میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در3 ژانویه 2017 ساعت 12:43 ق.ظ سرویس:برگزیده ها بدون دیدگاه 1,518 بازدید

سردبیر هفته نامه «امید جوان» در دانشگاه آزاد اوز، از اصول روزنامه نگاری گفت

er2سردبیر هفته نامه «امید جوان» در دانشگاه آزاد اوز، از اصول روزنامه نگاری گفت

ابراهیم احمدی/ اوز امروز: به همت دانشگاه آزاد اسلامی اوز، مهرداد خدیر سردبیر امید جوان و تحلیلگر سایت عصر ایران و رضا غبیشاوی دانش آموخته دانشکده خبر  ۱۳ دی ماه در نشستی با اصحاب رسانه در سالن سعدی این دانشگاه شرکت کردند.

در این نشست علاوه بر رئیس، مدرسین و کارکنان دانشگاه آزاد اوز، اصحاب رسانه های منطقه و سایرعلاقه مندان حضور داشتند.

مهرداد خدیر در این نشست ابتدا منطقه لارستان را الگویی از شهر نشینی مدرن نامید و این منطقه را نیازمند به معرفی بیشتر دانست. وی با اعلام این که هفته نامه امید جوان هزارمین شماره خود را منتشر کرده است، سایت عصر ایران را یکی از ۵ سایت تحلیلی ایران برشمرد.

خدیر روزنامه نگاران را صرفا  محدود به کسانی که در رسانه های چاپی فعالیت می کند ندانست بلکه کلیه کسانی که در زمینه اطلاع رسانی فعالیت می کنند مشمول عنوان روزنامه نگاری برشمرد. در حال حاضر در ایران مردم با داشتن ۲۰ میلیون گوشی همراه در معرض دریافت اطلاعات مستمر هستند که در همه ارکان اجتماعی تاثیر گذار شده اند و صرفا محدود به خبر رسانی نیست بلکه سبک زندگی را تغییر داده اند. این موضوع چالشی را برای رسانه ها و تداوم فعالیتشان یجاد کرده است اما رسانه ها اگر قوی کار کنند می توانند در مقابل این تغییرات دوام بیاورند.

۹ اصل روزنامه نگاری بین المللی

khadirسردبیر امید جوان در ادامه در مورد اصول روزنامه نگاری بین المللی که در سال ۱۹۹۵ با حضور روزنامه نگاران مطرح جهان از جمله شمس الواعظین از ایران تصویب شده است سخن گفت. وی اولین رسالت روزنامه نگاران را رسیدن به حقیقت اعلام کرد و افزود: جستجوی حقیقت باید در فضای واقعی و عینی باشد. بخشی از مردم که اعتمادشان از رسانه ها سلب شده به این دلیل است که روزنامه نگاران به جای واقعیت از آرزوهایشان می گویند.

وفاداری به شهروندان دومین رسالت روزنامه نگاران است. در برخی نشریات گزارش ها به نفع آگهی دهنده است اما روزنامه نگار به جای رپرتاژ آگهی به نام گزارش قید می کند. تصویر از همه باید به صورت منصفانه باشد.

روزنامه نگار نه تنها برای رسیدن به حقیقت باید تلاش کند بلکه باید برای کشف حقیقت نیز تلاش کند. روزنامه نگار نباید به سرگرم کردن مردم بپردازد بلکه با شاهد گرفتن شواهد مددجوید.

چهارمین اصل روزنامه نگاری وابسته نبودن است. هر کسی گرایش خاصی دارد اما در نوشته ها نباید طرفداری و وابستگی خاص مطرح شود. ما باید از اصول دفاع کنیم .

استقلال روح پنجمین اصل روزنامه نگاری است. کسی که به خاطر مادیات و یا پست به چاپلوسی می افتد روح خود را فروخته است. ما با جسم فروشی برخورد می کنیم اما با فروش روح برخورد نمی کنیم.

رسانه باید از مستقل از نهاد قدرت باشد. تفاوت روزنامه نگار با برخی مجریان این است که روزنامه نگار با ذهن خود و به صورت فردی موارد را مطرح می کند اما مجریان معمولا از طریق گوشی به آنان اعلام می کنند که چه مواردی را مطرح کنند.

فراهم کردن زمیه برای نقد و قضاوت عمومی از دیگر اصول روزنامه نگاری است. وی با اشاره به گزارش گورخوابی در تهران که اخیرا مطرح شده از مصادیقی دانست که دراین زمینه می توان اشاره کرد. درگزارش نباید قضاوت کرد بلکه شرایط را برای بحث همگانی فراهم کرد.

اصل هفتم بر قصه گویی واقعی و هدفمند استوار است که قهرمان قصه می تواند یک آدم واقعی باشد. تاریخ نیز یک داستان واقعی است. در جوامع قهرمان، ضد قهرمان و نا قهرمان هستند و اگر روزنامه نگار با ظرافت کار کند می تواند به شخصیت های مختلف بپردازد.

قابل فهم بودن از اصول دیگری بود که خدیر به آن اشاره داشت. روزنامه نگار شاید روشنفکر باشد اما روزنامه خوان ها روشنفکر نیستند و نباید تفاخر و فخر فروشی داشته باشیم. افتخار می کنم که خواننده مطالب من افراد متنوع و از اقشار مختلف هستند.

آخرین اصلی که سر دبیر امید جوان عنوان کرد: اهمیت وجدان شخصی روزنامه نگار بود که بحث مناقشه برانگیزی است. روزنامه نگار باید بتواند ارزش خود را بروز دهد. باید بپذیریم که روزنامه نگاری کاری مدرن است و گرچه یک سری اصول مانند صلح و مخالفت با جنگ و خشونت پذیرفته شده است در نقطه مقابل تخریب و پایین کشیدن دیگران و یا ترویج خشونت و تحریم می تواند غیر اخلاقی باشد.

تحلیل گر تارنمای عصر ایران در ارزیابی خود از پیام اوز آن را نشریه ای مرتب و موفق با مطالب تولیدی دانست که با ذکر منابع و پرداختن به امور جامعه  تراز آن از بسیاری از نشریات استانی بالاتر است. وی در ارزیابی خود از بازدید از منطقه نیز کمبود امکانات تفریحی برای های پر کردن اوقات فراغت و  تفریح شهروندان که باید بیشتر به آن پرداخته شود.

دروازه بانی خبر محک زدن محتوا با اصول قانونی، حرفه ای و اخلاقی است

رضا غبیشاوی دانش آموخته دانشکده خبر خود را خوزستانی الاصل معرفی کرد که تا ۱۸ سالگی در بوشهر زندگی کرده و از ۱۵ سالگی کاررسانه ای داشته است. وی در مورد روزنامه نگاری محلی گفت: یکی از مشکلات این رسانه ها بحث تولید محتواست که پیشنهاد داد با استفاده از شهروند خبرنگار و دروازه بانی این مطالب می توان برای تولید محتوا اقدام کرد. غبیشاوی دروازه بانی خبر را را محک زدن یک محتوا با اصول حرفه ای، قانونی و اخلاق دانست. همه باید به قانون مقید باشیم و اگر اصول حرفه ای را رعایت کنیم به اعتبار و وزن رسانه کمک می کنیم. اخلاق نیز اگر چه مناقشه برانگیز است اما نسبی بوده و باید حریم شخصی افراد و خانواده ها رعایت کنیم، گرچه در مواردی که منافع جامعه مطرح است ممکن است ورود به آن بلا اشکال باشد.

وی افزود: در کشور به دلایل مختلف معمولا ذهن مطلقی داریم اما باید بیاموزیم که در علوم انسانی و ارتباطات از مطلق گرایی بپرهیزیم و ذهن خود را نسبی کنیم. گران بها ترین کالای موجود درجهان اطلاعات است و امروزه اینترنت و ابزارهای نوین این اطلاعات را دراختیار ما گذاشته و افرادی که در شهرهای کوچک تر زندگی می کنند وقت کمتری را در ترافیک و تامین هزینه های زندگی مصروف کرده و می توانند از این وقت برای دریافت بیشتر اطلاعات استفاده کنند.

دانش آموخته دانشکده خبر در پایان گفت: ارتباطات محور توسعه است و باید ارتباطات مجازی و فیزیکی را توسعه دهیم. افراد برای رسیدن به قدرت باید ابزرا اشته باشند که رسانه ها یکی از آن هاست. در حال حاضر با استفاده از موبایل تک تک افراد قوی شده اند. بنابراین نباید خودمان و شبکه های اجتماعی را ساده بگیریم.

ارتباطات نقش مهمی در سازندگی دارند

در ابتدای این نشست که فاطمه قاسمی از مدرسین دانشگاه آزاد مجری و هماهنگ کننده آن بود، عبدالعزیز خضری رئیس دانشگاه آزاد اوز با سپاس از میهمانان و شرکت کنندگان گفت: ارتباطات نقش مهمی در سازندگی دارد و حضور شخصیت های علمی و متخصص از جمله مهرداد خدیر و رضا غبیشاوی می تواند زمینه بهتر فکر کردن را فراهم سازد. وی خواستار آن شد که نشریات و افراد صاحب قلم بیشتر تحت حمایت قرار بگیرند.

رسانه ها متولیان و امانت داران واقعیات هستند

دکتر عبدالحمید فرزانه رئیس دبیرخانه هیئت امنای دانشگاه آزاد فارس که برای بازدید از دانشگاه ها در منطقه حضور داشت برای دقایقی در این نشست حضور یافت و در سخنان کوتاهی با تشکر از دانشگاه آزاد اوز در برگزاری این نشست، گفت: کم وبیش با رسانه و فضای آن آشنا بوده و رسانه ها رامتولیان و امانت داران واقعیات دانست که باید واقعیات را از مرجع رخداد گرفته و دراختیار مخاطبان قرار دهند. وی افزود: مسئولیت روزنامه نگاران مسئولیت پیامبرانه است و عدم رعایت اصول حرفه ای اعتماد عمومی را پایین می آورد.

در پایان این نشست نیز جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد و مدعوین به پرسش های شرکت کنندگان پاسخ دادند.

این نشست سه شنبه(۱۴ دی) راس ساعت ۹ صبح در سالن فردوسی دانشگاه آزاد ادامه می یابد.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان