میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در11 ژانویه 2015 ساعت 1:32 ب.ظ سرویس:چند رسانه ای, فرهنگ و هنر 3 دیدگاه 3,715 بازدید

«رضا كيانيان» در لار: بازيگري «متد» آخرين دستاورد بشريت نيست+ فايل صوتي سخنراني

 «رضا كيانيان» در لار: بازيگري «متد» آخرين دستاورد بشريت نيست+ فايل صوتي سخنراني

رضا كيانيان بازيگر مطرح تئاتر و سينماي كشور شنبه ۲۰ دي ماه در تالار وحدت لار درباره «بازيگري متد» سخنراني كرد.

وي در بخشي از سخنان خود گفت: اين سبك بازيگري در واقع متاثر از آموزه هاي استانيسلاوسكي است كه بعدها توسط طرفداران آمريكايي اش و بيشتر براي بازيگري در سينما طرح ريزي و ايده پردازي شد.

1-(20)

 

شخصا مخالف بازيگري متد هستم

كيانيان با اشاره به اينكه صحبت او درباره بازيگري متد به معني اعتقادش به اين سبك بازيگري نيست و حتي با آن مخالف نيز هست اضافه كرد: اغلب طوري حرف مي زنند گويي بازيگري متد آخرين دستاورد بشريت است يا مثلا كپسول يا آمپولي است كه اگر آن را بزنيم مي شويم بزرگترين بازيگر جهان!

اين بازيگر باسابقه تئاتر و سينماي ايران در ادامه به چرايي ايجاد اين سبك از بازيگري پرداخت و به تئاتر كلاسيك اروپا اشاره كرد و گفت: استانيسلاوسكي در برابر تئاتر اشرافي، فاخر، متفرعن و غيرمردمي گذشته اروپا و غرب شورش كرد و معتقد بود تئاتر يك نوع زندگي روزمره و واقعي است و بعدها از روش او با تعبير نگاه كردن تماشاچي از سوراخ كليد به زندگي هنرمند تئاتر استفاده شد.

عده اي از هواداران متعصب استانيسلاوسكي بخش دوم نظراتش را حذف كرده اند

رضا كيانيان سپس با اشاره به مخالفت چند نفر از شاگردان استانيسلاوسكي با اين شيوه بازيگري و از جمله «مير هولد» كه بعدها تئوريسين تئاتر معاصر خود شد گفت: آنها اين پرسش را مطرح كردند كه اگر تئاتر عين زندگي است پس صحنه و دكور و قراردادهاي تئاتري چيست؟! و با اين پرسش و نقد به اين نظريه رسيدند كه تئاتر در واقع يك نوع «قرارداد» است و نه «زندگي»؛ مثل بازي بچه ها كه براساس برخي قراردادهاي پنهاني نقشي را بازي مي كنند و همه نيز آن را مي پذيرند.

كيانيان در اين باره توضيح داد: پس استانيسلاوسكي را بايد به دو دوره تقسيم كرد اما خيلي از هواداران متعصب او و خصوصا توده اي ها روي بخش اول نظريه او يعني تئاتر زندگي تمركز و بخش دوم را حذف كردند.

در ادامه مي توانيد سخنراني رضا كيانيان در تالار وحدت لار را بشنويد و دانلود كنيد. قبلا البته از كيفيت نه چندان مناسب اين فايل صوتي عذرخواهي مي كنيم.

[دانلود]

مطلب مرتبط:

رضا كيانيان دو روز مهمان هنرمندان لارستان بود+ گزارش تصويري


3 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  با تشکر از آقای رفعت حقیقی و آقای آسوده و دیگر دوستان عزیزی که این برنامه را تدارک دیدند

 2. حسین گفت:

  0

  0

  و خسته نباشید به خانم ارشادی

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  جالب بود ممنون که آپلود کردین تا ما هم بتونیم استفاده کنیم

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان