میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در5 می 2015 ساعت 5:32 ب.ظ سرویس:یادداشت 2 دیدگاه 1,010 بازدید

سفرهای استانی یاشهرستانی؟!

سفرهای استانی یاشهرستانی؟!

IMG-20150505-WA0020كرامت الله بلوچي/ جويم: موضوعی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره مورد توجه و مداقه ی تمامی دولتها (برآمده از آراي عمومی مردم) بوده و هرکدام از آنها پس از موفقیت در انتخابات و بدست آوردن اعتماد مردم وروی کارآمدن و متعاقب آن، انتخاب وزیران و معاونین خود به آن همت گماشته و در قالب و صورتهای متفاوتی از لحاظ شکلی، عملی نموده اند سفرهای رییس جمهور وقت و هیئت وزیران به استانها و شهرستانهای کشور بوده است که امروزه از آن به عنوان «سفرهای استانی دولت» نام برده می شود.

سفرهایی که در جای خود حامیان و مخالفینی نیز داشته و دارد! و همچون تمامی تصمیم گیریهای دیگر کشور از بوته نقد و بررسی چشمان تیزبین مردم (بویژه خبرنگاران، منتقدین و…) دور نبوده و هرگروه و جریانی از منظر و دیدگاه خود نقاط ضعف و قوت آن را به عنوان موفقیت و یا ایجاد هزینه های غیر ضرور منتشر نموده و مورد نقد و بررسی قرارداده اند! البته این مطلب نیز هرچند به لحاظ اهمیت از حیز انتفاع (جهت آسیب شناسی بیشتر) برخوردار می باشد لیکن به جهت خارج شدن از حوصله ی این بحث، بررسی آن به وقتی و زمانی دیگر موکول می گردد.

پرواضح است که یکی از اهداف اصلی و اساسی این سفرها و دید و بازدیدهای عمومی درگام نخست کسب اطلاع دقیق و بلاواسطه از وضعیت شهرها و روستاهای کشور توسط مسئولین امر، و در ادامه نیز تشکر و قدردانی دولتهای وقت، از مردم (عموما) بخاطر شرکت شان در انتخابات به عنوان یکی از مولفه های امنیت ملی و قدرت بازدارنده از هرگونه طمع ورزی به نظام وکشور و در نهایت مهمترین معیار مردم سالاری و از هوادارانشان (خصوصا) در استانها (به عنوان حامیان اندیشه ها و شعارهای انتخاباتی دولتهای خود و…) صورت می گیرد.

هرچند این سفرها نیز فی نفسه در بعضی موارد حلال مشکلات بوده و در بعضی موارد نیز خود به مشکلی مبدل گردیده است! که این نیز تقریبا درتمامی دولتهای گذشته همواره به عنوان یک مدل و الگوی عملی وجود داشته است!!

از طرفی نوع روش و سبک و سیاق انجام این سفرها نیز به مانند بسیاری از تصمیم گیریهای کلان و مهم دولتها کاملا با یکدیگر متفاوت بوده!! زیرا بعضی از آنها این سفرها را به طور مداوم (و شروع آن از استانی خاص…) آغاز نموده و برخی دیگر نیز آنرا بطور غیر مداوم و با رویکردی جدا (ازاستانهای دیگر) آغاز و ادامه داده اند!

علی ایحال هرچند در ظاهر سفرهای فوق الذکر دارای محاسن و معایبی بوده ومی باشد! اما به نظر اینجانب، تاهمین اندازه نیزکه این دیدارهای عمومی باعث ایجاد شور و نشاط اجتماعی (حداقل برای مدت زمانی کوتاه!) درسطح شهرها و استانها گردیده و حال و هوای ایام انتخابات را برای شهروندان زنده نموده (و حتی دربعضی مناطق موجب رونق مباحثات سیاسی اجتماعی، فی مابین موافقان و مخالفان) گردیده و از طرفی نیز نشان دهنده علاقمندی مسئولین کشور به شهروندان خود می باشد قابل تقدیر و درجای خود بسیار ارزشمنداست.

اما نکته ای که از دولتهای پیش به یادگار مانده و هم اینک نیز درصدر انتظارات مردمی از سفرهای استانی دولتها به شمار می رود و تنها موضوعی است! که به احتمال قریب به یقین عموم شهروندان (نسبت به آن نظری مشابه یکدیگر) دارند موضوع تصویب طرحهای عمرانی، بهبود و بهسازی اوضاع شهری در بخشهای رفاهی، سلامت، جوانان و…، ایجاد اشتغال پایدار و… سایر کمکهای است که این دولتها درقالب اعتبارات و پرداختیهای خود (جهت رفع محرومیتهای موجود) به شهرها و روستاها نموده و می نمایند.

به هرحال موضوعی که در همین راستا (و از یک ماه قبل) به تیتر اول خبرهای جنوب کشور تبدیل گردید و در نوع خود جالب توجه به نظر رسید حضور کاروان تدبیر و امید در استان سرافراز فارس می باشد. که تقریبا از ابتدای سال۹۴ و باعنوان مهمترین اتفاق استان در این سال توسط مسئولین امر استانی رقم خورده و از آن یاد شد و بالتبع آن نیز عموم مردم، ادارات و سازمانها به نحو شایسته و بایسته ای نسبت به تمهید مقدمات جهت مهمان نوازی و پذیرایی از خدمتگزاران خود (در دولت) و در راس آنان جناب دکتر روحانی عزیز اقدام نموده و در آستانه این سفر تاریخی برگ زرین دیگری به تاریخ سراسر افتخار این خطه از کشور عزیزمان و مردمان پاک و نیک اندیش آن اضافه نمودند و با میزبانی (درخور) از ریاست محترم جمهور و هیئت محترم وزیران درجوار حضرت احمدبن موسی(ع) به فرمایش رهبر معظم انقلاب در تثبیت جایگاه سومین حرم اهلبیت جامه عمل پوشیدند. آن هم به وسیله یکایک شهروندان ارجمند استان (و یا به نمایندگی) در مرکز (شیراز) و در شهرستانها (اعم از شهری و روستایی) با داشتن شور و شوق کم نظیر و زایدالوصف که این نشان از همراهی مردم با نظام وحمایت حداکثری شان از دولت منتخب می باشد که باعث قدردانی ریاست محترم جمهور نیز گردید.

اما نکته اساسی سفرهای استانی و اینهمه شور و نشاط جمعی مردم درانتها به خروجی جلسات متعدد دولت (درقالب کارگروههای مختلف باحضور نمایندگان مجلس وهمجنین بازدید وزرا و نمایندگان ریاست جمهوری از شهرستانها و…) ختم شده!! و به اصطلاح چشم مردم به مصوبات اعتبارات وتصویب طرحهای قابل اجرا در مناطق شان دوخته شده است! که هرکدام به سهم خود (برمبنای محرومیت، دوری از مرکز استان، نبود یا کمبود امکانات لازم رفاهی ذکر شده و…) از بودجه های مصوب (که درحقیقت حقوق حقه شان می باشد) برخوردار گردیده تا موجب رونق مناطق شان گردد!

اما نکته بسیار مهم که در چند روز گذشته به شدت باعث نگرانی شهروندان محترم لارستان گردیده اینکه هیچ، اعتبار و امتیاز قابل توجهی به این شهرستان وسیع اختصاص نیافته است!!

مستحضرید لارستان بزرگ که با منفک شدن نزدیک به ده شهرستان!! (ازابتدای تاسیس آن)، درحال حاضر نیز با داشتن شش مرکز بخش هنوز از بزرگترین شهرستانهای استان و شاید کشور محسوب می گردد و مردمان نیک اندیش آن چشم انتظار مساعدت دولت در بخشهای مختلف (جهت رفع محرومیت ازچهره ی خود) بوده اند. اما پس از انتشار مصوبات مذکور مشخص گردید بجز میزبانی صرف! از نمایندگان دولت، هیچ مصوبه ی قابل ذکری به این شهرستان اختصاص داده نشده و در واقع دست آوردی از این سفر عاید لارستان و توابع آن نگردیده است! درحالیکه بعضابه شهرستانهایی (به مراتب کوچکتر و منفک شده از دل  لارستان بزرگ!) اعتبارات، طرحها و پروژه های فوق العاده بزرگ، اساسی و ملی اختصاص یافته که نشان از ایجاد زیرساختهای اساسی و اصولی برای آینده ی دور و نزدیک آن بوده! و از چند روز گذشته تاکنون شرح آنها در فضای مجازی نشانگر صحت ادعای اینجانب می باشد.

البته لازم بذکر است که رسیدگی به سایر مناطق حساسیت ما را برنیانگیخته و موجب نگرانی شهروندان محترم واصیل لارستانی نگردیده بلکه درجای خود باعث ایجاد انگیزه نیزخواهدگردید لیکن موضوع مورد بحث! در تقاضای جمعی مردم این شهرستان رعایت اعتدال و عدالت محوری! درتمامی امور، به ویژه تقسیم عادلانه اعتبارات، طرحها وپروژه های مصوب می باشد که چراشهرستانی با این قدمت و جایگاه و برخوردار از ۶ مرکز بخش که هرکدام از آنها نیز در نداشتن بسیاری از امکانات سالهای طولانی انتظار می کشند باید چنین مورد بی مهری قرارگیرند؟!

البته لازم است به این نکته ی اساسی نیز پرداخته شود! که بسیاری ازکارشناسان خبره دراین مورد، نقش مسئولین شهرستان بویژه نماینده محترم مجلس که با حضور در مجلس شورای اسلامی ارتباط تنگاتنگ و دائمی با وزراء و معاونین و مشاورین ریاست جمهوردارد، در شناساندن محرومیتهای منطقه واخذ اعتبارات مذکور فوق العاده تاثیرگذار می باشد!

به هر حال از ریاست محترم جمهوری اسلامی که تاکنون با تدبیرخود امید را به مردم و کشور تزریق نموده اند انتظار می رود همانند عرصه ی خارجی در عرصه ی داخلی نیز تدبیری بکار گیرند تا در توزیع و تقسیم اعتبارات مذکور اقدامی عادلانه تر معمول گردد تا خدای ناکرده باعث نگرانی وسوء تفاهمات بیشتر مردم لارستان (در مورد ارتباط این امتیازات با حضور مسئولین شهرستانهای برخوردار در  مجلس، هیئت دولت و در راس امور اجرایی استان) نگردد.   والعاقبه للماقین.


2 نظر

 1. آهو دشتی گفت:

  0

  0

  [جهت اطلاع نویسنده محترم بایستی گفت که سفر ریاست جمهوری در دوران جناب دکتر روحانی مثل دولت قبل نیست.آن معجزه هزاره سوم پول را در جیب مبارک می گذاشت و راه می افتاد در استانها و لحظه ای تصمیم می گرفت چطور هزینه کند.در این دولت سازمان مدیریت و برنامه ریزی احیا شده و همه چیز در مورد برنامه و بودجه از قبل برنامه ریزی شده است.بنابراین در سفرهای استانی این دولت عملا رئیس جمهور پولی در بساط ندارد جز اینکه مبالغی که به صورت خارج از شمول در نظر گرفته می شود را در خصوص موارد خاص در همین سفرها اختصاص دهند که این مبالغ هم چندان قابل توجه نیست.
  سفراستانی در حال حاضر بیشتر جنبه دیدار عمومی و ارزیابی عملکرد دستگاه ها در سطح استان و شهرستان را شامل می شود.بنا بر این مقایسه سفرهای استانی مدیر جهان با سفرهای دکتر حسن روحانی صحیح نیست.چه از نظر وضعیت پول و اعتباری که در اختیار رئیس جمهور است.چه از نظر نوع و روش هزینه کرد در این دولت که مبتنی بر برنامه ریزی است نه بی انضباطی مالی.

 2. داود گفت:

  0

  0

  با سلام خدمت دوست عزیز
  عجب برنامه ریزی منظمی داشته این دولت اعتدال که از ۹۲ پروژه مهم در استان فارس حتی یک پروژه به لارستان تخصیص داده نشده است. حقیقتی غیر از این است که می خواهند نماینده اصول گرا را تخریب کنند. خیلی متاسفیم که حتی این دولت رای اکثریت مردم به این دولت نادیده گرفته است. عجب اعتدالی….

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان