میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۴:۰۸ ب.ظ سرویس:مطلب شما بدون دیدگاه 338 بازدید

ساعتی مانده به مراسم تحلیف رئیس جمهور و بایدهای کابینه جدید

ساعتی مانده به مراسم تحلیف رئیس جمهور و بایدهای کابینه جدید

کرامت الله بلوچی: در حالی که قطار دولت دوازدهم در ایستگاه۱۲مرداد به جلسه تنفیذ رسید و تاییدیه خود را دریافت نمود! و با اینکه تنها ساعاتی تا مجلس تحلیف و معرفی وزرای پیشنهادی باقی نمانده است اما همچنان و بطور جد مهمترین  موضوع روز و سیاست داخلی کشور را انتخاب کابینه دوازدهم بخود اختصاص داده است.

بخصوص برای کنشگرانی که در فاصله ۲۹ اردیبهشت ماه تاکنون حداکثر تلاشها و انواع لابی ها و اعمال نفوذ خود را جهت تأثیرگذاری بر مهمترین بخش قوه مجریه (هیئت دولت) و انتخاب کابینه مورد سلیقه خود آغاز نموده و در این مدت نیز از هیچ اقدامی فروگذار ننموده اند! همان ها که از ماهها پیش مترصد اتمام کارکابینه یازدهم و به پایان رسیدن آن بودند.

چه صاحبان آراء بنفش (حامیان جدی تدبیر و امی ) و چه آن دسته که در آخرین ساعات انتخابات آرای ژله ای و مرددشان به نفع دولت تدبیر و امید رقم خورد! همه و همه اینک به دنبال تشکیل کابینه مدنظرخود می باشند.

از توجه دادن رئیس‌ جمهور به جمعیت ۵۰ درصدی بانوان و لزوم به کارگیری زنان شایسته (بدون نگاه جنسیتی به آنان) در بالاترین مناصب اجرایی و مدیریتی کشور تا ضرورت جوانگرایی در کابینه جدید و استفاده از مدیرانی با تفکر اعتدال و اصلاح‌طلبی و و و..  هرچند بسیاری از تحلیلگران وآگاهان اجتماعی این حساسیت یا دلسوزی را نوعی از سهم خواهی! نام نهاده اند. (اما هرچه است بنحوی انتظار از حاصل کاشته ای را در اذهان عمومی تداعی می نماید که قرار نیست کسی از مطالبات خود در آن کوتاه بیاید)

اگرچه اصل این اتفاقات را می‌توان درمشارکت حداکثری مردم جستجو نمود که اصلی‌ترین مولفه امنیت ملی کشور را رقم زدند تا امروز جمعی! با خیال راحت و فارغ البال بدنبال نصب افراد مورد نظر خود درکابینه باشند اما پرواضح است که اقبال عمومی مردم به گفتمان تدبیر و امید و عقلانیت که موجب خیزش اجتماعی ملت ایران و تثبیت آرای ۲۴ میلیونی آنان گردید انتخاب یک شخص نبود! بلکه انتخاب یک تفکر! انتخاب یک راه  و انتخاب یک مسیر روشن پر از امید… انتخاب یک اندیشه سرشار برای فردایی بهتر و داشتن ایرانی آباد پیشرفته و مسالمت جو و نمادی از اسلام نبوی(ص) برای معرفی به اقصی نقاط جهان بود که البته اداره اجرایی آن نیز به دانشمندی! همچون دکتر روحانی(شیخ باتدبیر) نیازمند است که خود بیش از هر کسی بر پای بندی بر عهدش با مردم برای تحقق توسعه و تحول و اصلاح و تغییر به منظور استمرار امید و تدبیر در میان جامعه تاکید نموده اند. عهدی که بدون شک با  تفکر ۲۴ میلیون ایرانی بنحوی گره خورده و اینک انتظار عمومی بر اینست که به آنها عمل شود… که مهمترین آنها را می توان تحقق وعده های انتخاباتی شخص آقای روحانی بعنوان مطالبه واقعی ملت دانست. مطالباتی که در روزهای گذشته دکتر روحانی بیش از هر کسی (مستقیم و غیرمستقیم) و البته با گفتمانی کاملاً منطقی و بخردانه بر اجرای آنها تاکید نمودند و این به معنای آنست که منتخب مردم برعهد و پیمان خویش استوار مانده است.

اما علیرغم همه این موارد متاسفانه شاهدیم در روزهای گذشته افراد و گروه ‌هایی غیرمسئول! به نحوی از انحا با فضاسازی های بی مورد و شانتاژهای خبری شدید سعی در القاء نظرات خود به جامعه و همچنین تحمیل آنها بررئیس جمهور محترم نموده تا جایی که حتی در قالب لیست هایی جعلی نسبت به معرفی افراد مورد نظر خود در فضای اجتماعی نیز اقدام نموده اند. موضوعی که هیچ کمکی در جهت رفع مشکلات کشور ننموده و چه بسا به سنگی بزرگ در پیش پای دولت و ملت نیز مبدل شود. البته پر بیراه نیست که صاحبان تفکر ۲۴ میلیونی نسبت به دیگران در مدیریت ارشد اجرایی کشور سزاواری و حق بیشتری داشته و دارند، همان هایی که تا آخرین ساعات و لحظات برای پیروزی تفکر اعتدال و تدبیر تلاش و مداومت نمودند. همان ها که  ثابت نمودند بعنوان شهروندان این کشور دارای نظراتی اند و اینک منتظرند به نظرات شان وقعی نهاده شود… درغیر اینصورت انگیزه‌ای برای ادامه همکاری ها و هم راهی های این عقبه حمایتی کم نظیر! با دولت منتخب باقی نخواهد ماند. موضوعی که امروزه مورد قبول عموم ملتهای پیشرفته وکشور‌های در مسیر توسعه جهان  قرار گرفته است. هرچند به شرکت سهامی شدن دولت نیز هیچ اعتقادی نداریم! و معتقدیم کابینه جای آزمون و خطا های تکراری! نیست.. یعنی در واقع ملت بیش از این توان تحمیل هزینه های اضافی بر خود را ندارند و بدین علت و برای حصول موفقیت باید به یکی از اساسی‌ترین معیار های موفقیت امروزی (متضمن صحت حرکت دولت ها) یعنی هماهنگی فیمابین اعضای آن و همکاری های بین بخشی همه وزارت خانه ها بایکدیگر در جهت رفع مشکلات کشور توجه و دقت نمود که این مهم حامیان تفکر!! همه جناح‌ها باید در دولت حضور یافته و سهیم باشندرانگران خواهد نمود.

علی ایحال مهمترین نکته ای که ذکر آن خالی از لطف نبوده و امیدی برای استقلال جناب دکتر روحانی درانتخاب کابینه ارزیابی می گردد توضیح سایت مقام معظم رهبری در روزهای گذشته مبنی بر عدم ورود ایشان به موضوع انتخاب وزیران (باستثناء وزرای خارجه دفاع و اطلاعات) که بعنوان عرف در دولت ‌های پیشین نیز مسبوق به سابقه بوده است می باشد..! که حجت را بر دیگران! تمام خواهد ساخت..

بنابر این بنظر می‌رسد عموم جامعه (بویژه فعالان و کنشگران اجتماعی) نیز لازم است این فرصت را برای تصمیم گیری عقلانی و توأم با تدبیر و لزوم استفاده از خرد جمعی در مواقع ضرورت برای شخص ریاست جمهور فراهم نمایند تا ایشان نیز در شرایطی مناسب و بستری مساعد و با خاطری آسوده بهترینهای کشور را برای هدایت وزارتخانه های تحت امر به منظور حسن اجرای امور کشور انتخاب نمایند تا در ادامه بتوانند به مهمترین مطالبات مردم یعنی تداوم مواضع صلح‌ طلبانه در سیاست خارجی با دنیا و رویکرد تعامل توسعه گرا با جهان، بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم و احیای اخلاق (که از وعده های انتخاباتی خودشان نیز می باشد) جامه عمل بپوشانند.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان