میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در25 آوریل 2019 ساعت 2:06 ق.ظ سرویس:عناوین اصلی 9 دیدگاه 745 بازدید

سال سیاه سی و نه!

سال سیاه سی و نه!

روایتی از زلزله مخرب لار در سال ۱۳۳۹+ عکس های کمتر دیده شده

رسول احمدلو*: روز چهارم اردیبهشت ۱۳۳۹ واقعه­ ی دلخراشی در شهر لار رخ داد که حیات سیاسی و اجتماعی مردم منطقه­ ی لارستان را تحت الشعاع قرار داد. در ساعت ۱۵/۴۸ همین روز هنگامی که مردم بی ­خبر در زیر زمین منازل خویش در حال استراحت بودند و صدها کودک در دبستان­ های خود به مناسبت روز کودک به برگزاری جشن مشغول بودند زمین چون گهواره ­ای به مدت ۳۴ ثانیه و با قدرت ۶/۷ ریشتر لرزید و دیواره­ ها را فرو ریخت و کاشانه ها را ویران کرد.

فرماندار لارستان چند دقیقه بعد خود را به تلگراف خانه شهر رساند و در تلگرافی خبر زلزله و ویرانی شهر لار را اینچنین به اطلاع استانداری فارس رساند: «سراسر شهر ویران شده است، به طوری که هنوز نتوانسته ایم میزان خسارت را تخمین بزنیم چون ابری از گرد و خاک شهر لار را فرا گرفته است و شهر در زیر خاک ناپدید شده است. خواهش می کنم فوراً غذا و چادر برای ما بفرستید».

هنوز خبر شکه کننده فرماندار به مرکز مخابره نشده بود که شهر لار بار دیگر در ساعت ۲۰/۲۵  لرزید و فرماندار تلگراف دیگری با این مضمون به مرکز استان مخابره نمود: «زلزله در ساعت هشت و بیست و پنج دقیقه روی داد و هرچه باقی مانده بود ویران کرد و همه آنها که می­ توانستند حرکت کنند جان خود را به در بردند. شهر در سکوت عمیقی فرو رفته است. من این خبر را از صحرا می­فرستم. اکنون روی خاک­ها نشسته ­ام، کفشی به پا ندارم. تمام دارائی من تمام مایملک من هم مثل دیگران زیر خرابی­ها مدفون است. خواهش می کنم که از ارتش تقاضا کنید که کمک برای ما بفرستد تا بتوانیم اجساد مرده­ ها را از زیر آوار بیرون آوریم. احتیاج شدید به دکتر و دارو و چادر داریم. ما هنوز نمی­ دانیم تا فردا چه اتفاقی خواهد افتاد. یک شهر تازه و نو باید ساخته شود.»

خبر وقوع زلزله به وسیله­ ی فرماندار شیراز که به واسطه ­ی سفر استاندار به تهران، استانداری را  به عهده داشت به مرکز گزارش شد و بلافاصله به دستور نخست وزیر مقدمات کمک به زلزله زدگان از طریق جمعیت شیر و خورشید سراسر کشور و به خصوص جمعیت شیر و خورشید شهرهای اطراف لار فراهم شد.

اولین گروه امدادی با کمک های اولیه­ای چون پوشاک، دارو، آذوقه و یک گروه هشت نفره شامل پزشک، پرستار و جراح و یک گردان سرباز برای کمک به آسیب دیدگان و دومین گروه امدادی و بهداشتی از طرف شیر و خورشید سرخ بندرعباس روانه­ی محل حادثه شدند. همچنین به بهداری و جمعیت شیر و خورشید جهرم و فسا دستور داده شد که فوراً کلیه­ی پزشکان آن دو شهر با تمام وسایل به سمت لار حرکت کنند.

با توجه به نزدیکی جهرم به لار نخستین گروه امدادی پنج ساعت بعد از وقوع حادثه به لار رسید و تعداد زیادی چادر، لباس و مقداری غذا و دارو و وسایل اولیه را میان زلزله زدگان تقسیم نمود.

در ساعت ۸ صبح روز بعد رئیس جمعیت شیر و خورشید فارس با یک فروند هواپیمای ارتشی به محل عزیمت نمود و گزارش ذیل را به مرکز مخابره نمود: «قسمت مرکزی و شمالی شهر به کلی ویران و تعدادی زیر آوار مانده­ اند. تعداد تلفات مشخص نمی­ باشد ولی آنچه که می­ توان حدس زد در حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر می­ باشد و تعداد جنازه هایی که تا کنون از زیر آوار بیرون آمده در حدود ۲۰۰ نفر می­ باشند. شهر به طور کلی خالی گردیده و مردم از ترس زلزله مجدد به هیچ وجه در منازل نمی­ روند. وضع آذوقه شهر بسیار بد و به طور کلی نان در درجه اول ضروری است که به هر وسیله­ ی ممکن بایستی حمل شود. به طور کلی احتیاجات عبارتند از: نان، یک گردان سرباز برای کمک به مردم و بیرون آوردن جنازه ها و حتی وسایل اداره راه بایستی فوراً به لار بیاید تا فرودگاه را برای نشستن هواپیما آماده سازند. دارو و آنچه که بیشتر مورد احتیاج است وسایل پانسمان و زخم بندی و داروهای آنتی بیوتیک می باشد.»

در این حادثه­ی تلخ حدود ۴۰۰ نفـر کشـته، ۲۰۰۰ نفـر زخمـی و مجروح شدند. اما ویرانی، شهر را از جنبه شهریت خـارج نکـرده بـود.­ منطقه تخریب شده تنها محدود به نوار بـاریکی از شـهر لار می ­شد که خانه ­هاي واقـع شـده در ایـن قسـمت بـر رسوبات آبرفتی بسیار نرم ساخته شـده بودنـد تلفات در قسمتهـاي دیگـر شـهر انـدك و خسارات به صورت ترك و یا شکاف در بناها وارد شـده بود. برای گرامی داشت یاد و خاطره آن عزیزان عکس­ های منتخب زلزله لار را در اختیار مردم فهیم لارستان قرار می ­دهیم.

*دانشجوی دکتری تاریخ ایران اسلامی دانشگاه خوارزمی تهران

از این نویسنده بخوانید:

آشنایی با «قلعه کهنه» بریز

معمای تاریخی کاروانسرای شاه عباسی


9 نظر

 1. ناشناس گفت:

  1

  0

  روح درگذشتگان در ان واقعه شاد

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  چرا عکسی از حضور شاه نیست؟

 3. ناشناس گفت:

  2

  0

  باز هم اون موقع بهتر از الان رسیدگی میکردن تا حالا که امکانات بیشتری در دست داشتن. الان جز بدبختی و فلاکت دیگه چیزی بر جای نمانده است خدا خودش یک فرجی برای مردم مظلوم و ستم دیده ایران بکند آمین یا رب العالمین

 4. صحرا گفت:

  0

  0

  عالی.
  مستند و تازه بود

 5. ص.کامجو گفت:

  0

  0

  درود بر مهندس احمد لو احسنت

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   مهندس احمدلو کیه جناب اقای صمد کامجو ؟؟

   ایشان دانشجوی دکتری تاریخ اسلام دانشگاه تهران هستند و کتاب های بسیار ارزشمندی هم نوشته اند که پیشنهاد می کنم حتما بربد مطالعه کنید…

 6. محمد گفت:

  0

  0

  احسنت دکتر احمدلو

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  ممنون جناب آقای دکتر احمد لو

 8. رزاقیان گفت:

  0

  0

  مطلب عالی بود.. از انسان های توانمندی مثل دکتر احمدلو بیشتر بهره ببرید…
  این حقیر مطالب ایشان را پیگیری می کنم
  تلاش های ایشان در خور تحسین و توجه است

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان