میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در13 سپتامبر 2020 ساعت 3:55 ق.ظ سرویس:مطلب شما 6 دیدگاه 233 بازدید

سلسله مدیران غیربومی و درجا زدن لارستان!

سلسله مدیران غیربومی و درجا زدن لارستان!

رضا تکبیری: وجود مدیران غیر بومی در سطح یک منطقه؛ آن هم منطقه ای که سرشار از استعداد و پتانسیل نیروهای جوان، کارآمد و انقلابی است از جمله مسائل بسیار مهمی است که باید محل تأمل و دقت نظر قرار گیرد.

اولین چالش جدی که یک مدیر غیر بومی در سطح منطقه می تواند داشته باشد این است که غالباً چنین افرادی نسبت به زیر ساخت های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و نیروی انسانی آن منطقه شناخت کافی و دقیق نداشته و بدین سبب باعث می شود از ظرفیت عظیم موجود غفلت شده و در نتیجه گذر زمان خسران و زیان غیر قابل جبرانی به آن منطقه وارد شود.

به نظر می رسد توقع حل و فصل مشکلات از برخی مسئولین غیر بومی توقع نابجایی باشد؛ چرا که خود آنها اولاً اندر خم شناخت صحیح و کامل نسبت به ظرفیت های منطقه تحت مدیریت خود مانده اند، ثانیاً مسئولی که تنها خاطره او میز مسئولیت، ساختمان اداره و محل زندگی اش می باشد بدون اینکه در بین مردم خصوصاً طبقات ضعیف جامعه حاضر شده و به درد و دل های به حق آنها گوش جان سپارد و مشکلات آنها را از نزدیک ببیند و بشنود، چه توقعی است که بتواند بدون بروکراسی اداری و در اولین زمان ممکن مشکلات و سختی های آنها را مرتفع ساخته تا با ندانم کاری ها و تقصیرات آنها مردم ضرر نبینند!!

با دیدن برخی مسئولین غیر بومی کم کار نوعاً تصور می شود تنها چیزی که برای آنها مهم است حفظ سمت و مقام داده شده است! و چرا باید کسی که خود را بیش از دو یا چند سالِ محدود مهمان جایی نمی داند در برابر ناعدالتی ها، کمبود ها و تبعیض ها بایستد و از حق شهرستان در استان و کشور دفاع کند؟ آیا حریّت و عدالت خواهی به او اجازه می دهد پای حق و حقیقت بایستد و پشت پا به منعفت طلبی و جایگاه خواهی خود نزد مقامات بالا زند یا اینکه خواسته های مقامات بالا و خود شیرینی نزد آنها بر حق مردم ارجحیت دارد؟

گرچه ممکن است مسئولین بومی نیز از چنین خصیصه هایی برخوردار باشند اما باتوجه به اینکه مسئول بومی در معرض دائمی مردم قرار دارد و قرار است تا آخر عمر پاسخگوی مردم منطقه خود باشد می کوشد تا به حد توان از حق و حقیقت دفاع کند ولو اینکه این کار را برای اعاده حیثیت شخصی خود نه تکلیف الهی که برعهده او گذاشته شده است انجام دهد.

دغدغه جدی مردم لارستان خصوصاً اقشار تحصیل کرده، مومن و انقلابی از مسئولین بالادست این است که ظرفیت های موجود شهرستان را که مملوّ از جوانان با استعداد، متدین، کارآمد و انقلابی است اولاً شناسایی کنند و ثانیاً در جهت رساندن آنها به تصدی مسئولیت ها تلاش کنند.

گلایه به حقی که از مسئولین بومی منطقه وجود دارد این است که چرا شهرستان بزرگ و با قدمتی مثل لارستان بعد سپری شدن این همه سال هنوز که هنوز است نتوانسته موازنه مسئولیت های مهم و کلان را به نفع نیروهای بومی شجاع، کارآمد و متدین تغییر دهد؟! ما مردم لارستان چقدر در بوجود آمدن وضع موجود مقصریم؟ چقدر جِدّ و جَهد خود را بکار بسته ایم تا بتوانیم با اتحاد و همدلی از جوانان خوش ذوق منطقه حمایت کنیم؟ آیا با اتحاد خود تسهیل کننده راه بودیم یا با ایجاد تفرقه مانع راه؟!

در هر صورت آیا جوان تحصیل کرده بومی به اندازه رئیس اداره غیربومی که در آستانه بازنشستگی قرار دارد جربزه و توانایی کار ندارد که به آنها اعتماد نمی شود؟!

شاید به جرأت بتوان گفت بسیاری از ادارات شهرستان در معادلات و مقیاس های داخلی و بین شهرستانی خنثی بوده و تحول عظیم و چشم گیری که انتظار می رود را رقم نمی زنند.

در پایان خداوند متعال به همه ما دین و ایمان عنایت کرده تا بتوانیم بعد شناخت مسئولیت ها به خوبی از عهده آن برآمده و روز قیامت مدیون مردم و شهدائی که در راه اعتلای این نظام و اسلام تقدیم کرده ایم نشویم.

پانوشت:

البته مسئولین غیر بومی مومن، متدین و انقلابی هم داریم که درد مردم را برای خود درد به حساب آورده و برای رفع مشکلات آنها شبانه روز در تلاش و تکاپو هستند.


6 نظر

 1. لاری گفت:

  0

  0

  برو به […] بچسب. چرا ان زمان گنده گویی نمیکردی. خودت چگونه رفتی سر کار!

 2. کامران جعفری گفت:

  0

  0

  درود بر همگان

  سپاس خداوندی را که بشر را برای شناخت از همدیگر گروه گروه و جدا آفرید و هیچ یک را بر دیگری ترجیح و برتری نداد,مگر به واسطه ی تقوا,آنهم نزد خودش و در دستگاه خودش و با معیار خودش.

  گلایه مندم از مسیول محترم سایت وزین آفتاب لارستان بخاطر درج مطالبی که امروزه و با کوچک شدن دنیا در حد یک دهکده جهانی,عملا هیچ جایگاه و موضوعیتی ندارد.گرچه به وظیفه ی رسانه ای شان نیز واقفم که راهی جز درج دیدگاه و نظرات همه ی تفکرات را ندارند.

  پرداختن به تک تک موضوعات متن بالا با توجه به نقدهای اساسی و فراوانی که بر این دیدگاه وارد است,وقت زیادی میطلبد و از این مقال خارج است.
  و نیک میدانیم که هر مطلبی که درج شود,فقط و فقط نظراتِ “شخص نویسنده” است و نمیتوان مورد تایید سایت درج کننده به شمار آورد و یا حتی شهری که زادگاه نویسنده است.
  مانند متنی که چند روز پیش یک جوان گراشی از زاویه ی دید خود مطالبی را درج کرده بود.تمام منافع و مضررات مادی و معنوی چنین متن هایی متعلق به خود نویسنده است,اما برخی از مقالات موجب برخی اصطکاک ها و بازخوردهای منفی در جامعه نیز میشود و نگرانی بنده نیز فقط در این مقوله می باشد.

  دوست عزیز نویسنده باید توجه داشته باشند که,اگر بخواهیم این دیدگاه را مورد پسند قرار دهیم و عملی سازیم,عواقب نامطلوب این نگاه بسیار دامنه دار خواهد شد, چرا که ایشان باید نگاهشان را از سطح چند اداره و پست در شهر لار بالاتر برده و بپسندند که برای دیگر شهرها نیز چنین حقی قائل شوند.
  حال میتوانید متصور شوید چه میزان پست و شغل و مقام از زحمت کشان لاری در شهرهای همجوار و کل استان فارس و کل کشور گرفته خواهد شد تا در آنجاها نیز “بومی سازی ” اتفاق بیفتد ?
  یا اینکه فقط برای خود میپسندند و برای دیگران چنین حقی را نمی پسندند?

  اساسا ایا به عملی بودن این ایده و تز خود,فکر کرده اید?

  شدنیست?

  در دنیایی که همه ی روابط و تعاملات در هم تنیده شده است, آیا ممکن است جزیره ای زندگی کردن?
  و ده ها سوال اساسی دیگر…

  امیدوارم جناب مهندس منشی در هیات تحریریه خود یک خانه تکانی اساسی انجام دهند و جمعی از خردمندان و صاحبان اندیشه را جمع کنند و یک سیاست کلی برای آینده سایت پر طرفدار و مردمی خود تببین کنند و چیزی مانند ممیزی (بجز سانسور) در نظر بگیرند تا مطالبی کم وزن و بی معنا بمانند متن بنده در سایت راه نیابد.

  عذرخواهی از بی پیرایه و صریح بودن کلامم.

  با تشکر

 3. لاری گفت:

  0

  0

  […] بی تعارف خیلی وقته پارتی بازی جاشو داده به استعدادها همانجور که شما یک شبه با مدرک غیر مرتبط […] شدید این حرفهاکه میزنید همش شعار هسش در جریان انتخابات نمایندگی هم دیدیم چکار کردی تا زمانی که پارتی بازی صورت میگیره و شایسته سالاری وجود ندارد این حرفا بیخودیست واقعا افراد غیر بومی شایسته بهتر از افرادی هستند که بومی اند و غیر متخصص وقتی میخواهید نظر بدهید به قول معروف یک جوال دوز به خودتان بزنید یک سوزن به دیگران

 4. رصد کننده گفت:

  0

  0

  دیگر مردم حرف شما رو قبول نمیکنند کسی که حرفی میزنه اول باید خودش عمل کنه چجور واسه شما خوبه با […] کارمند بشید ولی در حرف دنبال شایسته سالاری و پیشبرد باشید مگر خون شما قرمز تر از جوانان دیگر است که بدون امتحان و گزینش استخدام شوید بخدا جوانانی داریم با استعداد با نمره بالا که مشکلشون اینه که مثل شما […] واسشون نکرد بخاطد همینهاست که نخبه های شهر کنارن و افراد غیر متخصص سرکار پس از ماست که برماست

 5. حقگو گفت:

  0

  0

  زمانی درجا زندن ماشروع شد که […] جای افراد با تخصص رو گرفتید خداییش کمی فکر کردی که چگونه جای جوان نخبه و متخصص را با […] اشغال کردی شما که ادعای مومنی داری و در حرف از عدالت صحبت مکنی پس معلوم شد برای مردم است نه خودتان نماینده سابق با لابی امثال شما را به ادارات قالب کرد و همین شد درجا زدن پیشرفت شهر لطفا کمی تعقل کنید ما شهید ندادیم که امثال شما بر جوانان نخبه سیطره یابند و حق آنان ضایع گردند وقتی عدالت رنگ بنددمردم از مسولین ناامید و دیگر گوششان به حرف حق بسته و بیخیال حق و عدالت میشوند

 6. اقای حقگو توجه کنید گفت:

  0

  0

  بنده خدا این حرفهایی که میزنید مثل حق وعدالت وخدمت کردن به مردم دیگر برای مسولی دوره وزمانه ارزشی نداره اکثرا اختلاس گر وفاسد وفرصت طلب هستند ازدبن ومذهب به عنوان ابزار کارشان استفاده میکنند دیگه دوره خدمت به مستضعفان تمام شد

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان