میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در27 فوریه 2015 ساعت 8:18 ق.ظ سرویس:فرهنگ و هنر 9 دیدگاه 2,952 بازدید

سنگ تمام گاه

10سنگ تمام گاه

به بهانه اجرای کنسرت «گریه بید» به سرپرستی حسین شکیبا

خیلی وقت بود از خیلی چیزها در خیلی جاها خبری نبود. مثلاً کسی حسابش را دارد که از اجرای آخرین کنسرت دو نوازی تار و تنبک و آواز در این کشور چه مدت می گذرد؟

یا در لار ما، به یاد کسی هست که در تالار اندیشه دانشکده پرستاری (سابق) -جایی که گمان می کنم اولین کنسرت های شهر ما از آنجا پا گرفت و برای امثال من خاطره خوشی در خود دارد- آخرین بار کی یک برنامه اختصاصی موسیقی اجرا شده است؟

حسین شکیبا در کنسرت اخیرش خیلی چیزها را زنده کرد که اجرای دونوازی و آواز آن هم در تالار اندیشه –یعنی همان که آرزوی من بود- جزو آنهاست؛ بالاتر از این ها اما، یاد و خاطره «لطفی» بزرگ است که از رهگذر این کنسرت به شایستگی در شهر ما زنده شد.

دست کم روی ۲ بیلبورد بزرگ سطح شهر عکس لطفی بالا رفت، روی پوستر و تراکت آمد و در اختیار مردم قرار گرفت و از این موبایل به آن یکی دست به دست شد. اینچنین اگر حتی ‌کسی به کنسرت نیامد دانست که لطفی ای بوده که برای عده ای در این نقطه دوردست بسیار عزیز است.

برای کسانی که به تالار آمدند اما یادمان ویژه تری تدارک دیده شده بود.

ورود به تالار همراه است با دیدن عکسی از لطفی به روی پرده و شنیدن قطعه ای خیال انگیز از او در بیات اصفهان.

سالن نه چندان بزرگ است که برای پر کردن نیاز به جار و جنجال و هیاهوی آنچنانی باشد و در نهایت عده ای با روحیات و سلایق ناهمگون را گرد هم آورد؛ و نه چندان محقر است که عملاً به مجلس بزم خصوصی مبدل شود. هر که لطفی را دوست داشته یا از موسیقی سنتی با نوع سنتی اش (و نه امروزی اش) صفا می کند مجال داشته که بیاید و لذت ببرد.

برای کسانی که لطفی راخوب نمی شناسند روی بروشور توضیحاتی درج شده؛ کلیپ پخش می شود و مجری – که از سر خوشبختی، خود از شعرا و اهالی موسیقی شهر است–  ضمن شعرخوانی و فضاسازی، اشاراتی به لطفی و هنرش می کند.

و بالأخره برنامه اصلی آغاز می شود.

شکیبا می آید با یک سه تار و کیانی نژاد با یک تنبک. بخش اول حدود نیم ساعت دو نوازی بی کلام است در کرد بیات. همه چیز اینجا رنگ حسین علیزاده دارد.

16

پس از درنگی، در بخش دوم ، خواننده حسن پور به جمع اضافه می شود و شکیبا این بار تار به دست می گیرد . «راست پنج گاه» و مرکب نوازی را برای اجرا برگزیده تا ابتدا شهامت و سپس مهارت اش را در نوازدگی به رخ بکشد و چیزی به گزاف نگفته ام اگر کارش را «بی نقص» عنوان کنم. اینجا همه چیز بوی لطفی می دهد.

در این میان همراهی پایاپای حسن پور در اجرای آواز دشوار «راست پنج گاه» و مرکب خوانی در شور و ابوعطا و شوشتری و سه گاه است که جلب توجه می کند و سطح پیشرفت اش نسبت به یکی دو اجرای قبلی که از او سراغ دارم. تنبک کیانی نژاد هم مثل همیشه دلنواز است.

پایان بخش کار، تصنیف قدیمی«تو دوری از برم» در سه گاه است که من اجرایش در آلبوم رسوای دل شجریان را در ذهن دارم. اینجا همه چیز نشان از پیرنیاکان دارد.

جالب است ساز شکیبا نوای علیزاده، لطفی و پیرنیاکان در دل دارد.

برنامه در حالی به پایان می رسد که حس می کنم به آن چیزی که دوست داشته ام رسیده ام. چیزی که مدت ها بود در این کشور و این شهر در کشاکش رقابت بر سر اجرای کنسرت ها با تعداد و تنوع بیشتر سازها و نوازندگان گم شده بود و آن نبود مگر سادگی و صفای یک «دو نوازی و آواز» برخاسته از حس عمیق یک اجرای بداهه یا دستکم شبه بداهه.

امشب سنگ تمام بود. «سنگ تمام گاه» بود.

*اين يادداشت بدون امضا براي آفتاب لارستان ارسال شده است.

مطلب مرتبط:

گزارش تصويري سه نوازي «گريه بيد»


9 نظر

 1. مجتبی گفت:

  0

  0

  واقعا از کنسرت لذت بردم خیلی وقت بود یه ساز و آواز حسابی نشنیده بودم. پیروز باشید اهالی موسقی

 2. جلال الدین نظری گفت:

  0

  0

  در آسمان نه عجب گر به گفته حافظ
  سرود زهره به رقص آورد مسیحا را

  تقدیم سلام و ارادت فراوان به دوستداران این هنر اصیل و با تقدیم خسته نباشید جانانه به دست اندر کارانی که در پی انند تا آب لطفی به رخ خواستگاران موسیقی بزنند تا از خمودگی و روزمرگی به در آیند . حقیر توفیق این را نیافتم که از نزدیک بهره مند گردم . ولی با قطره ای توصیف که از اجرای کنسرت به سرپرستی استاد حسین شکیبا شنیدم ٬ لطف آب بحر از اون قطره پیدابود . …..

 3. هم شهری گفت:

  0

  0

  واقعا کنسرت دیشب عالی بود،خیلی وقت بود که همچین اجرایی تو شهرمون نبوده…تشکر فراوان
  از استادان عزیز هم تشکر میکنم و بهشون خدا وقت میگم …صدای خواننده شهرمون هم عالی بود امیدوارم همیشه سالم و سرزنده باشن

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  درود بر حسین شکیبا و جمعی که هر یک گوشه ای را راست نواختند هر چند گاهی در گوشه ای چپ می شد . مث سوت بلند گو یا وراجی دو یار که سالن محل درد دلشان شده بود.عذر . مهمان رسید بقیه اش را حسین جان یا شفاهی می گم یا برای این که بعد نگی نگفتی همین جا

 5. حمید گفت:

  0

  0

  کنسرت عالی بود به خصوص اجرای راست پنجگاه .

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  كنسرت گريه بيد بسيار كار دلنشين و عالي بود به خصوص كه در اين كنسرت گرامي داشتند ياد ونام و هنر اين قلندر موسيقي اصيل مان محمدرضا لطفي وبايد بگويم قطعه آخر برنامه كه ترانه { اي ايران} استاد ابتهاج اجرا كردند بسيا ر كار زيبايي بود دست تك تك اين گروه آقايان كياني نژاد و حسن پور و شكيبا درد نكنه

 7. محسن مهران گفت:

  0

  0

  زخمه برپی میزنی ای مهربان یار شفیق
  از همه دل میبری ای مهربان یار شفیق

  ای عجب بر همتت در این طریق پر نشیب
  تار بر جان میطنی ای مهربان یار شفیق

  طریقت مستدام و همتت پایدار

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  بله درست فرمودید
  آخرین کنسرت اجرا شده در تالار اندیشه ی دانشکده ی پرستاری را به یاد ندارید!

  اما باید یکمقدار بیشتر فکر می کردید.
  در دانشکده علوم پزشکی نیروهایی هستند که واقعا کار فرهنگی می کنند وفرهنگ را می بینند.
  اما عده ای دوست ندارند که….
  کاش از همین دوستان ایراهستانی در مورد تعامل مسئولين دانشکده مي پرسیدید!

  حتی فکرش هم نمی کنید چه افرادی برای هماهنگی سالن و…تلاش کرده اند.

  موفق باشید وهمیشه سربلند
  یاحق

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  درودبراستادشكيبا كه الحق دين خودرابه موسيقي سنتي اداكرده واقعا بايدقدراين هنرمندان رادانست وانها رافهميد حيف جناب شكيبا كه تواين شهر قدرت رونميفهمند پايدار باشي استاد.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان