میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در29 جولای 2014 ساعت 11:52 ق.ظ سرویس:مطلب شما یک دیدگاه 1,055 بازدید

سنت های عید سعید فطر در اوز

سنت های عید سعید فطر در اوز

 khezri-1 احمد خضري/ اوز: عید به معنای بازگشت است. مومنان اگر در عید فطر، به شادی و سرور می پردازند نه به خاطر این است که ماه مبارک رمضان و تکلیف سنگین و توانفرسای روزه سپری شده بلکه بدین سبب که در دوره کوتاه ماه رمضان، ماه تزکیه و خودسازی توانستند گامهای بلندی بردارند و خود را تا مرزهای متقین بالا بکشند.
از این رو روز عید فطر را روز شرف حضور در پیشگاه خالق، فخر و مباهات بر فرشتگان که مدعی عدم ظرفیت انسان برای خلاقت الهی بودند و افتخار به اینکه به اطاعت و پیروی از حضرت رسول اکرم (ص)سربلند بیرون آمده می دانند.
خداوند روز عید فطر را برای حضرت محمد (ص) به عنوان پیشوای اهل ایمان روز ذخیره، شرف، کرامت و مزید معرفی می کند. به طور کلی به باور علما، روز عید، روزی است که شرکت کنندگان در دوره آموزشی خودسازی و تزکیه نفس توانستند گام هايی بلند به سوی تقوا بردارند و خود را در معرض عنایات و توجهات خاص الهی قرار دهند.
از این رو از سوی خداوند بزرگ جشن فارغ التحصیلی وموفقیت در این دوره کوتاه مدت برگزار می شود. عید سعید فطر در منطقه اوز به مدت سه روز با هیجان ویژه و حالتی متفاوت برگزار می شود.
حضور باشکوه مردم در نمار عید در مصلای اوز، فاتحه خوانی در قبور ویژه قبور شهدای گرانقدر، دید و بازدید و صله رحم، عیادت بیماران و مستمندان، دلجويی از کسانی که یکی از عزیزانشان از دست داده اند، پوشیدن لباس های نو و زیبا فراهم ساختن سفره های رنگین صبحانه، نهار و شام، پختن انواع شیرینی های محلی، برپايی جشن و سرور و مهمتر از همه طلب عفو بخشش همدیگر و ایجاد وحدت و همدلی از مهم ترین کارهای این عید است.

کودکان نیز با پوشیدن لباس های نو و رفتن به در منازل همسایگان و بستگان و طلب «حبشی» کردن به استقبال این مراسم معنوی می روند. بسیاری از منازل با دادن سکه، اسکناس، بیسکویت، شیرینی و غیره دل بچه ها را در عید سعید فطر شاد می کنند.

مومنان و شهروندان لارستان، عیدتان مبارک.


1 نظر

  1. سیدهادی عبدالرحیم زاده گفت:

    0

    0

    ممنون از جناب خضری عزیز

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان