میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در9 جولای 2020 ساعت 5:57 ق.ظ سرویس:مطلب شما 11 دیدگاه 573 بازدید

ریشخند به دلقک های دانشمند!

ریشخند به دلقک های دانشمند!

معرفی اجمالی کتب «قدم اول»

فاطمه محسن پور:‌ هیچ نمی توانم از درونم بگویم و ژرفنای سُرورِ من وصف ناپذیراست. و شَعَفَم ازخواندن این کتاب ها به حدی است که انگار میان دو تمساح بی آزار محاصره شده باشم. همانقدر به قربان صدقه این کتاب های می پردازم که ویتگنشتاین درمورد کتاب منطق ریاضیاتِ برتراند راسل و آلفرد نورث وایتهد اینطور بود.

این کتاب دراصل «معرفی» یا «اینترودیوسینگ» نام دارد و درهرکشور به یک اسم منحصر به فرد دیگری ترجمه شده است. برای مثال در ایران «قدم اول» و در کشور چک نام «ملاقات با» انتخاب شده است. نویسندگان این کتاب بسیار بسیار دانا هستند و کتاب یک ویکی پدیای باکره است.

بسیاری با انتشاراتِ «برای ابله ها» یا «فوردامیز» که به فارسی «به زبان آدمیزاد» ترجمه شده است، آشنایی دارند. انتشارات برای ابله ها، مخصوص بچه دبیرستانی هاست ولی کتاب های معرفی را دبستانی ها هم می توانند بخوانند و همانقدر ساده است.

این کتاب درکنار تمام دانایی هایش یک خصوصیت منحصر به فرد دارد و آن اینکه کتاب سراسر ریشخند و تمثیلی از یک دلقک دانشمند است. درکتاب معرفی دکارت، درحالی که می خواهد بگوید دکارت صبح ها در رختخواب به تفکر می پرداخت، کف پای دکارت را در چندجا طوری کشیده، که چهار ششم کاغذ را اشغال کرده است. دماغ دکارت را بسیار انزجارآور و نفرت انگیز، شوپنهاور را مثل یک دیوِشاخ دار و نیچه را یک ابرمیمون به تصویر درآورده است. نیوتون را خیلی گوگولی، کانت را از او هم گوگولی تر و کپلر را بسان یک سگ، پوزه دار به تصویر درآورده است. برتراند راسل را با زنان بسیار همنشین کرده و میشل فوکو را یک کچل کفترباز نمایانده است.

سرتاسر کتابِ معرفی کافکا، او را با تبری که به فرق سرش می کوبد تا از وسط نصفش کند و صورتی اغراق آمیز از وحشت به تصویر درآورده و درجایی هم او را در حالی کشیده که دارد به زنی یا معشوقه ای نیش می زند دربخشی ازکتاب هم داستان سوسک شدن گره گوار سامسا را کشیده و سوسک غول پیکری را در سرتاسر آن درجلوی چشم قرار داده است.

این کتاب با یک تیتر کلی که همان معرفی است انشعابات فراوانی دارد و هرکتاب در کانون یک واقعیتِ متمایز، می جنبد و حرافی می کند و به مسخرگی می پردازد و خواننده از سرور و نشئگی جملات و تصاویر، تلوتلو خوران به انتهای کتاب و جملات آخر می رسد. در این کتاب خردمندان را اکثرا شبیه میمون و گوریل و شامپانزه کشیده است و به دست هرکدامشان هم یک موز داده تا با آن سرگرم شوند. و درحالی که جانب احتیاط را هیچ لازم نمی داند که رعایت کند، کتاب سرتاسر شکوفایی بی شرمانه یک ذهن درخشان است. این کتاب در ایران بیست سال پیش ترجمه شده و در دهه هفتاد هرکه کتاب را خوانده یقینا سود کرده است.  خوش به حال آن کسی که این کتاب را روزی در دست بگیرد و بخواند، و خوش تر آن کس که همه این کتاب را روزی خوانده است. من به هرحال هنوز هم نمی توانم از درونم بگویم و ژرفنای سرورِ من وصف ناپذیر است.

برای نمونه «پی دی اف» کتاب ماکیاولی قدم اول را در (اینجا) بارگذاری کرده ام.


11 نظر

 1. ککام اوزی گفت:

  3

  1

  برای نمونه «پی دی اف» کتاب ماکیاولی قدم اول را در (اینجا) بارگذاری کرده ام. آیا برای این کار از نویسنده یا مترجم یا ناشر اجازه گرفته اید؟

  • محسن پور گفت:

   2

   2

   دوست عزیز. کتابی که در اینترنت قرار می گیرد، بی شک انتشار مجازیِ آن فاقد اهمیت حق خوری و این مسائل شمرده شده و تایید شده و قابل چشم پوشی بوده است. و بی شک کتابی که از سمت ناشر غیرمجاز برای انتشار باشد به سرعت حذف خواهد شد. ضمن اینکه گسترش کتاب های مفید حتی به شکل مجازی کاملا سالم و مفید تلقی شده و کسی بر آن خرده نمی گیرد. شما نیز بهتر است به جای رِخوَت و قانون مداریِ شکننده ،کتاب را دانلود کرده و از خواندن آن بهره ببرید.

  • ناشناس گفت:

   5

   1

   حرف دوست اوزیمان کاملا درست است
   خانم محسن پور ضمن تشکر از نگارش این مقاله بر خلاف نظر شما بدیهی است قرارداشتن کتاب در اینترنت ملاک مجاز بودن بازنشر آن نیست
   گسترش کتاب مفید هم اگر از طریق غیر مجاز انجام گیرد کار عبث و نقض غرض است.
   این کار مانند نمازخواندن با لباس نجس و در مکان غصبی است. اگرچه نمازخواندن کار خوبی است اما با این شرایط به جای ثواب، گناه خواهد بود

   ضمن اینکه از یک فرد فرهنگی انتظار سعه صدر بیشتری در برخورد با انتقادات است

  • محسن پور گفت:

   1

   3

   اولا کتاب مفید و شایسته ی نشر به هر شیوه ی ممکن است. فراسوی دیدگاه شما اگر یکی دو سه الی دوهزار کتاب باشد باز هم این دیدگاه درست نیست چه برسد به روزگاری که صدهاهزار کتاب شایسته ی خواندن است. یک نفر کتاب می نویسد یک نفر ترجمه می کند وهریک سود خود را از چاپ اول یا چندم خواهند برد و سپس تا ابدیت کارشان خواهد ماند و هرکس به شیوه ای آن را خواهد خواند و شاید دیگر هیچوقت حتی چاپ هم نشود. ولی دیگر کسی به حواشی کاری ندارد که این کار آدم های بی کار است.

 2. گراش گفت:

  0

  1

  معرفی جذاب و خواندی بود.
  سپاس از شما خانم محسن پور عزیز.

 3. ناشناس گفت:

  1

  0

  من متوجه نشدم این متن معرفی یک سری کتاب بود یا یک کتاب خاص؟
  بالای متن گفته شده معرفی کتب…
  اما بعدش چندین جا گفته شده این کتاب …..
  آخرش هم نوشته به عنوان مثال کتاب … را از اینجا می توانید دانلود کنید

  • محسن پور گفت:

   0

   1

   دوست عزیز این متن معرفی کتاب هایی با یک عنوان کلی به نام “معرفی” هست و با حدود ۱۰۰ موضوع متفاوت وجود داره. در ایران‌بهش میگن “قدم اول” . گر زحمتی نیست یکبار دیگه از روی متن بخونید.

  • ناشناس گفت:

   1

   0

   تشکر از پاسخ
   پس چرا چندین جا گفته شده « این کتاب»
   شما هم یکبار دیگر مطالعه نمایید
   به نظر اشتباه است

 4. مهران امیدی گفت:

  0

  0

  منتظر معرفی کتابهای بعدی هستیم.ممنون از پیشنهاد این کتاب واجب خوان

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان