میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در31 مارس 2020 ساعت 11:50 ب.ظ سرویس:مطلب شما 42 دیدگاه 593 بازدید

زبان مردمان جنوب فارس و هرمزگان، «اچمی»، «عجمی»نهایتا «لارستانی» است نه «لاری»!

زبان مردمان جنوب فارس و هرمزگان، «اچمی»، «عجمی»نهایتا «لارستانی» است نه «لاری»!

آفتاب لارستان:‌ با انتشار نامه دکتر جعفرپور خطاب به رئیس سازمان صدا و سیما و انتقاد به استفاده از عبارت «زبان اچمی» برای زبان مردم «خنج» در یک مسابقه تلویزیونی (اینجا) حالا «عین الله محمدی» اهل خنج یادداشتی در پاسخ به وی نوشته و برای ما ارسال کرده است که در ادامه می خوانید.

لازم به ذکر این نکته تکراری است که مطالب منتشر شده در این بخش لزوما موید دیدگاه آفتاب لارستان نیست.

***

عین الله محمدی/ خنج: در پی واکنش اعتراضی جناب دکتر جعفرپور نماینده مردم لارستان بزرگ به واژه به زعم ایشان جعلیِ «اچمی» لازم دیدم نکاتی چند به آن بزرگوار که سالیان زیادی ریاست کمیسیون فرهنگی مجلس را نیز به یدک می کشند؛ یادآور شوم:

۱) زبان یا گویش مناطق جنوبی فارس، بسیار کهن تر و گسترده و فراتر از آنست که بتوان نام شهری بر آن اطلاق کرد؛ به فرض اینکه لار دارای تاریخی کهن بوده و باشد، باز هم دلیلی ندارد که نام آن بر گویش مناطق گسترده جنوب فارس و هرمزگان اطلاق شود.

۲) اگر مراد ایشان از محققین کار کرده بر این زبان، اشخاصی غیر از راماسکویچ؛ کامیوکا، اشمیت، اسکارمان، مالچانوا، اقتداری، خنجی، وثوقی و… است که همگی نظرات خلاف عقیده دکتر را دارند! خواهشمندیم برای اطلاع بیشتر مخاطبین نام یا کتاب آنان در مورد مدعای خود را ذکر کنند.

۳) تمنا دارم بفرمایند کدام مراکز زبانشناسی معتبر بجز ویکی پدیای فارسی که آن هم به علت نا آشنایی به منطقه بوده، زبان این منطقه را لاری ذکر کرده‌اند؟! طبیعی است معرفی چنین منابعی برای دانش پژوهان خالی از لطف نخواهد بود.

درنهایت باید به عرض رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی رساند، از آنجا که گستردگی جغرافیایی زبان «اچمی» یا «لارستانی» فراتر از محدوده لار بلکه لارستان است، نیازی به اصرار و پافشاری و القائات نه چندان علمی و متقن نیست.

ضمن اینکه خواهشمندم با سنجش حساسیت کل منطقه، از نگاه بومی و دیدگاه بالا به پایین به جد بر حذر باشید. حساسیت نسبت به جنابعالی زمانی مضاعف می گردد که عضویت در فرهنگستان ادب ایران نیز در کارنامه درخشان شما دیده می شود.

در نهایت برای آگاهی بیشتر کافی است از نظرات مرجع زنده، جنوب شناس، لغت شناس و استاد فرهیخته کشوری، جناب دکتر محمد باقر وثوقی لاری آگاه شویم.


42 نظر

 1. گراشی گفت:

  2

  6

  نباید به این موضوع کم اهمیت زیاد حساسیت نشان داد .حساسیت بیش از اندازه باعث می شود که مردم فکر کنند که لار همه چیز برای خودشان می خواهد .الان کباب گراشی مشهور هست و الان عده ای می گویند کباب کنجه لاری خوب این گراشی ها بودند که در مراسم پذیرایی و عروسی از قدیم الایام کباب می دادند و کباب ماستی گراشی مشهور هست .حلوا مسقطی لار رنگش زرد هست ولی گراش رنگش سبز و قرمز هست .زبان لاری واقعا مسخره هست مردم لار باید با مردم خنج و گرا ش همنوا شوند و دوست دارند که اچمی اطلاق شود پس اگر دوست دارید بین شهرستان ها دور و برتون اختلاف بیاندازید این گوی و این میدان . ما تلاش بی وقفه ای در ساخت سایت اچمستان و سایت اچم نت و رسانه ها اچمی زبان کردیم و در آستانه شناسایی هستیم پس زحمت چندین ساله ما را خراب نکنید .

 2. رضا گفت:

  4

  0

  رجوع شود به اسناد همایش های زبان شناسی در زمان دکتر مریدی عزیز که اکثر متخصصان زبان شناسی بر لاری بودن زبان صحه گذاشتند . جناب دکتر هم قطعا بر اساس مدارک و دانسته ها مطلبی را به جا به صدا و سیما تذکر داده اند. البته این اولین بار نیست که رئیس کمیسیون فرهنگی با حساسیت موضوع را پیگیری می کند و جای تقدیر دارد. نگارنده متن فوق در آن زمان نبودند نقدی کنند یا صلاح نداستند ؟

 3. من گفت:

  3

  1

  جالبه زمانی که همایش زبان لاری برگزار شد هیچ خبری از مخالفت نبود و برای گرفتن غرفه له له میزدن از گراشی ها گرفته تا شما خجی ها و هیچ اعتراضی نداشتین و کلی زبان شناس مطرح بین المللی اومدن و همه تایید کردن لاری زبان است .
  حالا بعد چندین سال چارتا جغله گراشی یه فنگی انداختن وسط و شما هم دست گرفتین؟؟؟
  یعنی میخوای بگی تو که هیچی از زبان و… نمیدونی بیشتر از اونا که استادای بین المللی بودن میفهمنی؟؟؟؟
  یکم فکر میکردی بعد می نوشتی فکر چیز خوبیه ولی متاسفانه خیلی ها ازش استفاده نمی کنن
  فقط فقط فقط غرور و تعصب بی جا و اصرار بر چیزی که ساخته چارتا ذهن مریض و بی سواد هست مثل شما

 4. اوزی گفت:

  1

  4

  عجمی و لارستانی جعلی و بی اساس است.
  انگار که نویسنده مطلع نیست از بارمنفی واژه عجمی و لارستانی!!
  زبان ما اچمی است با گویش های لاری،اوزی،خنجی،بستکی،گراشی و…

 5. اوزی گفت:

  1

  4

  واقعا جای تاسف است برای نویسنده خنجی، که در تیتر تا این حد محافظه کار و نامطلع می باشد که “عجمی” را کنار اچمی قرار داده!!! و عجیب تر آنکه نهایتا به لارستانی قناعت می کند!! این هویت باختگی ها و تعارف ها را بگذارید کنار لطفا.
  #بی_تعارف_اچمی_هستیم.

  • ناشناس گفت:

   3

   1

   جناب محمدی رشته و کارت چیست؟
   سوال کردی که منبع و استناد شما به کدام مرجع است
   سایت سازمان یونسکو یکی از بزرگترین سازمان جهانی برو داخلش و ببین زبان لاری فقط،به رسمیت شناخته است. و اعلام کرده یکی از زبان های که در معرض است زبان لادی است.

 6. ناشناس گفت:

  3

  0

  اگر اچمی هستید بی تعارف بدرد اچمی یعنی رفتن می خورید

 7. ناشناس گفت:

  3

  1

  به نظر ما که این زبان لاری هستش و تا ابد هم لاری باقی خواهد ماند مانند خلیج تا ابد فارس

 8. ناشناس گفت:

  3

  0

  اونی که میگه اچمی هستم به قول بهتاش دیگه رد داده😂

 9. ناشناس گفت:

  3

  0

  با این استدلال باید خلیج فارس را هم خلیج ایرانی بنامیم چون فارس نام قومی در ايران است پس برای همبستگي و اتحاد ایرانیان ان را خلیج ایرانی بنامیم و بالاتر از ان برای اتحاد منطقه خاورمیانه اصلا ان را خلیج بین المللی مینامیم..بهتر نیست؟؟؟؟

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  جهت اتحاد بيشتر ایرانیان از این پس به جای زبان فارسی میگوییم زبان ایرانی😃

 11. بیطرف گفت:

  0

  3

  زبان ما اچمی است باگویش لاری گراشی اوزی خنجی وغیره والسلام

 12. خنجی گفت:

  0

  3

  این یک تعرض است ، به شهرستانی دیگر و به زبان مردمانی دیگر !
  خود را سرور و مالک شهرستان های دیگر ندانید !
  مت مردمان خنج خود بهتر میدانیم که زبانمان چیست !
  #بی_تعارف_اچمی_هستم .
  #نه_به_تعرض_در_شهرستانهای_دیگر

  • . گفت:

   2

   0

   چه بخوای چه نخوای زبان لاری است همه ی کتب مرجع همین رو میگه
   مثل این میمونه شهرایی که لری یا کردی حرف میزنن و تو جاهای دیگه غیر از استان لرستان و کردستان هستن هم باید مثل شما کورکورانه چماق به دست بیان حمله کنن

 13. ناشناس گفت:

  0

  3

  زبان این منطقه اچمی است و واژه زبان لاری یه واژه ایی که انگار الان لاریها دارن میگن تو این وضعیت بحران ویروس اخه اینم بحثیه که لاریها راه انداختن فکر این باشین که زودتر از این بحران نجات پیدا کنن به جاش دنبال حاشیه هستن زبان اچمی همیشه بوده و هست

 14. - گفت:

  0

  3

  هر زبانی اسم بخصوص خودش را دارد . مثلا یکی از زبانهایی که افغانها با آن صحبت میکنند فارسی دری است و هیچوقت بخاطر گویش خاصش به آن افغانی نمیگویند . زبان منطقه ما هم اچمی نام دارد . در هر کجای لارستان که باشد .

  • . گفت:

   2

   0

   یه بار دیگه بخون اگه فهمیدی اسمتو عوض کن
   استدلالت پشمهای حمید منشی که تایید کرده هم ریختونده چه برسه به بقیه و افغان ها

 15. خنجی(اچمی) گفت:

  0

  3

  ما تا به الان لهجه لاری نداشتیم و نداریم لهجه ما اچمی بوده هست و خواهد بود کجای جنوب لهجه لاری داشته اصلا از کی تا حالا لاری لهجه و زبان بوده مثل حلوای مسقطی عمانی که میگن لاریه🤣
  از کسی که لهجه و زبان را با حلوا مقایسه میکند انتظار بیشتری نیست اقای نماینده سابق اینجا دیگه کاملا مشخص شد که اقای نماینده به درد نخور سابق هیچ دلسوزی واسه خنج نبوده بلکه دشمن خنجی بوده و ثابت هم شده و در اخر وایی بر کسانی مخصوصا خنجیا رای دوباره دادن به این نماینده سابق..زنده باد خنجی و اچمی زبانان منطقه

 16. لارستانی گفت:

  3

  0

  بجای لج بازی به اصل خود برگردید ما نباید مثل اعراب حوزه خلیج فارس باشیم که بجای نام خلیج همیشه فارس میگوند خلیج عربی بخاطر چی ….زبای لری هم به لرستان تنها اطلاق نمیشود و کل کسانی که در جاهای مختلف کشور به آن صحبت میکنند پس لارسنان هم به کل منطقه اطلاق میشود و به لار تنها نیست پس کمی تدبیر کنید و کلمه اچمی که یک واژه است را به عنوان زبان رایج نکنید همه منطقه از دیرباز بنام لارستان مطرح بوده و‌وحدت و هم زبانی را حفظ کنید و جدل بیهوده نکنید مثل اینکه زبان رسمی کشورمان فارسی است مخصوص اسنان فارس تنها که نیست مربوط به تمام افراد کشور است پس تهرانی بگویند چرا فارسی و ……
  .

 17. معلم از اوز گفت:

  2

  0

  این گویش لارستانی است ولفظ نا زیبا وغیر معقول اچمی مناسب این زبان زیبا نیست البته تاکید میکنم که نام این زبان لارستانی بوده وخواهد ماند اچمی نامی کوتاه مدت وفراموش شدنی است

 18. او زی شهرستانی گفت:

  2

  2

  زبان ماوجنوبیها اچمی است زبان لار وگراش وخنج واوزوبستک ولنگه همش اچمی است دیگه هم کشش ندین

 19. ناشناس گفت:

  2

  0

  بابام ولش کنید […]
  آقای محمدی مدرک وسندی اگر داری رو کن که این زبان زبان اچمی است.
  شما که از نام شهر خودت بدت می آید وحداقل حاضر نیستی بگویی مردم خنج با گویش خنجی حرف می زنند همان به که اچمی بمانی

 20. لارستانی گفت:

  3

  0

  جای تعجب است که برخی افراد مجهول الحال بدون هیچگونه اطلا عات و معلومات از روی تعصبات پوچ وبی منطق دست به قلم می برند و نفاق افکنی می کنند و حالت دست این و آن قرار می گیرند که معلوم نیست ریشه در لارستان داشته باشند اگر در یک منطقه همه با هم و دست در دست هم نباشند تمام مناطق نه پیشرفت که پس رفت خواهند نمود و این چیزی است که مغرضین به دنبال انند

 21. لارستانی گفت:

  3

  0

  اچم فعلی است به معنی رفتن مسلم است که پیش زبان شناسان این فعل بر گفته از یک زبان است نه اینکه خود یک زبان است

 22. حسین گفت:

  3

  0

  بهتره خودتون رو در گیر نکنید .
  لطفاً نام لار را از منطقه خود ساخته اچمی خط بزنید
  ما با افتخار میگوییم زبان لارستانی
  شما هم هر طور میل دارید بنویسید اچمی هستید

 23. شایان گفت:

  2

  3

  #بدون_تعارف_اچمی_هستم

 24. ناشناس گفت:

  0

  2

  اچمی هستم

 25. ناشناس گفت:

  0

  2

  زبانم لاری نیست زبانم زبان اچمی هست

 26. ناشناس گفت:

  0

  3

  🔵 سخنی با اقای جعفرپور 🔵

  🔺 در پی نامه ای که جناب اقای جعفرپور خطاب به صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران نگاشته است. از قدمت ” زبان لاری” بر “اچمی” سخن به میان آورده و با وام گیری از قدمت لارستان بر برتری تاریخی “زبان لاری” بر اچمی حکم قطعی صادر کرده است.

  ✍ اگر ما مبنای بحث تاریخی و قدمت لارستان بر واژه “اچم” را درست بدانیم که خود به شخصه بر قدمت و جایگاه تاریخی لارستان آگاه هستم. اما نمیتوان همه ماجرا را به صرف قدمت تاریخی داشتن به عنوان حکم قطعی و لایتغیر برشمرد که دیگران راهی برای نزدیکی بدان نداشته باشند.

  🕪 کما اینکه اگر همین حکم جناب جعفرپور را مبنای قضاوت قرار دهیم عنوان تاریخی ایراهستان که سابقه کهن در متون تاریخی و جغرافیایی منطقه دارد به مراتب قدیمی تر از لارستان است. پس اگر منطق ایشان را بپذیریم این تغییر اسم ایراهستان به لارستان هم نباید اتفاق می افتاد.

  🔎 اما سیر دگرگونی واژه ها و کلمات در تاریخ بشر در بزنگاه هایی تغییر می یابد همچنانکه غربیان هم به سرزمین ما پرشیا و پارس گفته اند و به مرور تبدیل به ایران شده است. و کما اینکه ایراهستان هم تبدیل به لارستان شده است.

  📌حالا واژه اچمی هم خواست تاریخی یک منطقه است که با گذشت زمان به فرهنگ شفاهی مردم راه یافته و از ان در ادبیات و موسیقی و روح جمعی مردم رسوخ کرده است. پس همانطور که در طول تاریخ هر کلمه ای گفتمان خاص خود را تولید میکند به نظر میرسد که اچمی هم تبدیل به گفتمانی در تاریح اکنون شده است. کما اینکه وقتی ایراهستان به لارستان تغییر کرد. پیشینیان شما آن را تحسین کردند شما هم باید این حق را به این مردم بدهید که آن طور که دوست دارند زبانشان را بخوانند. پس من با وقوف و آگاهی کامل نسبت به سابقه و قدمت تاریخی لارستان خدمتتان عرض میکنم واژه اچم هم راه خود را در تاریخ منطقه باز کرده و این سدی که شما در مقابل آن قرار دادید نمیتواند کارکرد فرهنگی اجتماعی این واژه را کم نماید. پس بنا به همان حکمی که خودتان قائل شده اید مانع راه تاریخ نشوید
  شاید امروز تاریخ ورق تازه ای خوره باشد .

  یونس صادقی
  پژوهشگر تاریخ

 27. خنجی گفت:

  0

  3

  زبان مردم جنوب فارس وهرمزگان اچمی است وواژه عجمی ربطی به اچمی ندارد .

 28. خنجی گفت:

  0

  3

  زبان مردم جنوب فارس وهرمزگان اچمی است وواژه عجمی ربطی به اچمی ندارد

 29. قابل توجه جناب جعفر پور گفت:

  2

  1

  اقای جعفر پور باید بگویند این گویش لارستانی است نه لاری الان با صحبت ایشان یکنوع مخالفت وجبهه گیری در بین شهرستانهای مجاور بوجود امده است گفتن زبان لاری برای شهرستانهای مستقل پذیرش ان سخت است لا اقل بگویید گویش لارستانی که جنبه تاریخی داشته باشد

  • محسن از بندر عباس گفت:

   0

   3

   واژه موهوم و من درآوردی « زبان لارستانی» از واژه الکی« زبان لاری غلط تر و مسخره تراست
   از کجای تاریخ در آوردید این واژه بیخودی را ؟

 30. ناشناس گفت:

  0

  0

  مدیریت محترم سایت آفتاب وقتی اراجیف نظریه پردازان بیسواد می گذارید کامنتها حذف نکنید و سلیقه ای عمل نکنید

 31. گراشی گفت:

  0

  2

  اگر شما ادعا دارید لطفا همه چیز را بگویید.یادتان رفته زمانی تا گاوبندی و بستک و لنگه زیر نظر خوانین گراش بود .یادتان رفته که بازار قیصریه لار توسط فتحعلی گراشی ساخته شده .یادتان رفته که ۴۰سال حکومت دست حکومت مرکزی گراش بودید .الان چطور به خودتان جرات می دهید همه چی را می خواهید به نام لار تمام کنید .قبلا هم گفتم اگر بحث قدمت هست اسم جراش در کتاب تورات موسی آماده هست و این آیه که از فرار یهودیان به منطقه و زمین های جنوب فارس و جراش نوشته شده هست .شاید شنیدید که زمانی گبر نشین بودند و هنوز آثاری از آن زمان هست .الان بحث قدمت می شود خوب عزیزانم اچم زبان بخاطر لفظ مشترک برای اتحاد هست .وقتی به یک لنگه ای میگیم اچم یعنی لفظ مشترک هست .لار و اوز و گراش خیلی باهم گویش هایشان فرق داره .الان چطور می خواهید در لار جمع کنید .به نظرم اچم بودن و ماندن بهتره .رادیو اچمستان و اچم نت و… در اینستا کمی سرچ کنید .

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   اصلا گراش اولین شهر ودیار در روی کره زمین بوده وحضرت آدم از گراش که قطعه ای از بهشت بود رانده شد واومد بطرف زمین. حداقل بگویید زبان ما زبان آدمی است ویا زبان گراشی می باشد وافتخار کنید به حضرت آدم نه به زبان زشت وسخیف وجعلی که عرب ها برای مسخره کردن گراشی ها واژه اچمی روی شما گذاشته اند وشما سرشار از نشاط وشادی و هنوز هم خودتان را مسخره می کنید

  • لار گفت:

   0

   0

   الان خودتون دو دستی تاریخی که ذکر کردی تقدیم لار کردی
   چون تنها جایی که میگه لارستانی هستیم میشه لار
   شما اچمی هستید که هیچ بزرگی برای اچمی کار نکرده و ننوشته پس کل افراد از جمله احمد اقتداری لارستانی است
   شما برو دنبال شخصیت های اچمی بگرد
   .
   لنگه میگه من لنگه ای یا بعضی ها بندری حرف میزنند اصلا نمی گن اچم تازه بعضی ها خود رو عرب میدونن
   .
   ما لنگه بستگان داریم
   .
   . تمام دنیای مجازی اچمی واسه خودتون مبارکتون باشه
   .
   ما لارستانی هستیم با کل تاریخش
   به بچه هاتون بگید لار تاریخ ندزدیده خودتون به ما دادید فردا دوباره کینه ای نشید

 32. نظر لارستانی گفت:

  3

  1

  سلام جناب عین الله جان محمدی
  اصلا خودت میدونی چی نوشتی؟! جامعه علمی تاریخ به خودش با این نظرات شاذ شما خواهد بالید…!!!
  از شما عین الله عزیز میخوام که بعد از این با مطالعات بیشتر و به دور از تعصب و افراط، انصاف و جوانب تاریخی را در نظر بگیرید… کمی کتاب و مقاله حتی از نوع جدید و به روز اون بخونید خواهشا…
  افراط و کم سوادی و تعصب و عقده گشایی اگه نگوییم بی سوادی از سر و ته نظرات گهربار دوستان میبارد…
  خدا رو در نظر بگیرید و از این تعصبات بی جا دست بردارید…
  زبان ما لارستانی است همانند خلیج تا ابد فارس

 33. معلم اوزی گفت:

  2

  0

  نام گویش منطقه ما لارستانی است وکلیه مردم با سواد وبا فرهنگ منطقه از لفظ اچمی نا خشنود هستند انصافا هم اچمی لفظی نا مناسب وبازاری است که بر این زبان شیرین نهاده اند من دلیل اینکار که عده ای زبان لارستانی را به چالش می کشند واسمی نا مانوس اچمی را انتخاب کرده اند نمی دانم

 34. گراشی مطلع گفت:

  0

  0

  بذارید به عنوان یک گراشی که از پشت پرده ها خبر داره یه نکته ی بگم که همهی این قضایا رو حل کنه
  اولین بار سه تا جوون که از قضا در دانشگاه های خودشون هم زیاد قبولشون ندارن و مرتب اخطاریه و احضاریه میگیرن در چهار تا سایت که این روزا کم هم نیست مطالبی میزنند بی پایه و اساس و بدون سند.
  براتون سوال پیش نیومد چرا یهویی؟ چرا موقع همایش لارشناسی و زبان لاری خبری نبود؟
  من بهتون میگم همه ی این افراد که متاسفانه آدم های به اصطلاح با سواد و بزرگ که البته الان باید به سوادشون شک کرد هم وارد این بازیی شدند از جایی تغذیه می شوند که چشم دیدن ثبات درمنطقه لارستان،گراش، خنج و اوز را ندارد و با مدیریت خوب توانسته ذهن ها را مدت ها به قضیه ای بدیهی جلب کند تا بتواند پشت پرده خودش پیشرفت کند.
  در صورت لزوم نام و اسامی افراد ذکر خواهد شد با جزئیات بیشتر

 35. لار گفت:

  0

  0

  به کل کامن های بالا
  شما اچمی باشید
  ما لارستانی
  اچمی مبارکتان
  دیگه هر موقع زنگ میزنید تلوزیون تو مسابقه شرکت می کنید مواظب باشید اگر اسم لار آورد زبانش لارستانی است . منطقه خودتون مختارید هر چی بنامید .
  .
  . اما تاریخ لارستان هرچیز موجود است به لار هدیه دادید . لطفت فردارروز مدعی دزدیدن تاریخ به لار نشید
  خود خواسته اید
  .
  حتی لامردی ها و مهری هایی با من دوست هستند که میگویند ما زمانی لارستانی بودیم … یعنی به دلیل مشتاق به پایداری دوستی دنبال مشترکات هستند.
  .

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان