میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در24 آوریل 2021 ساعت 2:44 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 8 دیدگاه 739 بازدید

زلزله لار: ویرانی، ماتم، تولدی دیگر

زلزله لار: ویرانی، ماتم، تولدی دیگر

صمد کامجو*: چهارم اردیبهشت ماه ۱۳۳۹ سالروز زلزله ویرانگر شهر تاریخیِ لار است. زلزله‌ای که از یک منظر فاجعه‌ای تمام عیار برای شهرستانی چون لار محسوب می‌شد. اما از منظری دیگر تولد شهری است که زندگی تک تک ما در آن شکل گرفت.

در ادامه چکیده‌ای از تحولات و اقدامات مهم پس از این زلزله را بخوانید:

* چهارم اردیبهشت ماه ۱۳۳۹ ساعت ۱۵ و ۴۸ دقیقه، شهر لار را ۳۴ ثانیه لرزاند.

* دلخراش‌ترین حادثه، مرگ ۷۰ دانش‌آموز دخترِ دبستانِ پشت حسینیه رستگار بود که برای شرکت در جشن روز کودک گرد هم آمده بودند.

* اولین گروه امدادی را جمعیت شیر خورشید جهرم اعزام می‌کند (پنج ساعت بعد از حادثه) و دومین محموله بزرگ از کمک‌های امدادی را از بندرعباس می‌فرستند. (۸ساعت بعد از حادثه)

* نخستین پرواز امدادی توسط «سرکار سروان زمانی» با شهامت مثال‌زدنی هواپیمای ارتشی در نقطه‌ای ناهموار و خاکی در شمال لار فرود می‌آورد؛ بعد از آن هفت هواپیما ماموریت امداد را به عهده می‌گیرند.

*ورود هیئت امدادی-پزشکی مجهز از تهران ۶ اردیبهشت ماه(۲۶ ساعت بعد از حادثه)

* نکته بسیار مهم این است که پس از حادثه، کلیه دوایر دولتی تحت امر جمعیت شیر و خورشید قرار می‌گیرد.

* ۵ اردیبهشت‌ماه حکومت نظامی باهدف ایجاد نظم و حراست از اموال مردم اعلام می‌گردد.

* در همان چند روز اول ۴۰۰ جسد و بیش از ۲ هزار نفر مجروح از زیر آوار بیرون کشیده می‌شود.

* دیدار شاه وقتِ از لار ۱۲ اردیبهشت ماه (یک هفته بعد از حادثه) صورت می‌گیرد.

*سرپرست گروه مهندسان را مهندس فخرایی به‌عهده داشته است و مهندس فاضلی به عنوان مهندس عمران انجام وظیفه می‌کرده است.

* اختصاص درآمد سالن‌های سینما و تئاتر تهران و جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای زلزله زدگان لار

* لایحه دولت و اختصاص ۵۰ میلیون ریال (۵ میلیون تومان) برای بازسازی لار   

* تایید مکان شهر جدید از سوی مهندسان خبره ارتش در ۲۰ اردیبهشت ماه                     

* ایجاد یک خیابان ۴۵ متری و اتصال شهرجدید به شهر اصلی       

* در همان اردیبهشت‌ماه، مناقصه ساخت ۴۰۰ دستگاه منزل از طرف شیر و خورشید برگزار می‌گردد.                  

* ساخت بدنه خانه‌ها به شرکت آنترپور فرانسه واگذار می‌گردد.      

* ساخت سقف خانه‌ها نیز به شرکت تل واگذار می‌گردد.       

* مرداد ماه همان سال ۴۰۰ دستگاه خانه آماده واگذاری بوده و ساختمان و بی‌سیم شیر و خورشید به شهر جدید منتقل می‌شود.          

* ششم تیرماه، تظاهرات عده‌ای به تحریک زمین‌داران و افراد بانفوذ شهر و به تحریک و حمایت بعضی از روحانیون، خواهان توقف ساخت شهر جدید و اختصاص بودجه مستقیم به ترمیم خانه‌های شهرقدیم بودند.    

* بهمن‌ماه همان سال اغلب خانه‌ها آماده بود و کاشت ۱۰هزار درخت زبان گنجشک، پنج هزار مرکبات، ۲ هزار اوکالیپتوس و۱۰ هزار انواع درخت دیگر مثل نخل و ابریشم و… انجام شد.    

* شهرجدید به یکباره جان گرفت و زیبایی‌اش دو چندان شد.                                 

 *اواخر بهمن‌ماه همان سال هم آب داشت و هم برق و برای تسطیح خانه‌ها ۵۰۰ هزار مترمربع خاکبرداری، تسطیح و خانه‌سازی انجام شد. 

* پیش‌بینی بافت اصلی شهر جدید سه هزار خانه بوده است که تا سال اول زلزله حدود ۵۰۰ خانه آماده تحویل بوده است.     

* برای واگذاری خانه‌ها نیز بسته به شرایط مالی افراد به ۵ درجه تقسیم شدند که نحوه واگذاری متفاوتی داشتند.    

* منطقه زلزله‌زده علاوه بر شهر لار عبارتند از: روستای دهکویه، دهکده کهنه، قرای مزیجان، شاه‌غیب، بی‌خو، نهریز، درز و سایبان که خسارت سنگین دیدند.         

* مدیران عامل جمعیت شیر و خورشید لار در اوایل احداث شهرجدید: مرتضوی، محمود معتمد، احمدعلی زارعی، محمدصادق شرف‌زاده و سیدحسام علوی بوده‌اند.  

اقتباس: کتاب «دانشنامه آثار تاریخی لارستان کهن» نوشته و تدوینِ «صمد کامجو»


8 نظر

 1. ناشناس گفت:

  2

  0

  آدم وقتی این همه عملیات موفق در کوتاهترین زمان ممکن، و با مدیرت بحرانی بی نظیر، در ۶۱ سال قبل می‌بینه… حسرت میخوره. فکر کنم ایران تنها کشوری باشه که هرچی بیشتر به کارهای اتفاق افتاده و قابل لمس گذشته‌اش نگاه میکنیم، احساس میکنیم، داریم به آینده نگاه میکنیم. خدا رحمت کند تمام دست اندرکارانی که در آن زمان لار را از آن شرایط بد نجات دادن.

 2. مدینه صابری گفت:

  1

  0

  ناشناس جان باید به شما بگویم هر چند در این نوشته ؛ نکات قابل تاملی وجود دارد ولی آنچه مهم است دل قرص و وجود محکم لاری ها است که در مقابل زلزله ؛ زلزله ها را تبدیل به هیچ می کند و این مهم تر از همه چیز است.

 3. نکته مهم دران. زمانها گفت:

  1

  1

  الان هرجا. زلزله میاد. فورا شروع به دزدی واختلاس از. کمکهای مردم میکنند. اینست نتیجه اخلاق ورفتاری که در این. مدت مردم. یاد. گرفتند. یاد باد آن روزگاران. یاد. باد

  • مدینه صابری گفت:

   1

   0

   نکته مهم دران. زمانها باید همه ما بر مبنای آنچه از منش و دیانت و اخلاص و صداقت لارستانی ها و مناطق تحت نفوذ آن می دانیم؛ اخلاق مداری رکن اول و پایه گذار زندگی فردی و جمعی این دیار است. مردمی که در همه حال از یاری رسانی به هم نوع انسانی خود دریغ نکرده و نمی کنند و بر مبنای شواهد مستند چنین سنت پسندیده ای را ارج می نهند؛ مردمی که در همه حال عمل به دستورات دین مبین اسلامی و فرمایشات کتاب وحی(قرآن) و رهنمودهای ائمه اطهار و پیامبر مکرم اسلام را بر امور مقدم و واجب می دانند ؛ با دلی قرص و محکم در مقابل زلزله چنان استوار ایستادند که مال و منال دنیا برایشان هیچ بود و همین روحیه وصف ناشدنی ایشان، کوهی از امیدواری را در برابر زلزله ایجاد کرد و توانست لرزه بر دل زلزله بیندازد و اینبار دل و جان و وجود این مردمان باصفا نشان داد زلزله کاهی است در برابر کوه مقاومت شان! و این جای بسی خوشحالی دارد . بنابراین اوصاف دیگر در این دیار بکر و باصفا و زیبا جائی برای دزدی و اختلاص و بی اخلاقی ها نمی ماند. و این است که همه را خوشحال و امیدوار به آینده کرد و دستان را قوت بخشید و افکار را رشد داد و آبادانی را در کمترین زمان ممکن و در بهترین نحو ممکن محقق کرد .به طوریکه حالا و حتی در این مقطع زمانی می توان به یقین و با اطمینان خاطر گفت لارستان بزرگ و نقاط تحت نفود آن؛ یکی از بهترین شهرها و روستاهای روی زمین است.

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  مدینه صابری هم خودش رو موظف میده به هم پاسخ بده و صد البته کم و کاستی های الان رو هم اصلا نمیبینه شما تو هر ضمینه ای اظهار فضل نکنید مشکلی هم پیش نمیاد

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  خانم صابری، از قدیم گفتن: مردم بر دین ملوک شان هستند. رفتار مردم در هر زمانه ای نتیجه رفتار و کارکرد کارگزارنشان هست. مقایسه کنید حساب دست تان میاد.

  • مدینه صابری گفت:

   0

   0

   ناشناس عزیز، بسیار سخن معقول و خوب از زبان تان تراوش شد. از آنجائی که مسئولان لارستان که ملوک شما و همه مان هستند انسان های باسخاوت و اهل کار و تلاش و متفکری هستند، به یقین مردمان لارستان نیز بر مرام و منش مسئولان این منطقه هستند و این جای بسی خوشحالی و خوشبختی است.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان