میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در6 مارس 2021 ساعت 5:29 ق.ظ سرویس:مطلب شما بدون دیدگاه 184 بازدید

«روسو» در پاریس

 «روسو» در پاریس

معرفی کتاب «خیال‌پردازی رهرو تنها»

فاطمه محسن‌پور: در کتاب «روسو-قدم اول» از انتشارات «شیرازه کتاب ما» نوشته «دیو رابینسون» و ترجمه ماهرانه «شکوفه شیرمحمدی محله» چاپ نخست مهر ۱۳۹۹، تاثیرگذاری ژان ژاک روسو بر متفکران غول پیکر بعدی اینچنین بیان شده است:

کانت: «روسو مرا تشریق کرد تا درمورد اخلاق به عنوان یک رمز رفتاری جهانی بیاندیشم که ما بایستی آزادانه تصمیم به تبعیت از آن بگیریم.»

هگل: «او به من اجازه داد دولت را به عنوان ماهیتی مطلق در نظر بگیرم که افراد را در خلال یک سری فرایندهای دیالکتیک پیچیده و تاریخی می‌بلعد.»

مارکس: «من با این عقیده روسو موافقم بودم که انسان‌ها خودخواه می‌شوند زیرا جامعه سرمایه‌داری آنها را اینگونه می‌کند. باید روزی برسد که انسان‌ها اجتماعی شده باشند تا بپذیرند که نفع شخصی و نفع عمومی می‌بایستی با یکدیگر تطابق داشته باشند.»

ژان پل ساتر: «نظریات روسو درمورد اهمیت اراده آزاد فردی و لزوم برگزیدن خود طبیعی به‌جای خود اجتماعی، پایه‌گذار فلسفه‌های اگزیستانسیالیستی بود.»

میشل فوکو:«او می‌دانست که نهادهای قدرتمند، معانی و کاربردهای مفاهیمی چون «علم» و «دانش» را در راه ایجاد محرومیت و به‌دست آوردن سلطه تعیین می‌کنند.»

روسو نوشتن «خیالپروری‌های یک رهرو تنها» را هنگامی آغاز کرد که در پاریس پناه گرفت و به قایق‌سواری و نواختن موسیقی (او دانش آموخته موسیقی بود)، انجام تحقیقات گیاه شناسی می‌پرداخت. این آخرین کتاب اوست.

روسو در آخرین کتابش به توصیف جزئی راه‌پیمایی‌هایش در اطراف پاریس می‌پردازد. او هنگامی که با گیاهان مختلف و حیواناتی که برای او تازگی دارند مواجه می‌شود، همواره احساس شگفتی و سربلندی می‌کند.

این کتاب را سال ۹۹، انتشارات فرهنگ معاصر با ترجمه «محمدرضا پارسایار» در ۱۴۵ صفحه و با مبلغ ۲۸ هزارتومان منتشر کرده است.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان