میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱:۳۸ ق.ظ سرویس:شهر و شهروند, عناوین اصلی 5 دیدگاه 1,950 بازدید

ذخیره خون «بند ناف» نوزاد برای نخستین بار در لارستان/ خدماتی که در فارس فقط در شیراز، کازرون و لار ارائه می شود

ذخیره خون «بند ناف» نوزاد برای نخستین بار در لارستان/ خدماتی که در فارس فقط در شیراز، کازرون و لار ارائه می شود

مسئول دفتر بانک خون بند ناف رویان جهاد دانشگاهی لار گفت: بیماری هایی که منشاء خونی دارند از جمله تالاسمی، سرطان خون و کم خونی ها با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف قابل درمان هستند.

«فاطمه زادلانه» در گفت و گو با «زینب دلام» خبرنگار سایت آفتاب لارستان اظهار کرد: بانک خون بندناف همانطور که از اسم آن پیداست، شرایطی را فراهم می کند تا سلول های بنیادی موجود در خون بندناف تحت شرایط خاصی جمع آوری و در بانکی ذخیره شوند تا اگر زمانی به سلول های بنیادی برای پیوند نیاز بود، این منبع ارزشمند به راحتی در دسترس باشد.

وی افزود: شرکت فناوری بن یاخته های رویان از سال ١٣٨٤ ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بندناف نوزادان تازه متولد شده را آغاز کرده و با داشتن ٣٠ نمایندگی در استان‌های مختلف موفق به ذخیره‌سازی بیش از ۱۰۰ هزار نمونه شده است.

لار در بین سه شهر دارای این نمایندگی در استان فارس

مسئول دفتر بانک خون بند ناف رویان لار با اشاره به اینکه در استان فارس فقط سه نمایندگی بانک خون بند ناف در شهرهای شیراز، کازرون و لار وجود دارد افزود: دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف لارستان واقع در جهاد دانشگاهی این شهر از اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ شروع به فعالیت کرده است.

زادلانه در مورد هدف از راه اندازی این نمایندگی در لار تصریح کرد:  مهم ترین هدف، راحتی همشهریان برای دسترسی سریع و بی واسطه و همچنین هموار کردن مسیر برای کسانی است که مایل به ذخیره سازی خون بند ناف فرزند خود هستند.

اهمیت سلول های بنیادی موجود در خون بند ناف در درمان بیماری هایی که منشا خونی دارند

وی اضافه کرد: در کنار منابعی که امروزه برای به دست آوردن سلول های بنیادی مطرح است بحث خون بندناف که زمانی به عنوان زباله بیولوژیکی دور ریخته می شد، مورد توجه قرار گرفته است .

مسئول دفتر بانک خون بند ناف رویان لار در مورد عملکرد سلول های بنیادی موجود در خون بند ناف خاطرنشان کرد: در دسترس بودن، کاهش احتمال رد پیوند، کاهش خطر آلودگی و شانسِ یافتن نمونه با تطابق ژنتیکی از مهمترین جنبه های اهمیت ذخیره سازی خون بند ناف می باشد.

زادلانه در مورد فواید ذخیره خون بند ناف گفت: خونی که در دوران بارداری مادر، در بندناف و جفت جریان دارد و بعد از تولد دور ریخته می شود ، منبعی از سلول بنیادی، به ویژه سلول های بنیادی خونسازی است که می توان در روند درمان بیماری های بدخیمی همچون تالاسمی، انواع سرطان های خون، بیماری های نقص سیستم ایمنی بدن و همچنین کم خونی های مادرزادی که منشا خونی دارند، استفاده کرد.

وی افزود: امروزه، ترمیم لوزالمعده، ترشح انسولین و ترمیم سایر بافت های آسیب دیده با استفاده از سلول‌های بنیادی مغز استخوان، خون بندناف و سایر سلول‌های بنیادی یک فرد بالغ درحال انجام است.

زنان باردار از هفته ۳۶ تا ۴۰ بارداری می توانند قرار داد ببندند

مسئول دفتر بانک خون بند ناف رویان لار در مورد نحوه عضویت در این مرکز اظهار کرد: زنان باردار می توانند بین هفته های ۳۶ تا ۴۰ بارداری قرارداد ذخیره خون بند ناف نوزاد خود را امضا کنند. البته برای نوزادانی که دوقلو هستند، به دلیل اینکه زایمان زودتر انجام می شود، قرارداد از هفته ۳۴ بارداری بسته می شود.

زادلانه افزود: در مرحله بعد، آن ها باید از موارد منع قرار داد اطلاع و اطمینان یابند به عنوان نمونه مادرانی که در زندگی یک بار به بیماری هایی همچون سالک مبتلا شده اند امکان ذخیره خون بند ناف نوزاد خود را ندارند یا برای مواردی همچون حجامت، خالکوبی و تتو باید حداقل یک سال از زمان انجام آن تا زایمان گذشته باشد به عبارت دیگر حداقل سه ماه قبل از بارداری انجام شده باشد.

وی تصریح کرد: بعد از مشاوره پزشکی، تکمیل پرونده صورت می گیرد و علاقه مندان می توانند با آوردن کپی شناسنامه، کارت ملی پدر و مادر، پر کردن پرسشنامه های پزشکی و پرداخت هزینه، قرارداد خود را منعقد کنند.

مسئول دفتر بانک خون بند ناف رویان لار در مورد هزینه های ذخیره خون بند ناف خاطرنشان کرد: هزینه اولیه عقد قرارداد اگر بدون آزمایش ژنتیک باشد مبلغ دو میلیون و ۶۳۳ هزار تومان و اگر با آزمایش ژنتیک باشد مبلغ دو میلیون و ۹۳۳ هزار تومان می شود. همچنین، حدود ۳۰۰ هزار تومان بابت حق نمایندگی و ۱۴۰ هزار تومان نیز برای هزینه شارژ سالیانه از سال دوم دریافت می شود.

زادلانه افزود: در صورتیکه شارژ به صورت یکجا پرداخت گردد شامل تخفیفات می شود به عنوان نمونه میزان تخفیف برای پرداخت شارژ پنج ساله مبلغ ۱۴۰ هزار تومان و میزان تخفیف برای پرداخت شارژ ده ساله مبلغ ۳۱۵ هزار تومان است.

ضررت همکاری سایر نهادها با دفتر خون بند ناف رویان لار

وی تصریح کرد: طی شش ماه گذشته بیش از ۵۰ قرارداد در دفتر نمایندگی لار منعقد شده است و امیدواریم با همکاری بیمارستان ها، زایشگاه ها و پزشکان شاهد فراگیر شدن این امر در کل منطقه لارستان از روستاها گرفته تا بخش ها و شهرهای اطراف باشیم.

به گزارش آفتاب لارستان، علاقه مندان به ذخیره سازی خون بند ناف می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با مراجعه به سایت www.rsct.ir(شرکت فناوری بن یاخته های رویان) از به روزترین روش ها و منابع اطلاع یابند. همچنین، در صورت داشتن سوالاتی در این زمینه می توانند با این شماره ها تماس گیرند: ۰۹۱۷۸۸۳۴۱۰۷ (دفتر بانک خون بند ناف رویان شعبه جهاد دانشگاهی لار)

۰۷۱۵۲۲۵۵۰۳۲ (جهاد دانشگاهی لار)


5 نظر

 1. باقری گفت:

  0

  0

  سلام
  احسنت کار بسیار ارزنده ای برای مردم لارستان انجام شده
  کاش مردم لارستان از مزایای خون بند ناف هرچه سریعتر مطلع بشن
  من خودم به عینه دیدم که با استفاده از خون بند ناف یک مریض دارای سرطان خون که هیچ امیدی بهشون نبود رو درمان کردن و در حال حاضر هیچ علایمی از اون بیماری درشون نیست
  خدا خیر دنیا و آخرت رو نصیبتون کنه

 2. دکتر کریمی گفت:

  0

  0

  با سلام و احترام
  خیلی باعث مسرت هست که این اقدام ارزنده وشایسته در لارستان شکل گرفته
  دست همه دست اندر کاران وبویژه ریاست محترم جهاددانشگاهی لارستان برادر دلسوز آقای شجعان درد نکنه ، و از اینجا به این برادر بزرگوارمون خدا قوت میگم.

 3. دکتر فرهمند گفت:

  0

  0

  با سلام واحترام
  از لحاظ جایگاه پزشکی این امتیاز خیلی بزرگی برای لار هست جا دارد که یک تشکر ویژه از مسعولین نمایندگی لار به جابیاریم

 4. منصوري،علامرودشت گفت:

  1

  0

  لطفا بفرماييد اين بانک ذخيره خون بند ناف فقط براي لارستان است يا شهرهاي اطراف هم ميتونن بهره ببرند

  • شجعان گفت:

   0

   0

   ضمن عرض سلام و ادب واحترام
   طی همانگیها و فعالیتهایی که تا کنون داشتیم وبا توجه به همکاریهای شبانه روزی نمونه گیران محترم در تمامی شهرستانها و شهرهای همجوار لارستان از جمله شهرستان گراش وخنج وشهر اوز این امکان فراهم شده است ضمن اینکه

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان