میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در14 سپتامبر 2014 ساعت 2:22 ق.ظ سرویس:یادداشت 36 دیدگاه 2,171 بازدید

روشن شدن فضایی که پر از ابهام و نگرانی است را تیرگی نخوانید!

نقد و حاشیه‌ای بر یادداشت «تیرگی سوغات آفتاب لارستان»

روشن شدن فضایی که پر از ابهام و نگرانی است را تیرگی نخوانید!

eftekhari2دانيال افتخاري: صاحب این قلم البته همچون نویسنده‌ی محترم اهل بیرم نمی‌تواند و نمی‌خواهد لفاظی کند و با کنار هم چیدن واژگان ادبی و عبارات خاص، تعریف و تمجیدهای آنچنانی را چاشنی سخن کند؛ اما در آغاز نوشتار، سپاسگزارم از جناب عنایت الله رضایی که از دیار بیرم، آفتاب و فرهنگستان متکثر آن را مورد عنایت نقادانه قرار دادند، هرچند تند و بی‌محابا!

در یادداشتی که زیر عنوان «تیرگی، سوغات آفتاب لارستان» چندی پیش بر روی وبگاه آفتاب لارستان قرار گرفته بود، نویسنده با ادبیاتی پرشور و زیبا اما اندکی بی‌پروا، ظاهراً سلسله مطالب و یادداشت‌هایی را که با موضوع «شادی در لارستان» نوشته شده بود، مورد بررسی و نقد صریح قرار دادند. اما همین جا بد نیست سؤالم را با همان صراحتی که آن صاحب قلم دوست دارند بپرسم که: چرا سایت آفتاب باید مورد عتاب و سرزنش واقع شود؟! جایی که بیش از یک سال است مأمن بسیاری از فرهیختگان و صاحبان اندیشه، اعم از دگراندیش، اعتدالی، اصولگرا و سنت‌گرا، شده است… این رسانه‌ی مجازی به اعتقاد من محلی بوده برای تضارب آرا و افکار گوناگون که خوشبختانه در بیشتر اوقات، فضای نقادانه نیز بر آن حکمفرماست؛ هرچند از برخی زبان‌ها و قلم‌های تند یا گزنده هم نمی‌توان چشم پوشید که در قالب یادداشت‌ها یا نظرات مخاطبان، در این رسانه منتشر می‌شود.

وقتی با دیدی معمولی و بر پایه‌ی مبانی رسمی حاکم بر کشور و همچنین تبلیغات یکسویه‌ی رسانه‌های حکومتی به مسأله (برخی نکات مطرح شده در یادداشت مزبور) نگاه کنیم، نویسنده را تأیید خواهیم کرد و با وی همراه خواهیم شد. البته پرواضح است که از زمان ورود فناوری‌های جدید به‌ویژه اینترنت و گیرنده‌های ماهواره به ایران، در کنار پیشرفت علوم گوناگون و رشد پژوهش و فعالیت‌های چشمگیر رسانه‌ای و…، آمار آسیب‌های اجتماعی و بزهکاری و نیز فسادهای اخلاقی شدیداً بالا رفته است. البته نمی‌توان همه‌ی تقصیرها را به گردن این ابزارهای فناوری و توسعه‌ی فضاهای مجازی دانست. اما وقتی بهتر، دقیق‌تر، مستقل‌تر و با نگاهی زیرپوستی مسائل را مورد مداقه قرار دهیم، نکات دیگری دستگیرمان می‌شود!…

برخی همچون نویسنده‌ی محترم یادداشت، در این سالها بارها از تفکری که به گفته‌ی ایشان «تسامح و تساهل» را در عرصه‌ی فرهنگ و هنر ترویج می‌کند ابراز انزجار کرده‌اند و آن را مسبب مشکلات فرهنگی و اعتقادی جوانان می‌دانند؛ البته شاید در بسیاری موارد حق به جانب این دوستان باشد، اما آیا فقط همین بوده ماجرا..؟؟! چرا به آن سوی ماجرا نگاهی یا توجهی نمی‌کنند؟! جایی که خیل بسیاری از روحانیان، نویسندگان، مداحان و حتی بزرگان سیاست ایستاده‌اند! ایشان که خود ملبس به لباسی هستند که صاحب اصلی آن بیش از ۴هزار دانشمند و فرهیخته را تربیت کرد و با بسیاری از دگراندیشان دینی و ملحدان به بحث علمی نیکو پرداخت، بفرمایند که عملکرد روحانیون بزرگوار در این سالها یا حتی سالهای دورتر چگونه بوده است؟

 آیا دلیل اینکه جوان و حتی میانسال ما به یک روحانی سلام نمی‌کند و گاهی حتی به او نزدیک نمی‌شود، تنها تبلیغات دشمن و بیگانه بوده است؟؟!! البته روحانی فرهیخته و محبوب در میان مردم (در کل کشور یا در همین شهر) کم نداریم، اما بد نیست پاسخ دهید که: چند نفر از هم لباسان شما فسادهای اقتصادی کلان را، بدون نگاه به شخص یا گروه مفسد، قاطعانه محکوم کرده‌اند؟ چند روحانی و امام جمعه و جماعت از محرومیت‌ها و گرفتاری‌های مردم در نقاط دوردست کشور و یا حاشیه‌ی شهرها فریاد برآورده‌اند؟؟ چه تعدادی از مراجع و روحانیون با جوانانی که گرفتار بیماری اعتیاد شده‌اند همنشینی و همدردی کرده‌اند و یا برای این معضل راهکار ارائه داده‌اند؟؟ به هرحال شما خود را به نوعی سخنگوی دین و شریعت و فقه می‌دانید؛ بارها هم گفته شده -و ما هم قطعاً به آن معتقدیم- که اسلام توان پاسخگویی به بسیاری از مسائل این روزگار را دارد… اما -عذر مرا بپذیرید که رک می‌گویم- شما جز اینکه توپ را به زمین بیگانگان بیندازید پاسخ چندان مناسبی به دردهای اجتماعی و فرهنگی نداشته‌اید!

مردم ما و به‌ویژه مردم بزرگوار جنوب و لارستان، با هر آیین و مذهبی، قطعاً مؤمن و پایبند بوده و هستند و نیاز به تعریف و تمجید بنده و امثال بنده نیست؛ اما بیایید قبول کنیم که: مردم بر آیین حاکمان خویش‌اند. مگر نه اینکه بخشی از حاکمیت هم خود را سخنگوی دین می‌دانند و یا لباس روحانیت بر تن دارند؟ وقتی به رفتار بخش‌هایی از حاکمیت از ابتدای انقلاب تاکون نگاهی می‌اندازیم، عموماً با رفتارهای افراط‌گرایانه روبرو می‌شویم!؛ اگر مسئولان و بزرگان در برابر معضلات اجتماعی و فرهنگی، برخورد یک «پزشک دلسوز» با یک «بیمار» (یا بگوییم «بیماری») داشته باشیم، آن وقت می‌توان انتظار داشت که کلید حل آن را هم بیابند. اما وقتی به جای یافتن راهکارهای صحیح و ریشه‌یابی دقیق مسائل، توپ را به زمین بیگانه و استکبار می‌اندازند نباید از مردم انتظار برخورد سلبی و دور شدن از برخی ارزش‌ها را نداشت!

در اغلب یادداشت‌هایی که در مورد شادی و لوازم آن در شهرمان منتشر شد (از جمله یادداشتی که صاحب این قلم عرضه کرد)، هرگز به این مسأله اشاره نشد که یا شادی باشد یا حجاب و عزاداری!! آن چیزی که در بسیاری از مطالب به چشم می‌خورَد و بنده آن را یک مطالبه‌ی اساسی در بطن جامعه می‌دانم، «اعتدال و همه‌جانبه‌نگری» در فضای اجتماعی، فرهنگی و حتی مذهبی است. جناب رضایی به این مسأله هم پاسخ دهند که چرا ایشان و همفکران‌شان، آن‌قدر که نام «حجاب» را بر زبان می‌آورند، از ضرورت «عفاف» نمی‌گویند؟!… آن‌قدر که از عزاداری برای امام حسین (ع) می‌گویند و بر آن تأکید می‌ورزند به شادیِ ایام میلاد امامان یا مناسبت‌های ملی اهمیت نمی‌دهند؟!.. آن‌قدر که از اقدامات وهابیت (که البته شایسته‌ی محکومیت است) برآشفته می‌شوند، افرادی را از تریبون‌ها و منابر خود به اهل سنت بدترین توهین‌ها را روا می‌دارند محکوم نمی‌کنند؟!

ابتدا باید پاسخ این سؤالات و بسیاری سؤالات دیگر داده شود و سپس از معضلات فرهنگی شکایت کرد. جناب رضایی فکر نمی‌کنند بسیاری از تندروی‌ها و تهمت‌پراکنی‌ها و بداخلاقی‌های موجود در میان گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی (که متأسفانه گاهی هم به روحانیان سرایت می‌کند)، در رفتارهای بدِ برخی مردم و گرایش آنان به آن سوی مرزها و رسانه‌های بیگانه تأثیر داشته است؟؟! بخش تلخ این داستان، منتسب بودن بسیاری از رفتارها و هنجارهای جامعه به دین است! وجود معضلات و گرفتاری‌های فرهنگی در بسیاری از جوامع غربی، که دین را از ساحت‌های سیاسی و اجتماعی خود کنار گذاشته‌اند (که این البته به مفهوم دین‌گریزی یا دین‌ستیزی نیست)، چندان عجیب نیست؛ اما در اینجا که همه چیز منتسب به دین و ارزش‌هاست، نگرانی‌ها صد چندان می‌شود.

یکی از بزرگان این مملکت زمانی می‌گفت (البته نقل به مضمون است): رسانه‌ها به‌ویژه صداوسیما، هنگامی که زمان انتخابات یا راهپیمایی ۲۲ بهمن فرا می‌رسد، زنانی با حجاب‌های نه چندان کامل و پسران جوانی با آرایش‌های خاص نشان می‌دهند و با آنان مصاحبه می‌کنند، اما در بقیه‌ی روزهای سال، همه‌ی این افراد سرزنش یا حتی محکوم می‌شوند!! آیا این‌گونه رفتار کردن می‌تواند ارزشی را در جامعه نهادینه کند؟!

جناب رضایی! مدرنیته، توهمی و تخدیری نیست؛ هرچند ممکن است در بعضی کشورها و فرهنگ‌های غربی مدرنیته را این‌گونه تعریف و تحریف کرده باشند. مدرنیته با لوازم آن از مرزها عبور کرده و به خانه‎ی همه‌ی ما، اعم از شهری و روستایی وارد شده است. شما به عنوان کسانی که خود را به نوعی متولی یا بهتر بگویم سخنگوی دین می‌دانید، باید برای این مسأله پاسخ و راهکار داشته باشید نه اینکه با بیان مسائلی همچون شیطان‌پرستی، اعتیاد، موسیقی‌های انحرافی و… (که البته همه‌ی آنها درست است و زنگ خطری برای جامعه) صرفاً مردم را بترسانید و با ساختن هیولایی دهشتناک، همه‌ی مسئولیت معضلات اجتماعی را به گردن فرهنگ مغرب زمین بیندازید! جامعه‌ی متکثر امروز با این‌گونه قضاوت‌های یکسویه و خطابه‌های احساسی قانع نخواهد شد؛ بلکه باید از خواب غفلت بیدار شد و با «تدبیر» و «اعتدال»، همراه و همنشین جوانان این سرزمین و این منطقه شد که مطمئنم چیزی نمی‌خواهند جز «آرامش»!


36 نظر

 1. لارستاني بيدار گفت:

  0

  0

  درود بر شرفت مرد. هرقدر ديگران با بي پروايي و بي […] عقايد ارتجاعي خود را مطرح مي كنند شما جوانان تحصيلكرده با متانت و ادب پاسخ آنها را مي دهيد. به قول آن بزرگوار: ادب مرد به ز دولت اوست.

 2. 0

  0

  استفاده کردیم دانیال جان.

 3. محمدی گفت:

  0

  0

  احسنت به شما. واقعا که حقیقت را نوشته بودید.

 4. زهرا گفت:

  0

  0

  من یک زن سی و پنج ساله ام. یادم میاد از بچگی ما را از همه چی میترسوندند. از خدا
  از بهشت از جهنم و خلاصه از همه چیز. میگفتن اگه موهاتون بیرون باشه خدا در قیامت
  شما را با موهاتون آویزون می کنه. اگه آهنگ گوش بدین سرب داغ تو گوشتون میریزن.
  اگه دروغ بگین ….. خلاصه ما با ترس بزرگ شدیم. فکر میکردیم خدا نعوذبالله مثل یک چیز
  وحشتناک در قیامت ایستاده و میخواد ما را محاکمه کنه. هیچوقت از رافت خدا حرف نزدن. من زیاد مجالس روضه با مادرم میرفتم, ولی از مهربونی خدا کمتر میشنیدم.
  تو مدرسه هم ما را میترسوندن از خدا. همه ی این حرفا رو زدم که بگم بهتره که دیگران را با
  واقعیت موجود روبرو کرد نه اینکه مردم را ترساند. نه اینکه همه ی مفاسد اجتماع را به گردن غرب انداخت و شونه خالی کنیم از مفاسدی که داره اتفاق میفته.

  • سحر گفت:

   0

   0

   احتمالا شما بدمجلسی رفتین ما که می رفتیم سخنران هم از ارحم الراحمین و ستارالعیوب بودن خدا صحبت می کرد و هم اینکه اگر کسی با یک غیبت آبروی چندین ساله انسانی رو از بین ببرد خدا عذابش می کند حرف میزد
   انصاف هم خوب چیزیه!!!!!!!!!!!

 5. مریم گفت:

  0

  0

  چرا همه ی مفاسد اجتماع را به حجاب زن نسبت می دهید؟ مگر کشورهای مسلمان دیگر که
  زنان آزادند و حجاب هم اجباری نیست اینهمه فساد وجود دارد؟
  بیایید قبول کنیم خودمان مشکل داریم و فرهنگ سازی نشدیم و همه چیز را به گردن
  حجاب نندازیم.

  • محمد گفت:

   0

   0

   با عرض سلام خدمت خواهر محترم

   ای کاش فرصتی بود تا برایتان بگوییم که حجاب در چه مسایلی تاثیر گذار است حتی در اقتصاد هم که به زعم بعضی ها بی ربط است می توان تاثیر حجاب را مشاهده کرد

   فرصت نیست و الا مطالب را به عرضتان میرساندم

  • رضا گفت:

   0

   0

   ضمن احترام به شمامثل اینکه ازخیلی اتفاقات بی خبرید
   اینکه شمامی گویید حجاب آزاد و…بله شمانگاه کن درهمین کشورها ببین چندنفردچارتجاوز می شوند وازاین گذشته قضیه آندلس رابخوانیدتابدانیدبی حجابی وبی عفتی چه مقداربرروندکشور اسلامی تاثیر دارد.البته همه مشکلات مابی حجابی نیست اما خواهشادم ازآزادی غربی نزنیدکه خودغرب هم می داند که ریشه فساد کجاست.

  • لارستان بیدار گفت:

   0

   0

   واقعا که مثل اینکه خیلی بی خبرید اینهمه آمار خشونت های جنسی که در اون کشورهاست رو کمی مطالعه کن تازه خیلی از آمارها رو رو نمیکنن

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  بهتر است روحانیون ما خود را با تفکرات و اندیشه های جامعه وفق دهد تا اینکه از جامعه
  بخواهد که با تفکرات آنان همسو شوند. اینجوری مشکلات به آسانی حل میشه و نه جامعه از
  روحانیت دورند نه روحانیت از جامعه.

  • محمد گفت:

   0

   0

   تنها راهی که باید طی کرد راه خداوند متعال است که خود خدا هم ان را ه را مسیر اهل بیت مشخص می کند فلذا تا زمانی که جامعه با فرهنگ اهل بیت پیش میرود میتوان با جامعه همرنگ شد و الا فلا

 7. پگاه گفت:

  0

  0

  سالها پیش یک روحانی همسایمون بود که خیلی روشنفکر بود. چرا اینجوری القاء شده که
  روحانیون تافته ی جدا بافته اند؟ من که قبول ندارم. مثلا اگه جشنی دعوت میشد که آهنگ و موسیقی داشت اصلا از اون مجلس بلند نمیشد. جوونای محلمون هم خیلی دوستش داشتند.

  • رضا گفت:

   0

   0

   برادر اصلاصحبت شمامنطقی نیست چراکه اگرجشن اسلامی باشد فرقی نمی کند هرکس باشدحضورپیدا خواهد کرد درجشن ولی اگه منطقی نباشدوبرپایه حرام وموسقی های حرام برپاشده باشد فرقی نمی کند روحانی باشد یابازاری حرام است شرکت درآن حرام.

 8. محسن گفت:

  0

  0

  خوشم میاد خوب بلد […] هستی
  حالا منتظر یه شغل دولتی باش
  حتما بهت میدن

  • محمدی گفت:

   0

   0

   معلومه خیلی دق دلی داری

  • دانیال گفت:

   0

   0

   ای کاش مدیر محترم سایت، این سانسور رو انجام نداده بودن! دوست داشتم حرف آقا محسن رو بهتر بفهمم…
   اگه نکته مهم و حرفی هست که لازمه بشنوم، با خودم تماس بگیرید آقا محسن عزیز!
   —————
   مديريت: ظرفيت و جنبه بالاي شما قابل تحسين است اما آفتاب لارستان در مميزي و حذف بخش هايي از نظرات كاربران كه واجد هتك حرمت و توهين مستقيم است فرقي بين افراد نمي گذارد.

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  سي سال تمام تريبون ها در اختيار اين دسته از آدم ها بوده است. نتيجه چه شده؟؟!!! دور شدن روز به روز مردم از انها و […] كه از ان دم مي زنند.

 10. زیبا گفت:

  0

  0

  حالا خوبه هر مشکلی تو جامعه به وجود میاد توجیهتون شده حجاب زن.
  این حرفا دیگه قدیمی شده. کسی تره ای برای این حرفها خرد نمیکنه.
  برین یک توجیه بهتری پیدا کنید

  • رضا گفت:

   0

   0

   توجیح نیست واقعیته که امثال شماخودتان رابه خواب زده ایدالبته که مشکلهای دیگر هم وجودداره.

 11. مرجان گفت:

  0

  0

  مشکل جامعه ی ما شماها هستین که حرف و عملتون یکی نیست نه حجاب زن.
  اینقدر نگین حجاب حجاب ….

 12. ریحانه گفت:

  0

  0

  وای بازم بحث حجاب. خسته شدیم بابا. یک سوژه تازه تری پیدا کنید به مولا.

  • مهتاب گفت:

   0

   0

   خب راست میگه دیگه مثل بچه مسلمونای آدم, قشنگ با حجاب بیایم بیرون تا اینقدر گیر ندن
   مشکل بعضی ما ها اینه که تو شناسنومه مسلمونیم

  • فاطی گفت:

   0

   0

   چرا مسئولین شهر لار جلو این دخترای مانتوی بدحجاب که از روستاها میان شهر نمیگیرن تا اینقدر فضای شهر رو خراب نکنن؟

 13. شاکر گفت:

  0

  0

  هفت شهر عشق را عطار گشت/ ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم.
  مساله حجاب سالهست تو کشورهای دیگه حل شده ولی هنوز ما داریم بحث حجاب میکنیم.
  بیخود نیست که به ما میگن جهان سومی

 14. محبوبه گفت:

  0

  0

  میگم شما آقایون که همش بحث حجاب میکنید و میگید مشکل جامعه ی ما زیر سر حجاب خانومهاست
  فکر نمیکنید ما ناراحت میشیم که همه ی گناهان و بی ظرفیت بودن خودتونو میندازین گردن ماها!؟

  • دانیال گفت:

   0

   0

   البته از باب تذکری کوتاه عرض میکنم که: بنده که بحث چندانی از حجاب نکردم 😉 و قصدم نقد نویسنده محترم اون مقاله بود.
   اما نکته ای رو عرض میکنم که البته نباید مسأله ای رو که کلیشه ای شده یا تکراری و خسته کننده دست کم گرفت! نه فقط پوشش و حجاب که یه سری مسائل دیگه هم هست که تک تک ما باید سعی کنیم از این غباری که در فضا بوجود اومده بیاریم‌شون بیرون با نگاهی دیگه (غیر از نگاه رسمی و سنتی) بررسی دوباره کنیم.

 15. یک دوست گفت:

  0

  0

  من در مطب یک روانپزشک کار میکنم. روزانه صدها آدم جور وا جور در سنین مختلف مراجعه میکنند و مشکل روحی روانی دارند. اکثر اونا دلیل عمده ی این مشکلات را ناشی از عدم تنوع
  و نبودن امکانات و یکنواختی زندگی میدانند. آقایان لطف کنید قبل از هر شعار دادنی در مورد
  شادیهای مردم یک سری به مطبهای روانشناسی بزنید.

 16. مهرداد گفت:

  0

  0

  میگم دقت کردین وقتی یک جشنی یا مراسمی برگزار میشه و مجری از مردم میخواد حضار دست بزنند
  تنها کسانی که دست نمیزنند روحانیون هستند. نترسید با یک دست زدن بلیط مستقیم به بهشت کنسل نمیشه.

 17. نديمي گفت:

  0

  0

  آفرين به نويسندگان خوش فكر و نو انديش شهرمان. واقعا مانده ايم مردم بايد با چه زباني به اين دسته از آدمها بگويند دنبال شادي هستند.

 18. محمد گفت:

  0

  0

  خودت هم فهمیدی چی گفتی؟
  فکر می کنم این متن هر مضمونی میتونه داشته باشه ،جز جواب به اون حاج آقا
  چیزی که ما دیدیم تنها عقده ها و تفکراتی بود که تو دلتون مونده بود و حالا میخواستین یهو بریزین بیرون

 19. ناشناس گفت:

  0

  0

  خیلی پراکنده مینویسی آقای دانیال .
  نامنظم و قاطی

 20. اسم خودتان را روشنفکر نگذارید ! گفت:

  0

  0

  عصبانیت شما بیشتر نبود ؟ عایا ؟
  با چاشنی توهین و تهمت

 21. z گفت:

  0

  0

  به این جمله توجه کنید :::::::: آن‌قدر که نام «حجاب» را بر زبان می‌آورند، از ضرورت «عفاف» نمی‌گویند؟!
  دوستان من ، جناب افتخاری چیز بدی نگفتن !!!!!!!!!!!! واقعا در عجبم اصلا به معنی توجه نکردین .
  فقط به حجاب گیر دادین ما بین این همه مطالب

 22. الهه باقري گفت:

  0

  0

  بسيار عالي! و اما نظراتي رو پايين اين نقد ديدم كه اصلا و أبدا ربطي به اين متن نداشت و نشون ميداد مخاطب اصن نگرفته منظور شمارو، جالب اينكه نظر هم داده اما حرفاي شمارو سوءتعبير كرده ، پيشنهاد ميدم دوستان گرامي مخاطب، اول بفهمين منظور نويسنده چي هست بعد نظراتتونو إرسال كنيد، اين نقدي كه شما كرديد بسيار بجا بود و صراحت كلام شما قابل تقديره، و شك ندارم حرف دل خيلي هاس به بعضي جامعه ي روحانيت و ،،

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان