میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در14 اکتبر 2020 ساعت 11:37 ب.ظ سرویس:عناوین اصلی 4 دیدگاه 275 بازدید

سازمان اوقاف دیگر به هیچ عنوان قصد خام‌فروشی ندارد/ موقوفات دارای سند مالکیت می‌شوند/ شهر لار از واحد تجاری اشباع شده است/ مشاوران املاک را موظف کرده‌ایم که قبل از هر قراردادی از ما استعلام کنند

رئیس اداره اوقاف لارستان در نشست خبری(بخش اول):

سازمان اوقاف دیگر به هیچ عنوان قصد خام‌فروشی ندارد/ موقوفات دارای سند مالکیت می‌شوند/ شهر لار از واحد تجاری اشباع شده است/ مشاوران املاک را موظف کرده‌ایم که قبل از هر قراردادی از ما استعلام کنند

به گزارش زینب دلام از آفتاب لارستان، «محمد قاسم پور» در نشست خبری با اصحاب رسانه شهرستان، به مناسبت دهه وقف، که صبح امروز در مرکز افق امامزاده میرعلی ابن الحسین(ع) لار برگزار شد اظهار کرد: اداره اوقاف، اداره‌ای فرهنگی، مذهبی و اجتماعی با گستردگی بسیار زیادی است.

سازمان اوقاف دیگر به هیچ عنوان قصد خام‌فروشی ندارد

وی با اشاره به نقش اوقاف در زمینه‌های خیریه، سرمایه‌گذاری، بهره‌وری، حقوقی و ثبتی و قرآنی گفت: اولویت اول سازمان اوقاف، بهره‌وری موقوفات است؛ به این صورت که سازمان اوقاف دیگر به هیچ عنوان قصد خام‌فروشی ندارد، یعنی زمینی به صورت خام واگذار نمی‌کند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه لارستان تصریح کرد: بحث سرمایه‌گذاری در اوقاف بسیار جدی است؛ به این نحو که اوقاف، اراضی مستعد سرمایه‌گذاری را ارائه می‌دهد و سرمایه‌گذار را جذب می‌کند و سرمایه‌گذار به نسبت طرحی که دارد با ما مشارکت می‌کند.

این شهر از واحد تجاری اشباع شده است

قاسم‌پور خاطرنشان کرد: در سال ۹۸، اداره اوقاف حدود ۱۴ موقعیت سرمایه‌گذاری مناسب را احصا کرد و فراخوان عمومی‌ای برای جذب سرمایه گذار داد؛ گِلِه‌ای که در این زمینه مطرح است این است که در این شهر همه به دنبال واحد تجاری و تجاری سازی‌اند، مگر چقدر باید فروشگاه باشد و چقدر خریدار هست که به فروشگاه بیاید و خرید کند…

وی افزود: ما گفتیم بیایید رستوران سنتی، مجتمع تفریحی-رفاهی، استخر، پارکینگ طبقاتی، زمین بازی و… بزنید، شرایط و تسهیلاتی هم که می‌دهیم فوق العاده است، برای تمام این‌ها هم اراضی مستعد و به درد بخور داریم و معرفی هم کردیم، اما متاسفانه استقبالی نشده است؛ این در صورتی است که وقتی بگویید می‌خواهیم دو واحد تجاری را یک جا بسازیم ۶۰ نفر پیدا می شوند!

رئیس اداره اوقاف لارستان خاطرنشان کرد: فرهنگ‌سازی این موضوع با اداره اوقاف نیست، فرهنگ‌سازی آن با شورای شهر و شهرداری است که مردم مشارکت جدی‌تری برای ساخت و عمران و آبادی شهرشان بکنند، به نظر من، این شهر از واحد تجاری اشباع شده است؛ البته این صحبت در صلاحیت من نیست اما آن را به عنوان یک شهروند که در اینجا زندگی می‌کند بیان می‌کنم.

از حدود ۱۹۹ مغازه بازار بزرگ لارستان، ۶۱ مغازه سهم الشرکه اوقاف است

محمد قاسم‌پور در مورد بازار بزرگ لارستان گفت: ما با سرمایه‌گذار مشارکت کردیم، سهم اوقاف مشخص شده است، از حدود ۱۹۹ مغازه، ۶۱ مغازه به عنوان سهم الشرکه اوقاف بوده که در اختیار ما قرار گرفته و به بهره‌برداری رسیده است، آگهی مزایده نوبت اول و دوم زده شده و تقریبا ۷ مغازه برای اجاره باقی مانده و بقیه اجاره داده شده‌اند.

ما فقط می‌توانیم طبق نص صریح وقف‌نامه عمل کنیم، در غیر این صورت غیرقانونی و غیرشرعی است

وی در مورد درآمد بازار بزرگ لارستان اظهار کرد: برای درآمد موقوفات، ما فقط می‌توانیم طبق نص صریح وقف‌نامه عمل کنیم، به عنوان نمونه برای «موقوفه نظر علی بیگ» که الآن بازار روی آن بنا شده است، نیت آن اطعام و روضه‌خوانی در «حسینیه کوریچان» است، هیچ جای دیگری نمی‌شود این پول و درآمد را هزینه کرد، فقط برای اطعام و روضه‌خوانی در حسینیه کوریچان در ماه محرم و صفر است. بنابراین، درآمد این بازار از یک ریال تا صد میلیارد تومان هم که باشد در جایی دیگر و به نحوی دیگر نمی‌شود هزینه کرد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه لارستان خاطرنشان کرد: اوقاف، امانت‌دار واقفان است، کار دیگری نمی تواند انجام دهد چون هم غیرقانونی و هم غیرشرعی است.

در سال ۹۷ دو زندانی جرائم غیرعمد را از محل موقوفات آزاد کردیم

قاسم‌پور در مورد برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی اداره اوقاف گفت: علاوه بر برنامه‌هایی که به مناسبت میلاد یا شهادت ائمه برگزار می کنیم، از سال ۹۷ سعی کرده‌ایم نگرش‌مان را عوض کنیم و به سمتی ببریم که دغدغه جامعه بیشتر در آن موضوعات است و هم اینکه نیازمندترند، به عنوان نمونه در سال ۹۷ دو زندانی جرائم غیرعمد را از محل موقوفات آزاد کردیم، این کار در سطح کشور پایلوت شد یعنی لار به عنوان اولین شهری بود که این پیشنهاد را داد و الآن در کشور دستورالعمل شده است که هر سال به مناسبت عیدغدیر زندانیان جرائم غیرعمد را آزاد کنند.

اداره اوقاف لارستان با کمبود نیرو مواجه است، این درحالی است که اداره اوقاف شهرستان مجاور سه برابر ما نیرو دارد

وی با اشاره به کمبود نیرو در اداره اوقاف لارستان اظهار کرد: این موضوع را به فرماندار و نماینده هم گفته‌ام، اداره اوقاف شهرستان مجاور سه برابر ما نیرو دارد اما ما با همین تعداد نیرو از صبح تا بعد از ظهر انرژی می‌گذارند، همگی جوان و خوش‌فکر هستند و اتاق فکر و شورای خیریه‌ای در اداره داریم.

امسال، بیش از ۱۵۰۰ بسته معیشتی به نیازمندان شهرستان اهدا کردیم

رئیس اداره اوقاف لارستان در مورد تهیه بسته‌های معیشتی گفت: امسال، بیش از ۱۵۰۰ بسته با کمک هیئت رایت‌المهدی به نیازمندان شهرستان اهدا شد، علاوه بر آن، حدود ۲۵۰ بسته معیشتی نیز برای کودکان و مادران دارای سوتغذیه پیش‌بینی کردیم.

کمک‌های معیشتی اداره اوقاف لارستان به رزمندگان، روستایی‌ها، خانواده‌های زندانیان و طلاب نیازمند

محمد قاسم‌پور افزود: به مناسبت چهلمین سالروز هفته دفاع مقدس، برای رزمندگانی که وضعیت مالی خوبی ندارند، ۴۰ بسته معیشتی اهدا کردیم و از هشت رزمنده تقدیر کردیم و در هفته آینده نیز ۱۵۳ بسته معیشتی برای خانواده زندانیان نیازمند تدارک دیده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: به ۱۰ روستای نیازمند بسته معیشتی دادیم، با دهیاران‌شان هماهنگ کردیم و به کسانی که نیازمندتر بودند ۱۲۰ بسته معیشتی داده شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه لارستان با اشاره به اینکه به دلیل شیوع کرونا مراسم روضه تعطیل شده است گفت: با رئیس حوزه علمیه لار مذاکرات خوبی در این زمینه داشتیم، طلاب نیازمند را شناسایی و به آن ها کمک کردیم.

موقوفات دارای سند مالکیت می‌شوند

قاسم‌پور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حفظ عین موقوفات اظهار کرد: در دستورالعمل‌ها و ساز و کارهایی که ما داریم حفظ عین موقوفه اولویت دارد، همان‌طور که از تعریف وقف برمی‌آید حفظ عین موقوفه بر همه چیز حتی بر اجرای نیت نیز اولویت دارد.

وی تصریح کرد: در کارهای ثبتی و حقوقی‌مان، موقوفات‌مان را دارای سند مالکیت می‌کنیم، یعنی باید سند مالکیت‌شان را بگیریم تا به نوعی آن بنا حفظ شود.

رئیس اداره اوقاف لارستان افزود: در سال گذشته، حدود ۵۰۰ سند مالکیت با همکاری اداره ثبت اسناد و املاک گرفتیم، امسال هم در ماه آبان و آذر نزدیک به ۳۰۰ سند مالکیت برای موقوفات صادر می شود. این سند مالکیت هزینه‌هایی هم دارد که باید از خود موقوفات تامین شود؛ در واقع، یک سری از درآمدهای اوقاف صرف عین موقوفات می‌شود.

اداره اوقاف هیچ تعارفی با متصرفان اراضی وقفی ندارد

محمد قاسم‌پور خاطرنشان کرد: از وقتی به اداره اوقاف لارستان آمده‌ام به شدت با متصرفان برخورد کرده‌ایم، یعنی مجموعه اداره اوقاف هیچ تعارفی با متصرفان اراضی وقفی ندارد، هیچ شوخی‌ای هم نداریم بلکه کاملا جدی و بر طبق قانون عمل می‌کنیم و این مسیر را ادامه خواهیم داد.

وی با تشکر از همکاری دادستان و رئیس دادگستری لارستان برای برخورد با متصرفان اراضی وقفی گفت: برای نخستین بار در لار، ۷۰۰ متر زمینی که در شهرک امام تصرف شده بود با دستور مقام قضایی خلع ید کردیم.

در این دو سال و نیم هیچ واگذاری خلاف قانون و خلاف شرع نداشته‌ایم

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه لارستان افزود: به جرات می‌گویم که در این دو سال و نیم هیچ واگذاری خلاف قانون و خلاف شرع نداشته‌ایم، اداره اوقاف لار به شدت به این میراث فرهنگی و هویتی شهر اعتقاد دارد و کمک و حمایت می‌کند.

اقدامات قرآنی اداره اوقاف لارستان

قاسم‌پور در مورد اقدامات قرآنی این اداره اظهار کرد: مسابقات قرآنی برگزار می‌کنیم و به برندگان هدیه می‌دهیم، امسال، اولین سالی بود که توانستیم مسابقه را برگزار کنیم اما به دلیل شرایط کرونا در گراش برگزار شد و هدایا و جوایز را به موقع تقدیم کردیم و از حالا به بعد نیز این اقدام انجام می‌شود.

تمام مساعدت‌ها، کمک‌ها، شناسایی نیازمندان و مراسم از طریق مرکز افق در امامزاده‌ها صورت می‌گیرد

وی در مورد اقدامات خیریه اداره اوقاف گفت: یک مرکز افق در امامزادگان راه‌اندازی شده است، مرکز افق دستورالعمل و تدبیری بود که ریاست سازمان اوقاف ارائه دادند مبنی بر اینکه تمام مساعدت‌ها، کمک‌ها و شناسایی نیازمندان و مراسم‌ها از این مرکز افق باشد و به نوعی، امامزاده‌ها قطب و پایگاه فرهنگی آن شهر باشند.

شورای خیریه اداره اوقاف نیازمندان را شناسایی می‌کند

رئیس اداره اوقاف لارستان افزود: شورای خیریه‌ای هم در اداره داریم که نیازسنجی می‌کند، نیازمندان را شناسایی می‌کند و کمک‌ها و مساعدت‌ها از این طریق انجام می‌شود.

بنگاه‌ها و مشاوران املاک را موظف کرده‌ایم که قبل از هر قراردادی از ما استعلام کنند، این باعث پیشگیری از وقوع جرم و فروش املاک اوقافی در بنگاه می‌شود

محمد قاسم‌پور تصریح کرد: در مورد پیشگیری از وقوع جرم، اتفاقات خیلی خوبی افتاده است، بنگاه‌ها و مشاوران املاک را موظف کرده‌ایم که قبل از هر قراردادی از ما استعلام کنند، این باعث پیشگیری از وقوع جرم و فروش املاک اوقافی در بنگاه می‌شود. این موضوع را در شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری مصوب کردیم و با نگاه بی نظیر آقای دادستان در حال انجام شدن است و خیلی خوب به پیش می‌رود.

در ادامه گزارش تصویری «ریحانه دوست‌کامی» از این نشست خبری را ببینید:


4 نظر

 1. دوستدار برکه گفت:

  0

  0

  در زمان گذشته که برکه ها را تخریب کردند چگونه می خواهید جوابگو باشید؟
  مردم اینها را می بینند که مثل زمان های دور ملک ومال خودرا وقف نمی کنند.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  مسئولین گذشته چیزی بجز بدنامی برای اوقاف لار بر جای نگذاشتند
  آدم های سرمایه خواه را از اوقاف دور نگه دارید

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  چطور برکه متعلق به وقف است ولی برای تعمیر ومرمت یک ریال حاضر نبستید خرجش کنید و در جوابتان گفته اید که برکه که موقوفه نداشته باشد نمی توانیم خرجش کنیم. پس مالک برکه هایی که موقوفه ندارد شما نیستید

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  او میگیره ونمیده

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان