میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در19 جولای 2020 ساعت 11:05 ب.ظ سرویس:عناوین اصلی یک دیدگاه 446 بازدید

سال ۹۵ مجوز رسمی دفتر نمایندگی «خونِ بندِ ناف» لار اخذ شد/ از خون بند ناف نوزاد می توان برای دریچه قلب، کلیه، شبکیه چشم، سرطان خون و دیابت استفاده کرد

بخش دوم گفت و گو با مدیر جهاد دانشگاهی لارستان:

سال ۹۵ مجوز رسمی دفتر نمایندگی «خونِ بندِ ناف» لار اخذ شد/ از خون بند ناف نوزاد می توان برای دریچه قلب، کلیه، شبکیه چشم، سرطان خون و دیابت استفاده کرد/ زنان باردار می توانند از هفته ۳۶ بارداری به جهاد دانشگاهی مراجعه و قرارداد ذخیره خون بندناف نوزادشان را امضا کنند

به گزارش آفتاب لارستان، «سید حامد شجعان» در گفت و گوی اختصاصی با این رسانه در مورد دفتر نمایندگی سلول های بنیادی خون بند ناف لارستان اظهار کرد: از ابتدای شروع به کارمان در این دفتر یعنی از سال ۹۵ که مجوز رسمی دفتر نمایندگی خون بند ناف لار را گرفتیم سعی کرده ایم اطلاع رسانی آن را انجام دهیم.

از خون بند ناف نوزاد می توان برای دریچه قلب، کلیه، شبکیه چشم، سرطان خون و دیابت استفاده کرد

وی تصریح کرد: خون بند ناف حاوی سلول های بنیادی ای است که قابلیت تبدیل شدن به اعضای بدن را دارند که در حال حاضر برای دریچه قلب، کلیه، شبکیه چشم و سرطان خون می شود استفاده کرد و کاملا این بیماری ها و همچنین دیابت را برطرف می کند.

پدر و مادر نوزاد و تمام کسانی که شاخص های ژنتیکی شان با نوزاد همخوانی دارد می توانند از خون بندناف استفاده کنند

مدیر جهاد دانشگاهی لارستان خاطرنشان کرد: هدف از راه اندازی بانک خون بندناف این است که پدر و مادر نوزاد و تمام کسانی که شاخص های ژنتیکی شان با این نوزاد همخوانی دارند می توانند از خون بندناف استفاده کنند.

زنان باردار می توانند از آخر هفته ۳۶ بارداری به جهاد دانشگاهی مراجعه کنند و قرارداد ذخیره خون بندناف نوزادشان را ببندند

شجعان اظهار کرد: ما به طور متوسط دو تا سه قرارداد در روز برای بانک خون بندناف داریم، به این صورت که مادران از آخر هفته ۳۶ بارداری به جهاد دانشگاهی مراجعه می کنند و قراردادی با آن ها در این زمینه بسته می شود.

نکاتی در مورد قرارداد ذخیره خون بند ناف نوزاد

وی در مورد موارد منع قرارداد گفت: این قرارداد حاوی ۵۰ سوال پزشکی است و مادر در زمان بارداری یا قبل از آن نباید به برخی از بیماری ها دچار شده باشد و در صورت نداشتن این موارد قرارداد با آن ها منعقد می شود.

مدیر جهاد دانشگاهی لارستان خاطرنشان کرد: در زمان وضع حمل مادر، نمونه گیر جهاد دانشگاهی به همراه مادر به بیمارستان مراجعه می کنند و خون بند ناف گرفته می شود که سریعا آن خون از طریق پروازهای هوایی به تهران ارسال می شود.

با توجه به شیوع کرونا، نیازی به حضور مستقیم مادر در مرکز نیست و فقط برای امضای قرارداد نیاز است که پدر نوزاد به مرکز مراجعه کند و باکس خون گیری را دریافت کند

سید حامد شجعان در پاسخ به این سوال که در دوران کرونا چه توصیه ای به کسانی که قصد ذخیره سازی خون بندناف نوزادشان را دارند اما از ترس کرونا مراجعه نمی کنند دارید گفت: از طرف شرکت فناوری بن یاخته های رویان که متعلق به جهاد دانشگاهی است پدر و مادر نوزاد می توانند بر روی سایت به سوالات پاسخ دهند و نیازی به حضور مستقیم مادر در مرکز نیست و فقط برای امضای قرارداد نیاز است که پدر نوزاد به مرکز مراجعه کند و باکس خون گیری را دریافت کند.

به گزارش آفتاب لارستان، علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به دفتر جهاد دانشگاهی لار واقع در شهر جدید، فلکه ی طاووس مراجعه کنند یا با شماره تلفن ۵۲۲۵۵۰۳۲ تماس گیرند.

مطلب مرتبط:

بخش اول گفت و گو با رئیس جهاد دانشگاهی لارستان


1 نظر

 1. نواندیش گفت:

  0

  0

  سلام جناب رئیس
  ضمن تشکر از خدمات و زحمات شما در زمینه ی خون بند ناف ، باید به عرض برسانم به دلیل نبود پرستار خونگیر در لار در خردادماه۱۳۹۹ مجبور شدیم برای تولد فرزندم به گراش برویم.
  بی اعتنا به مسائل قومی و …، باید بگویم که رفت و آمدهای مکرر آن چند روز واقعا خسته مان کرد. تمهیدی بیندیشید تا پرستاران خونگیر در لارستان به حد کفایت باشند تا در صورت عدم حضور یکی از پرستاران عزیز ، فرد دیگری جایگزین گردد.
  پیروز و سربلند باشید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان