری تفاوتی ندارد.

در کشورهای غیرآزاد، همه چیز دروغ است!

دغدغه فکری هیچ دیکتاتوری حقیقت نیست؛ گاه خوش قلبی دیکتاتورها حدی ندارد، آن قدر که نمی خواهند هیچ زحمتی به مردم بدهند. دوست دارند خودشان جای آنها فکر کنند، خودشان تصمیم بگیرند و خودشان برنامه ریزی نمایند و عمل کنند. به طور کلی استبداد همه نابسامانی ها را زیرسبیلی رد می کند، جز یک چیز را و آن صدای مخالف است. دیکتاتورها ظاهرا فریاد می زنند: تا می توانید از ما انتقاد کنید؛ ولی در حقیقت انتقادی که بر زبان جاری نشود. استبداد اصولا خصلتش این است که هیچ صدای مخالفی را نمی شنود و احیانا اگر هم بشنود، کاری می کند که کسی دیگر چیزی از صاحب صدا نشنود. پس استبداد برای اینکه همه صداها را یکی کند، یکی یکی صداها را بی صدا می کند.

هیچ مستبدی نزد خودش بد نیست، به عکس کاملا به نظر خودش خوب هم می رسد. از همین رو می خواهد کارهای خوب بکند تا استبدادش موجه تر جلوه کند. اگر در جوامع استبدادی، گدایی بخواهد گدایی کند، مستبد با او کاری ندارد، فقط به وی متذکر می شود که حتما قدر این امنیتی که برایش فراهم شده را بداند.

مشکل مردم در بیرون کردن مستبدین این است که آنها باید از جمع افکار عمومی حکومتی بسازند و اقدام کنند که این کار، کار حضرت فیل است و بسیار زمان می برد. هرگاه زبان ناخودآگاه مردم با زبان خوداگاهشان در مورد دیکتاتور یکی شود، مرگ دیکتاتور رقم می خورد.

منابع: برداشتی آزاد از کتاب دیکتاتور خوب؛ نوشته کاظم عابدینی مطلق؛ (با دخل و تصرف)

مطلب مرتبط:

دیکتاتورشناسی و استبداد ستیزی (بخش اول)

دیکتاتورشناسی و استبداد ستیزی (بخش دوم)

دیکتاتورشناسی و استبداد ستیزی (بخش سوم)


4 نظر

 1. ابراهیم گفت:

  0

  0

  بسیار دقیق ونزدیک به مصادیق.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  درود بر شما بسیار جالب و زیبا نوشتید متاسفانه در جامعه ی دیکتاتور پرور مردم فقط دیکتاتور را مقصر می دانند و خود را بی گناه و فراموش می کنند که اگر تحولی درونی برای مردم اتفاق نیفتد با رفتن یا برداشتن دیکتاتور باز هم یک دیکتاتور دیگر از بین چنین ملتی برخواهد خواست دست شما درد نکند بسیار خوب نوشتید

 3. م.... گفت:

  0

  0

  ودمکراسی یعنی اینکه کشوری گرفتارجنگ وفقرنباشد.دمکراسی یعنی اینکه هیچ پدری وقتی شب بخانه برمی گردد دستش خالی نباشدوشرمنده زن وفرزندان نباشد دمکراسی یعنی چندفرزند فوق لیسانس بیکاردرخانه نداشته باشی دمکراسی یعنی اینکه پس ازچهل سال بیگاری مجبورنباشی باحقوق معلمی همسرت روزگاربگدرانی دمکراسی یعنی اینکه همه افرادجامعه بازنشستگی داشته باشند تاانسان پیروقلب عمل کرده مجبورنباشدبرودچاه کندن وبالاخره دمکراسی یعنی اینکه مجبورنباشی براگدران روزگارت دوشغل داشته باشی وبالاخره ظرف یکشب پول مملکتت ارزشش نصف نشود ونروی زیرخط فقر فرزندم ای کاش برامسایل ومشکلات اصلی جامعه قلم میزدین ای کاش مینوشتین درهلند وسنگاپور انگلیس وفرانسه وزاپن وکره پاکستان ترکیه و۱۹۰کشوردیگرچگونه قدرت دست بدست می شودایکاش می فهمیدیم تاملتی به رفاه نرسدبه دمکراسی هرگزنخواهدرسیدوایکاش مقایسه میکردی اینجارا باجاهای دیگربرادرمن وقتی بالاخره دولتها پس از۸ سال تغییرمیکنندیعنی دمکراسی زمان که گذشت خواهی دانست که چه بیهوده عمرگرانمایه راهدرداده ایدهرجاکه روی اسمان همین رنگ است هوشیارانان که درجستجوی ارامش وارامی پس کارپدران راتکمیل سازیدبااندیشه وتفکرصحیح وانتخابهادرهمان حداقل هایی که هست دمکراسی یعنی راضی بودن به حداقلها ولی کسب مطالبات وحل مشکلات بصورت حداکثری…

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   جناب م تا وقتی فرهنگ یک ملت بالا نره رفاه مادی اتفاق نمیفته جناب دهقان به خوبی به رسالت روشنگری خودشون عمل می کنن ملتی که دارای رفاه باشه اما فرهنگ بالایی نداشته باشه به راحتی این رفاه رو به باد فنا خواهد داد باید خرد و عقل و اندیشه هم داشته باشه تا خودش رو به چاه نندازه اگر این خردمندان جامعه مجبورن به خاطر وجود انواع تنگ نظری ها و سانسورها به اشاره و کنایه صحبت کنن و شما و امثال شما حرف این ها رو نمی فهمید شکی نیست که اگر به وضوح حرف میزدن هم شما متوجه نمی شدید این خردمندان جامعه هستن که نهایت سعی شونرو می کنن تا به شما ها آموزش بدن اما عیب از اینها نیست که شما متوجه کلام اینها نمیشید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان