میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۰ ب.ظ سرویس:یادداشت 8 دیدگاه 662 بازدید

سندرُم پوپولیسمِ روشنفکرنما در لارستان

سندرُم پوپولیسمِ روشنفکرنما در لارستان

حمید منشی: چند روز پیش مطلبی با امضای «لارستانی دلسوز» خطاب و در پاسخ به یادداشت های اخیر «یک گراشی از دوبی» در همین سایت و به نقل از سایت میلاد لارستان درج شد. (اینجا)

نویسنده که در ابتدای مطلب خود را به تلویح «دکتر» خطاب می کند نکات قابل توجهی را درباره مصوبه افزایش قیمت عوارض خروج از کشور بیان می کند که «گراشی از دوبی» می تواند آن را بپذیرد یا خیر و اگر صلاح دانست به آن پاسخ دهد.

اما «لارستانی» به اصطلاح «دلسوز» در مطلب خود ظاهرا فضا را برای تعریض به رویکرد مجمع اصلاح طلبان نیز مناسب دانسته و از آن به عنوان «اتحاد لار و گراش» علیه نماینده فعلی مجلس نتیجه گرفته است!

نگارنده به عنوان عضوی از شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در منطقه (و نه به عنوان سخنگوی این جریان) در پی تکرار این موارد، نکاتی کوتاه را از دیدگاه شخصی برای روشن شدن برخی امور متذکر می شود؛ امید به اینکه همین پاسخ و نقد حاضر نیز همچون گذشته به «تخریب» و «عقده گشایی» تلقی و تعبیر نشود:

***

۱) اصلاح طلبانِ عضو مجمع و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات واجد حداقلی از شجاعت و استقامت بر اندیشه سیاسی خود هستند تا این عنوان «پرهزینه» را برای خود بپذیرند و با شناسنامه و هویت فکری اصیل خود رفتار کنند. از این منظر این جریان تنها گروهی محسوب می شود که با شفافیت رویکرد فکری و سیاسی خود را اعلام کرده و می کند؛ درست برخلاف طیف مقابل یعنی اصولگرایان لارستان که بجای استفاده از عنوان «اصولگرایی» خود به عناوینی دیگر متمسک می شوند؛ عناوینی مثل «انقلابی» و «ارزشی» توسط متقدمان این جریان (و احتمالا برای توجیه استفاده از منابع عمومی برای مخارج فعالیت های خود!) و عناوینی مثل «عدالتخواهان»، «فرهیختگان» و… برای متاخرین این جریان (احتمالا با علم ریزش مداوم محبوبیت در بین مردم درصورت استفاده از عنوان «اصولگرایی»! و چه بسا دوشیدن هر دو طیف به وقت لازم!)

۲) جناب دکترِ ناشناس نویسنده! مدعی هستید این جریان (اصلاح طلبان لارستان) همواره نسبت به نماینده بغض و کینه داشته و وی را تخریب کرده است! مصداق این تخریب را هم تاکید بر «پاسخگویی نماینده در همه امور» و «نامه به استاندار» ذکر کرده اید! عجبا! در اینکه اصلاح طلبان لارستان به نگاه و مرام نماینده اصولگرا (و عضو دست راستی ترین فراکسیون مجلس) نقدهای جدی دارند و آن را به اشکال کاملا مدنی بیان می کنند شکی نیست اما بد نیست شما که ملتمس «انصافید» به یاد آورید جماعت همفکر شما با نماینده اصلاح طلب مجلس ششم چه کردند؟! اگر نامه ما به استاندار مصداق بغض و کینه و تخریب نماینده است، عربده کشی و پرتاب گوجه و سنگ به نماینده لارستان در مجلس ششم در آن ایام مصداق و نشانه چیست؟! کاری که اگر نه شما اما اخلاف و همفکران شما کردند! و آن موقع شما کجا بودید تا رگ «انصاف» و «اخلاق»تان متورم شود؟!

۳) به انفعال اصلاح طلبان در مطالبه گری از دولت مورد حمایت خود اشاره کرده اید! کدام انفعال؟! ما که همیشه اعتراض خود را نسبت به کم مهری های دولتِ (حتی مورد حمایت خود) به انحای مختلف بیان کرده ایم! شاید به نفعتان نیست به یاد آورید که نمایندگان همین اصلاح طلبان چطور خطاب به استانداران دولت تدبیر و امید به بیان کاستی های منطقه و اعتراض به کم توجهی ها پرداخته اند. چه در زمان احمدی چه افشانی و چه حالا.

اتفاقا در تیتر همین نامه ای که در متن خود به آن اشاره و از آن به عنوان «نامه علیه نماینده» اطلاق نموده اید به کمبودهای منطقه توجه و تاکید شده است: «هیچ پروژه بزرگ و قابل ذکری» در لارستان افتتاح نشده است! که در ذات خود گله و انتقاد از کم توجهی دولت به منطقه نیز مستتر است.

همین یکی دو هفته پیش نیز همین جریان عمده کمبودهای منطقه را با تاکیدِ موکد به دستیار رئیس جمهور منتقل کرد. یا شاید باز هم فراموش کرده اید که فرماندار اصلاح طلبِ سابق لارستان چطور از مافوق های دولتی خود مطالبه می کرد؟! در عوض شما و همفکران اصولگرای تان چه کردید؟!

همه می دانیم که به یمن و لطف نظارتِ مقبوض استصوابی و ردصلاحیت نیروهای شاخص اصلاح طلب، چهار دوره و قریب به ۱۶ سال است نمایندگان لارستان، خنج و گراش همگی اصولگرا بوده و هستند! هشت سال از این سال ها نیز مجلس و دولت بطور یکدست در اختیار شما اصولگرایان بود. آن هم در زمان درآمدهای نجومی نفت و همراهی تام و تمام به قول شما «ارکان نظام» با دولت سابقا «معجزه هزاره سوم!» و اینک «اپوزیسیون نظام»! یک بار صدایی از یکی از شما که حالا احتمالا دلواپس معیشت مردم و توسعه منطقه شده اید بلند شد؟!

۴) جناب دکتر ناشناس! در جای دیگری از متن به این نکته اشاره کرده اید که اطلاح طلبان به دلیل نقش داشتن در انتخاب رئیس جمهور، خود را محق در اظهار نظر در عزل و نصب ها می دانند! این مدعای شما نیز در نوع خود جالب است؛ لطفا بفرمایید کدام مسئول به سفارش و خواسته صِرف ما در این شهرستان منصب گرفته است؟! لابد جنابعالی رویه همفکران خود در دولت های نهم و دهم را به همه تسری می دهید! آن هم نه در «اظهار نظر» که در اعمال زور و قدرت!

تمام خواسته ما از ابتدا این بوده که برای عزل و نصب های مدیران دولتی باید با فرماندار که نماینده عالی دولت در شهرستان است هماهنگی شود؛ همین! اینکه فی المثل نماینده محترم بدون هماهنگی با فرماندار، مدیران ادارات کلیدی مثل آموزش و پرورش و علوم پزشکی را تغییر دهد مورد تایید شما با ادعای انصاف است؟! جالب اینکه همین مدیرانِ مغضوب نماینده محترم هم غالبا با حمایت خود ایشان منصوب شده بودند! نشده بودند؟!

اصل نقد ما به نماینده محترم هم همین است که از «کارت» های خود که نزد وزرای دولت دارند همچون دیگر نمایندگان، برای مسائل کلان، زیرساختی و اشتغال زا استفاده کنند نه عزل و نصب های مدیران شهرستان!

اتفاقا در جایی از نامه تان تاکید درستی می کنید که نباید همه چیز را از نماینده توقع داشت! اما وقتی نماینده محترم خود را محق به ورود در تمام مسائل می دانند و عملا بجای فرماندار و بقیه مدیران نیز تصمیم می گیرند لاجرم باید مسئولیت تمام موارد را هم بپذیرند و پاسخگوی تمام مشکلات و تبعات آن باشند!

نکته دیگر اینکه ایشان در جایی، دلیل ورود به جابجایی مدیران دولتی را ناهماهنگی آنها با خود عنوان کرده بودند! باز هم نکته درستی است ولی اجازه می دهید این سوال به اذهان منصف متبادر شود که مثلا فرماندار شهرستان نیز نباید این خواسته را از مدیران خود و چه بسا نماینده محترم داشته باشد؟!

۵) جناب لارستانیِ دلسوز! درجایی از نامه به ضرورت قدردانی از دستاوردهای بزرگ نماینده محترم اشاره کردید و مصداق آن را ریاست ایشان بر کمیسیون فرهنگی مجلس و مدیرکل کردن یک لاری در فرهنگ و ارشاد تهران دانسته اید!

کاملا درست است و همه ما در تبریک گفتن به ایشان کم کاری کرده ایم! اصلا همین الان حاضریم این کم کاری خود را جبران و همه شهر را پر از تابلوهای تبریک به ایشان کنیم (همانطور که در مورد اخذِ نافرجام ادارات کل برای لارستان کردیم!!) خواهشی هم ما داریم البته و اینکه بفرمایید خروجی این دستاوردهای بزرگ که می فرمایید چه بوده؟! البته بنده مثل دوست منتقد دیگرم از عبارت «تقریبا هیچ» استفاده نمی کنم! چرا که حداقل خروجی این «دستاوردهای بزرگ»، پرداخت صورتحساب حمایت افراد از ایشان در انتخابات قبلِ مجلس است! و احتمالا جنابعالی هم اگر از این صف عقب افتاده اید حالا با این نامه مشعشع و خوش خدمتیِ هدفمندتان حتما با قید فوریت در نوبت رسیدگی قرار خواهید گرفت!

۶) جناب آقای دکتر! نکته آخر را هم به تلاش ضمنی شما به اتصال اصلاح طلبان لار و مخالفان نماینده در گراش اختصاص می دهم که لابد به قصد چیدن میوه از باغِ مرزبندی های متعصبانه است. نسخه ای که ظاهرا هنوز هم پس از گذشت دهه ها برای گرفتن رای از مردم یا دور کردن مردم از رقیب، جواب می دهد! درد اصلی اما نه این جماعت و مردم که «خود نخبه پندار»ها و «روشنفکرنما»هایی اند که ضمن تشبث به فرهیختگی، بجای «پل»، «دیوار» می سازند!


8 نظر

 1. ناشناس گفت:

  1

  0

  به نظر من که جواب شما آقای منشی به این آدمای منفعت طلب و فرصت طلب خیلی ملایم بود. بهتر بود تند تر جواب می دادید.

 2. کارمند بانک گفت:

  0

  0

  بازار ریا و تزویر و نوشتن مقالات چاپلوسانه برای نماینده گرم شده، مقصر خود نماینده است که فریب این نوشته ها و حمایت ها متملقانه را خورده
  دکتر جعفرپور به خدا مسیر رو اشتباه می روید امثال اقای منشی به صد نفر ادمای اطراف شما شرف دارند

 3. افشین افکاری گفت:

  0

  0

  سلام ودرود ،،،همین که بیانیه های شورای اصلاح طلبان با نام خود و رویکرد شفاف صادر می گردد و نظریه شخصی اعضای شورا با نام خود و بدون چاپلوسی و با شفافیت کامل وبدون توجه به هزینه های پرداختی (که کم هم نبودند) منتشر می شوند ،خود جوابی است به کیهان نویسان وبا نام مستعار ،،،،اخر با این همه مصونیتی که دارید باز هم با نامهای مجهول ومجعول می تازید؟؟ درود به انصاف وشجاعتتان ،،،،

 4. لار گفت:

  0

  0

  اصلاح طلب و اصول گرا همش ابزار گرم یه مطمن باشین چندسال دیگه اصول گرا ریس جمهور بشن برادران اصلاح طلب لاری باز تغییر حزب میدن و رهبر حزب اصلاح طلب در منطقه لارستان میشن

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  موزه هزاره سوم که مرزی باقی نگذاشته است. چه خوب است دوستان اصل گرا تبری بجویند.

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  بخش های درستی هم اون مقاله داشته.انصافا اصلاح طلبان لار با بی انصافی نماینده رو تخریب می کنند.

 7. مجید حجتی گفت:

  0

  0

  درود بر برادر ارجمند آقای منشی عزیز.
  انصافا از ادب و جسارت و انصاف شما لذت می برم.

 8. س راضی گفت:

  0

  0

  نوشته هایتان عالیست اما
  من منتظر بودم نقدی بر سطر اول نوشته تان “””” مطلبی با امضای «لارستانی دلسوز» خطاب و در پاسخ به یادداشت های اخیر «یک گراشی از دوبی»””””””ببینم ولی عملکرد نماینده و جریان چپ و راست و اصلاح و اصول گرایی را نقد کردید……
  منتظر نقدهای مستقل بیشتری از شما هستیم

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان