میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۵:۳۶ ب.ظ سرویس:عناوین اصلی 29 دیدگاه 1,404 بازدید

سرخی بعد از سحرگه!

سرخی بعد از سحرگه!

حمید منشی: درست همان شب که مراسم کم رونق اختتامیه جشنواره مطبوعات فارس در لار برگزار شد، شبی که به گفته عده ای بیشتر به گردهمایی خبرنگارانِ شیرازی در لار شبیه بود، مدیر لاریِ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز از انتقالی خود به تهران خبر داد.

«علی اصغر رفعت حقیقی» گویا همانطور که آمد، رفت! همانطور که آمدنش بی جلب نظر جامعه هنری و محصول توافق «مدیران» بود حالا نیز بی اطلاع هنرمندان و بی تلاش برای تعیین جایگزین مناسب و البته با سوابقی که احتمالا روی «کاغذ» برای ارتقا لازم است به جایی رفت که پیش از آن مدیرکلِ لاریِ فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس رفته بود.

اشتباه نشود! هیچ کس با ارتقا و پیشرفت دیگران و به خصوص همشهریان خود مشکلی ندارد! اتفاقا از منظری باید «بهزاد مریدی» را ستود چراکه بر خلاف اسلاف خود که وقتی به جایگاهی رسیدند همشهریان خود را فراموش کردند همچنان به فکر ارتقای دوستانش (هرچند در حلقه ای بسته و انگشت شمار) است.

اصل بحث بر سر عملکرد و میراث برجامانده از افراد است؛ آن هم در زمانی که همه چیز برای تحول در بخش فرهنگ و هنر لارستان مهیاست (بود!) از همسویی و هم زادگاهی مدیرکل ارشاد فارس و ریاست کمیسیون فرهنگی مجلس و مدیر ارشاد لارستان تا همراهی خیران در بخش تهیه سخت افزار و ساختمان و صدالبته سیاست های متفاوت، مردمی و متسامحانه دولت تدبیر و امید.

ازسویی البته نباید منکر تلاش های رئیس سابق اداره ارشاد شد و تمام کارنامه وی را یکسره سیاه و تباه و خراب عنوان کرد اما توقع ایجاد «تحول» را هم در ارشاد لارستان طی مدت تصدی«رفعت حقیقی» که اولین رئیس پس از مدیران غیربومی و ناکارآمد دولت های نهم و دهم بود و باتوجه به شرایط ویژه این دوره که پیش از این ذکر شد باید پذیرفت. تحولی که به اعتقاد این قلم نه تنها اتفاق نیفتاد چه بسا برخی رویکردها و راهبردهای اشتباه اندک هنرمندان باقی مانده فعال را هم سرخورده کرد. شاهد این مدعا همین وضعیت فعلی ارشاد و همین میراثی که از مدیران رسمی با عناوین و القابی دهان پرکن باقی مانده است! از گوشه نشینی هنرمندان باسابقه تا تعطیلی و نیمه تعطیلی غالب انجمن های سابقا فعال هنری؛ از خانه های فرهنگی که با تبلیغات، هر روز بر تعداشان افزوده می شد و حالا یا تعطیلند یا تغییر کاربری داده اند، تا سینمای تالار وحدت که راه اندازی آن را فقط در توان «سوپرمن»های منطقه عنوان کردند و حالا شده شِبه سینمایی فَشَل و منزوی که حتی شهروندان لاری، سالن های گراش و اوز با مدیریت منظمش را بر آن ترجیح می دهند تا انواع جشنواره های به «ظاهر» و «عنوان» استانی و منطقه ای اما درعمل «پیک نیکی» برای تعدادی انگشت شمار هنرمند غیربومی ناشناخته!

نمونه اش جشنواره نقاشی دیواری که خروجی اش حتی روی دیوار همین ارشاد هم دیده نشد تا جشنواره تئاتری که نتوانست سالن ۸۰ نفری فردوسی را پر کند تا همین جشنواره مطبوعاتی که همه در آن دیده شدند غیر از اصحاب رسانه لارستان! آن وقت بیایید و حال و روز اهالی رسانه این شهرستان را ببینید که با چه مشقتی امور خود را می گذرانند اما چه کنند که سیاستگذاران فرهنگی ما بجای تقویت و حمایت هدفمند و موثر آنها به فکر عناوین پرطمطراق و دعوت از مدیران رسمی و به دردبخور! هستند تا اگر دردی هم از هنرمند و رسانه چی علاج نشود حداقل جاده ای برای ارتقا و پیشرفت خودی ها باز شود!

به خود اداره ارشاد برسیم؛ اداره ای که به تعبیر دوستِ طنازی نماد نوع مدیریت آن است! تابلویی بزرگ و شیک در منظر و ظاهر آن اما با ساختمانی عاریتی و خلوت و غیر از آبدارچی آن، فقط یک نیروی پیمانی کم سن و سالِ غیربومیِ شاغل!

گفتنی زیاد است و حوصله کم! خاصه حوصله هنرمندی که نازک اندیش است و حساس! هنرمندی که اینک عادت کرده از پس دولت ها و مدیران و چراغ سبزهای رایجِ بازارِ لفاظی هایِ رسمی به کلاه خود بچسبد و طبق تقویمی که حالا روزهای هنری اش همچون برگ های خزان می ریزند و کم می شوند تنها به مخاطبی دلگرم باشد که آن هم در مبارزه با روزمرگی و در فرصتی بین پرسه در هایپرمارکت ها و فست فودی های شهر، گاهی به یکی از این سالن ها و نمایشگاه ها سر می زند.

باشد که همین دلخوشی های ناچیز هم بماند!


29 نظر

 1. ناشناس گفت:

  5

  1

  عالی عالی عالی. حرف دل تمام هنرمندان بود

 2. ناشناس گفت:

  0

  1

  جناب منشی عجب قلمی دارد! بخواهد عسل را چنان تلخ جلوه می دهد که همه باور! و بر عکس ، تعریفی بود از تواناییت نه درستی و غلطی کارت، جای تو! لار نبوده چه برسد به کارگری در کارخانه سیمان

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  بگذريم از واژه اي كه زير انداز هودجي نسوان است تا واژه متسامحانه ، خصوص كه به اضافه “تر ” ش كنيم تا برسيم به رسانه چي

 4. لاری گفت:

  2

  0

  آفرین خوب گفتین
  متاسفانه تو لار به هنر اهمیت نمیدن

 5. ناشناس گفت:

  1

  2

  آقای منشی فقط بلدی فک بزنی ، نوشتن هم بلد نیستی بدبخت

 6. ناشناس گفت:

  0

  2

  منشی […] فکر کنم دوست داشتی توی ارشاد باشی

  • واو گفت:

   3

   0

   قطعا حمید منشی خیلی موثرتر از رفعت حقیقی در هنر هست، همین رفعت توی این چند سالی که لار بوده حتی یه متن هم برای دلگرمی هنرمندان ننوشته چه برسه به کار عملی ، حالا جالبه بدونین تمام اون دور و بریاش که شب و روز باهاش بودن هم گذاشته کنار، ینی این به دور و بریاشم […] چه برسه هنرمندای دیگه، پس حرف الکی نزن

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   حرف الکی تو میزنی […]

 7. س راضی گفت:

  1

  0

  سلام
  متن زیبایی نوشتی و درست بود از منظرهایی…..
  نوشته آقای ناشناس ر ا هم خواندم ..
  نمیدانم چرا لقب نا شناس بخود داده ولی بعضی وقتها نقدهای خوب میکند و بد هم

  پیشنهاد رییس اداره فرهنگ خوب بود

  و به نظر بنده آقای منشی فرد توانایی است و گزینه خوبی برای این پست

 8. حرفا هایی از یک ذهن پریشان گفت:

  1

  0

  احسنت بر این قلم که حرف دل هنرمندان را زد، هنرمند کسیه که شب و روز و ماه ها و سال ها تلاش میکنه تا کسب علم کنه و با بدختی پولی فراهم میکنه که بتونه هنری که کسب کرده رو به نمایش بگذاره ، حال مدیر نالایق کیست؟ مدیر نالایق کسیه که شب و روز و ماه و سال دنبال افراد بالاتر خودش راه میوفته و هرچی که بالاسریاش میگن میگه چشم تا در اینده به جایگاه بالاتر برسه، هنرمند زیر نظارت مدیر نالایق خوار و ذلیل میشه اما اینجا چه کسی سود میبره؟
  هنرمند یا مدیرنالایق؟
  خواستم بگم اقای رفعت حقیقی شما که فکر رفتن بودی چرا آمدی؟
  وقتی هنوز هنرمندانت از حداقل حمایت ها از جانب شما برخوردار نشدند شما به چه جراتی ریاست اداره ارشاد لار را به عهده گرفتی؟ فکر کردی با یک عذرخواهی از هنرمندان شهر در گردهمایی خبرنگاران شیراز هنرمندان شما را میبخشند؟
  شما تا ابد در چشم هنرمندان شهر […] هستین. هرچقدر هم بالا بروید روزی که سقوط میکنید از کنار همین هنرمندان عبور خواهید کرد.

  یک جمله خطاب به هنرمندان شهر: با انتخاب سخت گیرانه برای ریاست جدید هنری که سال ها برای ان زحمت کشیده اید را تباه نکنید.

 9. پژواک گفت:

  0

  0

  الان واقعا چه کسی مسئول اداره ارشاد هستش؟
  یه […] که لار رو هم نمیشناسه؟
  دغدغه ها و برنامه هاش برای جامعه هنری شهر چیه؟

 10. کاکتوس گفت:

  2

  0

  رفعت حقیقی با رفتنش به ریش همه هنرمندان خندید???

 11. مخاطب سینما گفت:

  2

  0

  قطعا سینمای اوز و گراش رو ترجیح میدم به سالن همایشات لار،
  اگه یک بار به این دو سینما رفته باشین مدیریت صحیح سینما رو متونین ببینید، هرگاه کاری غیردلی و صرف سود و منفعت شخصی شد اون کار میخوابه

 12. ناشناس گفت:

  2

  0

  آقای منشی خودت رو خسته نکن! جای امثال شما در این شهر نیست! چقدر هزینه دادی و هنوز فعالی و دست از روشنگریت برنمی داری!! جالب اینکه در همین زمینه رسانه من کمترکسی رو دیدم که با نام و امضای خودش اینقدر شجاعانه و بی محاسبه هزینه و فایده ش بنویسه. واقعا وجود شما برای این شهر خفته واجبه اما برای خودت نگرانم. برو به زندگی و زن و بچه ت برس و اجازه بده همه در خواب خودشون خوش باشن. عده ای هم از نرده بان هنرو فرهنگ و … بالا برن

 13. ناشناس گفت:

  2

  0

  خیلی جالبه. کلی هنرمند در لار برای روی کار اومدن دکتر مریدی تلاش کردند تا مدیرکل ارشاد فارس بشه بعد هم ایشون آقای رفعت حقیقی رو کردن رئیس ارشاد لار بعد هم خودش و هم ایون رفتن تهران!!! این دقیقا ینی چی؟؟؟ من یکی هنگ کردم

 14. ناشناس گفت:

  4

  0

  من که فکر می کنم بجای انتقاد از آقای رفعت حقیقی باید از منصوبان ایشون ینی دکتر مریدی و دکتر جعفرپور انتقاد کرد.

  • خاسیو گفت:

   3

   0

   دقیقا ، هم رفعت و هم کسایی که این فرد رو رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کردن
   باید دید چقدر از فرهنگ و اسلام میدونن

 15. محمد گفت:

  2

  0

  تمام مئیران چندین ساله اداره نه کار بلد بودن ونه کار کن جز تفرقه و حسادت بین انجمن ها /فقط و فقط دوره مرحوم رحیم ارین بود که همه باهم خوب ویک دست بودن ورحیم هیچ باجی به کسی….

 16. فرود گفت:

  0

  0

  امروز در جامعه هنری کشور :

  *شعارهایمان کیلومترها جلوتر از عملکردمان است …در صورتی که آرزوهایمان فرسنگها عقب تر از حالمان ( امروزمان ) است.

  حمید رضا آذرنگ

 17. آرام گفت:

  0

  0

  کاش عظمت در نگاه تو باشد…بیماری و اختلال عصر حاضر ما ایرانی ها خودبزرگ بینی و خودمحوری ست،تمام ضربه ها را از جایی خوردیم که فکر کردیم از تمام دنیا برتریم،از تمام استان ها فارس و از همه ی شهرها لار برتر است و این موجب شد بخود اجازه دهیم قضاوت کنیم و فکر کنیم ما خودمان از همه برتریم.بهتر است برای رشد جامعه هرکسی اول نگاه کند ببیند خودش چقدر سهم داشته است؟خودش چه کاری انجام داده است؟چقدر مغرضانه برخورد کرده؟کمی از خود بیرون بیاییم و در خلوت خود فکر کنیم وقتی دست به قلم بر می داریم ایا برای درست نوشتن سوگند خورده ایم؟؟

  • ناشناس گفت:

   1

   0

   شما تو لار اگه همین مسئولین اجازه کار کردن بهت دادن اونوقت بیا این جملات مثبت اندیشی خارجی ها رو بنویس، اونا بهترین قوانین و جامعه رو دارن این جملات رو واسه خودشون میگن نه واسه مسئولین اداری ما که اصن در جایگاه خودشون نیستن و دارن واسه ما تصمیم میگیرن.

 18. برکه گفت:

  1

  0

  آقای منشی عزیز خدا شما را حفظ کند. متاسفم برای کسانی که در سایت های دیگه علیه آقای منشی می نویسند ولی اجازه گذاشتن هیچ کامنتی را هم پایین مطالبشان نمی دهند. خدا ریشه چاپلوسی و خودشیرینی رو در این مملکت بخشکونه. در حال حاضر تنها سایت خبری که انتقاد پذیره و دغدغه مردمو داره شمایید.

 19. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقای منشی همیشه عزیز و دلسوز. قلم شما بی شک قلمی است دغدغه مند و از سر درد، گلایه های هم تا حد زیادی به جاست. قصد قضاوت عملکرد جناب رفعت حقیقی را ندارم اما آنچه مرا متعجب می کند عدم اظهار خرسندی از انتصاب ایشان در سمتی بلاتر است.
  بنابه هر دلیل و معادله ای ایشان الان به عنوان ریاست اداره فرهنگ و ارشاد شهر تهران منصوب شده اند که پست بسیار مهمی در وزارت ارشاد است . سال ها گلایه مند بودیم که چرا مدیران ما هوای همشهری ها را ندارند حالا مدیری پیدا شده که خوشبختانه هوای همشهریان را دارد و این یک فرصت است نه تهدید. قطعا حضور ایشان در این پست منتج به دستاوردهایی برای شهرستان خواهد شد. خواهش می کنم به این بعد از قضیه هم توجه کنید و هوای همشهری ها را بیشتر داشته باشیم.

 20. ح.ب. گفت:

  0

  0

  سلام حمید خان.
  صحبت های شما درست هست تا حدودی و بنده هم نثل شما سر از فضای هنری و خبری در نمیارم ولی اگه بخوام خیلی عامیانه بگم لاری ها باید فارغ از جناح های سیاسی در مراکز استانی و تهران مهره سازی کنند. و بهترین کار هم این هست که اگر اصلاح طلبی به جایی رسید هم از اطلاح طلب مهره سازی کند و هم از اصول گرا و بالعکس جناح مقابل هم همین کار را انجام بده. الان لامرد رو ببینید متوجه میشین چی میگم. مشکل ما این هست که به عنوان مثال اصولگرا یا اصلاح طلل میره میرسه به تهران و مرکز استان ولی از جناح مقابل مهره سازی نمیکنه. نتیجه اش میشه اینکه وقتی جناح مخالف در دور بعد میره داخل هیچ مهره ی لاری سر کار نیست که کمک به حالش باشه (البته شاید خیلی ایده ال دارم قضاوت میکنم) فقط امیدوارم نیت همه پیشرف لار باشه نه پیشرفت شخصی.

 21. خبرخوان گفت:

  0

  0

  با سلام خدمت خوانندگان محترم .
  دراینترنت جستجو میکردم تاسوابقی از آقای رفعت حقیقی پیدا کنم که اتفاقی ای
  ن صفحه رادیدم .من یکی از فعالان فرهنگی هنری در تهران هستم ، وقتی آقای حقیقی به تهران آمدند فکر کردم ایشان برای این پست مناسب نیستند واحتمالا ارشادتهران را باچالش روبرو میکنند ،ضمن اینکه جو بدی نسبت به پذیرش مدیری که از شهر کوچکی مثل لار آمده وقرار سکان فرهنگی پایتخت را به دست بگیره دربین هنرمندان وحتی کارمندان ارشاد تهران وجود داشت.
  اماخیلی برام جالب بود مدیری که از لار به تهران آمده وشناخت کمی از تهران داره چطوری توانست اینقدر درتهران محبوب بشه ،ویا چطور میتونه اینقدر باهوش باشه
  با وجود اینکه ایشان هنوز چند هفته ای بیشتر نیست که به تهران تشریف آوردند امایکی از موفق ترین جشنواره های فرهنگی هنری شهر تهران را در بدو ورودشان برگزار کردند که درتاریخ فعالیت های ارشادشهر تهران بی نظیر بود.۳۰۰هنرمند تهرانی را چنان ساماندهی کردند که حتی تصورش غیرقابل باوربود.با یک جستجوی ساده درگوگل ودر خصوص نقش بهار تهران میتونیدمتوجه بشید.
  http://salamatart.ir/2018/06/%D8%AC%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D9%87%D9%86%D8%B1%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86/

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان