میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در5 می 2014 ساعت 11:18 ب.ظ سرویس:عناوین اصلی, گفتگو 6 دیدگاه 2,900 بازدید

راهبرد ما در شهرداري لار، حمايت از سرمايه گذاران است

شهردار لار در گفت و گو با «صحبت نو»:

راهبرد ما در شهرداري لار، حمايت از سرمايه گذاران است

IMG_1651اشاره: به همان اندازه كه شهرداران گذشته لار حاشيه داشتند، شهردار كنوني لار دست كم تا حالا بي حاشيه بوده. اين اصلي ترين خصوصيت شهرداري است كه تا يك هفته قبل از انتخاب شدنش توسط شوراي چهارم، كمتر كسي شهردار شدنش را پيش بيني مي كرد.

خودش مي گويد طي اين مدت سعي كرده ام شهرداري را به خانه مردم تبديل كنم و كسي با آمدن به شهرداري حس بدي نداشته باشد. همين روحيه او گويي در مورد ديگر نهادها و سازمان ها نيز قابل تعميم است و از اين رو در طول مصاحبه اش با «صحبت نو» واژه «تعامل» را بارها و بارها تكرار كرد.

قنبرنژاد همچنين يك خصوصيت متمايز ديگر دارد و آن اينكه اهل لفاظي و حرافي نيست از اين رو گفت و گو با او سخت است! سخت از اين رو كه براي به حرف كشاندنش مجبوري چند برابر او حرف بزني! در طول مصاحبه همچنين با زيركي خاصي از پاسخ دادن به سوالاتي كه فكر مي كرد حاشيه ايجاد مي كند فرار كرد از جمله اين سوال كه: «اگر لار نبود، دوست داشتي در كدام شهر زندگي كني؟»

در ادامه مي توانيد اين گفت و گو را بخوانيد با اين توضيح اضافه كه به دليل كثرت موضوعات سعي كرديم بجاي تمركز روي چند موضوع خاص، موارد زيادي را بصورت كوتاه مورد بحث قرار دهيم.

***

براي شروع گفت و گو از برنامه هاي امسال شهرداري لار در ايام نوروز بفرماييد. شرداري در اين مدت چه اقداماتي انجام داد؟

در ايام نوروز همچون ديگر ايام، شهرداري لار ۲۴ ساعته در اختيار شهروندان و مهمانان نوروزي بود. اقدامات ما هم چه قبل عيد و چه بعد آن بر اساس برنامه ريزي بود. خريد گلدان هاي تزئيني و نصب در بولوارها و ميادين، طراحي، چاپ و توزيع نقشه توريستي شهر، آماده سازي چهار كمپ اسكان مهمانان نوروزي شامل سرويس بهداشتي، حمام، نمازخانه و غيره، آماده سازي غرفه و نمايشگاه صنايع دستي در پارك حاشيه لار با هماهنگي فرمانداري و اداره ارشاد، روكش آسفالت بولوار سيد عبدالحسين لاري با هزينه اي بالغ بر يك ميليارد و ۱۰۰ ميليون تومان، نصب بنر آثار تاريخي لارستان در ورودي شهر، همكاري با تور لارگردي در قالب اختصاص ميني بوس شهرداري، اجراي طرح هفت سين نوروزي در ميادين امام حسين (ع)، ميدان قدمگاه و پارك شهر، كاشت گل هاي فصلي در بولوارها و ميادين، آماده سازي و نظافت باغ نشاط براي اجراي ويژه برنامه امسال، رنگ آميزي بولوارها و تك لبه ها، خط كشي گذرهاي عابر پياده، نمايشگاه عكس در هنرسراي شهروند كه به تازگي در در پارك حاشيه افتتاح شده است، نصب سرعت گير، آمادگي ۷۰ درصد تاكسي هاي شهري براي جابجايي مسافران و غيره مهمترين اقدامات شهرداري لار در ايان نوروز بود.

برآورد شما از تعداد مسافران نوروزي كه امسال به لار آمدند چقدر است؟

بطور دقيق نمي شود برآورد كرد و ميزان محاسبه ما همان عدد تردد شمار خودروهاست اما مي توانم اين را بگويم كه نسبت به سال گذشته تعداد مسافران كمتر بود.

دليل اين موضوع چيست؟

اين موضوع البته فقط مربوط به لار نيست و آمار مسافران نوروزي در كل كشور، امسال كاهش يافته است. شايد شرايط جوي همچنين تقارن ايام فاطميه دليل اين امر باشد.

آقاي شهردار الان قريب به چهار ماه است شما در كسوت شهردار لار خدمت مي كنيد؛ شهردار بودن چقدر سخت است؟ آيا اين شرايط را پيش بيني مي كرديد؟

اگر همدلي، همفكري و اتحاد باشد و همه دست به دست يكديگر دهيم كار كردن آنقدر لذت بخش است كه انسان احساس خستگي نمي كند.

يعني مي فرماييد اين همدلي و همفكري وجود ندارد؟!

همدلي وجود دارد و ان شاء الله بهتر از اين هم مي شود.

همفكري و همدلي بين چه افراد يا گروه هايي؟

پرسنل، دستگاه هاي اجرايي، شوراي شهر و غيره.

به شوراي شهر اشاره كرديد؛ لطفا بطور شفاف بفرماييد رابطه شما با شورا چطور است؟

به حمد خداوند كاملا با هم همكاري داريم و اصلا اگر همكاري شوراي محترم نبود ما نمي تواستيم كار كنيم. همچنين ساير ادارات و دستگاه ها كه جا دارد از آنها نيز تقدير و تشكر كنم.

IMG_1682

همسويي و هماهنگي شهرداري با شورا شايد تا پيش از اين به اندازه كافي و آنقدر كه مردم توقع داشتند وجود نداشت؛ از طرف ديگر تعدادي از منتقدان، معتقدند شهردار نبايد بطور كامل در اختيارشورا باشد و لازم است شهردار در حد معقولي استقلال فكر و عمل داشته باشد. تحليل شما به عنوان يك مدير شهري در اين باره چيست؟

ببينيد؛ ما با شوراي محترم تعامل داريم و اين تعامل كاملا بر اساس ضوابط و مقررات است. يعني در كارهايي كه لازم است حتما مصوبه شوراي محترم شهر اخذ مي شود اما قرار نيست تك تك كارهاي شهرداري را با مجوز شورا انجام دهيم. اصلا خود اعضاي محترم شورا هم چنين ديدگاهي ندارند كه به جزئيات امور شهرداري وارد شوند و تاكنون طبق ضوابط و آئين نامه هاي شورا و شهرداري رفتار كرده اند.

جناب شهردار؛ سوال بعدي ام را صريح مي پرسم و لطفا شما نيز صريح و شفاف پاسخ دهيد؛ در دوره قبل وقتي مطالبه مردم مبني بر ايجاد تحول در شهر و افتتاح پروژه هاي خدماتي و رفاهي را با شهرداران مطرح مي كرديم سريعا به محدوديت هاي بودجه اشاره مي كردند و حتي صراحتا مي گفتند مردم نبايد توقع ايجاد تغيير و تحول داشته باشند. از اين رو طي چند سال گذشته پروژه عمراني و رفاهي قابل ذكري در اين شهر افتتاح نشده است. سوال من از شما به عنوان شهردار جديد اين است كه مردم چقدر اميدوار باشند در زمان شهرداري شما چهره و فضاي شهر عوض شود و شما نيز همان حرف شهردار قبل را نزنيد؟!

من از ابتدا سعي كردم ارتباطم را با مردم تقويت كنم و با آنها صميمانه و صادقانه برخورد كنم. تصور مي كنم تا اينجاي كار مردم نيز از اين شيوه برخورد رضايت دارند. به گمان من اكنون خيلي از مردم، شهرداري را خانه خود مي دانند و به نظر مي آيد مشاركت مردم در پرداخت تعهدات و سرمايه گذاري ها هم بيشتر شده است. وقتي مشاركت مردم بيشتر شود به تبع درآمدهاي شهرداري هم براي ايجاد تغيير و تحولي كه مي فرماييد بيشتر مي شود. لازم است بگويم ما تا آنجا كه توانسته ايم از سرمايه گذاران استقبال كرده ايم و در زمينه خدمات عمومي و كارهاي عام المنفعه برخي سختگيري هاي مرسوم را تا آنجا كه از دايره قانون خارج نشويم، رفع كرده ايم. همانطور كه گفتم سعي ما در مجموعه شهرداري باز كردن گره مشكلات مردم است. اتفاقا چند روز قبل در جلسه اي به همكاران گفتم با مردم مدارا كنند و ديدگاهشان اين باشد كه چگونه مشكل مردم را حل كنند نه اينكه هي بگويند نمي شود و نمي توانيم!

چند ماه قبل كه سرپرست شهرداري بوديد با شما گفت و گو كردم و به «در» دفتر خود اشاره كرديد و اينكه به روي شهروندان باز است؛ حالا كه حكم شهرداري تان آمده اين در را نبسته ايد؟!

نه؛ همچنان اين در باز است اما سعي كرده ايم نظم كار را بيشتر كنيم يعني بنده در روزهاي شنبه، دوشنبه و چهارشنبه از ۹ تا ۱۱ صبح را فقط به همشهريان عزيز اختصاص مي دهم و غير از اين ساعات و روزها هم اگر كار ضروري نباشد همچنان پاسخگوي مردم هستيم.

به موضوع سرمايه گذاري بخش خصوصوي در شهر برگرديم؛ آقاي قنبرنژاد؛ بارها و بارها شنيده ايم كه مثلا يك سرمايه گذار قصد داشته در زادگاه خود يعني لار سرمايه گذاري كند اما آنقدر موانع از سوي شهرداري ايجاد شده و آنقدر هزينه هاي مالي او را بالا برده اند كه عملا عطاي سرمايه گذاري در اين شهر را به لقايش بخشيده است و معمولا هم سرمايه خود را به شهرها يا كشورهاي ديگر برده اند. چقدر اين موضوع را تاييد مي كنيد؟

من در واقع خودم زجر كشيده اين كار هستم. چون بنده چند سال مسئول امور اداري و درآمد بودم اين موضوع را كاملا درك مي كنم. لذا حدود يك ماه است كه يكي از مهندسان شهرداري را موظف كرده ايم اگر سرمايه گذاري به شهرداري آمد، تمام پرونده ها را از او بگيرد و تك تك كارهايش را انجام دهد و درنهايت كه كار آماده شد با سرمايه گذار تماس بگيرد تا به شهرداري بيايد. لذا راهبرد شهرداري در اين دوره، حمايت از سرمايه گذاران است.

با اين تصميم و روندي كه در پيش گرفته ايد ميزان استقبال سرمايه گذاران چطور بوده است؟

ما هنوز تبليغ زيادي روي اين كار انجام نداده ايم و تازه شروع كرده ايم.

با اين سوال بخش اول مصاحبه را تمام مي كنم؛ آقاي شهردار؛ چقدر فكر مي كنيد مردم لار از شهردار شدن شما راضي هستند؟

اين را از مردم بپرسيد.

به هر حال خود شما هم بطور بي وسطه با مردم در ارتباط هستيد.

طبق آنچه مردم به ما و واحد روابط عمومي مي گويند كه ظاهرا رضايت دارند. اما اين به معناي رضايت ما به وضع موجود نيست و خيلي بيشتر و بهتر از اينها بايد براي مردم كار كرد.

IMG_1766

خُب اگر موافقيد سراغ بودجه شهرداري برويم؛ بودجه مصوب شما براي سال ۹۳ چقدر است؟

اگر دقيق بخواهيد مي شود ۱۶ ميليارد و ۲۵۶ ميليون و ۳۰۰ هزار تومان.

چقدر فكر مي كنيد اين بودجه واقع بينانه است؟

اين بودجه بر اساس كدهاي درآمدي و برنامه هاي آينده شهرداري پيش بيني و مصوب شده است.

اما عملا در سال هاي گذشته مبلغ درآمد خيلي كمتر از مقدار مصوب بود. مثلا دو سال قبل بودجه شهرداري ۱۱ ميليارد مصوب شد اما عملا كمي بيشتر از ۵ ميليارد محقق گرديد. همين امر باعث شد در سال ۹۲ به قول شهردار پيشين فقط مبلغ ۷/۵ ميليارد مصوب شود. مي توانم بپرسم آيا اين بودجه محقق شد يا خير؟

درآمد شهرداري لار در سال قبل بيشتر از مقدار مصوب يعني بالغ بر ۱۴ ميليارد تومان بود.

خيلي جالب است! چطور اين درآمد اينقدر شد؟! خدمات خود را گران كرديد يا ساخت و ساز در شهر رونق يافت؟

مهمترين عامل همكاري مردم با شهرداري بود همچنين لازم است بگويم پرونده هايي بود كه از قبل مانده بود مثل پرونده آقاي زرگري كه بالغ بر يك ميليارد هزينه داشت. پرونده آقاي باقري كه مشكلاتي داشت و الان حل شده است و پرونده هاي ديگر كه حدود ۴ تا ۵ ميليارد از بدهي هاي سال گذشته را پرداخت كرديم.

سوال من اين بود كه چه چيزي عامل افزايش درآمد شهرداري لار شد؟

اين را بايد از مردم بپرسيد كه چطور شد همكاري بيشتري كردند.

بگذريم؛ حالا چقدر فكر مي كنيد درآمد ۱۶ ميلياردي سال ۹۳ محقق شود؟

اگر خداوند بخواهد و مردم هم مثل سابق و بهتر از سابق با شهرداري خود همكاري كنند من فكر مي كنم درآمد ما از اين مبلغ هم بيشتر خواهد شد.

آقاي شهردار اما وقتي بودجه شهرداري لار را با شهرهاي ديگر مقايسه مي كنيم آن هم با توجه به سرمايه هايي كه در لار وجود دارد و رونق نسبي ساخت و ساز در آن متوجه مي شويم از خيلي شهرهاي ديگر كمتر است. مثلا سال گذشته درآمد شهرداري جهرم بالغ بر ۱۸ ميليارد تومان بود و درآمد امسال را بيشتر از ۲۰ ميليارد مصوب كرده اند.

ان شاءالله با تدابيري كه انديشيده ايم و با مشاركت بخش خصوصي در جهت ايجاد درآمدهاي پايدار، درآمد شهرداري لار هم بيشتر از اينها خواهد شد.

به درآمد پايدار اشاره كرديد؛ شهردار قبل در گفت و گو با صحبت نو گفتند كه اين شهرداري درآمد خاصي با عنوان پايدار ندارد. برنامه هاي شما براي ايجاد اين نوع از درآمد چيست؟

يكي از روش ها «تهاتر» با سرمايه گذاران است. يعني در قبال پولي كه قرار است از سرمايه گذار بگيريم مثل عوارض و غيره ما مثلا مغازه از او مي گيريم و با اجاره دادن آنها درآمد پايداري نصيب شهرداري مي شود. با اين كار هم سرمايه گذار تشويق مي شود و هم درآمد پايدار و ارزش افزوده بيشتر نصيب شهرداري مي شود.

از اين بودجه ۱۶ ميلياردي سال ۹۳ چقدر سهم هزينه هاي جاري و چقدر عمراني است؟

بودجه عمراني ما بيش از ۱۱ ميليارد اين مبلغ و نزديك به ۷۰ درصد كل بودجه را شامل مي شود.

در خبرها شنيديم دولت قصد دارد درصدي از درآمدي كه با نام ماليات بر ارزش افزوده كسب مي كند را به شهرداري ها اختصاص دهد. ۵ درصد از ۸ درصد. از جزئيات اين موضوع چقدر اطلاع داريد؟

اين مبلغ را مستقيما به شهرداري ها نمي دهند. اداره دارايي آن را محاسبه مي كند و بعدا از طريق استان بين شهرداري ها تقسيم مي شود.

يعني مالياتي كه مردم شهر لار با عنوان ارزش افزوده مي پردازند به خود شهر لار باز مي گردد يا خير؟

بله باز مي گردد.

اگر اينطور باشد كه درآمد خيلي زيادي مي شود. يعني ۵ درصد تمام خريدهايي كه مردم انجام مي دهند و مبلغ قابل توجهي مي شود. درست است؟

البته جزئيات اين موضوع هنوز معلوم نيست و اطلاع دقيقي از آن ندارم.

مورد بعدي بحث جرايم رانندگي است. چند درصد از اين منبع به شهرداري اختصاص مي يابد؟

در سال هاي گذشته گويا مبالغي را از اين منبع به شهرداري ها مي دادند اما امسال هنوز چيزي پرداخت نشده. طي تماسي كه با استانداري داشتم گفتند قرار است در آينده اين پرداخت صورت گيرد.

چند درصد از كل مبلغ جرايم رانندگي را به شهرداري ها مي دادند؟

هنوز معلوم نيست.

سال هاي قبل را مي گويم.

فكر كنم در سال گذشته حدود ۶۰ ميليون تومان از اين منبع پرداخت شد.

سوال بعدي من درباره ساختمان پليس راه لار است كه جنب شهرك آزمون ساخته شده است. در خبرها خوانديم هزينه ساخت آن را شهرداري لار متقبل شده است. درست است؟!

بله.

چه مبلغي هزينه شده است؟

تا حالا مبلغ ۱۸۷ ميليون تومان هزينه شده است.

چرا بايد هزينه ساخت پليس راه را شهرداري بدهد؟! در شهرهاي ديگر هم همينطور است؟!

خير؛ شهرداري طي مصوبه شوراي قبل موظف به پرداخت اين هزينه شده است. البته گويي اين مصوبه با هماهنگي فرماندار قبل بوده است.

اگر وظيفه ذاتي شهرداري نبوده چرا مصوب شده از شهرداري يا به تعبيري جيب مردم، ساختمان پليس راه را بسازند؟

فكر كنم اين كار بيشتر بر اساس معادلات سياسي و براي مركزيت بخشيدن به لار در بحث پليس راه بوده است. اميدوارم مردم نيز از اين ديد به اين پليس راه نگاه كنند و اينكه باعث ارتقاي سلامت جاده ها و رانندگي و كاهش خطرات آن مي شود.

بگذريم؛ آقاي شهردار در سال هاي قبل همانطور كه گفتيم پروژه قابل ذكري در لار افتتاح نشده و هرآنچه بود نيز غالبا خيّرساز بودند. منظورم از پروژه هم خودتان بهتر مي دانيد كه نصب چند گلدان و نيمكت و پل هوايي و اينها نيست! با اين مقدمه بفرماييد آيا شما قصد انجام پروژه اي خاص را در اين شهر داريد يا خير؟

بله؛ سعي ما اين است در آينده و به ياري خداوند چندين پروژه را اجرايي كنيم. آسفالت خيابان مدرس جنوبي تا حوزه علميه كه با فرمانداري مكاتبه كرده ايم و فرمانداري محترم هم با ديگر دستگاه ها هماهنگي كرده است تا ان شاءالله زيرسازي و آسفالت اين خيابان را به زودي انجام دهيم. پروژه بعدي ساماندهي پارك شهر است كه در واقع يكي از آرزوهاي من بود و هست. برنامه ما براي اين پارك، تعريض خيابان ورودي، طراحي فضاي سبز و جانمايي وسايل بازي آن است. البته با توجه به محدود بودن بودجه، شايد اين كارها بصورت كامل انجام نشود اما شروع كرده ايم و ان شاءالله به جاهاي خوبي مي رسد.

جانمايي وسايل بازي كه اشاره كرديد يعني چه؟

يعني وسايل بازي اين پارك ساماندهي مي شود.

آن وقت ساماندهي يعني چه؟! يعني قرار است وسايل جديدي بياوريد يا همين ها را استاندارد سازي نماييد؟

تركيبي از هر دو.

اين موضوع خيلي مهمي است. الان تجمع كودكان و والدين آنها در پارك حاشيه است كه موقعيت خطرناكي دارد. همچنين مي بينيم كه مثلا ۵۰ بچه از سر و كول يك سرسره كوچك و فرسوده بالا مي روند كه در شأن اين شهر و شهروندان آن نيست. موافقيد؟

بله؛ دقيقا. لذا همين جا از سرمايه گذاران محترم خواهش مي كنم جلو بيايند و براي تجهيز پارك شهر مشاركت كنند. شهرداري هم در همكاري با آنها تمام سعي خود را مي كند. مثلا مي توانيم كل پارك را براي چند سال به هركسي آن را تجهيز كند تحويل دهيم و درآمدهاي آن نصيب خودش شود و هر همكاري ديگري كه لازم باشد.

IMG_1648

داشتيد به پروژه هاي آتي شهرداري اشاره مي كرديد.

بله؛ پروژه بعدي اجراي فاز اول ساختمان شهرداري است. همچنين سعي مي كنيم خيابان قبله دعا را تملك و تعريض كنيم و مهمتر از آن ورودي لار از سمت جهرم است كه سعي مي كنيم آنجا را نيز تعريض كنيم. احداث بازار روز قدمگاه با مشاركت بخش خصوصي، مذاكره با بخش خصوصي براي احداث ترمينال مسافربري، روكش آسفالت بولوار فرهنگ و پس از آن نيز سعي مي كنيم خيابان هاي فرعي را با مشاركت مردم آسفالت كنيم.

سهم پرداختي مردم در آسفالت خيابان هاي فرعي چقدر است؟

معمولا هزينه آسفالت خيابان هاي مسكوني را نصف نصف، مردم و شهرداري مي پردازند. البته در بعضي خيابان ها كه ساكنين آن افراد متمكني هستند ممكن است كل هزينه را خودشان متقبل شوند تا بدون نوبت و سريع آسفالت شود.

اما بعضي محلات و شهرك ها در لار هستند كه ساكنان آن حتي نمي توانند همين نصف مبلغ را هم تامين كنند؛ تكليف آنها چيست؟

اين خيابان ها را هم انجام مي دهيم. مثلا امتداد ۴۰ متري شهرك امام خميني (ره) را به اندازه بولوار بين دو شهر آسفالت كرديم.

منظور من ۴۰ متري نيست و خيابان هاي ۱۲ متري محلاتي است كه افراد كم درآمدي دارند.

ما تمام همكاري هاي لازم را انجام مي دهيم. مثلا اگر ساكنان وضعيت مالي مناسبي ندارند مي توانيم به صورت اقساط بلند مدت مبلغ و سهم آسفالت را اخذ كنيم.

باز هم پروژه اي براي شهر داريد؟

بله؛ احداث پاركينگ، آسفالت و نورپردازي روبروي هتل كوثر، اصلاح و اجراي طرح ميدان امام حسين (ع) [ميدان ورودي لار از سمت لطيفي]، اجراي مميزي املاك سطح شهر در جهت سيستم بانك اطلاعاتي شهرداري، پيگيري طرح تفصيلي شهر، پيگيري و راه اندازي سازمان بهسازي و نوسازي شهرداري و غيره از برنامه هاي اصلي شهرداري در آينده خواهند بود. همچنين در جهت توسعه فضاي سبز قصد داريم نهال نارنج را به صورت رايگان در اختيار مردم بگذاريم تا در خيابان محل سكونت خود بكارند. فاز اول اين كار را با ۴۰۰ نهال شروع كرده ايم.

تعدادي پروژه و طرح است كه از سال هاي قبل مطرح مي شد. به بعضي از آنها اشاره مي كنم و لطفا بفرماييد قصد انجام آنها را داريد يا خير؟

* پارك بانوان: به اعتقاد من اين پارك در مكان يابي مشكل داشت و قصد داريم از آن به عنوان يك پارك حاشيه و محله اي استفاده كنيم.

* ديوار سيل بند پشت پارك حاشيه: اين ديوار در بودجه امسال ديده شده و پس از طي كردن مراحل قانوني انجام مي شود.

* پارك روبروي مصلا: نام اين پارك قرار بود پارك محمدي باشد كه البته فعلا برنامه اي براي اجراي آن نداريم.

* مرمت و بازسازي خانه محمودي: آمادگي داريم در اين زمينه با اداره ميراث فرهنگي همكاري كنيم.

در همين مورد لازم است تاكيد كنم كه خيلي از شهرهاي توريستي كشور مثل شهر كاشان اتفاقا عمده تاكيد خود را روي همين خانه هاي زيبا و داراي معماري ويژه گذاشته اند و سالانه تعداد زيادي توريست داخلي و خارجي را به شهر خود جذب مي كنند. اما در لار عليرغم وجود خانه هاي زيباي تاريخي اما عملا در اثر بي توجهي ما در حال تخريب هستند. اين را گفتم تا از شما بخواهم همانطور كه در باغ نشاط و نورپردازي قلعه اژدهاپيكر كمك كرديد، بازسازي اين خانه ها را هم متقبل شويد.

همانطور كه مي دانيد قوانين و مقررات شهرداري دست و پاي ما را مي بندد اما شخصا به عنوان شهروند اين شهر و نه شهردار، به دنبال سرمايه گذار هستم تا خانه محمودي را احيا كنيم. همچنين كاروانسراي گلشن و باغ نشاط و غيره.

* پروژه تجاري زيتون: هنوز به جاي خاصي نرسيده اما قرار است با سرمايه گذار طرح مذاكره كنيم تا وضعيت آن هرچه زودتر روشن شود.

* پروژه شهر نمونه گردشگري ايراهستان: زمين مورد نظر محفوظ است و در سال جديد سعي مي كنيم با مشاركت بخش خصوصي حداقل براي فاز اول پارك تفريحي آن را احداث كنيم.

آقاي شهردار؛ شما گروه مشاوران هم داريد؟

من معمولا تمام كارهايم را با مشورت ديگران انجام مي دهم.

نه؛ منظور من افراد خاص با عنوان مشاور است.

من در كارهاي عمراني از سازمان نظام مهندسي مشورت مي گيرم و در مورد مسائل فرهنگي و اجتماعي نيز با افراد مختلفي مشورت مي كنم.

تعدادي از تحليلگران معتقدند در شهرداري لار همه چيز در جاي قبلي اش قرار دارد و تمام افراد سابق كار خود را مي كنند و اين وسط فقط شخص شهردار عوض شده است لذا نبايد توقع ايجاد اصلاحات خاصي در شهر و شهرداري داشته باشيم؛ چقدر با اين حرف موافقيد؟

ببينيد؛ وقتي يك كاري دارد درست انجام مي شود چه لزومي به تغيير دادن افراد داريم؟! ضمن اينكه طبق نامه هاي استانداري از به كارگيري نيروهاي جديد نيز معذوريم. البته مي توانيم از نيروهاي پروژه اي و مشاوره اي استفاده كنيم كه درصورت لزوم اين كار را مي كنيم.

سوال بعدي من درباره چراغ راهنمايي است؛ نمي خواهيد تعداد آنها را در شهر زياد كنيد؟

به نظر شما نيازي هست اضافه شوند؟!

بله؛ حداقل يكي دو چهار راه ديگر داريم كه نياز چراغ راهنمايي در آنها احساس مي شود.

در اين مورد بايد شوراي ترافيك تصميم گيري كند. شورايي كه متشكل از فرمانداري، رئيس راهنمايي و رانندگي، رئيس سازمان حمل و نقل وغيره هستند.

به نظر شما چراغ راهنمايي براي خيابان كنار بازارِ روز ضروري نيست؟

اين خيابان قرار است به زودي يك طرفه شود.

چند وقت پيش چند بازرس به شهرداري لار آمدند و نكات قابل تاملي را مطرح كردند. به گفته آنها بعضي قسمت هاي شهرداري و ازجمله آتشنشاني، وضعيت فاجعه آميزي دارند! شما چقدر با اين حرف موافقيد؟

در زمينه كمبود وسايل و تجهيزات حق با آنهاست. ما البته پيگيري هايي از طريق وزارت كشور، سازمان همياري هاي شهرداري تهران و غيره انجام داده ايم و ان شاءالله به زودي ماشين آلات لازم تهيه مي شود.

اولويت شما خريد چه دستگاه هايي است؟

با توجه به افزايش بلند مرتبه سازي در شهر لار، داشتن وسايلي مثل بالابر آتشنشان بسيار مهم است همچنين وسايل ديگري مثل بيل مكانيكي و غيره.

اما برسيم به ميدان بار لار؛ ميدان بار جديد را بالاخره تحويل گرفتيد؟

هنوز خير؛ چون موارد اصلاحي مورد نظر ما هنوز توسط پيمانكار اجرا نشده است.

با توجه به حواشي زياد ميدان بار لار نظر شما به عنوان شهردار جديد در مورد آن چيست؟

با توجه به گسترش شهر و پيش بيني سال هاي بعد فكر مي كنم ميدان بار جديد پروژه بسيار مناسبي است.

آيا استقبال از ميدان بار جديد را خوب ارزيابي مي كنيد؟

در بخش ميوه و تره بار كه اين ميدان رونق خوبي پيدا كرده است.

الان چند واحد از اين مجموعه همچنان خالي است؟

دقيقا اطلاعي ندارم اما واحدهاي زيادي همچنان خالي هستند و بايد تدابيري در نظر بگيريم كه هر چه زودتر بقيه واحدها نيز راه اندازي شوند.

سوال بعدي من درباره  «بانك شهر» است؛ آبا واقعا سپرده گذاري مردم در اين بانك به نفع شهر است؟

اين بانك مي تواند برخي خدمات را به شهرداري ارائه كند مثلا مي تواند پول نقد را در قالب تسهيلات به پيمانكاران شهرداري يا خود شهرداري بدهد و به هر حال يك اهرم مناسب براي سرمايه گذاري بيشتر در شهر محسوب مي شود.

اما برسيم به مباحث فرهنگي شهرداري؛ آقاي شهردار سياستگذاري فرهنگي شما به عنوان شهردار جديد با روند سابق چقدر متفاوت است؟

من سعي مي كنم با تمام هنرمندان و فرهنگيان شهر تعامل داشته باشم. در مورد مسائل فرهنگي قرار است آقاي محسن زارع به كمك روابط عمومي شهرداري برنامه هاي سال ۹۳ فرهنگسراي مرتضوي را آماده كنند. طي اين مدت هم همانطور كه مي دانيد هنرسراي شهروند را در پارك حاشيه راه اندازي كرديم، سوگواره عكس عاشورايي برگزار نموديم، تعداد زيادي كتاب خريداري كرديم و امثال اين كارها را انجام داديم.

به سوگواره عكس عاشورايي اشاره كرديد؛ مي توانم بپرسم براي برگزاري آن چقدر هزينه كرديد؟

حدود ۲۲ ميليون تومان.

عده اي از منتقدان فرهنگي شهرداري معتقدند تمام فعاليت هاي شما و فرهنگسراي مرتضوي به چند كلاس و يك سوگواره عكس خلاصه شده است! سوگواره اي كه نصف سال وقت پرسنل و مدير فرهنگسرا را مي گيرد، به قول شما ۲۲ ميليون هزينه روي دست شهرداري مي گذارد و آخرش با آن كيفيتي كه در مراسم اختتاميه ديديم تمام مي شود! آيا روند فرهنگي شهرداري لار بايد اينگونه باشد؟!

به هر حال من از تمام هنرمندان عزيز مي خواهم كه پيشنهادات خود را به ما ارائه كنند. شهرداري و فرهنگسرا در خدمت اين هنرمندان عزيز است.

بگذريم؛ آقاي قنبرنژاد؛ شهرداري خيلي از شهرها تيم هايي دارند كه در ليگ هاي برتر كشور حضور دارند. آيا شهرداري لار هم تيم ورزشي خاصي دارد؟

ما حمايت زيادي از تيم هاي ورزشي مي كنيم و در مجتمع عطايي، تيم هاي هندبال، بسكتبال، فوتسال و غيره داشته ايم كه بعضا به ليگ هاي كشوري هم راه يافته اند.

نه؛ منظور من يك تيم قوي است كه بتواند بطور مداوم در ليگ هاي كشوري حضور داشته باشد و مرتب در اخبار سراسري اسم آن بيايد نه اينكه يك سال برود و ده سال نرود!

حق با شماست. ما ان شاءالله امسال مجتمع عطايي را به بخش خصوصي واگذار مي كنيم و از تيم هاي وابسته به شهرداري هم حمايت بيشتري مي كنيم همچنين از يك تيم كه پتانسيل بيشتري دارد و مي تواند در كشور حرف براي گفتن داشته باشد با نام «شهرداري لار» حمايت ويژه مي كنيم.

آقاي شهردار از اينكه وقت خود را به مخاطبان ما اختصاص داديد ممنونيم.

من هم ممنونم؛ فقط اگر امكان دارد در پايان چند خواهش از مردم بكنم؛ متاسفانه خيلي از اموال شهرداري مثل چراغ هاي تزئيني، سطل هاي زباله و غيره توسط عده قليلي تخريب مي شوند لذا از مردم خواهش مي كنم هر وقت افرادي را ديدند كه دست به اين كارها مي زنند به آنها تذكر بدهند تا اموال عمومي مردم اين شهر حفاظت بيشتري شود. همچنين خواهش مي كنم شهروندان عزيز در بحث زباله هاي خانگي خود طبق زمانبندي منظم و رعايت مسائل بهداشتي با خدمتگزاران خود در شهرداري همكاري نمايند. همچنين لازم است گله اي هم از كساني بكنم كه در ايام اعياد، وفات و مناسبتهاي مذهبي هجمه اي عليه شهرداري ايجاد مي كنند و توقع دارند تمام شهر توسط شهرداري پوشش داده شود. درصورتي كه معمولا ديگر متوليان فرهنگي شهر مثل اداره ارشاد و سازمان تبليغات در اين موارد كم كار هستند لذا احساس مي كنم شهرداري در اين زمينه واقعا مظلوم واقع شده است. بالاخره بودجه، زمان و امكانات شهرداري هم محدود است و بايد متناسب با وظيفه، توان و محدوديت هايش از آن توقع داشت.

همچنين برخي شهروندان و مثلا كسبه همكاري لازم را با شهرداري نمي كنند؛ مثلا چند وقت پيش براي موزاييك كاري جلوي مغازه هاي خيابان مدرس شمالي، شهرداري حاضر شد تمام هزينه ها را متقبل شود و فقط از كسبه خواستيم هر يك هزينه دستمزد كارگر را به اندازه مقابل مغازه خود بپردازد كه متاسفانه همكاري نكردند يا در خيابان جهاد هم همين وضعيت را داشتيم. لذا خواهشمنديم شهروندان عزيز با شهرداري خود همكاري بيشتري كنند.


6 نظر

 1. یک شهروند گفت:

  0

  0

  درودبر شما
  سوالات خوب واما پاسخ های کلیشه ای…ازمردم میخواهیم چنان کنندو چنین کنند این همه توقعات….!!!!!
  اقای شهردار ببینید مردم از شما چه توقعاتی دارند؟
  شمااگرگذرتان به شهرداری بیفتد انگار سر گردنه…خدانصیب نکند

 2. لاری گفت:

  0

  0

  با تشکر از جناب اقای شهر دار با توجه به اینکه شهر وند لاری ساکن در شیراز می باشم وهر از گاهی که فرصتی دست دهد به شهر و زادگاه خود می آ یم و برای پرداخت عوارض نو سازی و عوارض سالیانه خودرو به شهرداری مراجعه میکنم با گذشت چند ماه از شروع به کار شهردار جدید تغییر مدیریتی به خوبی احساس می شد وشروع کارهای عمرانی در سطح شهر به چشم میخورد گر چه تا رسیدن به یک مبلمان شهری قابل قبول راه درازی در پیش است

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  به عنوان یک شهر وند چرا برای عوارض ونوسازی زورم می اید که این رقم ناچیز پرداخت کنم وبعد هم توقع دارم که شهرم هم زیبا شود شهرداری از مردم ساخته شده وبرای مردم کار می کند ما برا ی مقداری اندکی پول که شهر همسایه کمتر می گیرد می رویم آنجا عوارض می دهیم ۵۰۰۰ تومان کمتر پول است ؟ نکنید اینکار بیاید اینقدر نق نزنیم بیاییم سر موقع وظیفه خود انجام دهیم اگر کمک من وشما نباشد که شهر حرکت نمی کند

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  چرا وقتي شهردار گفته براي سوگواره عكسي كه واقعا بايد به برگزاركننده اش […] ۲۲ ميليون خرج شده خيلي زود از بحث گذشته اي آقاي منشي؟؟؟!!!!! اگر برگزار كننده سوگواره دوست شما نبود هم اينقدر زود از بحث رد مي شديد؟! ما واقعا از شهرداري بابت اين ريخت و پاش شاكي هستيم و متاسفانه خبرنگار صحبت نو يا آفتاب هم بجاي نظر مردم رفيق بازي كرده است!!
  —————-
  حميد منشي: سعي من در مباحث فرهنگي و هنري تاكنون بر اساس نزديكي و به قول شما رفاقت هاي شخصي نبوده است. در مورد اين سوگواره نيز همانطور كه در متن مصاحبه مي خوانيد آن را تاييد نكرده ام و پرسش بنده كاملا چالشي است و اگر بيش از اين ادامه نداده ام به دليل موضع انفعالي مصاحبه شونده است! به هر حال براي نظر شما نيز احترام قائلم.

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  باتشکرازگفتگوی خوبتان اگرکارمندهای شهرداری نیزبااقای شهردارهماهنگ باشندوسنگ اندازی نکنندسرمایه گزارن کارهای مهمتروبهتری انجام میدهند.

 6. بی پول گفت:

  0

  0

  شوهر من با هزار بدبختی وفروختن طلا و…مقداری جمع کردیم وقطعه زمینی خریدیم.حال که برای پروانه ساختمان مراجعه کردیم.خدا نصیب هیچ کسی نکنه مثل اینکه …سرگردنه هستند.وجیب مان خالی کردند از بس که فیش پرداخت کردیم.حالا ما ماندیم وقسط وام بانک.قسط وام ازدواج.و…….حالا باید چندین سال صبر کنیم که قسط ها تمام بشه ودوباره جمع کنیم برای ساخت خونه.حدود ۱۰سال طول میکشه بعد هم تاریخ پروانه خلاصه.روز از نو روزی از نو

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان