میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در25 ژانویه 2017 ساعت 5:21 ب.ظ سرویس:یادداشت 7 دیدگاه 1,295 بازدید

سایت آفتاب و دوگانه «آزادی» و «توهین»

aftabسایت آفتاب و دوگانه «آزادی» و «توهین»

حاشیه‌ای بر برخی کامنت‌ها و اظهارنظرهای کاربران سایت «آفتاب لارستان»

دانیال افتخاری*: سایت خبری تحلیلی «آفتاب لارستان» بر اساس رسالتی که از روز نخست برای خود تعریف کرده، خود را موظف به پاسداشت فضای آزاد و حرفه‌ای رسانه‌ای همراه با رعایت «اخلاق» و «انصاف» می‌داند. در کنار خبرهای معمول و مرسوم در دیگر رسانه‌ها، به‌طور مستمر مطالب گوناگون توسط اعضای تحریریه، نویسندگان نزدیک به آفتاب، مردم عادی و دیگر اهالی قلم به رشته تحریر در می‌آید و برای ما ارسال می‌شود؛ این سایت خبری-تحلیلی هم ضمن رعایت اصول تعریف شده برای خود و با کمترین دخل و تصرف یا سانسور، مطالب را منتشر می‌کند، از سوی دیگر وظیفه داریم جوابیه‌های ادارات، اشخاص و گروه‌های مختلف را در کنار برخی مطالب نشر دهیم و در نهایت قضاوت را به افکار عمومی بسپاریم…

همان‌گونه که یک نویسنده، گزارشگر یا تحلیل‌گر حق بیان مطلبی دارد، حق پاسخ و نظر برای مخاطبان هم محفوظ است و این ساده‌ترین کار برای پاس داشتن «آزادی بیان» است. اما گاهی حرف‌ها و اظهارنظرها خالی از ادب و نزاکت و واجد توهین و تهمت است که در اندک مواردی سایت آفتاب را مجبور به دخل و تصرف یا حتی حذف آن نظرات می‌کند. اما همه منصفان گواهی می‌دهند که این رسانه اگر نگوییم بهترین بلکه یکی از رسانه های برتر لارستان در رعایت امانتداری و ادای حق اظهار نظر مردم، گروه‌ها و سلایق گوناگون است.

****

اینجا روی سخن ما اما با هر دو سوی ماجراست که البته آنها و هم ما از یک شهر و دیاریم و بسیاری‌مان هم‌زبان و هم‌شهری. فردی می‌آید حرف و سخنی در موضوعی (مرتبط یا نامرتبط با تخصص‌اش) مطرح می‌کند و مخاطب هم آن را می‌خواند و نظر شخصی خود را (بر اساس منطق درست و با در نظر گرفتن اصول مشخص) بیان می‌کند؛ تا اینجا همه چیز خوب و حرفه‌ای است. اما «نیت‌خوانی»، «تهمت» و «سخن بی‌ربط به حرف‌های نویسنده» در این میان برای چیست؟!

اشاره ما به چند مطلب خاص و کامنت‌های مرتبط با آنهاست که به‌تازگی در سایت آفتاب درج شده است: دو یادداشت از آقایان «محمد امین گرامی» و «محمد عبادتکار» که در مورد رخداد تلخ و پرابهام آتش‌سوزی «پلاسکو» نوشته شده بود، و همچنین جوابیه‌ای که رئیس اداره ارشاد به میثاق هاشمیان در مورد برگزاری کنسرت محسن یگانه داده بود. با توجه به حجم بالای کامنت‌ها و اصول تعریف شده، شاید قادر به ویرایش و اصلاح همه آن پیام‌های ارسالی نباشیم و حذف آنها چندان شایسته نباشد، اما خودمان هم از این جو پر از تهمت و بی‌اخلاقی خسته و شگفت‌زده‌ایم! آن هم در شهرستانی که فرماندار غیر بومی‌اش چندین بار از غنای فرهنگی آن بیش از غنای اقتصادی یاد کرده!. اگر در فضای رسانه‌ای و فرهنگی به دنبال «اخلاق» و «مدارا» و «انصاف» نباشیم پس کجا می‌خواهیم به جستجوی آن باشیم؟! با تأسف بسیار می‌بینیم که در این جامعه و به‌ویژه این شهر به‌جای «نقد» افکار و اندیشه‌ها شاهد نقد- که نه- بلکه تخطئه اشخاص و انسان‌ها هستیم و این گویای دوری بیش از پیش جامعه از ارزش‌های ناب دینی و انسانی است.

در آن سو هم گاهی مشاهده می‌کنیم که نویسندگان و تحلیل‌گران هم در برابر نقدها (و بعضا قضاوت‌ها و حرف‌ها) از کوره به‌در می‌روند و پای به وادی مجادله و مباحثه‌ای بی‌پایان و بیهوده می‌نهند! مجادله‌ای که حاصلی جز هدر رفتن انرژی‌ها و وقت‌ها برای پیشرفت شهر و شهرستان ندارد!

همه ما، نویسندگان و مخاطبان عزیز آفتاب باید بدانیم صرفا فضای دو قطبی و دو گروهی در شهر مایه رکود یا عقب‌گرد نبوده بلکه عدم تحمل حرف‌ها و اندیشه‌های مقابل و مخالف، و به زبان ساده «چشم دیدن همدیگر نداشتن» است؛ و تا زمانی که در فضای مجازی و حقیقی مزین به لباس «ادب» و «اخلاق» نشویم، آش همین آش است و کاسه همان کاسه!

*از مدیران سایت آفتاب لارستان


7 نظر

 1. یک دوست گفت:

  0

  0

  سلام ودرودبربرادران عزیزوبزرگوارسایت افتاب من بعنوان یک رزمنده دفاع مقدس بی نهایت ازشماسپاسگزارم بخاطرمطالب روشنگرانه وبی طرفانه ومنصفانه که درج مینمایدچه خوب می شداگرهمه همشهریان عزیز تذکردلسوزانه عزیزان سایت رارعایت مینودند وبجای توهین به یکدیگرصرفا نظرخودشان رابیان می فرمودند….سپاس بی نهایت ازبرادرفرهیخته وگرامی جناب اقای منشی
  —————
  حمید منشی: با سپاس از لطف جنابعالی، این سایت دو مدیر (ادمین) دارد که بنده و جناب آقای دانیال افتخاری هستیم.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  امان از افراد مغرض منافق. یه روز در ورودی شهر بنری نصب شده بود که در آن نوشته بود: به شهر علی بن ابیطالب خوش آمدید. شاید بخاطر وجود قدمگاه اینچنین تعبیر کرده بود ولی فقط این نکته به نظر من رسید:
  دقیق و واضح گفته بود. به کوفه خوش آمدید

 3. محمد از بندرعباس گفت:

  0

  0

  از مدیران سایت (البته تا قبل این مطلب فکر میکردم تنها یک نفر مدیر دارد) تشکر می کنم / ما از لارستان عزیز کمی دوریم اما قلبمان اینجاست ،در مطلب مهندس گرامی و همنیطور قبل تر از آن خبر مربوط به کنسرت کامنت ها مرا متعجب و گاهی وحشت زده نمود / مطلب بسیار بجایی بود جناب افتخاری / امیدوارم این شهر با داشتن جوان هایی چون شما و مهندس گرامی و عبادت کار که از قدیم ایشان رو میشناسم به پیشرفت و شایستگیش نزدیک گردد

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  هواقهار
  سعه صدر لازم است. و انصاف
  علی.م.سالار

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  از خدا جوييم توفيق ادب/ / بي ادب محروم گشت از لطف رب
  بي ادب تنها نه خود را داشت بد/ /بلكه آتش در همه آفاق زد
  از ادب پرنور گشته ست اين فلك/ /واز ادب معصوم و پاك آمد ملك

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب افتخاری متاسفانه در کشور ما برای همه چیز سرمایه گزاری شده جز اخلاق از طرفی هم چون فضای آزاد برای اظهار عقیده و نظر نیست به تبع آن وقتی اندک فرصتی و اندک آزادیی داده می شود افراد اخلاق را کنار می گزارند و فراموش می کنند اما مطلب بعدی اینکه وقتی مردم از رسانه های گروهی با گوش خود می شنوند و با چشم خود می بینند کسانی که مدعی اخلاق و ایمان هستند و می خواهند هر طور شده ملت را به بهشت ببرند خودشان از کلمات زشت و رکیک و نیز تهمت و تخریب شخصیت استفاده می کنند چه توقعی از مردم دارید ؟ هر چه بگندد نمکش می زنند وای به . . . مردم می گویند چطور استفاده از کلمات زشت برای خودشان بلا مانع است و تهمت زدن به دیگران برای خودشان حلال و جایز است ؟ متاسفانه اکثر افرادی که اینطور رفتار می کنند مدعی طرفداری از دین و ایمان هستند به قول حضرت علی ع الناس علی دین ملوکهم

 7. افشین افکاری گفت:

  0

  0

  درود ،عرض ادب وخدا قوت به همه بزرگواران سایت وزین آفتاب، شخصیت ومنش جناب آقای منشی وافتخاری در فضای حقیقی ومجازی قابل احترام و به متانت واصالت شهره وشناخته شده اند، لارستان بزرگ وکهن مهد فرهنگ واخلاق بوده وهست ،حال عده ای که در فضای حقیقی با زبان چماق سخن می گویند .ومصونیت هم دارند در فضای مجازی از دشنه زبان ودشنام بهره برده و اخلاق را به پیشگاه بت سیاست عاریه ای خویش قربانی می کنند.زبان تهدید ودشنام زمانی از غلاف بیرون کشیده میشود که زبان منطق وادب الکن گردد.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان