میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در11 ژانویه 2017 ساعت 12:25 ب.ظ سرویس:یادداشت 4 دیدگاه 1,421 بازدید

روزی که ایران ایستاد

روزی که ایران ایستاد

برای مردی که زندگی و مرگش «درس» بود

hoseyni1احمد حسینی*: این روزها همه از آن آیت الله دوست داشتنی می نویسند، هر کس به نیتی، یکی با هدف عشق و دلسوختگی، یکی بعنوان یک منتقد دلسوز و با انصاف، دیگری به انگیزه تلنگری که از رحلت هاشمی به او وارد شده و برای تسکین دادن عذاب وجدان و جبران جور و جفاها، کسانی برای عقب نیفتادن از بقیه و هم رنگ جماعت شدن و… خلاصه انگار نه انگار که همین هاشمی تا چند روز پیش زنده بود و کسی کلمه ای نمی نوشت که شائبه دفاع و ستایش در آن باشد!

بگذریم، صاحب این قلم چند ویژگی ناب که بخشی از آن حاصل تلمذ در محضر آن عزیز سفر کرده می باشد را تیتر وار می نویسم:

۱-او بدون شک در انقلاب امام از سابقین و پیشتازان بود و همانگونه که مولایش علی(ع ) در سال های پس از رحلت پیامبر اکرم(ص) لب به شکایت می گشود که:

الدهر انزلنی ثم انزلنی حتی یقال علی و معاویه… و از اینکه سوابق درخشانش در زمان رسول خدا را ندیده بگیرند و او را با آنان که هیچ سابقه خدمت و حتی حضوری در این عرصه را نداشتند مقایسه کنند، شکوه و گلایه نماید، شاید یکی از بزرگترین دردهای هاشمی نیز همین بود که نه تنها سوابق و خدمات بی نظیرش در انقلاب را ندیده می گرفتند، بلکه او را در ردیف کسانی قرار می دادند که در آخر صف یاران امام هم جا نداشتند فقط برای این که  تحقیرش کنند و دلش را به درد آورند. اما همواره بر بزرگی و عزت او اضافه گردید.

۲-برای مدیران دو دهه اول انقلاب هاشمی همواره الگوی حرکت، خلاقیت و پیش رفت بود. در هر عرصه ای که ظاهر می شد برای حل مشکلات دیرین راه حل داشت. نگارنده بخاطر دارد سال ۶۳  وقتی که چند سفر آقای هاشمی به بندرعباس آمد با درک درست از مشکلاتی مثل آب و برق و اسکله ها و عمران جزایر، با حمایت از مدیران استان چهره هرمزگان را بکلی متحول کرد.

و یا وقتی با لباس نظامی به ایلام همیشه سر فراز آمد و مردم را بخاطر بمباران های بی وقفه صدام، آواره در دشت و کوهستان دید، بی تامل لباس روحانی چروک شده اش را از ساک بیرون آورد و پوشید و به دیدار مردم شتافت و با یک سخنرانی پر شور، آنان را به وجد آورد و هم او بود که بلافاصله پس از خاتمه جنگ باز به ایلام آمد و این بار برای باز سازی استان بر مشکلات محوری و راه حل های اساسی همچون مهار میلیاردها متر مکعب آب رود خانه ها که به هدر می رفت متمرکز گردید و در تهران و هیات دولت با پشتیبانی قوی از برنامه های صاحب این قلم و تصویب بودجه لازم بزرگترین خدمت را به مردم آن سامان کرد.

با هوش سرشار و حافظه بی نظیری که داشت همین رویه را برای سازندگی کل کشور بکار می برد به نحوی که آن نسل از مدیران حتی آنان که این سال ها منتقد او شده بودند هرگز آن مدیریت راهبردی هاشمی را از خاطر نمی برند و همواره زبان به تحسین آن همه هنرمندی می گشودند.

آری درباره او کتاب ها می توان نوشت چون تنها فردی بود در زمانه ما که حقیقتا جامع همه امور بود و شهرتش از مرزهای کشور بسیار فراتر رفته بود و خواهد رفت.

اما در این دیار مرده پرست این اواخر بشدت مظلوم و تنها بود، اما در همان تنهایی و سکوت و بی وفایی ها با اندیشه بلند خود به مردمی می اندیشید که دیگر خسته شده بودند در همان روز ها  او با طراحی شگفت تغییر در فضای سیاسی کشور، آینده ای را ترسیم کرد که با درک عمیق مردم برای سالیان دراز ادامه خواهد داشت و فرصت مجددی به تمامیت خواهان نمی دهد و سرانجام با این مرگ مظلومانه و شگفت و در کمال راحتی، شاید آخرین وظیفه خود را هم انجام داد و سرانجام مشتاقانه به دیدار امام و یارانی همچون شهید مظلوم بهشتی رفت تا برای آنان از ظلمی که پس از آنها بر او رفت بگوید و اینکه بقول یکی از منتقدان با انصافش: کاش با او مهربان تر بودیم.

***

آثار رحلت آیت الله هاشمی قطعا دست کمی از آثار حیات پر بارش نخواهد داشت. این واقعیت مسلمی است که طلیعه آنرا در تشییع جنازه کم سابقه او توسط بیش از چهار میلیون مردم تهران مشاهده کردیم و میلیون ها نفر از ملت ایران نیز در شبکه های مجازی در این مراسم شرکت داشتند.

عظمت مراسم تشییع به حدی بود که حتی صدا وسیما هم نتوانست از کنار پخش تصاویر هوایی آن که یاد آور روز خاکسپاری امام بود، بگذرد.

باید گفت آثار وجودی انسان های بزرگ پس از مرگ آنان بیشتر ظهور و نمود می یابد و در رابطه با آقای هاشمی بزرگترین تاثیر آن ایجاد روحیه امید و خودباوری و وحدت و استمرار قدرتمند نظام اسلامی ما می باشد. مردمی که تحت تعالیم انسان ساز اسلام دیگر با هر گونه آثار بروز خودکامگی و استبداد شجاعانه مقابله خواهند کرد، درسی که از حیات و رفتار امثال هاشمی عزیز آموخته اند.

هنر آیت الله محبوب فقط تربیت و پرورش نسل ارزشمند مدیران جمهوری اسلامی نبود بلکه او از مردمی که پس از آن هشت سال سیاه می رفتند تا بکلی اعتماد خود را از دست بدهند، چنین مردمی ساخت و این شاهکار بزرگ هاشمی بود و اگر امروز «همه آمده بودند» نیز به پاس همان خود باوری بود که رادمرد بزرگ همه صحنه ها به آنان باز گرداند. و رهبران این نظام بخوبی می دانند و از بنیانگذار انقلاب آموخته اند که بدون حضور آگاهانه و اعتماد و پشتیبانی مردم، نظام اسلامی بشدت آسیب می بیند و در حد و اندازه بقیه حکومت های این دنیا، نزول خواهد کرد و دیگر داعیه دار و الگوی هیچ ارزش و راه جدیدی نمی تواند باشد.

بی شک مرگ هاشمی ضایعه بزرگی است و حتی مخالفین کینه توز او روزی آرزو می کنند کاش زنده بود، اما پیام اصلی این است که آیت الله هاشمی رفسنجانی(ره) با همه علاقه و دلسپردگی اش به نظام که برای حفظ و ادامه اش از آبروی خویش هم گذشت، باز گویا این را هم کافی ندانست و با اقتدا به آن امام همیشه جاودان و مقتدای همیشگی اش حسین ابن علی(ع)، با مرگ سراسر عزت و افتخار خویش، محکم ترین گام را برای تقویت وحدت این امت و سرفرازی نظام اسلامی بردارد.

*استاندار اسبق ایلام و فرماندار اسبق لارستان

** تیتر این مطلب توسط سایت آفتاب انتخاب شده است

 

از این نویسنده بخوانید:

سندروم عوام زدگی خواص

نيم قرن آرامش و طوفان

نظام جمهوري اسلامي و آفت مديريت

مناسبات دولت قبل در وزرات كشور دولت روحاني حفظ شده است

آينده مذاكرات

باور عمومي چيست؟

نقدي بر سفر استاني دولت به فارس

آقايي كه من شناختم

فروش خاک وطن


4 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  امان از این افراط و تفریط ها
  آقای حسینی ما فکر می کردیم شما معتدل هستید
  یک بار نوشته تان را مرور کنید این چه مقایسه هایی است!
  شدت علاقه به کسی شما را از جاده اعتدال بیرون نکند

 2. Saeed M ahmoodian, M.D. گفت:

  0

  0

  Janab Husaini
  Magar Iran Kongo 50 saal pish ast ke baa foet yak nafar, mesl Lomomba be istad.
  Man dar internatiol medical seminar November 1983 ke sokhanran boodan on Marhoom molaqaat namoodam va dar yek khotbeh harf haayash shanidam va shifteh pand o andarz vey shodam. He was very meek and mot.taqi va khedmat kar va mo’men be Iran o Islam bood. Hichvaqt razi nabood ke baa rehlatash Iran tavaq.qof namaayad. On marhoom jan.nat makan ast va neyaazi be t’arif shoma o man nadaarad. Was.salamo ‘alaikom va rahmatollah.

 3. یاران گفت:

  0

  0

  درودبرمردمبارزوانقلابی برپیمان مانده باامام وشهدا مردسخت کوش درروزهای مظلومیت انقلاب سلام ستون باورواندیشه همرزمان شهدا رزمنده وجانبازدفاع مقدس سلام برتو وقلم شیواوتفکربلندوحقیقت بین سلام برصراط مستقیم وپاسداراسلام ناب محمدی …سلامت وتندرست باشید گوهرپاک وبااخلاص انقلاب ..

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  از بازي سنگ كاغذ قيچي قيچيش ارزاني تان

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان