میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در20 سپتامبر 2019 ساعت 7:17 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 47 دیدگاه 1,317 بازدید

راه پیشرفت لارستان از سواحل خلیج فارس می گذرد!

پاسخ به استاندار فارس:

راه پیشرفت لارستان از سواحل خلیج فارس می گذرد!

رضا محبی: سرزمین لارستان در گذشته به نام «ایراهستان» شناخته می شد. ایراهستان به معنای ساحل دریاست؛ یعنی سرزمینی که در ساحل دریا قرار دارد. شاید علت این نامگذاری این بوده که حکمرانی سلسله میلادیان که مرکز آن در شهر لار بوده تا آنسوی کرانه های خلیج فارس گسترده بود.

این سرزمین ساحلی سال ها مامن تمام ادیان، تجار و صنعتگران ایران و غیر ایرانی بوده است. پیروان ادیان مختلف از جمله مسلمانان، زرتشتیان، مانوی ها، یهودیان، مسیحیان، هندو و بودایی در این سرزمین، کنار هم برادروار به زندگی می پرداختند. این سرزمین زمانی، رنگین کمانی از ملل را در خود جای داده بود.

لار به عنوان مرکز ایالت لارستان دارای محلات فرانسوی ها، ونیزی ها، هلندی ها، هندی ها، چینی ها و غیره بوده است. آنها به راحتی در این شهر و منطقه، تجارت می کردند. این اوضاع شگفت تا سقوط سلسله میلادیان و انقراض یکی از پردوام ترین سلسله های پادشاهی تاریخ و تبدیل آن به ایالت لارستان، ادامه داشت. اما مجد و عظمت تاریخی این سرزمین همیشه در ذهن مردمان آن باقی بوده و خواهد بود.

آغاز انحطاط و سقوط سیاسی مردمان این سرزمین از زمانی آغاز شد که صفویان با اعزام ملافریدون و طایفه اش به منطقه، سیاست اختلاف افکنی را بطور موفقیت آمیزی به انجام رساندند. آنها نهایتا توانستند منطقه دچار شده به اختلاف و تفرقه را با تهاجم نظامی تصرف کرده و سلسله میلادیان را منقرض سازند.

اما این سرزمین این بخت را داشت که سالها بعد، اولین خاستگاه حکومت اسلامی به رهبری آیت الله سید عبدالحسین لاری باشد. اقدام اسلام گرایانه و پرنفوذ سیدعبدالسحین لاری بخصوص در مقابله با استعمار انگلیس، حکومت های وابسته ای مانند پهلوی را به تامل واداشت که نگذارند؛ دوباره مجد و شکوه این منطقه تکرار شود.

پهلوی، برادران و فرزندان این آب و خاک را آنقدر گرفت و جدا کرد تا اینکه بالاخره موفق شد ایالت بزرگ لارستان را از نقشه پاک کند! پهلوی با گرفتن بنادر از لارستان، بازوان قدرت و تجارت مردم را برید؛ هم بندرلنگه که روزگاری لنگه دنیا بود را به قهقرا برد، هم تجار لارستانی را از مراکز تجارت خود دور کرد. در دوران پهلوی ایالت بزرگ لارستان تکه تکه شد و به دو قسمت در فارس و هرمزگان تقسیم گشت. مثل آنکه هرکس آمده و بر منطقه ما مسلط شده راه تضعیف و تحقیر ما را در خرد کردن اتحادمان دیده و آنرا اجرا کرد.

حیات اقتصادی مردمان این سرزمین از گذشته های دور مبتنی بر تجارت بوده است نه دامداری و باغداری و کشاورزی. چون دریا از آن ما بوده است. ما تجارت مروارید داشته ایم. تجارت آزاد شیوه ابداعی ما بوده است. زندگی مردمان مختلف با آزادی کامل حتی آزادی مذهبی نشانه ای از این راهبرد اقتصادی قدیمی در منطقه ماست. شیوه ای که هم اکنون در کشورهای حاشیه خلیج فارس به مهمترین عامل پیشرفت و ترقی بدل شده است.

آن زمان که لنگه و گامبرون و قیس (کیش) و هرمز و قشم بعنوان بازوان تجارت با ما بودند، بر قله عظمت و افتخار ایستاده بودیم. ما باید از تاریخ درس بگیریم. ما باید به سبک زندگی گذشتگانمان برگردیم.

حال که همسایه های ما که روزی قریه ای یا بخشی از ما بوده اند با نگاهی جدایی طلبانه مانع راه پیشرفت سرزمین مادری اند و مرکز استان نیز فقط لارستان را به عنوان مرکز پولی مالی می خواهد و هیچ امتیازی نیز بابت این درآمد سرشار ارزی و پولی به ما نمی دهد و تمام قدرت و بودجه استان نیز در اختیار همسایه های ما قرار می گیرد؛ همان بهتر که برگردیم و با فرزند و برادر بزرگ شده خودمان متحد شویم. تنها راه ایستادن بر قله پیشرفت و عظمت متحد شدن با همزبانان خودمان است. ما باید به هرمزگان بپیوندیم و از فارس جدا شویم.

هرچند گفتن این واقعیت سخت است اما قرار گرفتن لارستان زیر سلطه فارس و شیراز برای ما میمنت و مبارکی نداشته است؛ به قول مرحوم باستانی پاریزی، شیراز بغیر از شر چیزی برای ما به ارمغان نیاورد حتی ابری که از شیراز بسوی ما می آید؛ ابر بی باران است!

استان فارس چون متشکل از اقوام مختلف است همیشه در جنگ و نفاق و اختلاف بوده است. اما برعکسش سرزمین لارستان سرزمینی واحد و متحد بوده هرچند بخاطر اختلاف افکنی های برخی، اکنون تفرقه را تجربه می کند؛ گویی که این خصلت سردسیری ها به مذاق برخی از خودی ها نیز خوش آمده است.

ما باید اتحاد و همگرایی خود را با پیوستن به هرمزگان بدست آوریم. همراه بودن با فارس برای ما چیزی جز تحقیر و تقلیل به ارمغان نمی آورد. ما نمی خواهیم بیش از این جزو استان فارس بمانیم. حال که همسایه هایمان در فارس اینچنین دشمنی باما دارند و قرار نیست مرکز استان فارس جنوبی شویم و از فارس منفک، همان بهتر که جزو هرمزگان شویم و در کنار همزبانان و برادران خودمان رشد و ترقی کنیم. ظاهرا راهی جز این، برای ما نمانده است.

مطلب مرتبط:

استاندار فارس: استان فارس یکپارچه خواهد ماند


47 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  دمت گرم.عالی بود این مقاله

 2. سعید گفت:

  0

  0

  فکر نمی کنید با نوشتن این مقاله، استان هرمزگان هم شروع می کنند به واکنش و سیل عظیم واکنش ها به سمت لارستان سرازیر خواهد شد؟

 3. سعید گفت:

  0

  0

  پهلوی با گرفتن بنادر از لارستان، بازوان قدرت و تجارت مردم را برید؛ هم بندرلنگه که روزگاری لنگه دنیا بود را به قهقرا برد، هم تجار لارستانی را از مراکز تجارت خود دور کرد!!!!؟
  چجوری لار رو از مراکز تجارت خودش! دور کرد؟ بین لار و بندر مرز و سیم خاردار کشید یا لار رو برداشت برد اون ور تر؟ هم استانی نبودن مانع تجارت کردن هست مگه ؟ مگه همین الان خیلی از لاریها توی بندر و کیش و قشم تجارت نمیکنن؟

 4. ناشناس گفت:

  0

  1

  درود بر شما.

 5. ناشناس گفت:

  2

  0

  به نظر میرسه کمی دچار توهم شده انهم با شرایط امروز ایران واستان فارس

 6. ناشناس گفت:

  2

  0

  این متن شما سراسر نفاق و توهین به مردم شیراز و فارس و مناطق به قول شما سردسیر است و با صحبت هایتان جز نا امنی و تفرقه چیزی گسترش نمیدهید. بهتر است مسولان مربوطه نسبت به پیگیری صحبت های شما اقدام کنند.

  • واقع بین گفت:

   0

   0

   کدام توهین دوست گرامی ،لارستان نه هم زبان با فارس هست نه هم فرهنگ با فارس ونه اینکه از ابتدا جز فارس بوده ،لارستان از دوره ی یورش شاه عباس به این منطقه ضمیمه ی ایران وفارس میشود انهم به دلیل امدن زازله ویرانگر و باوخاک یکسان شدن لار واینکه لار بدون برجو بارو ونیروی جنگحوبوده که شاه عباس یورش به لار را اغاز میکند ومرکز ایالت لارستان را تصرف میکند ،الان لارستان باید به جایگاه اصلی خویش باز گردد ،که تاسفانه مرکز اسنان با این قضیه یعنی ارتقا لارستان مخالف وبلعکس با تجزیه ی لارستان موافق است.

 7. ناشناس گفت:

  3

  0

  کاملا مشخصه این مقاله سفارشی هست.وگرنه نقش سید عبدالحسین لاری تو این ارتقا چی بوده؟هر مقاله ای می نویسید به طریقی ربطش میدید به سید عبدالحسین لاری و آیت اللهی.شماها بسیار گذشته نگر هستید و همین عامل پسرفت روزافزون لار شده

  • همشهری از لار گفت:

   0

   2

   اولا نگارنده گفته که ما هنوز داریم هزینه های خیزش جنوب به رهبری سید عبدالحسین لاری رو میدیم که انگیزه ای برای تجزیه لار در رژیم سابق بود.
   همچنین ما گذشته نگر نیستم بلکه ریشه دار و شناسنامه دار هستیم نه تازه به دوران رسیده وبی ریشه.

 8. لارستانی. وافع بین گفت:

  3

  0

  ابن. مسایل. ادم. را یاد. امپراطوری. ساسانیان. وهختمنشبان. می. اندازد. برادر. جان کمی بدور. از. توهمات تاربخی. وگذشته. با. واقعیات. امروز. فارس. وجنوب. فارس. اشنا. نمایید. الان زمان. ودوره. دیگری. است گوشه ای. از جنوب. فارس. در حال. تبدیل. شدن به. قطب. صنعت. وپتروشبمی. ونفت. وگاز.استوهزاران نفر. در انجا مشغول. فعالیت. وما. اندر خیالات. ایراهستان

 9. محمد گفت:

  2

  0

  سلام ۱۳سال قبل در جاسه یی گفتم قبل استان شدن لار ،ما باید اول با همزبان های خودمان یکی شویم یعنی هرمزگان چون ریشه زبان مادری ما همه یکیست و وقتی متحد شدیم میتوانیم با اتحاد و یکپارچگی خود حق استان شدن را درخواست کنیم دیگر آنزمان کسی قادر به مخالفت نخواهد بود متاسفانه سال به سال کوشه یی از لارستان بزرگ را قیچی کردند البته مردم خود لار هم در این قضیه بی تقصیر نیستند چون هیچگونه اهمیتی به روستاییان اطراف خود نمیدادند و با بی احترامی برخورد میکردند در صورتیکه همین روستاییان باعث شکوفایی و رونق اقتصادی لار بوده و هستند.

  • همشهری از لار گفت:

   0

   1

   تقسیم بندی شهری و روستایی در لار مفهومی ندارد چرا که همه روستاهای مناطق لارستان دارای شناسنامه و هویت اند و وقتی گفته می شود فلانی از فلان روستاست معادل اینست که بگوییم ایشان از فلان فامیل است و مفهومی غیر از این ندارد.

 10. بینوایان گفت:

  0

  0

  اوکی بود.شروع کنید لطفا

 11. خیالاتی. نشویم گفت:

  2

  0

  نویسنده. محترم. در عالم. خیال. وگذسته. است. واقعیات. امروز. جامعه ایران. واستان. فارس. دیگر. توجهی به. ان. دوران. ندارد. وبه این. مسایل. دلخوش. بودن. دردی. از. مشکلات. اقتصادی. واجتماعی. امروز. لاریتان. را حل. نمی کند. امروزه. دنیا. تعامل. ونزدیکی. مردم منطقه. وصحبت. از. اقتصاد رونق. وتوسعه. است. از. خود بزرک. بینی. های. گذشته. دوری. کنیم. تا. همگام با سایر. شهرهای منطقه. به. توسعه. متوازن. برسیم با. ارتقا وتوسعه. همه. مناطق. موافق. باشبم تا. منافع ان. به. لارستان. هم. برسد

 12. 1

  0

  به گذشته دلخوش بودن بعنی در جا زدن چه بودیم وچه بودیم دیگر گذشته است فکری به حال امروز خودمان کنیم وبه ببینیم که در اطرافمان ودیگر شهرها چه میگذرد در باد ویاد زمان گذشته خوابیدن ایجاد رونق وتوسعه نمیکند نگاهی به لامرد وجهرم ودیگر مناطقی که درحال توسعه هستند وبا همه مناطق روابط خوب وحسن هم جواری وبرادری دارند بیندازیم اینها مابع پیشرفت است نه ایراهستان وادعا امپراطوری لار قدیم

 13. واقع بین گفت:

  0

  1

  لارستان باید از فارس جدا شود،ایالت بزرگ لارستان از دوره ای که شاه عباس به لار لشکر کشی کرد ولارِ بدون برجو بارو وفاقد نیروی جنگی که در اثر زلزله با خاک یکسان شده بود را تصرف نمود وضمیمه ی ایران وفارس کرد،از ام موقع بچد کخ لتر رت ضعیف وضعیف تر کردند تا به امروز که همین تجزیه وضعیف کردن لار را پیگیر هستند وچه بسا تا زمانیکه که حتی نام لار ولارستان روی نقشه ی کره ی زمین هم نباشد،واز همه مهمتر اینکه فرهنگ وزبان لاری با فرهنگ فارسی زبان یکی نبوده وبه همین خاطر است که لتر برای استان فارس به مانند غریبه میماند ومانع پیشرفت لارستان میشود تا ارتقا آن،و چه بسا شهرخا وبخشهایی که تاروزگاران دور ونزدیک جزیی از خاک لتر بوده اند هم اکنون با پدر خویش لوای خود سری برافراشته اند واینها هم مانع پیشرفت لارستان میشوند،حیف لارستان راکه مانند کیک تقسیم کرده و هر کس سهم خود را از این میان بر میدارد غافل ازاینکه روزگاری خواهد امد که اینها هویت اینده ی خویش را گم کرده ونخواهند فهمید از چه قومی هستند،منظور بنده از قوم ،قوم لاری است،ماند قوم کردی،لری،ترکی،ارمنی و….

 14. عبدالله گفت:

  0

  0

  چند سطر آخر، خیلی متحکمانه نوشته بودید

 15. اوزی گفت:

  0

  0

  دیشب خواب بد دیدی انگار!!!

  • همشهری از لار گفت:

   0

   2

   از بس برای حفظ هویت مشترک منطقه لارستان خون دل خوردیم خسته شدیم بابا ول کنید بگذارید بروند دنبال کار خودشان و دلخوش باشندبه شهرستانی کوچک در استان فارس و اصلا بشوند شیرازی و هیچ نسبتی هم با ما نداشته باشند.

  • واقع بین گفت:

   0

   0

   متاسفانه واقعیت همیشه تلخ بوده ،است وخواهد بود دوست اوزی وگرامی

 16. ناشناس گفت:

  2

  0

  مباحث تاریخی که ارائه دادید کاملا اشتباه و نادرست است. توجه شما را به مطلب زیر جلب می کنم:
  ایران شناسان خارجی چون ژان اوبن، تشکیل اولین حکومت در لار را مربوط به احتمالاً اواخر قرن ششم ق عنوان کرده‌اند. پروفسور ژان کالمار می‌نویسد از لارستان یا سرزمین لار، تا قرن هفتم و هشتم ه‍.ق ذکری به میان نیامده است. (منبع: تاریخ مفصل لارستان، ص ۱۰۱۵) اولین بار منابع قرن هشتم ه‍.ق از جمله حمدالله مستوفی از لار خبر داده‌اند. او این شهر را از توابع «شبانکاره» شمرده‌است. (منبع:مستوفی، حمدالله، نزهه القلوب، ص ۱۶۹)

  در مجموعه چند جلدی دانشنامه جهان اسلام، (جلد۱۶، ص۶۶۴) لارستان بخشی از ولایت داراب گرد معرفی شده و آمده‌است: «دارابگرد، کوره و شهری قدیمی در ایالت فارس. دارابگرد یکی از پنج کوره ایالت فارس بود که بخشی از نواحی میانی، جنوب و جنوب شرقی استان فارس کنونی یعنی کمابیش محدوده شهرستان‌های داراب، زرین دشت، فسا، جهرم، استهبان، نیریز و لارستان را را شامل می‌شد. برابر دفتر دلگشا اثر صاحب شبانکاره ای، گرگین میلاد نیای دسته‌ای از افرادی بوده که در دودمان شبانکاره هایِ دارابگرد ـ شاه مظفر ـ خدمت می‌کرده‌اند و با توجه به تسلط کامل شبانکاره‌ها بر لار و خلیج فارس (منبع:نزهه القلوب) می‌توان گفت که حاکمان لار در حقیقت آن دسته از صاحب منصبان شبانکاره ی داراب بوده‌اند که نیاکان خود را به گرگین میلاد نسبت می‌داده‌اند. (رجوع شود به دفتر دلگشا، تالیف صاحب شبانکاره ای)

  حاکمان شبانکاره‌ای لار دارای شجره نامه‌ای افسانه‌ای نیز بوده‌اند که مطابق آن اجداد ایشان از گرگین میلاد تا سال ۱۰۱۰ ق یعنی برای ۲۰۰۰ سال بر لار حکومت می‌کرده‌اند. واضح است که این موضوع صرفاً تاریخ افسانه‌ای و اساطیری می‌باشد که جنبه حقیقی و تاریخی ندارد. لارستان برابر کتاب زینت المجالس اثر مجدالدین حسینی همچنان تا قرن یازدهم قمری اصطلاحاً شهری در سرزمین‌های معروف به شبانکاره بوده‌است.

  • 0

   0

   تا پیش از اسلام مورخین اصلا نمیدونستن لارستان کجاست ویا بدلیل اینکه لار یهودی وگبر بوده اتد به احتمال زیاد مورخین اسلامی از اوردن نام لار در کتب تاریخی خویش خود داری میکرده اند وبه قول خودشان لارستانی ها را کافر میپنداشته اند ومیگفته اند انها کافر هستند ،ودلیل دیگر اینکه بهوخاطر صعب العبور بودن راههای لار ان زمان امکان بازدید مورخان از این منطقه نبوده ،چندین اثر تاریخی در لار وجود دارد که قدمت ان به بیش از سه هزار سال میرسد واینکه قدبمیترین وباشکوهترین بازار جهان که هملنا قیصریه میباشد که برخی مورخان انرا به دوران قبل از اسلام وبرخی انرا به اصده ی نخست اسلام نسبت میدهند،لارستان هیچ وقت جز دارابگرد نبوده وچه بسا بلعکس بوده ،مورخینیکه از قرن هفتم وهشتم نام لار را آورده اند به اخگحتمال زیاد لاررا از همان موقع شناسایی کرده اند ،کتاب تاریخ مفصل ایالت لارستان را مطالعه کنید متوجه میشوید دوست گرامی

 17. فروتن گفت:

  2

  0

  توهم خود بزرگ بینی و خود برتر بینی لاری ها بزرگترین عامل پسرفت شان است! مرتب بر طبل لارستان بزرگ و لارستان کهن و ایراهستان خیالی می کوبند… همچون طبله غازی بلند آواز و میان تهی!
  افتادگی آموز اگر طالب فیضی
  هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

 18. ناشناس گفت:

  2

  0

  جناب محبی شما وقتی درباره شیراز و بندر و دیگر جاها صحبت می کنید درباره قسمتی از خاک ایران صحبت می کنید نه درباره یک کشور بیگانه ای کاش مردم از خودشان می پرسیدند در این شرایط سخت و دشوار کشور مشکلاتت بزرگ چیست و کدام است و طرح چنین مباحثی در این شرایط به سود و زیان چه کسی و یا کسانی خواهد بود

 19. 1

  0

  ابن حرفها که لارستان ۱۰۰۰ سال قبل چه بوده به درد مردم الان لار نمیخورد دنیا دیگر عوض شده است با حرفها وقت مردم ونسل جدید لارستان را نگیرید واقعیت امروز استان فارس وشهرهای جنوبی انرا به بینید قضیه شاه عباس وایراهستان و……دیگر دوره اش گذشته مردم را مشغول این حرفها نگنید تا بیش ازین ازقافله پیشرفت در استان فارس عقب نیفتیم

 20. بیرمی گفت:

  0

  0

  بخاطر تنگ نظری و خودخواهی هیچکس روی شما را ندارد،همان بهتر که شر تان را از سر منطقه کم کنید و بروید به دریا

 21. جنوب فارس گفت:

  1

  2

  نماینده شهرستان جهرم در دیدار با معتمدین این شهر بیان داشت لار راه سراشیبی را به سرعت طی میکند واین فرصت بزرگی برای جهرم هست که بتواند تمام امتیازهای مهم را درو کند و ما تنها رقیب را لامرد می بینیم. نماینده جهرم سوالی دررابطه با اقدام اخیر نماینده لار مبنی بر استان شدن پاسخ داد این کار فقط برای جلب اعتماد از دست رفته این نماینده در حوزه انتخابیش بود واین ادعا هیچگاه عملی نخواهد شد و عملاً لار با کوچک تر شدنش دیگر نقشی در معادلات فارس نخواهد داشت و همانطور که گفتم در جنوب فارس فقط رقابت بین جهرم ولامرد وجود دارد و به زودی خبرهای بسیار خوب درباره این حوزه انتخابی خواهید شنید.
  @khabar_fouri

 22. يك شهروند لاري گفت:

  0

  1

  زيبا بود جناب محبي. نگاهي جديد براي توسعه لارستان. با محوريت پيشينه هزاران ساله لارستان با تاكيد بر تجارت بر و بحر

 23. گراشی گفت:

  1

  0

  نوشته بودید که حتی قریه و یا بخش منظورش گراش هست .خوب شما در حق مردم گراش کم کاری کردید ولی گراش جمعیت اش زیاد بود و توانست نماینده به مجلس بفرستد و گراش را جدا کرد .بعدش فک کنم شهرستانی گراش معجزه بود چون حتی روستاهاش باهاش نبودن .

 24. گراش دیگر گفت:

  1

  0

  جمع کنید کاسه و کوزه ‌‌تون رو. انشالله شهرستانی اوز یک قدم دیگه در فروپاشی ظلم چندین ساله شما خواهد بود.
  این مقاله سراسر بی احترامی به مردم شیراز، هرمزگان و شهر های منطقه است.
  کلا نویسنده معتقد است “همه چیز بار بوده و حق لار خورده شده و کلا همه بدن و لار خوبه”
  میگه دریا مال ما بوده است. عجب، می‌خواید اسمش رو بذاریم خلیج لاری؟ خیالتون راحت شه؟
  ما حتی زبانمون رو هم با شما شریک نیستیم. ما از نام مردمی اچمی استفاده می‌کنیم و شما از نام تمامیت خواهانه لارستانی.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   اگر بگوییم نام خلیج فارس به واسطه حضور تاریخی لارستانیها، خلیج فارس مانده است البته سخنی به گزاف نگفته ایم. چنانچه زمانی لاری واحد پول تجارت دریای جهان بوده است. بهتر است بدانید کشور های مالی در آفریقا با واحد پولی لاریات، مالدیو در آسیا با واحد پول فرعی لاری و همچنین واحد پول لاری در ارمنستان نشانه حضور گسترده تجار لاری در گستره تجارت جهان است. اثبات این امر هم ساده است جستجوی اینترنتیlarin coin

 25. ناشناس گفت:

  0

  0

  البته کل منطقه در این افتخار سهم دارند از جمله گراشی ها

 26. ناشناس گفت:

  0

  0

  درود بر همه و به هر رو:
  همه ی کامنت های بالا نشان می دهد که در این بخش از کشور مردمی با زبان و فرهنگی جدای از استان فارس زندگی می کنند.
  همه ی کامنت های بالا نشان می دهد که یک گفتگوی نوشتاری در میان مردمانی با زبان و فرهنگی جدای از استان فارس در میان است.
  همه ی کامنت های بالا نشان از سال های دراز ستمی دارد که بر مردمی با فرهنگ و زبانی جدای از استان فارس روا شده است.
  همه ی کامنت های بالا نشان می دهد که این مردم با زبان و فرهنگ جدای از استان فارس در ریشه یابی این ستم به بیراهه می روند و به جای ریشه ی ستم که در بیرون از خانه است به ویرانی دیوارهای خانه ی خود به سود استان فارس پرداخته اند .
  همه ی کامنت های بالا نشان می دهد که این زبان و فرهنگ جدای از استان فارس نام کهن لارستانی را بر خود دارد که لار نام خود را از آن گرفته است و نه وارون آن.
  همه ی کامنت های بالا که ریشه در یک فرهنگ و زبان جدای از استان فارس دارد سرانجام به هم نزدیک و نزدیک تر خواهند شد و راه خود را در راستای منافع مشترک پیدا خواهند کرد.
  راستی:
  همه ی ما چه شهرستان و چه غیر شهرستان راه ایمن می خواهیم، کار می خواهیم، کارخانه می خواهیم، دانشگاه می خواهیم، و ………………………………………………………..
  راستی:
  هیچکدام از ما چه شهرستان و چه غیر شهرستان راه ایمن نداریم، کارخانه ی آباد نداریم، کار درخور نداریم، دانشگاه به درد بخور نداریم و …………………………………………..
  راستی:
  همه ی ما زبان و فرهنگمان مشترک است و متفاوت از استان فارس است.

 27. لاری. واقع بین گفت:

  0

  0

  همه. افتخارات. گذشته. خوب. است. اما. نسل. امروز. لارستان. باید. واقعیات. وشرایط. امروز. منطقه. را.ببیند وغرق. گذسته. ها. نشود. شهرهای. امروز. منطقه. وفارس. وهرمزگان. را. نگاه. کنیم که چطور. رشد. وتوسعه. پیدا. میکنند. انموقع. امارات. ودبی هم روستایی هم. نبودند. الان. دبی. وامارات. را. ببین. برادر. هر مساله ای. در شرایط. خودش. معنی. ومفهوم. دارد. الان. روزگار. دیگری. است. ولار هم. شهر ستانی. در. استان. فارس. است. مانند. دهها. شهرستان. دیگر. واقع بین. باشبم

 28. ناشناس گفت:

  0

  0

  اولا این دلایلی که مطرح کردید اگر در یک کنفرانس علمی تاریخی ارائه دهید نه تنها برق از سر حاضران میپرد بلکه کل برق شهر هم میرود!
  چه کسی گفته لار کافر بوده اند؟ این را از کجایتان بیرون اورده اید؟ چرا با اعتقادات ملت شریف، مجاهد و مسلمان لار بازی می کنید؟ اصلا شما مطالعاتی در مورد ادیان و مذاهب فارس داشته اید؟
  مورد دوم، اسناد و مدارک تاریخی به وضوح و صراحت محدوده ایالت فارس در دوران ساسانی تا بعد از اسلام را مشخص کرده اند و تمام منابع، حد جنوب فارس را خلیج فارس و حد شرقی آن را ولایت کرمان نوشته اند. حد جنوبی فارس یعنی لارستان کنونی نیز در محدوده فارس واقع بوده است لذا این سخن شما که مورخان لار را نمیشناختند پس به شرح آن نپرداخته اند کاملا نادرست است و دلیل عدم ذکر لار، عدم وجود آن به عنوان یک مرکز شهری بوده است. در تایید این سخن، دکتر وثوقی هم در کتاب لارستان (از ایران چه میدانم) نوشته اند که مهاجرت قبایلی بنام لار از سمت هندوستان در قرن پنجم و ششم ه. ق به جنوب فارس باعث ایجاد شهری بنام لار شده است. بنابراین پیشینه تاسیس این شهر به قرن ششم میرسد و عدم ذکر لار توسط مورخان به علت عدم وجود آن در قالب یک شبکه جمعیتی بوده است نه سخت بودن راه ها و جاده های آن و مذهب آن!!
  دلیل دیگر اینکه چطور مذهب یا سختی راه باعث عدم ذکر نام یک شهر توسط مورخان میشود در حالی که ابن بلخی (نویسنده فارسنامه)، مقدسی (نویسنده احسن التقاسیم)، ابن حوقل (صاحب صوره الارض) و سایر مورخان از بنادر فارس، فرگ، طارم، جزایر خلیج و… نام برده اند؟
  چطور مورخان از جویم، خسو و یزدخواست و فرگ اسم برده اند؟
  مگر اینکه بین این شهر ها و لار رشته کوه البرز یا سیاه چاله فضایی وجود داشته است!!
  حتی در تذکره شاه زندو هم اسم لار نیست.
  سکه ها از اصیل ترین و معتبر ترین اسناد تاریخی هستند و اگر شما به سکه های عرب ساسانی که در قرن اول هجری ضرب شده اند (کتاب سکه های عرب ساسانی تالیف حسین رستگار) نگاه کنید متوجه میشوید سکه هایی با محل ضرب های جهرم دارابگرد، فسای دارابگرد ، قیر دارابگرد وجود دارد یعنی در زمان ساسانیان و همچنین اسلام جهرم، فسا، قیر و توابعشان یعنی کل حوزه شرق و جنوب فارس جز ولایت و استان دارابگرد بوده اند. دارابگرد تا خلیج فارس وسعت داشته است. اعراب مسلمان با فتح دارابگرد تمام منطقه جنوب و شرق فارس را تحت سلطه خود در اوردند اما این به معنای مسلمان شدن همه مردم نبوده است. بر اساس دفتر دلگشا تالیف صاحب شبانکاره ای تا قرن هشتم ه. ق هنوز جمعیت قابل توجهی از داراب و فارس زرتشتی بوده اند.
  و اگر از نظر شما زرتشتی بودن به معنای کافر بودن است که کاملا غلط است خوب چرا پس نام بسیاری از مناطق کافر فارس در کتب تاریخی آمده و فقط لار استثنا شده است؟
  در اخر به شما پیشنهاد می کنم راه ارتقا سیاسی که ما آنرا حق مردم عزیز لار میدانیم از راه جعل تاریخ و تاریخ سازی نمی گذرد، البته طبیعیست که جنابعالی بخاطر نداشتن پتانسیل های صنعتی و سیاسی جهرم و لامرد، به جای آن از پله ی تاریخ بالا بروید و بجای ارائه دستاوردهای واقعی خود، به سمت بزرگنمایی تاریخی بروید و بخواهید با این روش کفه ترازو را در جنوب فارس همسان نگه دارید اما دوست عزیز به یاد داشته باش که تاریخ یک علم است، یک علم دقیق و دانشگاهی که تا مقاطع پی اچ دی و بالاتر تعریف شده است و اینجور نیست که اگر شما یک داستان خیالی سر هم کردید کسی از شما بپذیرد و نداند اصل ماجرا چیست. خدایارتان

  • 0

   0

   بادرود خدمت دوست گرامی،اینکه شما فرمودید لار مربوط به قرن ششم یارهفتم است،این فقط نوشته ی یک تاریخ شناس است وتاریخ نویسان دبگر همچین نظری ندارند ،شما ببینید همین قلعه ی اژدها پیکر لار مربوط به دوران پیش از اسلام چه بسا هخاکنشی یا اشکانی میباشد وبرخی انراساسانی که این قلعه مقر حکومتی میلادیان لارستان بوده است ویا قلعه ی اناهیتا که معبد اب بوده کهوهم اکنون به قدمگاه که نامی جعلیست مشهور است ویا همین بازار قیصریه که بنای اولیه ی ان مربوط به قبل از اسلام وبرخی انرا به قرن اول اسلام یعنی سال ۸۱ قمری نسبت میدهندودهها آثار دیگر بعد از اسلام وقبل از اسلام ،حال چگونه است که لار مربوط به قرن ششم یا هفتم باشد،این نوشته شما با عرض پوزش مورد پذیرش نیست واینکه لعرستان در طول تاریخ نامهای متعددی داشته وخود ایالتی جدا گانه بوده ودارابگرد هم جزیی از این ایالت بوده ،این ایالت پهناور انقدر زبانش گسترده بوده که حتی تا ۵۰۰الی۶۰۰سال پیش گویش مردمان شیراز هم زبان لاری بوده است،شمامیتوانید انرا در اشهار شمس پُسِ ناصر،شاه داعی الله وچندینو چند شاعر دیگر جستجو کنید ،

 29. ناشناس گفت:

  0

  0

  درود بر همه ی شما و به هر رو
  همه ی کامنت های بالا نشان می دهند که همه ی بخش های لارستان دارای شناسنامه ژرف پیشینه ی فرهنگی اند و نیازی نیست برای شناسنامه سازی برای خود، هویت همسایه را خدشه دار کنند. مخدوش کردن هویت همدیگر برای ما راه نمی شود، کارخانه نمی شود، بیمارستان نمی شود، توسعه ی صنعتی و اقتصادی نمی شود و …………………………………………..
  راستی:
  می دانید ریشه ی کلمه ی خلیج، -کال- بریدگی یک دره در دل کوهستان است که در خاور کشور پیشوند بسیاری از دره ها است مانند کال شور، کال شانه، کال جنی و … کلمه ی خلیج ریشه در زبان عربی ندارد. حال اگر هم بگوییم خلیج عربی دم خروس پارسی باستان آن در پیشوند آن به روشنی پیداست. اچمی هم نامی است که سرحدی های بیگانه ی استان فارس به زبان ما داده اند که برگرفته از همان واژه ی اچم در زبان لارستانی است و شوربختانه اکنون به وسیله برخی از هم زبانان هم فرهنگ از سر لجبازی و تخریب، تکرار می شود که هیچ نیازی به آن نیست.
  راستی:
  گراش اگر هم شهرستان نشده بود در جایگاه، زیبایی و موقعیت کنونی خود قرار داشت، همچنانکه اوز که شهرستان نشده به جز پیشوند نام شهرستان هیچگونه کمی و کمبودی نسبت به گراش ندارد. چرا که آبادانی شهرهای این بخش از کشور از گذشته های دور، از بستک و جناح و هرنگ بگیرید تا لار و گراش و بنارویه و اوز و بیرم و … تنها و تنها بر سرمایه های زحمتکشان همین بخش دارای زبان و فرهنگ متفاوت از فارس، که با کار و تلاش در کشورهای همسایه به دست می آمده، استوار بوده است. بیش از این به ریسمان پوسیده ی ویران سازی خود و خودزنی دست نیازیم. این، برای هیچکدام از ما نان و آب نمی شود.
  راستی:
  همه ی ما یک دل و یک زبان به دنبال نان و آب برویم. اینگونه ویران سازی ها مصداق کامل خودزنی است و در خود زنی امکان سود دیگران هست اما خود خودزن به باد فنا می رود.

 30. از بخش. بیرم گفت:

  0

  0

  برادر. جان. راه. پیشرفت. اینده. لارستان. تنها. از. ارتقای. مناطق. وبخشهای. لارستان. میگذرد. زیرا. با. اضافه. شدن. شهرستانهای. کوچک. واقماری. در اینده. مرکزیت. لارستان تثبیت. میشود

 31. ناشناس گفت:

  0

  0

  دوست عزیز بنده در کامنت قبلی از مذمت جعل تاریخ سخن گفتم اما ظاهرا شما چشم ها را بسته و دهان مبارک را باز کرده اید. ابتدا عرض می کنم که در هفت زمین و هفت آسمان حتی یک سند هم وجود ندارد که شهر هخامنشی دارابگرد که به دستور داریوش ساخته شده و بعدها اولین پایتخت ساسانیان شد با آن همه آثار شاخص تاریخی که شناسنامه ایرانشهر و پارسه می باشد جز لار بوده باشد مگر اینکه حضرتعالی زین پس اختراع کنید. برعکس ده ها سند موثق تاریخی وجود دارد که شهرها و سواحل شرقی خلیج فارس بخشی از خوره دارابگرد بوده اند که در بالاتر با سند و مدرک به تعدادی از شواهد سکه شناسی موضوع اشاره کردم.
  در خصوص بقیه مطالبتان هم صرفا شما را به جلد دوم کتاب تاریخ مفصل لارستان صفحه ۱۰۲۵ ارجاع می دهم که همشهری بزرگوارتان در آنجا آورده است:
  «با اطمینان نمی توان گفت که در دوران قبل از اسلام شهری به جای لار کنونی وجود داشته است….»

 32. 0

  0

  بله طی دورانیکه احتمالا حکومت ملوک اطوایفی اتفاق میافتاده ا اینچنین بوده ،ولار را جز دارابگرد مشخص کرده اند ولی از پیش وبرای همیشه اینچنین نبوده واینکه لارستان همیشه تیتلت جداگانه وپهناوری بوده که از قسمتی از سیستان وقسمتی از بوشهر وکل هرمزگان تا بحرین گسترده بوده است واینکه از شیراز به پایین هم جز این ایالت پهناور بوده است ،به هر حتل گذشتهوها گذشت و باید دید هم اکنون کجای کاریم،بدرود

 33. 0

  0

  ویک اتفاق دیگر این بوده درابگرد که جز خاک وایالت لارستان بوده واینکه مرکز حکومت لارستان یعنی لار در خطر بوده وبرای مدتی حکومت را به درابگرد منتقل کرده اند ،ومرکز اصلی حکومت یعنی لار را در ان مقطع تاریخی اینگونه توصیف کرده اند که جز دارابگرد بوده است ،

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   در خصوص کامنت شا دوست عزیز با نام (قبل از اسلام مورخین نمی دونستن…….) : پس شما یک تاریخ ساز و سفسطه گر هستید نه یک محقق منصف، کاملا مشخص شد که به دنبال چه هدفی هستید و تاریخ را به مانند پلکانی برای رسیدن به ارزوهای سیاسی میدانید و بحث با شما از در علم و دانش کاملا عبث و بی هوده است چون خودتان را به خواب زده اید و با نیت خاص چنین مطالبی عنوان می کنید. فقط در اخر از شما میخواهم اگر به مباحثی که در کامنتتون فرمودید واقعا اعتقاد دارید لطف کنید همین ها را در قالب یک مقاله با اسم خودتان چاپ کنید یا بدهید همین افتاب لارستان درج کند تا ما هم در قالب یک پاسخ رسمی از خجالت شما بیرون بیایم.

 34. حامدگراشی گفت:

  0

  0

  با سلام متاسفانه شما لاری ها همیشه به گراش ظلم کردید به عنوان یک گراشی میگم شما چقدر از شهرستان شدن ما حسادت میکنید

 35. ناشناس گفت:

  0

  0

  از کجاتون درآوردید که دارابگرد جزو لار بوده … یک سند تاریخی وجود نداره که این موضوع را تایید نماید… هیچ وقت فراموش نکنید که ولایت بزرگ دارابگرد همچون پدری تاریخ فارس را به دوش می کشد… امروز دیگر دوران دروغ پردازی امثال […] و […]تمام شده و باید بر اساس مستندات تاریخی مطلب نوشت… اگر سند ندارید دروغ ننویسید ،حداقل پنج سند تاریخی محکم و تاریخی و معتبر وجود دارد که لار جزء ولایت بزرگ داراب گرد بوده… مردم عقل دارن، کتاب میخونن و دوره ی چرت و پرت نویسی تموم شده … خوابش ببینید بتونید اصالت تاریخی دارابگرد را زیر سوال ببرید..برید یه روش دیگه ای پیدا کنید برای ارتقا شهرتان….

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   اینجور که شما میگید نیست دوست گرامی، لارستان همیشه بزرگ و پهناور بوده است اینگونه نیست که برای ارتقا دست به خرافات بزنیم

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان