میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در6 آگوست 2014 ساعت 2:08 ق.ظ سرویس:مطلب شما 27 دیدگاه 3,710 بازدید

رفاقت و رقابت

رفاقت و رقابت

بررسي فضاي جديد ايجاد شده در رسانه هاي لارستان

05_0011دانيال افتخاري: هدفم از نگارش این سطور، نه شرح و تفسیر یادداشت آقای «حامد مقدم» در اولین شماره از دور جدید نشریه‌ی ”صحبت نو“ است، و نه پاسخ به یادداشت آقای «قناعت پور» در همین وبگاه و نیز در نشریه تازه متولد شده‌ی ”بشارت نو“. چه اینکه هر دو آنها می‌توانستند به رشته‌ی تحریر درنیایند، اما….

پس از حدود ۳ ماه دوری از گیشه‌ها و فضای رسانه‌ای لارستان، صحبت نو با تغییراتی مجدداً پا به عرصه‌ی مطبوعاتی شهرستان نهاد. نه اینکه مهم نباشد، اما در این مجال نمی‌خواهم اشاره‌ای به روند تغییر و تحول در نشریه‌ی صحبت نو داشته باشم. اینکه آقای عبدالحمید غریب‌نواز به عنوان مدیر مسئول و صاحب امتیاز نشریه چندی پیش تصمیم به تغییر در گردانندگان این نشریه و حتی تحول در شیوه، راه و اندیشه‌ی آن گرفتند، چندان عجیب به نظر نمی‌رسد؛ و قطعاً در حیطه‌ی اختیارات ایشان بوده و هست. چه اینکه در حدود سال ۸۹ نیز تیم پیشین صحبت نو (البته همزمان با اوج بحث‌ها و چالش‌های سیاسی-اجتماعی لارستان)، جای خود را به دوستانی دیگر (هرچند از لحاظ فکری نسبتاً نزدیک به خود) دادند…

نزدیک به ۲ ماه پیش، آقای حبیب مقیمی، که چند سالی را دور از لارستان در دیار علم و فقاهت و در کارهای فرهنگی-هنری به‌سر برده، با بنده تماس گرفته و دست همکاری به‌سویم دراز کرد تا در دور جدید فعالیت رسانه‌ای صحبت نو همراهش باشم. هرچند با اندکی تردید و بحث و مذاکره، اما این همکاری را پذیرفتم تا بتوانم مدتی دوری خود را از فضای مطبوعاتی شهر، جبران کنم؛ البته بدون آنکه بخواهم توضیحی دهم، بگویم که آن دوری حاصل جبر و اختیار (توأمان) بود!

زمانی که با دوست قدیمی‌ام، حبیب مقیمی، در حال گفتگو بودم، تنها به این می‌اندیشیدم که چگونه می‌توانم این عطش دوری از علایق مطبوعاتی و رسانه‌ایم را فرونشانم بی‌آنکه نگاهی بد و منفی را نسبت به خودم ایجاد کنم. امیدوارم راه را درست برگزیده باشم…  از همان روزهایی که (در حدود سال‌های ۸۲ و ۸۳) به‌طور جدی در رسانه‌ی قدیمی منطقه یعنی ”میلاد لارستان“ قلم زدم، تنها آرزویم پیشرفت و ارتقا و بالندگی لار و لارستان، و بزرگترین دغدغه‌ام اصلاح کژی‌ها و کاستی‌های شهرم در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، رفاهی و اعتقادی بود. حتی در برهه‌ای ستونی ثابت در میلاد لارستان می‌نوشتم که برخی واژگان و مکاتب سیاسی را در حد دانش اندک خود شرح می‌دادم؛ اما هرگز چشم به فضای سیاسی و اجتماعی، و یا باندهای قدرت و ثروت شهرستان نداشتم…

اما اندک زمانی پس از آنکه کار را در صحبت نو آغاز کردیم (اوایل تیرماه)، خبری شنیدم که حقیقتاً مرا خوشحال کرد؛ خبر آن بود که به‌زودی نشریه‌ی بشارت نو با تلاش و مسئولیت گردانندگان پیشین صحبت نو، و در رأس آنان آقای دکتر رحیمی نژاد، به روی گیشه‌ها خواهد آمد. حتی در همان آغاز به برخی دوستان گفتم که حاضر به همکاری با این نشریه نوپا هستم و برای خود هیچ‌گونه محدودیتی قائل نیستم. چه اینکه در دوره‌ی پیشین صحبت نو گهگاهی مقاله و گزارش و نقد از بنده به چاپ می‌رسید. همواره از صمیم دل دوست داشته‌ام در شهرمان فضایی رقابتی در مطبوعات شکل گیرد و گفتمان، مناظره، نقد و تضارب آرا به شیوه‌ای نیکو به‌وجود آید؛ اما در طول این سال‌ها این آرزو چندان تحقق نیافته است. علت این مسأله را دقیقاً نمی‌دانم اما این را به خوبی می‌دانم تک تک ما به عنوان اصحاب رسانه و قلم، در اینجا مسئولیم و می‌توانیم تأثیرگذار باشیم.

انتشار هر دو نشریه‌ی صحبت نو و بشارت نو، با فاصله‌ی زمانی اندک، بازتاب‌های بسیار خوبی در شهر و در میان فرهیختگان، جوانان و دوست‌داران اندیشه و قلم داشته است؛ هرچند همچنان سؤالات و ابهامات اندکی پیرامون تغییرات ایجاد شده در فضای رسانه‌ای شهرستان، برای مردم وجود دارد. شاید به خوش‌بینی مفرَط متهم شوم، اما حقیقتاً اعتقاد دارم که نیاز اساسیِ امروز لارستان (به‌ویژه در فضای ایجاد شده پس از ۲۴ خرداد ۹۲ و استقرار دولت دکتر روحانی)، آرامش و دوستی است؛ آن هم میان کسانی که چندین سال است با یکدیگر کار کرده‌اند و با اندک اختلاف‌های فکری همکاری نزدیک داشته‌اند. اینکه انجمن بزرگان لارستان یا تشکل‌های دیگر اهداف واقعی‌شان چیست و به عنوان نمونه در انتخابات پیش روی مجلس چه برنامه‌هایی دارند، نه اینکه مهم نباشد و بخواهم از کنار آن ساده بگذرم، اما در این برهه نیازی نمی‌بینم به آن توجه معطوف شود!

آن‌چه می‌بینم و می‌دانم آن است که حبیب مقیمی به عنوان سردبیر جدید صحبت نو، بنده و برخی دیگر از دوستانی که به تازگی پا به این نشریه نهاده‌اند، تنها و تنها به ایجاد یک فضای دوستانه و صمیمی و البته رقابتی می‌اندیشند و هرگز در فکر تقابل و حتی جدال (به معنای نیکو و دینیِ آن) نیستند. در آن سو نیز با شناختی که از دوستان بشارت نو دارم می‌دانم، با وجود برخی هیجان‌های کاذب و زودگذر (که گاهی مردم و مخاطبان نشریات به آن دامن می‌زنند)، افرادی همچون دکتر رحیمی نژاد، آقایان منشی، قناعت پور و… به پیشرفت و ارتقای مادی و معنوی شهرمان می‌اندیشند و به امید خدا در دام تقابل‌های دشمن شاد کن و اختلافات بیهوده نخواهند افتاد. باور کنید این فضای خوب کنونی و رقابت سالم رسانه‌ای کم نعمتی نیست که بخواهیم آن را از دست دهیم!

امیدوارم همه‌ی فرهیختگان، بزرگان، پیشکسوتان، جوانان و اهالی قلم شهرستان (اعم از لار، خنج، گراش، اوز و دیگر بخش‌ها) هر دو نشریه (به‌ویژه صحبت نو) را از نقد و پیشنهاد خود محروم نسازند.


27 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  دانیال خان سلام .
  همانطور که خود شما هم نوشتید ؛ دچار خوش بینی مفرط شده آید.
  گردانندگان پشت صحنه و جدید الورود صحبت نو یعنی آقایان […] که به سرمایه آقای […] حق نگارش در صحبت نو را به مبلغ […] تومان ( البته بعنوان کمک به امور قرآنی ) از صاحب امتیاز آن نشریه یعنی حمید غریب نواز خریده اند نه تنها به قصد تقابل با تفکر آقایان […] و …. که با هدف […] وارد شده اند .
  واقعا از شما بعید است اینقدر ساده نگر و سطحی بین باشید.
  شکست […] در کسب شهرداری لار و شکست آقایان […] در کسب کرسی شورای شهر که اگر نخواهیم به خودمان گول بزنیم – نتیجه صحبت توی های سابق بود. مهمترین دلیل در خرید و یا بهتر بگویم خلع سلاح دکتر رحیمی نژاد بود.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   خلع سلاح کی؟!!!!
   دوباره که شما جو زده شدید؟!
   نفس عمیق بکش . توهم توطعه هم برت نداره !

 2. جابر گفت:

  0

  0

  میخواستی نه سیخ بسوزه نه کباب
  نه از اینجا (صحبت) رونده بشی نه از اونجا (بشارت) مونده

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  شکست آقای الف . پ منظورتونه؟

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  از نویسندگان صحبت نو تنها کسی که خود را به […] فروخت شما بودی

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  بابا برو پولتو بگیر و […]

 6. علی گفت:

  0

  0

  وجود نشریات متعدد و وجود نویسندگان اگاه وبا بصیرت در شناساندن شهرستان به دیگر نقاط داخل و خارج کشور و رساندن صدای مردم به گوش مسولین بسیار موثر است جای دارد از دست انر کاران تقدیر و تشکر نمود واز هر گونه توهین وتهمت پرهیز کرد

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  رفاقت و رقابت بین اهل فرهنگ است نه بین …. یک عده پول آوردن وسط با چه منطقی شما این را رقابت میدونی? چه رفاقتی اخوی

 8. دانیال2 گفت:

  0

  0

  چایی میخورید یا قهوه؟ تو همین فاصله دستشون رو میشه.

 9. لاري گفت:

  0

  0

  متاسفم كه شما و […] انديشه خود را فداي پول كرديد. عزيز من شما و آقاي […] اگر شغلي نداشتيد مي رفتيد و كار درآمدزاي ديگري انتخاب مي كرديد نه اينكه پشت پا بزنيد به […] تا نيازمند پول امثال […] شويد!!!!! تاريخ در مورد شما قضاوت خوبي نخواهد كرد. شك نكنيد.

  • دانیال گفت:

   0

   0

   پاسخ شما رو با سکوت میدم.. و شما رو واگذار میکنم به داور اصلی، پروردگار عالم!
   واقعاً برای این دوست و بعضی دیگه از دوستان متأسفم؛ چطور میخواید جواب این قضاوتهاتون رو توی اون دنیا بدین!!؟؟

  • كارمند گفت:

   0

   0

   آقا دانيال؛ خيلي زود، خيلي زود و چند ماه ديگر متوجه تبعات عملكرد خود مي شويد. آن وقتي كه به تبليغات و نام نويسي انتخابات مجلس نزديك مي شويم. نكند شما تصور مي فرماييد امثال […] و […] براي فرهنگ لارستان پول خرج مي كنند!!!!!

 10. مجتبی گفت:

  0

  0

  آقای دانیال
  تحویل بگیر همفکرانت رو که اینقدر سنگ خودشون و جریان […] رو به سینه میزدی !

 11. عبدالرضامفتوحي گفت:

  0

  0

  با سلام خدمت دوست عزيز جناب دانيال افتخاري
  مطلب شما را خواندم شما هنوز هم همان دانيال هستيد نه براي بنده كه براي تمامي دوستان صحبت نو سابق .الحمدلله كه يك فضاي رقابتي سالم بين اين دو كاهنامه به وجود بيايد و انشاالله كه هدف هر دوگروه پيشرفت و ارتقاي لارستان بزرگ باشد .واز خدا مي خواهم هر كه غير از اين هدف را دنبال كند چه خواسته و چه ناخواسته روسياه و رسوا گردد. دست شما و همكاراند صحبت نو درد نكند.

 12. عباد گفت:

  0

  0

  جناب دانیال سلام رفاقت زمانی بود که دوستان شما یعنی همین […] ها که ابروی […]؛ می رفتند و نشریه برای پیشبرد مقاصدشان که […] مجلس سوراس اسلامی است را برای خود دست و پا میکردند نه اینکه بروند و صاحب امتیاز […] صحبت نو را با […] تومان بخرند و همه جا بگویند بخاطر خفظ وحدت منطقه صحبت نو را از دست […] گرفتیم .
  اینها سیاست کاریشان را در کنار […] و در باغ […] واقع در […] طراحی میکنند. و هدفشان رسیدن به کرسی سبز مجلس از طریق […] است .

 13. صادقی گفت:

  0

  0

  اقای افتخاری سلام . شاید نوشته ی من تند باشد ولی بخاطر علاقه ای که از گذشته به شما داشته ام خواهش دارم نوشته من را با دقت مطالعه کن و کمی فکر کن .
  شما فرموده ای رفاقب و رقابت !!
  کدام رفاقت؟ این که عده ای که بدنبال مقاصد […] شخصی و نه اجتماعی خود هستند و بخاطر مجلس و یا کسب کرسی شورای شهر بدنبال […] صدای مردم که توسط جمعی از جوانان مردمی که به هیچ چشمداشتی صدای این مردمان بودند و نشریه ای مردمی را از اینان گرفتند شما مبگویید رفاقت است؟
  همانگونه که اینان در حلسات مخفی و […] که دارند در صذد حضور در انتخابات اتی مجلس و تشاندن اقای […] بر کرسی مجلس هستند را تشان رفاقت میداتید؟
  اینها میتوانستند بدنبال نشریه ای دیگر رفته و یا با خربد یک ویژه نامه از میلاد لارستان یا همین صحبت نو افکار و مقاصد خود را پیاده کنند . لازم تبود […] را تطمیع کنند .
  حال بنشین و ببین که جوحه را اخر پاییز میشمارند.
  اقایان […] که گردانندگان پشت صحنه عروسکهای کوکی امثال جنابعالی هستند هدفی جز […] ندارند .
  هرچند اکنون هم […] خمبر دست انهاست .

  • دانیال گفت:

   0

   0

   با سلام خدمت دوستی که ظاهراً به بنده علاقه دارند!
   دیگه سکوت جایز نیست و باید چند نکته خدمت شما و دیگر همشهریان دور از اخلاق و انصاف و مروت عرض کنم:
   اول اینکه: بنده در حد فهم خود همه را می‌شناسم و در مورد خیلی از افراد تحقیق میکنم تا آنها را بشناسم؛ اما هرگز و هرگز نمی‌خواهم هیچ کس سیاه یا سفید بیاندیشم! همه افراد تقریباً خاکستری اند، بعضی روشن‌تر و برخی تیره‌تر!… و خوش‌بینی میانه‌روانه رو از دین و بزرگان فرهیخته‌ی اون یاد گرفتم.
   دوم: در هر صورت، هر کسی با هر گرایش و اندیشه‌ای میتونه در انتخابات شرکت کنه و خودش رو کاندیدا کنه؛ چرا نمیخوایم قواعد مردمسالاری و آزادی و اعتدال رو یاد بگیریم!!؟؟ این مردم هستن که در نهایت تصمیم میگیرن و به یک تفکر رأی میدن و دیگری رو کنار میزنن.. اگه آستانه تحملمون رو بالاتر ببریم به خدا قسم خیلی از مشکلاتمون حل میشه.
   سوم: بنده خودم رو روزنامه‌نگار و خبرنگار حرفه‌ای نمی‌دانم، اما بالاخره با طیفهای مختلف فکری و مطبوعات مختلفی که طی سالهای گذشته در لار فعالیت داشتن، کار کردم. البته نمیخوام همه چی رو واضح بگم اما هر کدوم در موقعیتهای خاصی محافظه‌کاری، انحصارطلبی و حتی دیکتاتوریِ! خودشون رو بروز دادن… این بوده که در همین موقعیتها کار رو رها کرده و ضمن حفظ رابطه دوستانه و مشفقانه با اونها، ازشون کناره‌گیری کردم تا شاید بتونتم موقعیت بهتری پیدا کنم. الان هم طرف بنده، جناب مقیمی هست و یکی دو تا از دوستان و آشنایان نزدیک ایشون که اونا رو میشناسم و ضمن اینکه اینا رو هم از اشتباه و خطا مصون نمیدونم، باهاشون صمیمانه کار میکنم و هدفم فقط پیشرفت مادی و معنوی شهرم هست. فعلاً اگر هم به‌قول کسی جیره‌خوار کسی شده باشم، اما قلمم رو در خدمت فکر و پول کسی قرار ندادم و این خیانت رو روا نداشته و بعد از این هم نخواهم داشت! (امیدوارم این جمله رو خوب توی گوش و مغز شریف‌تون وارد کرده باشین!!)
   بنده به کمک و لطف خداوند، اگه زمانی کمترین اثری از فشار، تطمیع یا چیزی شبیه اینا ببینم، عطای این متاع رو به لقاش خواهم بخشید و قلمم رو می‌شکنم!..
   فقط یه نکته رو در پایان بگم و شما رو به خدای عدل‌گسترِ مهرپرور بسپارم؛ همیشه افراط هست که تفریط رو بوجود میاره؛ همیشه تندروی و انحراف به چپ هست که راست‌گرایی افراطی رو تقویت میکنه… و همیشه کوتاهی و سستی یا تندروی و کم‌خردی دوستان هست که دشمنان رو در دشمنی‌شون شیر میکنه! و به بیان امروزی و ساده: اختلاف در میان اصلاح‌طلبان و ترس از هاشمی بود که احمدی‌نژاد رو ۸ سال بر ملت حاکم کرد!!

 14. ناشناس گفت:

  0

  0

  هر نشریه ای که هدفش کسب منفعت باشه و بخواد اونو نردبان ترقی قرار بده بدونید که ماندنی نیست . شاید راز ماندگاری میلاد لارستان همینه . وحدت لارستان . عصر لارستان و … آمدند و رفتند . و الان بشارت نو که هدفش نقده و اگه آقای رحیم نژاد بخواد نشریه رو به سمت مقاصد فردی ببره که تا الان این طور نبوده ما از اون حمایت نمی کنیم

 15. دوست قديمي گفت:

  0

  0

  قبل از اين فكر مي كردم شما خيلي باهوش تر و اخلاق گراتر از اين حرف ها باشيد آقاي افتخاري. اينكه يك عده اي بيايند و با […] نشريه اي را از همفكرانت بگيرند و بعد شما خود را به […] بزني و گويي هيچ اتفاقي نيفتاده بعد هم دم از رفاقت مي زني؟؟؟!!!! آنها اگر دلشان به حال وحدت و فرهنگ لارستان مي سوخت مي رفتند و يك نشريه ديگر يا ويژه نامه نشريات استاني و كشوري را منتشر مي كردند و آن وقت به قول شما رقابت هم مي كردند نه اينكه بيايند و لقمه حي و حاضر را از […] بگيرند و امثال شماي خوش خيال را هم تحت […] جذب كنند. متاسفم كه […].

 16. ناشناس گفت:

  0

  0

  با نظر دوست قدیمی موافقم . این حرکت نشون میده اونا برای رسیدن به هدفشون میخوان جاده خاکی برن و لقمه آماده رو برداشتند . خیلی قابل هضم نیست که عده ای چند صد میلیونو بخاطر دغدغه فرهنگی هزینه کنند . عرصه فرهنگ و خبر جولانگاه سرمایه داران نیست حداقل تو لار .این نشریه و گروهش با اتمام انتخابات مجلس و گزینشون رسالتش تمام میشه و مطءمن باشید تنها بشارت است که خواهد ماند و روسیاهی به دیگ .

 17. ناشناس گفت:

  0

  0

  آنکه که نداند و نداند که نداند . در دام […] بماند

 18. ص-ا گفت:

  0

  0

  با اینکه جناب افتخاری که بنده سالیان طولانی ایشان را می شناسم و به صدق نیت ایشان واقفم ، مطالبی منصفانه و اعتدال گرایانه و از همه گذشته انسانی بیان کرده اند اما بنده با خواندن تمام نظرات به این نتیجه رسیده ام که تمامی این مطالب جهت دهی شده و از یک منبع واحد سرچشمه گرفته اند . ظاهرا برخی دوستان ؟؟؟ !!! خواهان برقراری این فضای تعریف شده توسط جنابعالی نیستند چرا که منافعی از برخی منابع داشته اند که امروز آنرا به خطر افتاده می بینند . بد نیست مخاطبان عزیز کمی به حرفهایشان فکر کرده و بعد به زبان بیاورند . و من الله التوفیق …

 19. یک دوست گفت:

  0

  0

  سلام
  و خسته نباشد به دوستان گرامی . اگر کسی قرار است در لارستان دم از وحدت , حرف نو و تازه ای برای پیشرفت لارستان بزند، یک نشریه پر بار و با مدیریت انسانهای فرهیخته که در لار کم نیستند کافی است . چه بشارت نو ، چه صحبت نو همه به دنبال منفعت خواهند بود . امیدوارم دوستان سعی خود را در این زمینه داشته باشند . مردم لار متحد نبوده اند ، و نخواهند بود

 20. عضو تحريريه بشارت نو گفت:

  0

  0

  وجود نشريات و رسانه هاي متعدد در هر جامعه اي باعث رشد فرهنگي آن جامعه مي شود. رفاقت و رقابت هم اگر بين آنها باشد خيلي بهتر است و البته رعايت اخلاق مقدم بر همه اينهاست. در ماجراي مديريت جديد صحبت نو متاسفانه برخلاف شخصيت اخلاق گراي آقاي افتخاري بقيه نفرات اين نشريه رعايت اخلاق را نكردند. آنها مي توانستند نشريه ديگري را راه بيندازند و دركنار صحبت نو رقابت كنند. كسي با رقابت مشكلي ندارد. همانطور كه گروه قبلي صحبت نو سريعا بشارت نو را راه اندازي كردند اما اين گروه متاسفانه رسانه اي را با زور و […] از گروهي گرفتند و اين كار نهايت بداخلاقي است. حالا آقاي افتخار اخلاق گرا آمده و دم از اخلاق گرايي مي زند!!!!

 21. سعید گفت:

  0

  0

  یه مشت افراطی و شهرت طلب دور هم جمع شدین .

 22. محمد گفت:

  0

  0

  این دوست محترم شما متاسفانه در ان شهر […] کارهایی کرده که […] کردند. و دیگر در هیچ موسسه ای با او همکار نکردند. و هنوز پرونده ان کارها باز است و متاسفانه نتایج ان چندان جالب نخواهد بود. امیدوارم کارهایی که در شهر […]انجام دادند در شهر ما تکرار نشود. و البته زیاد هم طول نمی کشد که آتش آن کارها اینجا هم دامنگیرش میشود

 23. منتقد گفت:

  0

  0

  سلام .نام نشریه است صحبت نو آیاواقعا درهمه ی زمینه ها صحبتش نو است ؟ تا کنون که درگستره ی افکارحزبی و گروهی حرفای نوی که به مذاق گروه خوش بیاید ارائه می شده ، حالا ببینیم دست اندرکاران جدید چه گلی به سرمردم شریف و صادق لارستان خواهند زد ! چه گرهی از کارمردم باز می کنند . راستش ماکه هرچه در وات ساپ ها و وایبرها ونشریات این طیفی می بینیم ( برمبنای سوء اخلاقی که دارند و تاریک بینی که دارند مرتبا توهین می کنند به احمدی نژاد . او هرچه بود رفت برای دولت تدبیر و امید لااقل کاری بکنیدتا آیندگان براساس الگوی اخلاق طرفدارانش توهین نشنود .( گرچه آنهافهمیده ترازاین حرفهاهستند که لب به توهین بازنمایند) . چندماه بعد درمورد نشریه به قضاوت خواهیم نشست که چقدر در راستای نظام حرکت کرده و چقدر …؟؟!!

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان