میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در16 نوامبر 2018 ساعت 11:18 ق.ظ سرویس:مطلب شما 3 دیدگاه 766 بازدید

ریشه فرارهای مالیاتی در کشور چیست؟

ریشه فرارهای مالیاتی در کشور چیست؟

هرکسی نفسی را حیات بخشد (از مرگ نجات دهد) مثل این است که همه مردم را زنده کرده/ مائده ۳۲

امیرحسین یگانه*: ارزش کار  و مقام والای پزشکان در جهان به ویژه در دین مبین اسلام و در کشور عزیزمان از کسی پوشیده نیست. پزشکان جامعه ما به دلیل مقبولیت و داشتن ارزش و اعتبار در میان مردم، می توانند وزنه ای محکم در جامعه ما برای تغییر فرهنگ و باور های غلط عامیانه باشند.

مالیات مهمترین درآمد اکثریت دولت های جهان است که بنا به در آمد مردم کشورشان از آن ها گرفته می شود تا صرف رفاه و عمران و خدمات پزشکی و … شود. نرخ  مالیات در کشور های توسعه یافته مثل آلمان به ۴۷ درصد هم می رسد و از بزرگترین جرم ها در این کشورها فرار مالیاتی است که محاکمه سنگینی هم در انتظار مجرمان  است اما در ایران اوضاع بسیار متفاوت است.  وجود ذخایر عظیم نفت و گاز از یک سو و عدم سیستم مالیاتی دقیق از سوی دیگر موجبات فرار مالیاتی بسیاری از مردم را فراهم می کند.

چند وقتی است که بسیاری از پزشکان در ایران دستگاه های کارت خوان را از مطب های خود جمع کرده اند. علت این کار را که از پزشکان جویا می شوی از ناعدالتی مالیاتی سخن می گویند. آن ها معتقدند مالیات کارمندان نهایتش چند ده هزار تومان است ولی پزشک باید ده ها میلیون مالیات دهد.

مشتریان ثابت فرارهای مالیاتی پزشکان و طلا فروشان و… هستند. افرادی که اگر به موقع و طبق قانون مالیات پرداخت می کردند درآمد مالیاتی دولت شاید ده ها برابر درآمد مالیاتی کنونی می شد. در کار اشتباه این افراد بحثی نیست، اما  علت فرار مالیاتی این گروه چیست؟

عده ای از مردم معتقدند پرداخت مالیات به دولت دستاورد های چشمگیری در روستاها و شهر ها جهت عمران و آبادانی و خدمات پزشکی و آموزشی نداشته است. عده دیگری هم خبرهای تلخ اختلاس های چند هزار میلیاردی از بیت المال را علت دلسردی مردم برای پرداخت مالیات می دانند. عده ای هم معتقدند نظارت بر سیستم مالیاتی کشور و مجازات فرار از مالیات آنقدر خفیف است که بسیاری از اقشار پردرآمد را به سمت فرار های مالیاتی سوق می دهد. نظر شما چیست؟

*دانشجوی اقتصاد دانشگاه خلیج فارس بوشهر


3 نظر

 1. رامین (حسین ) گفت:

  5

  0

  شاید یکی از دلایل فرار مالیاتی عدم شفافیت باشد چون مردم دوست دارند بدانند مالیاتی که میدهند کجا و چگونه صرف آبادانی شهر و کشورش می شود و به طور مشخص کجا هزینه میشود

 2. ناشناس گفت:

  4

  3

  با عرض پوزش چرندیات نوشته شده.صرفا درصد کمی از پزشکان فرار مالیاتی دارند که آنهم مربوط به متخصصان قدیمی و ذی نفوذ است که اونها هم پزشک به حساب نمیان و کاسب هستن.آهن فروش طلافروش رستوران دار مکانیک کبابی ساندویچی مشاغل خدماتی مثل تعمیرکار لوازم خانگی و فروشندگان لوازم خانگی در صف اول فرار مالیاتی قرار دارند.فقط یاد گرفتید عقده های ناشی از حقارت رو سر پزشک خالی کنید.یکبار برای همیشه بجای پرداختن به شغل افراد مالیات رو به دارایی تمام افراد جامعه اعم از حساب بانکی املاک خودرو و …ببندید .هیچ راه فراری باقی نمیمونه.

 3. علی گفت:

  0

  0

  سلام یک سوال از اقای یگانه ایا اضاقه بر دا مخصوصا بانک خصوسی الزامی است یا اختیار شتی که بانک مر کزی به با نکها می دهد چون هر گونه اضاقه برداشت موجب تورم میشود پس چرا بانک کمرکزی اجازه اضاقه برداشت را می دهد

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان