میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۱۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۴ ب.ظ سرویس:اندیشه, مطلب شما 2 دیدگاه 708 بازدید

سفره مهربانی

سفره مهربانی

اسدالله زهره‌وند: به راستی اگر هم‌اینک پیشوای مردانگی و مروت امام علی (علیه السلام) حضور داشت از این فرصت گرانبهای پیش آمده چگونه استفاده می کرد؟ کسی که از دیدن پیرمرد نابینای مسیحی که در گذشته به شغل باربری مشغول بود و اکنون به گدایی می پرداخت، به شدت برآشفت و فرمان داد تا حقوق دوران پیری و بازنشستگی او را از صندوق بیت المال بپردازند یا با شنیدن خبر غارت رفتن خلخال از پای زنی یهودی به‌دست سپاه معاویه بر می آشوبد و یا اگر حضرت زین العابدین بود چه می کرد؟ همو که در کتاب رساله الحقوق خود درباره ی حق اهل ذمه (مسیحیان و یهودیان و زرتشتیان و صابئان) می فرماید: «حق ایشان بر شما این است که آنان را بر اسلام آوردن مجبور نکنید و آنچه خدا از ایشان پذیرفته بپذیرید.»

به راستی اگر در این بهاری که به قول قرآن انسان را به یاد زنده شدن دوباره ی مردگان می اندازد؛ وَاللَّهُ الَّذِي أَرْسَلَ الرِّيَاحَ فَتُثِيرُ سَحَابًا فَسُقْنَاهُ إِلَىٰ بَلَدٍ مَّيِّتٍ فَأَحْيَيْنَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا كَذَٰلِكَ النُّشُورُ (ﺧﺪﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﺎﺩﻫﺎ ﺭﺍ ﻓﺮﺳﺘﺎﺩ ﺗﺎ ﺍﺑﺮﻯ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﻧﮕﻴﺰﻧﺪ، ﭘﺲ ﻣﺎ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺳﻮﻯ ﺳﺮﺯﻣﻴﻦ ﻣﺮﺩﻩ ﺭﺍﻧﺪﻳﻢ ﻭ ﺯﻣﻴﻦ ﺭﺍ ﭘﺲ ﺍﺯ ﻣﺮﺩﮔﻰ ﺍﺵ ﺑﻪ ﻭﺳﻴﻠﻪ ﺁﻥ ﺯﻧﺪﻩ ﻛﺮﺩﻳﻢ؛ ﺯﻧﺪﻩ ﺷﺪﻥ ﻣﺮﺩﮔﺎﻥ ﻫﻢ ﺍﻳﻦ ﮔﻮﻧﻪ ﺍﺳﺖ: سوره فاطر) ما به فکر زنده کردن دلها با محبت و نابودی کینه ها و دشمنی ها نباشیم و فردا روزی از ما بپرسند شما چنین فرصت هایی داشتید و استفاده نکردید باید چه پاسخ دهیم؟؟

همانند شگفت انگیز اعیاد بهاری مسیحیان و یهودیان جهان با نوروز ایرانی فرصتی بزرگ برای تبلیغ نقاط اشتراک ملت ها و یگانگی و وحدت و همدلی و دوستی است.

سفره عید «پِسَح»

روز دهم فروردین بزرگترین عید یهودیان یعنی عید «پسح» و سالروز خروج بنی اسرائیل از مصر و نجات ستمدیدگان از جور ستمگران جشن گرفته می شود. یهودیانِ باورمند در سفره شب عید پسح «سمنو» می گذارند و آن را «حلق» می نامند و نیز سبزی تلخ به یاد تلخی های روزگار بردگی فرعون. پس از چندی عید «سوکوت» یا سایبان ها فرا می رسد و یک روز را در زیر سایه‌بانی در فضای آزاد سپری می کنند که همانندی بسیاری با سیزده بدر باستانی ایرانیان دارد؛ و نیز عید «پوریم» که یادبود کشته شدن هزاران تن از دشمنان ایشان است؛ به بیان تورات، دشمنان بنی اسرائیل از اقوام «عمالقه»، «عمونی»ها، «موآبی»ها و دیگر اقوام ساکن فلسطین و اردن بوده اند که در امپراتوری پهناور هخامنشی به سر می بردند.

روز دوازدهم فروردین نیز عید بزرگ مسیحیان یعنی عید «قیام» است که باز در این عید به یاد واپسین شام مسیح بر سفره عید پسح، سفره ای می گسترانند و عناصری که شباهت بسیاری باهفت سین ایرانی دارد در آن می نهند و سپس تخم مرغ های رنگی به یکدیگر هدیه می دهند. شب عید قیام آسانسیون (معراج) نامیده می شود و باورمندان در نمازخانه ها تا صبح به شب زنده داری و نیایش می گذرانند.

اینها عناصر و آخشیج هایی است که می تواند موجبات وحدت میلیونها انسان را فراهم کند و تبادل بی خشونت و دوستانه‌ی باورهای ملتها و آشنایی بیشتر مردم با اعتقادات یکدیگر را پدید می آورد؛ چنانکه قرآن کریم ما را بدان فرا خوانده است: «و جَعَلنَاکُم شُعُوبًا و قَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا  (ما شما را گروه گروه و قبیله قبیله ساختیم تا یکدیگر را بشناسید: سوره حجرات).


2 نظر

 1. لاری گفت:

  0

  0

  احسنت
  ممنون از این همه اطلاعات جامع
  لطفا بیشتر حرف بزنید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان