میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در24 آوریل 2020 ساعت 7:07 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 7 دیدگاه 340 بازدید

سال ۳۹ در لار همچنان در ذهن و زبان مردم

سال ۳۹ در لار همچنان در ذهن و زبان مردم

به مناسبت شصتمین سالگرد زلزله ۴ اردیبهشت ۱۳۳۹ لار

رسول احمدلو*:‌ زلزله به عنوان یکی از مخاطرات طبیعی از نظر جانی و مالی همواره خطری بزرگ برای جوامع بشری محسوب می شود. در ۴ اردیبهشت ۱۳۳۹بر اثر قهر طبیعت و لرزش زمین شهر بزرگ لار با یک حرکت کن فیکون شد. این حادثه علاوه بر تلفات جانی و مادی، پیامدهای سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی  نیز داشت. به مناسبت شصتمین سال این حادثه مهیب و دلخراش مروری بر وقوع حادثه؛ بازتاب زلزله در جهان؛ عملیات امداد و نجات؛ کمک های بین المللی و مردمی به اسیب دیدگان خواهیم داشت.

الف) وقوع حادثه

عصر روز چهارم اردیبهشت ۱۳۳۹ فرا می رسد، عده زیادی از مردم شهر در خانه‌های خود به سر می بردند و عده ای هم برای انجام کارهای روزانه به خارج از خانه رفته اند. در قسمتی از شهر، برخی برای شرکت در مجلس ختم هم شهریشان در یکی از مساجد شهر اجتماع نموده اند، در قسمت دیگر خانواده های عروس و داماد در تدارک جشن عروسی فرزندانشان می باشند.

دانش آموزان مدرسه پسرانه صحبت در کلاس درس به صحبت های معلم گوش فرا می دهند و دانش آموزان دخترانه ثریا به صف شده و برای شرکت در جشن کودک  عازم دبستان هستند و از بلایی که از چند لحظه بعد نازل خواهد شد بی خبرند.

ساعت روی۱۵:۴۴:۳۴ می چرخد و ناگهان زمین چون دیوان‌ غل و زنجیر را از پای می اندازد و آشوب می کند و شهر کهنسال لار، سرزمین و زادگاه پهلوانان باستان، زیر ضربت زلزله می می رد.

بر اثر زلزله ۵/۶ ریشتری شهر لار به مدت ۳۴ ثانیه می لرزد و ساختمان‌ها چون گهواره به حرکت در می آید و شهری که امارات مرتفع و بادگیرهای زیبایش، چشم اندازی دلربا و خیره‌کننده‌ای داشت در یک فاصله کوتاه تبدیل به تلی از خاک می گردد. قیامتی برپا می شود. گرد و غبار تمام ویرانه شهر را فرا  می گیرد. بسیاری از اهالی به طور دسته جمعی در زیر آوار مدفون می شوند. مردم وحشت زده با بهت و حیرت از خانه های خود خارج شده و روی خرابه های شهر سرگردان به جستجوی آثار خانه های خود مشغول بودند. آنهایی که از این زلزله جان سالم به در برده بودند در اطراف جنازه عزیزان خود نشسته بر سر و سینه می زدند. صدای ضجه و شیون از هر سو بلند بود، فریاد ناله مجروحین در کنار خیابان ها به آسمان می رفت.

بر اثر این حادثه دلخراش و بر اساس آمار جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران ۳۴۲ نفر از اهالی لار کشته و هزاران نفر مجروح شدند.

ب) بازتاب زلزله لارستان در رسانه های بین المللی

وقوع زلزله شدید در لارستان و جان باختن و مصدومیت تعدادی از مردم موجب بازتاب جهانی این حادثه در رسانه‌های مختلف دنیا شد. خبرنگاران و عکاسان آژانس های معتبر خارجی به منظور تهیه گزارش پیرامون زلزله لار وارد ایران شدند و توانستند با همکاری عبدالرحمان فرامرزی، مدیر روزنامه کیهان، اولین عکس های زلزله را به روزنامه ها و خبرگزاری ها ارسال نمایند. بیشترین بازتاب ها در روزنامه ها و خبرگزاری های فرانسه؛ امریکا؛ انگلستان؛ ایتالیا گزارش گردید.

ج) همدردی سران کشورها با آسیب دیدگان زلزله لار

همزمان با توجه ویژه رسانه ها در جهان به رویداد زمین لرزه بزرگ لارستان با ده ها كشته و صدها مجروح، سران و مقامات سازمان های بین المللی و كشورهای مختلف همدردی خود را با زلزله زدگان اعلام كردند.

د) برگزاری مجالس یادبود

به منظور ابراز همدردی با آسیب دیدگان زلزله و بزرگداشت جان باختگان حادثه لار؛ مراسم ختمی در شهرهای مختلف فارس برگزار شد. تلوزیون و رادیو با تغییر در جدول پخش برنامه ها؛ ساعاتی را به سخنرانی مذهبی اختصاص دادند. در شهر سانفراسیسکو امریکا ماه مه ۱۹۶۰به عنوان ماه کمک به آسیب دیدگان لار اختصاص یافت.

ه) عملیات امداد و نجات 

نخستین و مهمترین اقدام در ساعت های اولیه پس از وقوع زلزله انجام عملیات امداد و نجات بود. بر این اساس و با سرعت و جدیت قابل ملاحظه ای سازمان جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران فعالیت خود را در راه کمک به این شهر ماتم زده آغاز کرد. اگرچه شدت این حادثه غیرمترقبه به حدی بود که مجال کسب خبر صحیح آن میسر نبود ولی به استناد تلگراف واصله از آقای نصرت فرماندار لارستان سیل کمک های دولتی و مردمی از نقاط مختلف کشور به سوی لار سرازیر شد.

جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران با همکاری ارتش، سپاه و ارگان های دیگر از ابتدای واقعه تا رسیدن شهر به وضعیتی پایدار ومطلوب سه اقدام اساسی: ۱-ارسال کمک های اولیه، نجات مجروحین، آسیب دیدگان و پیش گیری از امراض،۲- ایجاد مقدماتی جهت برگرداندن وضع مردم به صورت عادی، ۳-ایجاد شهر جدید و تهیه مسکن برای مستمندان، را سرلوحه کار خود قرار داد.

و) کمک موسسات بین المللی و داخلی به آسیب دیدگان زلزله

اتحادیه جمعیت  صلیب سرخ در ژنو طی پیامی از تمام مردم جهان درخواست کرد که با فرستادن دارو، خوار بار چادر و پول، به زلزله زدگان ایران کمک کنند. اتحادیه مذکور گزارش داد که «ربرت تیسو» کارشناس کمک به زلزله زدگان را به ایران فرستاده است. بیشتر کشورهای جهان در تلگراف هایی ضمن ابراز تأسف از حادثه زلزله، آمادگی خود را برای هرگونه کمک و همراهی به زلزله زدگان ابراز داشتند. کمک های بشردوستانه بی نظیری از طرف کشورهای مختلف به آسیب دیدگان زلزله لار اختصاص یافت.

از طرف قشرهای مختلف اجتماعی و همچنین نهادها و موسسات داخلی نیز کمک های زیادی به زلزله زدگان شد‌.

ز) برگزاری مسابقات ورزشی به نفع آسیب دیدگان

فدراسیون فوتبال کشور با همکاری سازمان ورزشی مؤسسه اطلاعات به مناسبت وقوع زلزله لار که منجر به از بین رفتن جمعی از  مردم شد،  اقدام به برگزاری یک سری مسابقات فوتبال در کلیه شهرستان های کشور با عنوان کاپ مطلای لار نمود. مسابقات کاپ مطلای لار در سی شهرستان و در طی دو ماه برگزار شد و عواید آن به زلزله زدگان اختصاص یافت. همچنین ورزش های دیگری همچون مسابقات دو؛شنا و وزنه برداری نیز به نفع زلزله زدگان برگزار گردید.

* دانشجوی دکتری تاریخ ایران اسلامی

 

از این نویسنده بخوانید:

گزارش بیماری های مُسری در لار و اوز در سال ۱۳۱۷

بررسی انتخابات مجلس شورای ملی در لارستان(۱)

نماینده فرمایشی لارستان در دولت کودتا

«علی اکبرخان داور» چگونه نماینده لارستان در مجلس پنجم شورای ملی شد؟

سه پاسبان لارستانیِ «خلیج فارس» را بشناسیم

سال سیاه سی و نه!

آشنایی با «قلعه کهنه» بریز

معمای تاریخی کاروانسرای شاه عباسی

بررسی قیام عشایر لارستان در ۱۵ خرداد سال ۴۲

گزارشی از وضعیت لارستان در سال ۱۳۰۹ توسط سرهنگ «زالتاش»/ فقدان پزشک، کمبود راه و رونق تجارت داخلی


7 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  خداوند روح و روان درگذشتگان حوادث و مخاطرات طبیعی و بویژه درگذشتگان زلزله لار در سال ۱۳۳۹ را قرین رحمت و آمرزش خود قرار دهد.

  در قسمتی از این مقاله که بمناسبت شصتمین سالگرد وقوع زلزله در لار نگاشته شده است،جناب آقای رسول احمدلو در این مقاله و یا یادداشت چنین آورده‌اند :👎
  “” … جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران با همکاری ارتش، سپاه و ارگان های دیگر از ابتدای واقعه تا رسیدن شهر به وضعیتی پایدار ومطلوب سه اقدام اساسی: ۱-ارسال کمک های اولیه، نجات مجروحین، آسیب دیدگان و پیش گیری از امراض،۲- ایجاد مقدماتی جهت برگرداندن وضع مردم به صورت عادی، ۳-ایجاد شهر جدید و تهیه مسکن برای مستمندان، را سرلوحه کار خود قرار داد. … “”

  سؤالی که در اینجا به ذهن خواننده خطور می‌کند اینست که نیروی مسلحی به نام سپاه در تاریخ دوم اردیبهشت سال ۱۳۵۸ و دقیقاً ۱۹ سال پس از وقوع زلزله در لار،به فرمان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران تشکیل و پایه‌گذاری گردیده است.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  باسلام.سوتی بزرگ این نویسنده در گزارش زلزله اینه که نوشته جمعیت شیروخورشید باهمکاری ارتش و سپاه!!!! آخه سال ۱۳۳۹ در زمان شاه، سپاه کجا بود؟سپاه ابعداز انقلاب درسال ۱۳۵۸ تشکیل شده.در ارائه مطلب بیشتر دقت کنید.اطلاعات نادرست باعث بی اعتباری نوشته و سایت میشه.

 3. گراشی از دبی گفت:

  0

  0

  سلام بر نویسنده محترم آقای احمدلو سپاسگزار از یاد آوری خاطره واقعه دردناک سال ۳۹ که شاید تلنگری باشد بر فراموشیهای حافظه جمعی و اخطاری برای هوشیاری و بیدار ماندن همگان که همواره حادثه های ناخواسته در کمینند همچون امروز که گرفتار کرونای کوید-۱۹ شده ایم بنابراین باید پیوسته در تلاش باشیم که توان اقتصادی، علمی، فنی و تکنولوژی جامعه خودرا افزایش دهیم که آسیب پذیری ما کمتر شود . شما به درستی به کمک های موسسات بین المللی و داخلی به آسیب دیدگان آن زلزله اشاره کرده اید ولی دوست دارم اشاره ای هم به کمکهای مردمان شهرها و روستاهای اطراف و نزدیک لار کنم که از اولین ساعت حادثه شروع شد و تا ده روز لا ینقطع شب و روز ادامه داشت و انهم ارسال غذا و پوشاک به شهر لار بود که مردم زلزله زده را از اولین شام بعد از آن حادثه گرسنه و بی توشه نباشند و از فردایش پذیرای زنان و کودکانی شدند که نیاز به اسایش و استراحت داشتند تا وقتی که اوضاع لار سر و سامانی بگیرد. من درست هشت سالم بود و بخوبی به یادم دارم که یک ساعت بعد از زلزله که قاصد خبر با خاک یکسان شدن لار به گراش آورد و چون گراش آسیبی ندیده بود بلافاصله از غروب همان روز تنور پخت تان خانه ما و دیگران در گراش روشن شد و شروع به پخت کردند و اولین ارسالی غذا و پوشاک همان شب ارسال شدو تنور خاموش نشد تاده روز. از فردایش خروجی بیرون از گراش ما بچه هاشاهد ارسال خوراک و پوشاک به لار بودیم که از تمامی محله های گراش و ماشینهای عبوری از اوز ادامه داشت . همچنین خوب بیاد دارم که منزل ما و چند خانه فامیل و اشنا در حاشیه شهر بود بلافاصله با امکانات آن روز فضای وسیع درب خانه به خانه بزرگ چادری تبدیل شد و از فردای همان روز زنان و کودکان فامیل و اشنا و همسایه هایشان که از لار می آمدند با ما در همان فضای چادر مانند با هم بسر می بردیم و پذیرایی می شدند. ارسال تدارکات به لار و پذیرایی از مهمانان از لار درگوشه گوشه گراش فراوان دیده میشد. این حس همدلی و یاری و کمک به هم نوع درسی بود بر لوح محفوظ پاک کودکی ما برای یادگیری این حس والای انسانی

 4. لارستان بزرگ گفت:

  0

  0

  موفق باشید دکتر احمدلو عزیز

 5. لاری گفت:

  0

  0

  سلام.خدا قوت.
  ایشان درست نوشتند. کتاب لار شهری که از نو ساخته شد که در دهه ۱۳۴۰ ببینید. نوشته سپاه پنج فارس. در روزنامه کیهان هم نوشته سپاه پنج فارس. منظور نویسنده قطعا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیست و دکتر احمدلو به تاریخ معاصر ایران واقعا مسلط هستند.

 6. لار گفت:

  0

  0

  در زمان پهلوی لشکر ۶فارس و سپاه ۵فارس وجود داشته. پس گفته دکتر احمدلو کاملا صحیح هستش

 7. ص-کامجو گفت:

  0

  0

  درود بر دکترای جوان ومحقق برجسته خطه لارستان. تشکر وافر از اینکه به فکر تاریخ معاصر لارستان هستید. جالب بود استفاده کردیم.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان