میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در14 فوریه 2017 ساعت 10:06 ب.ظ سرویس:اجتماعی 2 دیدگاه 2,380 بازدید

سفرنامه خبرنگار «آفتاب لارستان» از بخش «فُرگ»/ مردمی که سال هاست منتظر گشایش جاده فدامی-لارستان هستند

سفرنامه خبرنگار «آفتاب لارستان» از بخش «فُرگ»/ مردمی که سال هاست منتظر گشایش جاده فدامی-لارستان هستند

OMIDIمهران امیدی: چند روز پیش به دعوت رسول امیری شاعر و خبرنگار نام آشنای اهل بخش «فُرگ» در شهرستان داراب بار سفر کوتاه خود را به مقصد این روستای زیبا بستم تا در اولین نشست رسانه ای و خبری استانی به نمایندگی از طرف نشریه «ایراهستان» و سایت «آفتاب لارستان» شرکت کنم.

مسیر طولانی فعلی لار-فُرگ که می تواند یک چهارم شود

نقشه خاک خورده را از روی طاقچه برداشته و به خیال یک سفر کوتاه به شهرستان باستانی داراب و بخش فُرگ خود را آماده کردم. صبح روز بعد راننده جوان تاکسی که خود از اهالی فرگ بود با لبخندی خاطرم را بابت سفر طولانی جمع کرد. بعد از چهار ساعت به فرگ رسیدم.

حقیقتا طبیعت زیبا و چهارفصل شهرستان داراب فارس و خاطرات راننده جوان این راه طولانی را اندکی بر من کوتاه کرد. بعد از درختان زیتون و پرتقال و گذر از آبشارهای گردنه ی فرگ مزارع سبز و نخلستانهای دشتی وسیع دمی مسیحایی آدمیزاد را زنده می کرد.

ایستگاه اول: روستای جعفرآباد

با اینکه کمی دیر به مقصد رسیدم ولی برنامه اول این نشست را از دست دادم. اهالی رسانه و شاعران که از هر نقطه ایران به فرگ آمده بودند در روستای جعفرآباد یافتم. این روستای خیلی کوچک با هشت خانوار بیش از بیست تحصیل کرده به جامعه تقدیم کرده بود. خانواده صادق پور که از عشایر غیور عرب بودند همه نوع مهندس و دکتری در آلبوم عکس خود داشتند. این خانواده موفق مورد توجه خبرنگاران مجله «خانواده» قرار گرفت و مصاحبه ای با پدر و مادر و سایر اعضای خانواده صادق پور انجام دادند.

IMG_8633

نکته قابل توجهی که به محض ورود به این بخش متوجه آن شدم موفقیت چشم گیر سایر جوانان این روستا بود که هر یک افتخارات خود را به خبرنگاران حاضر بیان می کردند.

یکی از آنها پسر جوانی با تحمل زندگی شخصی و نبود امکانات ورزشی در یکی از رشته های رزمی قهرمان آسیا و ایران شده بود و همچنین زهرا دختر بچه ای که با گلستان خوانی و خواندن شعری از خود با لباس فیروزه ای زیبایش دورهمی اهالی رسانه را فضایی ادبی کرد.

رسول امیری که خود از شاعران این خطه است حالا در لباس متصدی این همایش ضمن خوش آمدگویی به خبرنگاران شهرهای تهران، فسا، جهرم، لارستان و خاش بلوچستان رباعی نغزی که خودش سروده بود خواند. بعد از او دکتر محمد حسین بهرامیان استاد دانشگاه شیراز شعری در وصف ایل عرب و اسطوره این ایل به زیبایی خواند.

مهمترین تفاوت این نشست، سادگی و صمیمیت آن بود که برخلاف سایر همایش های پر زرق و برق (که معمولا با صرف شیرینی و نوشیدنی جز هزینه بی مورد نتیجه ای ندارد) برگزار شد. در ادامه این نشست زهرا حکایتی از گلستان اجرا کرد و سایر خبرنگاران در مورد رسالت خبرنگار و مسایل مربوط به رسانه نکاتی بیان کردند.

ایستگاه دوم: روستای نصیرآباد

بعد از روستای جعفرآباد وارد روستای نصیر آباد برای دیدن قلعه ی تاریخی بهمنی شدیم. یکی از جوانان روستا که کارشناس باستان شناسی بود توضیحاتی در مورد این قلعه بیان کرد. اهالی مهربان و با صفای روستای نصیرآباد خبرنگاران را با چایی آتشی با طعم آویشن کوهی مهمان کردند.

IMG_8641

بعد از بازدید کوه و قلعه بهمنی مهمان آقایان امان الله پرکم و حسین  غلامی شدیم و بر سفره ی با صفا و صمیمی آنها نشستیم. بعد از شام محفل شب شعر بر پا شد. در این محفل خبرنگاران و اهالی رسانه که در زمینه شعر و ادبیات هم دستی به قلم داشتند شعرهای زیبایی از خود خواندند. دکتر بهرامیان شعر زیبای سارا سلام را با اجرای زیبایش به سمع و نظر حضار رساند سپس کوهمال جهرمی شاعر شهر جهرم، عبدالغنی ریگی از شهر خاش، فریده زنگی نژاد و رسول امیری از بخش فرگ فضای رسانه ای را مجددا شاعرانه کردند.

ایستگاه سوم: خانه ای صمیمی بدون آهن و سیمان

صبح روز بعد رسول امیری ما را به خانه خود دعوت کرد و در کلبه خشتی که برای خلوت شاعرانه خود دور از آهن و بتون ساخته بود استاد سعدالله و خواننده جوان میثم احمدی خنیاگری و شروه خوانی محلی کردند.

ایستگاه چهارم: آبشور

از فرگ به طرف منطقه آبشور رفتیم و روستای مرز مقصد اهالی رسانه شد. بعد از صرف ناهار به میزبانی تمام عیار آقای بهنام خادمی شورای روستا وارد مدرسه ای در مرز شدیم تا در جشن انقلاب شرکت کنیم. گفتنی است روستای مرز به مرکز موسیقی محلی داراب معروف بوده در این مراسم سرنا و نقاره چاشنی جشن ۲۲ بهمن شده بود و اهالی روستا مراسم عروسی خود را همراه دوبیتی های جشن عروسی که هر یک از این اشعار با صدای خوش خوانده شد به سمع و نظر حضار رساندند و مورد توجه مهمانان از جمله خود من قرار گرفت.

جاده ارتباطی مردم بخش فرگ با لارستان را کوتاه کنید

اهالی روستا به محض اینکه باخبر شدند من خبرنگار نماینده لارستان هستم از من خواستند در سفرنامه ام وضعیت جاده فدامی – چاه نهر که بخش فرگ را به لارستان متصل می کند به گوش مسئولین برسانم. راهی که مسافت ۴ ساعته فرگ به لار را به یک ساعت کاهش می دهد. امیدوارم مسئولین به درخواست مردم التفات کنند و تنها ۴۰ کیلومتر جاده خاکی را هموار و آسفالت کنند تا پل ارتباطی تجاری – فرهنگی و اجتماعی این دو شهرستان کهن برقرار گردد.

این سفر و این نشست حقیقتا بسیار جذاب و به یاد ماندنی بود. به راستی باید به همت والای دبیر همایش دوست عزیزم جناب رسول امیری تبریک گفت که به تنهایی تمامی مسائل فرهنگی و هنری را مدیریت و وضعیت جوانان و نوجوانان را جویا می شود. نکته ای که هنوز ذهن من را به خود مشغول کرده استعدادها و توانایی های مردم بخش فرگ است که متشکل از ۱۴ روستا و دو نقطه شهری است..

پتانسیل بالایی که این بار التفات نماینده مجلس شهرستان داراب و فرماندار این شهرستان را می طلبد تا امکاناتی را برای این مردم نازنین و مهربان مهیا سازند. همچنین امید است تنها ۴۰ کیلومتر جاده فدامی – لارستان به همت مسئولین ذی ربط هموار و آسفالت شود.

IMG_8611 IMG_8604 IMG_8618 IMG_8624 IMG_8635 IMG_8643 IMG_8654 IMG_8667 IMG_8687 IMG_8526 IMG_8548 IMG_8561 IMG_8597 IMG_8599


2 نظر

 1. محمدعلی فدامی گفت:

  0

  0

  سلام ممنون متشکر از حضور شما در بخش فرگ ولی حیف شد فدامی نیامدین.حیف و صد حیف

 2. یا الله گفت:

  0

  0

  حیف فورگ هفت هزارساله که در استان فارس مورد غفلت قرار گرفته است…. سرزمینی کهن که داریوش هخامنشی در کتیبه بیستون کرمانشاه اسم آن را آورده است…..ولی امروز …..

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان