میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در1 جولای 2020 ساعت 1:34 ب.ظ سرویس:اجتماعی, برگزیده ها یک دیدگاه 1,592 بازدید

«زنانِ» فعال منطقه از «حسین زاده» چه خواستند؟

«زنانِ» فعال منطقه از «حسین زاده» چه خواستند؟

نشست بانوان فعال منطقه، یکشنبه شب، ۸ تیرماه، با حضور بانوان فعال از لارستان، خنج، گراش و اوز و همچنین بخش ها و روستاهای مختلف این چهار شهرستان در «بوم گردی نریمان اوز» برگزار شد.

به گزارش آفتاب لارستان، در ابتدای این نشست که مهندس حسین زاده نماینده مردم لارستان، خنج، گراش و اوز در مجلس شورای اسلامی، علیپور فرماندار اوز، عبدالعزیز خضری رئیس دانشگاه آزاد اوز، شریفی رئیس دفتر نماینده در اوز و فاطمه قاسمی دبیر انجمن علوم قضایی دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز حضور داشتند، هر کدام از بانوان با تشکر ویژه از مهندس حسین زاده بابت توجه ویژه وی به حوزه بانوان که سال ها در منطقه مورد بی اعتنایی قرار گرفته است، به بیان نقطه نظرات خود پیرامون مسائل مختلف حوزه زنان پرداختند.

در ابتدای این مراسم، گوهرتاج باقریه، مشاور فرماندار ویژه لارستان در امور بانوان، ضمن تشکر از مهندس حسین زاده به بیان مطالبات بانوان منطقه پرداخت که از جمله آن ها می توان به این موارد اشاره کرد:

۱) با عنایت به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص گسترده کردن دامنه خانواده از تک فرزندی به تعدد فرزندان باید گفت که در شرایط بد اقتصادی فعلی، اجرای این فرمان جز با تصویب قوانینی در حمایت از خانواده های دارای سه فرزند و بیشتر از جمله پرداخت مستمری، بیمه اشتغال، مسکن، تحصیل، سبد کالا، یارانه و… میسر نخواهد بود.

۲) لزوم تصویب قوانینی در خصوص اختصاص سهمیه برای دختران تحصیل کرده خودسرپرست یا بدسرپرست که با فائق آمدن بر مشکلات و ناملایمات موفق به کسب تحصیلات عالیه شده اند.

۳) لزوم تصویب قوانینی در حمایت از زنان خانه دار که جوانی و تمام لحظات عمر خود را وقف خانواده می کنند و حتی از حق بدیهی بیمه به دلیل بالابودن نرخ بیمه خویش فرمای زنان خانه دار محرومند.

۴) لزوم توجه به تصویب قوانینی در حمایت از زنان شاغل در دستگاه ها و ارگان های دولتی که به جز انجام وظایف اداری به عنوان محور تحکیم بنیان خانواده وظیفه خطیر فرزندپروری و همسرداری را نیز بر عهده دارند و همچنین با توجه به تفاوت های جسمی زنان و مردان از جمله کاهش ساعت اداری، نحوه پرداخت حقوق و مزایا از جمله حق عائله مندی و حق اولاد به ویژه برای زنانی که همسرانشان شغل آزاد داشته یا سرپرست خانوار محسوب می شوند، کاهش سنوات خدمتی از ۳۰ سال به ۲۵ سال برمبنای ۳۰ روز کارکرد ماهیانه و اولویت آنان در استفاده از قانون بازنشستگی زودتر از موعد و رفع نواقص قانونی موجود در این خصوص.

۵) تخصیص اعتبار برای احداث خانه کودک ویژه زنان شاغل دارای فرزند خردسال با توجه به متفاوت بودن ساعت کاری مهد کودک ها با ساعت کاری کارکنان دولت.

۶) رفع خلاهای قانونی در خصوص حمایت و امنیت شغلی زنان شاغل قراردادی و شرکتی و حتی رسمی به ویژه در زمان استفاده از مرخصی زایمان و استعلاجی.

۷) لزوم تصویب قوانینی در حمایت از بانوان خوداشتغال در قالب مشاغل خانگی که اکثریت آنان از طبقه کم درآمد یا سرپرست خانوار جامعه هستند؛ از جمله بیمه و اعطای تسهیلات بی بهره.

۸) لزوم اصلاح قوانین سختگیرانه پرپیچ و خم و فرسایشی حضانت و فرزند خواندگی به ویژه درباره نحوه صدور شناسنامه فرزند خوانده

۹) اخذ تمهیدات قانونی با ضمانت اجرایی درباره ارتقای جایگاه زنان در عرصه مدیریتی به دور از نگاه جنسیتی و توجه به توان، تخصص و تجارب افراد در تصدی گری مسئولیت ها.

۱۰) استفاده از مشاوران زنان و خانواده در تشکیلات دفتری نماینده مجلس در هر یک از شهرستان های حوزه استحفاظی لارستان، خنج، گراش و اوز.

۱۱) رفع خلاهای قانونی عدم جایگاه قانونی مشاوران زنان و خانواده در چارت سازمانی دستگاه های اجرایی.

۱۲) لزوم تخصیص اعتبارات ملی برای احداث مجموعه های فرهنگی، ورزشی و اجتماعی در مراکز شهرستان ها (با توجه به بافت ایرانی-اسلامی و سنتی جامعه که خواه یا ناخواه محدودیت هایی برای حضور پویاتر بانوان به ویژه در نقاط محروم و در عرصه های مختلف به وجود می آورد.)

۱۳) احساس نیاز و ضرورت بازبینی قوانین مربوط به حق طلاق، حق قیومیت و حضانت فرزند و همچنین ازدواج دختر که در آن فقط حقوق مردان و پدران لحاظ شده است.

***

در این جلسه، عشرت جهاندیده مسئول کمیته بانوان شورای اسلامی شهر لار نیز ضمن انتقاد از حضور آقایان در این نشست که ویژه بانوان ترتیب داده شده بود اظهار کرد: نوک پیکان انتقاد ما به سوی برخی از مردانی است که با نگاهی تبعیض آمیز و جنسیتی، جایگاه و حقوق زنان را آن طور که باید به رسمیت نمی شناسند.

وی افزود: با وجود حضور فعال و گسترده بیش از نیمی از جمعیت بانوان شهرستان لارستان در دوره های مختلف انتخابات که در نتایج آن نقشی تاثیرگذار و سازنده نیز داشته اند اما متاسفانه نمایندگان ما در هیچ کدام از دوره های نمایندگی گذشته در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی های خود از توانمندی ها، ظرفیت ها، نظرات، پیشنهادات و ایده های آنان استفاده نکرده اند.

عضو شورای اسلامی شهر لار تصریح کرد: ما از شما به عنوان نماینده ای که خود را مطالبه گر می داند و تفکر و نگرش متفاوتی دارد می خواهیم که با نگاهی عدالت محور برای دفاتر نمایندگی خود در شهرستان های چهارگانه از بین بانوان نیز مشاورانی برای خود انتخاب کنید و این حداقل توقعی است که می شود در برنامه های خود لحاظ کنید.

سایر درخواست هایی که بانوان در این جلسه مطرح کردند نیز عبارت اند از:

ضرورت برگزاری جلسات مشورتی مداوم و پربار با بانوان منطقه

ایجاد انگیزه مثبت جهت مشارکت زنان در توسعه منطقه

استفاده بیشتر از ظرفیت بانوان در پست های مدیریتی

لزوم توجه به تصویب قوانینی در حمایت از زنان

ایجاد فضاهای فرهنگی و اجتماعی ویژه بانوان

ایجاد استخر و پارک ویژه بانوان در مناطق مختلف

مدرن سازی بحث آموزش خانواده در آموزش و پرورش

ایجاد یک مرکز تخصصی برای پیگیری مسائل و مشکلات زنان

زدن استارت اولیه کارگروه بانوان با محوریت گردشگری، صنایع دستی و کارآفرینی

رسیدگی به مشکلات زنان سرپرست خانوار

ضرورت راه اندازی کلینیک مشاوره و دفتر مشاوره قبل از ازدواج به ویژه در بخش ها و روستاها

ایجاد تولیدی ویژه بانوان

اختصاص بودجه مناسب برای رسیدگی به مطالبات بانوان

تاکید بر رسیدگی به روند افزایشی طلاق در منطقه و ضرورت وضع قوانینی برای کوتاه شدن پروسه طلاق، با توجه به اینکه در برخی موارد پروسه طلاق ممکن است پنج شش سال طول بکشد و در این مدت مرد می تواند زن دوم اختیار کند.

***

در پایان این نشست که بیش از سه ساعت طول کشید، حسین حسین زاده نماینده مردم لارستان، خنج، گراش و اوز در سخنانی بر توجه به مطالبات بانوان و رسیدگی به خواسته های آن ها، استفاده از ظرفیت بانوان در بخش های مختلف مشاوره ای و مدیریتی و همچنین تداوم برگزاری چنین نشست هایی با حضور سایر بانوان فعال منطقه تاکید کرد.

به گزارش آفتاب لارستان، در این نشست، باقریه مشاور فرماندار ویژه لارستان در امور بانوان، عشرت جهاندیده عضو شورای اسلامی شهر لار، فرجام سرپرست سابق دانشگاه علمی کاربردی لارستان، فزونی مشاور رئیس دانشکده علوم پزشکی لارستان در حوزه زنان و خانواده، سمیه خلقی عضو شورای شهر بیرم و بدریه جوکاری عضو شورای اسلامی شهر بنارویه از منطقه لارستان حضور داشتند و هر کدام به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.


1 نظر

  1. سلام.شنا دقیقتر خبر رو بخونید. نوشته سرپرست سابق گفت:

    0

    0

    سلام.شما دقیقتر خبر رو بخونید. نوشته سرپرست سابق

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان