میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱:۱۸ ب.ظ سرویس:مطلب شما 2 دیدگاه 540 بازدید

رسانه های محلی لارستان، موثر اما مهجور!

رسانه های محلی لارستان، موثر اما مهجور!

کرامت الله بلوچی: هرچند قدمت فعالیت های رسانه ای در جنوب فارس (لارستان) ولو بصورت آماتور و مقطعی به بلندای عمر نشریات کنونی کشور و استان می رسد و در زمان هایی نیز که بسیاری از استان های کشور از داشتن نشریه ای مستقل محروم بوده‌اند این منطقه به مدد بزرگان صاحب اندیشه و قلم بدستان توانا (و البته فرهنگ دوست و فرهنگ پرور) خود در بالاترین عرصه رسانه ای کشور ایفای نقش نموده و از جایگاهی قابل دفاع برخوردار بوده اند که حاكي از پیشینه فرهنگی مردمان این منطقه است اما در سالهاي اخير و با همت عالي و مجدانه ي جمعي از فرهيختگان فرهنگي كه غالبأ ازكنشگران و فعالان اجتماعي منطقه نيز محسوب مي شوند و باهدف ریشه یابی ناکامی‌ها پیامدها و تبعات آن که چیزی جز عقب ماندگی بیشتر منطقه نبوده و نیست و بمنظور لزوم بازنگری در مطالبات مدنی، اعتلای فرهنگی و توسعه منطقه ای و با رعایت موازین اخلاق رسانه ای و اصول حرفه ای، علیرغم محدودیت ها و معذوریت های موجود شامل محدودیت‌های خرد و کلان (ملی و منطقه ای) و با امید به آینده ای روشن، اهتمام نموده تاچندين نشريه بدنبال هم پا به عرصه وجود گذارند بطوري كه از آغاز تاکنون توانسته اند، در اذهان عمومی (جامعه هدف خود) و در سبد فرهنگی مطالعاتی (مبتنی بر مطالبات شهروندی) مردم جای خود را به خوبی باز نمایند.

تلاش‌های مجموعه دست اندرکاران این نشریات باعث گردیده تا تصویری از واقعیت های موجود و همچنین موانع پیش روی توسعه منطقه ای (اصلی ترین هدف خود) را پیش نگاه تیزبین و طبع اندیشمندانه خوانندگان فهیم و فرهیخته خود قراردهند و علیرغم موانع موجود، خوشبختانه بلحاظ عقبه حمایتی قوی (همراهی تیم های حرفه ای و علمی از نخبگان شهرستان با خود) تاکنون این مهم محقق و رسالت خود را به احسن وجه به انجام رسانده اند.

هرچند در این راه پر مشقت و البته خطیر دستیابی به یک درک مشترک و جمعی از مسائل اجتماعی بر مبنای سلائق و دیدگاه‌های مختلف و ذائقه‌های متفاوت سیاسی اجتماعی و پایدار ماندن بر اهداف اولیه و (آگاهی بخشی عمومی و تلاش در جهت رفع مشکلات و ایجاد زیرساخت های فرهنگی در راستای توسعه منطقه ای) و استمرار آن و به موازات موارد فوق الذکر، تلاش در جهت بهتر شدن و مطلوبیت هرچه بیشتر که برآیند کلی آن متعهد ماندن به ایفای رسالت خویش می باشد یکی از مهمترین موضوعات پیش روی گردانندگان اين  مطبوعات محلي می باشد زیرا انجام کار رسانه ای در عصر انفجار اطلاعات و تبادل داده های خبری (متضمن صدها سایت، پایگاه خبری شبکه های مجازی و… مازاد بر رسانه های نوشتاری و دیداری) که رقابتی بسیار سخت، طاقت فرسا و تقریبا کاری غیرممکن نموده و اضافه بر آن مشکلات مالی همزمان که حتی بزرگترین بنگاه‌های خبرپراکنی جهان نیز بدین لحاظ در مقاطعی در برابر مشکلات عدیده موجود به زانو در آمده اند و در زمانی که شبکه های مجازی غیر رسمی (با تعداد بالا) بدور از هر گونه محدودیت و البته بدون هیچ گونه مسئولیتی در کوتاه‌ترین زمان ممکن اتفاقات روز جامعه را انعکاس می دهند و کاری هم به درست یا نادرست بودن مطالب خود ندارند و…و…

همه و همه اینها نشان از جنگی نابرابر، با رسانه‌های نوشتاری (خصوصاً مطبوعات محلی کم تیراژ و با بنیه ضعیف مالی و با هزینه های سرسام آور خود و نداشتن هیچگونه توازن میان درآمدها و هزینه هایشان) ارزیابی می گردد که تنها عشق سرزمینی، سابقه و روحیه فرهنگی و تعلق خاطر به مردم و متعهد ماندن بر اهداف و رسالت اولیه می‌تواند موجب ادامه کار اینگونه نشریات و حفظ حیات آنها گردد که این نیز ممکن نخواهد بود مگر بلطف همراهی جمعی از اندیشمندان فاضل در منطقه که هدفی جز اعتلای فرهنگی وتوسعه منطقه ای نداشته و ندارند و این مهم باعث گردیده تا اين نشريات  بتوانند در چند سال گذشته با وجود مشکلات سد راه خود همچنان به حرکت رو به جلو و تحول مدارانه خود ادامه دهند و علیرغم تمامی مشکلات امیدوارانه، بآینده نگریسته و به همت مجموعه همراه خود فضایی متفاوت و بستری جدید را در عرصه رسانه ای شهرستان ایجاد و به حیات خود ادامه دهند كه البته برخي بطور ممتد و بدون هيچگونه وقفه اي نشر اخبار و اطلاعات را انجام داده و برخي نيز بدلايل مشكلات عديده در مقاطعي موفق بانجام وظيفه نگرديده اند.

اما سخنی با شهروندان فهیم و مدیران واحدهای دولتی و خصوصی:  همانگونه که مستحضرید… رسانه‌ها از ارکان مهم ارتباطی فرهنگ ساز از پایه های دموکراسی (مطالبات مدنی)و از عوامل توسعه یافتگی جوامع محسوب می گردند (که اهالی آنان نیز بعنوان قشر پیشرو جامعه مطرح هستند) و مهمترین علت بقای آنها توجه شهروندان به مقوله فرهنگ (و از نشانه‌های بلوغ فرهنگی آنان) است.

در دورانی که هزاران رسانه و شبکه اجتماعی فعالیت دارند و رسانه های محلی بلحاظ انعکاس روزانه نیازها و مشکلات زندگی روزمره مردم و انتشار واقعیت های موجود یکی از طیف های مهم مطبوعاتی بحساب آمده و اهالی آن نیز نیازمند حمایتند.

لازم است توسط شهروندان و مدیران بخش های دولتی و خصوصی در کانون توجه عمومی قرار گیرند چرا که رسانه های محلی هویت شان بر پایه ایجاد پل ارتباطی(حلقه واسطه) بین مردم و مسئولین شکل گرفته است تا در جهت اقناع فرهنگی شهروندان (بر مبنای موارد مطروحه مندرج) تولید محتوای مطلوب نمایند و با حرکت توسعه منطقه ای همراه و همگام گردند و البته حمایت‌کننده جدی نيز برای آنها باشند اما بعلت مشکلات سنگین مالی ناشی از نبود توازن میان درآمدها و هزینه ها (که قبلا نیز بدان اشاره شد) که به اذعان عموم متخصصین آگاه در حوزه رسانه بزرگترین چالش پیش روی تهیه‌کنندگان مطبوعات (بویژه نشریات محلی بابنیه ضعیف مالی) است  و از طرفی نبود هیچگونه زمینه همکاری‌های دولتی با این مطبوعات (دریافت یارانه های مربوطه) و همزمان تیراژ پایین و… موجب گردیده هر آیینه از کیفیت نشریه کاسته گردد زیرا مسئولین آن قبل از تولید محتوای مطلوب و مناسب ابتدا باید بفکر حفظ حیات نشریه از طریق تامین هزینه های مربوط به آن باشند.

بدین لحاظ و با عنایت به اینکه یکی از دلایل سرپا ماندنِ اين نشريات در سالهاي گذشته ، بدون تردید همکاری های نخبگان شهرستانی در بخش های مختلف آن می باشد که برای شکوفایی زادگاه خود از هیچ تلاش و کوششی (در جهت بقای این نشریات فرهنگی) فروگذار ننموده اند از سایر شهروندان محترم و مدیران دولتی وخصوصی نیز انتظار می‌رود حداقل در بالابردن تیراژ نشریه (از طریق قرار دادن آن در مجموعه نیازهای فرهنگی خود) حداکثر سعی و اهتمام خویش را در زنده نگه داشتن این چراغ فرهنگی مبذول نمایند.

*این یادداشت پیش از این با کمی تغییر در صدمین شماره «عصر لارستان» نیز درج شده است


2 نظر

 1. لارستانی. دلسوز. توجه. کنند گفت:

  0

  0

  اگر. اقای. بلوچی. ویا هر فرد مطلعی. لطف. نمایند. اسامی. روزنامه ها. ونشریات مکتوب. در منطقه. لارستان را به اطلاع. مخاطبین برسانند. خیلی. ممنون. میشویم. با تشکر

 2. لاری گفت:

  0

  0

  از مدیریت محترم سایت تقاضا میشود که نام نشریاتی که درحال حاضر در کل منطقه. لارستان منتشر میشوند جهت اطلاع عمومی منعکس نمایند
  —————–
  مدیریت سایت: نشریات زیادی بطور منظم یا غیرمنظم در منطقه منتشر می شوند. که شامل شهرها و روستاهای کل منطقه می شود. در ادامه نام تعدادی از نشریات فعال را با این توضیح که ممکن است نامی از قلم افتاده باشد می آورم:
  لار: میلاد لارستان، عصر لارستان، قدمگاه و…
  خور: خور
  اوز: عصر اوز، پیام اوز، پیام دانش
  گراش: گراش، آیینه، افسانه گراش و…
  بیرم: طلوع اندیشه
  در بقیه مناطق هم ممکن است گاهنامه هایی منتشر شود. و اینها البته نشریات مکتوب هستند و در غالب مناطق وب سایت های خبری تحلیلی متعددی فعالیت می کنند.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان